بهترین و سریعترین درمان زگیل تناسلی

زگیل-تناسلی-1

شاید تا به حال با زائده‌هایی روی بخش‌های مختلف ناحیه تناسلی روبرو شده باشید. این زائده‌های ناخوشایند زگیل تناسلی نامیده می‌شود، که عامل ایجاد آن عفونتی مقاربتی، موسوم به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV ) است. زگیل تناسلی عمدتاً از راه تماس جنسی مستقیم منتقل می‌شود و در محل‌های مختلفی مانند واژن، لابیا، کلیتوریس، دهانه رحمف رحم، آلت تناسلی مردانه، کیسه بیضه (اسکروتوم)، کشاله ران و مقعد ایجاد می‌شود. پس از آلوده شدن به عفونت HPV ، این ویروس همیشه در بدن باقی می‌ماند و قابل درمان نیست. چون هیچ راهی برای از بین بردن این ویروس وجود ندارد، به جز درمان‌های کنترل کننده راه‌حل دیگری وجود ندارد؛ یکی از این درمان‌ها کرایوتراپی (سرمادرمانی) یا فریز و منجمد کردن زگیل است. در روش کرایوتراپی زگیل‌ منجمد می‌شود تا در نهایت از بین برود. کرایوتراپی یکی از مناسب‌ترین درمان‌ها برای رفع زگیل تناسلی است، چرا که بسیار سریع‌تر از روش‌های دیگر به نتیجه می‌رسد و زگیل را کاملاً از بین می‌برد. کرایوتراپی برای درمان انواع عارضه‌های پوستی کاربرد دارد و یکی از رایج‌ترین درمان‌های زگیل تناسلی به شمار می‌رود.

زگیل تناسلی مشکلی ناراحت کننده برای بانوان و آقایان است. خوشبختانه روش‌های متعدد و فراورده‌های گوناگونی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که می‌توان با توجه به شدت عارضه از آنها بهره گرفت. کرایوتراپی موثرترین روش‌ درمان زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی در درمان کرایوتراپی (کرایوسرجری) با نیتروژن مایع منجمد و نابود می‌شود. کرایوتراپی زمانی قابل انجام است که زگیل مشخص و آزاردهنده باشد و روی ناحیه کوچکی، به جز نزدیکی مقعد، ایجاد شده باشد. متخصصین ما در کلینیک دکتر نامداری قادر به درمان سریع و بدون عارضه زگیل تناسلی با روش کرایوتراپی هستند. برای آگاهی بیشتر در مورد روش های درمانی زگیل تناسلی با کرایوتراپی می توانید با شماره‌ 02188776801 تماس حاصل نمایید.

کرایوتراپی زگیل‌های تناسلی


برای درمان زگیل تناسلی با سرما درمانی روش های زیر انجام می شود:

 • متخصص نیتروژن مایع را روی زگیل و اطراف آن می‌زند.
 • ابتدا متخصص بافت زگیل را با نیتروژن مایع منجمد می‌کند، سپس اندکی صبر می‌کند تا بافت زگیل نرم و یخ آن باز شود. پس از آن زگیل در صورت لزوم دوباره فریز می‌شود. مدت زمان استعمال به پزشک انجام دهنده درمان و بزرگی زگیل بستگی دارد.
 • تعداد و مدت چرخه‌های انجماد یا ذوب به بزرگی و ضخامت زگیل بستگی دارد. معمولاً سه جلسه برای درمان زگیل لازم است.
 • بیمار سوزش ملایم تا متوسطی را در طول درمان حس می‌کند.
 • زگیل تناسلی میزراه (مجرای خروج ادرار) یا مقعد معمولاً به بیشترین تعداد جلسات درمان نیاز دارد، چون زگیل داخل دهانه قرار دارد.

کرایوتراپی معمولاً در مطب پزشک یا کلینیک انجام می‌شود و پزشک برای بهتر دیدن بافت از ذره‌بین استفاده می‌کند.

چگونه کرایوتراپی می تواند زگیل تناسلی را درمان کند؟


سرمادرمانی روشی فوق‌العاده برای درمان زگیل تناسلی است، که بسیاری از آن اطلاع ندارند. در این روش زائده‌هایی مانند زگیل تناسلی در دمای بسیار پایین نابود می‌شود. البته کرایوتراپی فقط منجمد کردن نیست و سازو کار پیچیده‌تری دارد.

انتقال حرارت

اگرچه کرایوتراپی شامل فریز کردن زگیل می‌شود، اما در واقع انتقال حرارت است که به زگیل آسیب می‌زند. متخصص در طول عمل از نیتروژن مایع، یعنی ماده‌ای استفاده می‌کند که نقطه جوش بسیار پایینی معادل -196 درجه سلسیوس دارد؛ بنابراین نیتروژن مایع در تماس با هر چیزی در دمای بالاتر از این حد به جوش می‌آید. به محض تماس پیدا کردن نیتروژن مایع با زگیل، بدن حرارت را به این مایع منتقل می‌کند. در نتیجه نیتروژن بلافاصله می‌جوشد. به این ترتیب جریان ثابتی به سمت بافت زگیل هدایت می‌شود که دمای انجماد پیوسته‌ای را در بافت زگیل برقرار می‌کند.

مرگ سلولی

زمانی که سلول‌های زگیل در معرض دمای بسیار پایین نیتروژن مایع قرار می‌گیرد، منجمد می‌شوند و در زگیل پایین‌تر می‌روند تا این که در نهایت کل زائده به سرعت یخ می‌زند. طی فرایند ذوب شدن یخ است که آسیب اصلی رخ می‌دهد. مایع داخل هر سلول در زمان انجماد، بلور یخی را شکل می‌دهد؛ این تبلور به سلول آسیب می‌زند، و این آسیب دیدگی هنگام آب شدن یخ شدیدتر می‌شود. مرگ سلولی پی‌آمد انجماد و ذوب است. التهاب واکنش طبیعی به مرگ سلولی است و فرایند درمان را کامل می‌کند تا در نهایت کل زگیل تخریب شود. همچنین در نتیجه التهاب تاولی ایجاد می‌شود که حاوی سلول‌های مرده و ذرات ویروسی است، بدن به تدریج این تاول را جذب می‌کند.

عوارض کرایوتراپی


دوران بهبود به محل و تعداد زگیل‌های درمان شده بستگی دارد. فرایند التیام معمولاً یک تا سه هفته طول می‌کشد. احتمال بروز عوارض زیر پس از درمان وجود دارد:

 • تحریک یا درد خفیف
 • ورم
 • ریختن بافت مرده
 • ایجاد زخم یا تاول

به بانوان و آقایانی که از روش سرمادرمانی برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی خارجی استفاده کرده‌اند، توصیه می‌شود که در صورت تجربه علائم زیر با پزشک معالج خود تماس بگیرند:

 • تب
 • خونریزی مداوم
 • ترشحات بدبو یا زردرنگی که می‌تواند علامت عفونت باشد.
 • درد مداوم

به بیمار توصیه می‌شود که تا زمان التیام یافتن ناحیه درمان و خوب شدن زخم از آمیزش جنسی خودداری کند.

عوارض مختص بانوان

عوارض کرایوتراپی زگیل‌های دهانه رحم یا واژن بانوان به شرح زیر است:

 • خروج ترشحات آبکی از واژینال به مدت یک تا سه هفته پس از درمان
 • بیمار باید ظرف دو تا سه هفته آتی، به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کند.
 • مقاربت یا دوش واژینال تا زمان التیام یافتن زخم‌ها، یعنی معمولاً به مدت یک تا سه هفته، ممنوع است.

عوارض مختص آقایان

آقایانی که برای درمان زگیل روی آلت، کیسه بیضه یا میزراه اقدام کرده‌اند، باید تا زمان التیام یافتن ناحیه درمان و خوب شدن زخم از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند. طول دوران بهبود به بزرگی محل درمان بستگی دارد و عموماً یک تا سه هفته است. آیا می توان از این درمان در دوران بارداری استفاده کرد؟
کرایوتراپی زگیل‌های تناسلی خارجی در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. برای کاهش خطر عفونت HPV می‌توان از کاندوم استفاده کرد.

سایر روش های درمانی


هرچند ویروس همیشه در بدن وجود دارد، اما مدت زمان باقی ماندن زگیل‌های تناسلی از چند هفته تا چند ماه متغیر است. روش‌های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. تمامی این درمان‌های مختلف یک هدف را دنبال می‌کنند که عبارت است از کوچک کردن یا از بین بردن زائده‌ها. در ادامه روش‌های گوناگون درمان زگیل تناسلی را به اختصار توضیح می‌دهیم.

جراحی (بریدن) زگیل

زگیل-تناسلی-2

پزشک زگیل را با وسیله جراحی تیزی مانند اسکالپل یا وسیله تیز حلقوی از روی پوست جدا می‌کند. نتیجه جراحی زگیل آنی است، اما احتمال بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای زخم و تخریب جزئی بافت‌های سالم وجود دارد.

ژل و کرم موضعی

زگیل-تناسلی-3

کرم‌ها و ژل‌هایی مانند ایمیکویمود، پودوفیلوکس و رزین پودوفیلین برای درمان زگیل تناسلی تجویز می‌شود. این داروها در خانه یا در مطب تحت نظارت پزشک استعمال می‌شود. درمان با کرم و ژل موضعی پس از چند روز تا چند هفته به نتیجه می‌رسد و احتمال باقی ماندن جای زخم (اسکار) بسیار کمتر از روش جراحی بریدن زگیل است.

لیزردرمانی

زگیل-تناسلی-4

متخصص لیزر را مستقیماً روی زگیل‌های تناسلی می‌تاباند. حرارت ناشی از لیزر متمرکز بافت زگیل را تخریب می‌کند و زائده را از بین می‌برد. زگیل تناسلی تقریباً منحصر به بزرگسالان است، هرچند در موارد بسیار نادر در کودکان نیز مشاهده می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *