در این مقاله راجب بهترین پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان صحبت خواهیم کرد. التهاب کلاهک آلت تناسلی اغلب در مردان به ویژه در مردان ختنه نشده رخ می‌دهد. ختنه روشی است که در آن پوست از سر آلت تناسلی جدا می‌شود. عفونت‌ های مخمری معمولاً موجب بروز عارضه التهاب کلاهک آلت تناسلی می‌شوند.tel://02188776801

با این حال، عفونت‌ های باکتریایی، عفونت‌های ویروسی و برخی از بیماری‌ های پوستی (درماتولوژیک) نیز می‌توانند موجب پدیدار شدن التهاب کلاهک آلت تناسلی یا همان بالانیت شوند.

این مشکل اغلب در نتیجه بهداشت نامناسب اتفاق می‌افتد، به‌خصوص به این دلیل که پوست ختنه گاه می‌تواند رطوبت را به دام انداخته و محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ ها و باکتری‌ ها ایجاد کند.

بهداشت ضعیف می‌تواند منجر به تجمع پوست مرده، باکتری، عرق و سایر مواد زائد شود که خود می‌تواند موجب بروز التهاب شود.

مطالعه بیشتر: اگر میخواهید بدانید که مهمترین علل ناباروری مردان چیست و چه زمانی باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد، کلیک کنید.

 

با مراجعه به متخصص اورولوژی می‌توانید بهترین درمان التهاب کلاهک آلت تناسلی مانند تجویز بهترین پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان و همه موارد مربوط به تورم زیر کلاهک تناسلی، درمان لکه قرمز روی کلاهک اندام تناسلی، درمان سوزش کلاهک تناسلی، درمان التهاب دستگاه تناسلی مردان و زنان اطلاعات بیشتری را کسب نمایید و از بروز این مشکلات پیشگیری نمایید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر ‌می‌توانید از طریق شماره‌ ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ با مشاورین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر نامداری تماس حاصل فرمایید.

اگر سر آلت تناسلی و پوست ناحیه ختنه گاه من التهاب داشته باشد چکار کنم؟

بالانوپوستیت عارضه‌ای التهاب پوست ختنه گاه و غده‌های مجاور است. این عارضه فقط در مردان به ویژه مردان ختنه نشده رخ می‌دهد.

علائم بالانوپوستیت شامل خارش، سوزش و متورم شدن پوست ختنه گاه و غده‌های آن ناحیه است که می توانید برا رفع آن از پماد زخم دستگاه تناسلی مردان استفاده کنید. بالانوپوستیت بیشتر در افرادی که دیابت یا پوست ختنه گاه سفتی دارند بروز پیدا می‌کند.

التهاب کلاهک آلت تناسلی چه شکلی است؟

بالانیت عارضه‌ای دارای قرمزی، تغییر رنگ (قرمز، بنفش، خاکستری یا سفید) یا با لکه‌های تغییر رنگ یافته در سر آلت تناسلی همراه است. همچنین ممکن است در این بیماری نواحی از پوست آلت براق و متورم باشد.

التهاب کلاهک آلت تناسلی چه شکلی است

آیا التهاب کلاهک آلت تناسلی یک بیماری مقاربتی است؟

نه بالانیت یک عفونت انتقال یافته از طریق اعمال مقاربتی (STI) و مسری نیست. با این حال، برخی از بیماری‌ های مقاربتی ممکن است باعث بروز عارضه بالانیت شوند؛ اما تا زمانی که تشخیص بالانیت انجام نشده بهتر است از پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان استفاده نشود.

همچنین تا پزشکان معالج تشخیص نداده که علت بالانیت یک بیماری مقاربتی نیست، ایده خوبی است که از رابطه جنسی خودداری کنید.

آیا التهاب کلاهک آلت تناسلی عارضه‌ ای خطرناک است؟

در بیشتر موارد، بالانیت عارضه‌ای خطرناک نیست اما اغلب با علائم ناراحت کننده دیگری مانند درد آلت همراه است. با این حال، مراجعه به یک پزشک برای تعیین علت این عارضه و دریافت درمان مناسب مانند استفاده از پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان مهم است.

انواع التهاب کلاهک آلت تناسلی

اغلب، التهاب کلاهک آلت تناسلی به دلیل یک عفونت (قارچی، باکتری، ویروسی، انگلی) است. انواع غیر عفونی از این نیز عارضه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشند:

1.التهاب کلاهک آلت تناسلی مزمن

این نوع مزمن (طولانی) التهاب کلاهک آلت تناسلی افراد میان‌سال و ختنه نشده را تحت تأثیر قرار داده و موجب روز التهاب و تغییر رنگ کلاهک آلت تناسلی می‌شود. این عارضه تا 10 درصد موارد التهاب کلاهک آلت تناسلی را تشکیل می‌دهد.

2.التهاب کلاهک آلت تناسلی سیرسینات

 این نوع التهاب کلاهک آلت تناسلی یکی از نتایج ابتلا به بیماری آرتریت واکنشی است. آرتریت واکنشی نوعی آرتریت است که در پاسخ به عفونت در بدن افراد ایجاد می‌شود.

علاوه بر التهاب و تغییر رنگ، التهاب کلاهک آلت تناسلی سیرسینات باعث ایجاد ضایعات (زخم) کوچک در سر آلت تناسلی فرد مبتلا می‌شود و بهتر از بهترین نوع پماد زخم دستگاه تناسلی مردان استفاده شود.

التهاب کلاهک آلت تناسلی سیرسینات

3.بالانیت کراتوتیک و میشی کاذب اپیتلیوماتوز (PKMB)

این شکل بسیار نادر از التهاب کلاهک آلت تناسلی موجب بروز زگیل‌های پوسته پوسته یا برآمدگی در کلاهک آلت تناسلی شده و معمولاً افراد بالای 60 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

4.بثورات دارویی ثابت

 این نوع از التهاب کلاهک آلت تناسلی در اثر مصرف برخی داروها یا مواد شیمیایی ایجاد شده و در آن ضایعات پوستی در نواحی مختلف پوست ظاهر می‌شود.

5.لیکن پلان

این مورد یک بیماری پوستی است که موجب بروز بثورات در یک یا چند قسمت از بدن می‌شود.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با انواع بیماری های تناسلی مردان و چگونگی درمان آن، کلیک کنید. 

میزان شیوع التهاب کلاهک آلت تناسلی چقدر است؟

 محققین تخمین می‌زنند که تا 10 درصد از مردان در طول زندگی خود دچار التهاب کلاهک آلت تناسلی می‌شوند. التهاب کلاهک آلت تناسلی بیشتر در کودکان زیر 4 سال ختنه نشده رخ می‌دهد.

در افراد بزرگ‌سال، اگر مبتلا به بیماری دیابت بوده یا اگر پوست ختنه گاه دارید و زیر آن را به درستی تمیز نمی‌کنند، این بیماری و تورم زیر کلاهک تناسلی شایع‌تر است.

علائم التهاب کلاهک آلت تناسلی چیست؟

علائم التهاب کلاهک آلت تناسلی ممکن است به‌طور ناگهانی ظاهر شده یا به تدریج ایجاد شوند. آن‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • درد و سوزش در کلاهک آلت تناسلی.
 • تغییر رنگ یا لکه‌های تغییر رنگ یافته روی آلت تناسلی.
 • خارش زیر پوست ختنه گاه.
 • تورم.
 • وجود نواحی دارای پوست براق یا سفید روی آلت تناسلی.
 • ترشحات سفید (اسمگما) زیر پوست ختنه گاه.
 • وجود بوی بد
 • درد هنگام دفع ادرار
 • بروز زخم یا ضایعات روی سر آلت تناسلی. (این علامت نادر است و در نوع PKMB ظاهر می‌شود که افراد بالای 60 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد.)

مطالعه بیشتر: برای آگاهی از عکس بیضه سالم و ناسالم و انواع بیماری های بیضه و روش های درمان، کلیک کنید. 

افراد چگونه به التهاب کلاهک آلت تناسلی مبتلا می‌شوند؟

اگر پوست ختنه گاه دارید، شایع‌ ترین علت التهاب کلاهک آلت تناسلی به ندرت تمیز کردن آلت تناسلی و زیر پوست ختنه گاه است. علل دیگر ابتلا به این بیماری موارد زیر می‌باشد:

 • عفونت قارچی دستگاه تناسلی (کاندیدیاز).
 • عفونت‌ های مقاربتی.
 • گال
 • حساسیت یا آلرژی به صابون‌های زبر یا مواد شیمیایی.
 • بیماری‌ های پوستی که باعث خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می‌شوند (مانند پسوریازیس و اگزما).
 • دیابت.
 • آرتریت واکنشی که نوعی آرتریت است که در پاسخ به بروز عفونت در نواحی از بدن پدیدار می‌شود.

عوارض التهاب کلاهک آلت تناسلی چیست؟

التهاب کلاهک آلت تناسلی درمان نشده می‌تواند موجب التهاب مزمن (طولانی‌مدت) شود. التهاب پایدار می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات در زمینه سلامتی شود فرد، از جمله:

1.Balanitis xerotica obliterans

زمانی اتفاق می‌افتد که پوست روی آلت مردان سفت و سفید می‌شود. بافت سخت می‌تواند عبور جریان ادرار و مایع منی را از طریق مجرای ادرار (لوله‌ای که به مایعات اجازه خروج از آلت تناسلی شما را می‌دهد) دشوار یا غیرممکن کند. نام دیگر BXO لیکن اسکلروزوس است.

بیشتر بخوانید: تشریح کامل آناتومی دستگاه تناسلی مردان و نقش اعضای دستگاه تناسلی مردان چیست؟ کلیک کنید.

2.فیموز

 التهاب طولانی‌ مدت آلت می‌تواند منجر به بروز زخم در آلت تناسلی شما شود که همین امر می‌تواند باعث سفت شدن پوست ختنه گاه شود. پوست ختنه گاه می‌تواند آن‌قدر منقبض شود که نتوانید آن را روی سر آلت تناسلی خود به عقب بکشید.

همچنین به ندرت، بین التهاب مزمن و خطر بالاتر ابتلا به سرطان آلت تناسلی ارتباطی وجود دارد و اصولا در مراحل اولیه تشخیص با مصرف پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان برطرف میشوند.

فیموز

التهاب کلاهک آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشکان معالج این التهاب کلاهک آلت تناسلی را با معاینه فیزیکی تشخیص می‌دهند تا مشخص شود که آیا عفونت باعث علائم می‌شود یا خیر. پزشک معالج ممکن است دهانه مجرای ادرار (سوراخ نوک آلت تناسلی) را سواب بکشد و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد.

همچنین ممکن است آزمایش ادرار (تجزیه ادرار) یا آزمایش خون را برای بررسی دیابت و سایر عفونت‌ها درخواست شود. گاهی اوقات ممکن است پزشک شما بیوپسی را توصیه کند دلیل این امر این است که پزشک فکر می‌کند ممکن است به بیماری دیگری شبیه بالانیت مبتلا شده باشید.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از علت بلند نشدن آلت و درمان شلی آلت، کلیک کنید.

راه‌ های درمان سوزش نوک آلت تناسلی مردان چیست؟

درمان التهاب کلاهک آلت تناسلی بستگی به این دارد که چه چیزی باعث بروز این بیماری شده است. درمان سوزش کلاهک تناسلی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان

 اگر عفونت مخمری باعث بروز این بیماری شود، پزشک معالج یک پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان  که اصولا یک پماد ضد قارچ مانند کلوتریمازول را برای درمان عفونت تجویز می‌کند. شما باید پماد را روی سر آلت تناسلی و پوست ختنه گاه خود بمالید تا موجب درمان لکه قرمز روی کلاهک اندام تناسلی شود.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده در درمان التهاب کلاهک تناسلی

به جز بهره‌گیری از پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان، اگر عفونت مقاربتی علت بروز علائم در شما باشد، پزشک شما عفونت را با آنتی بیوتیک درمان می‌کند. نوع آنتی بیوتیک تجویزی به نوع عفونت بستگی دارد.

1.آلت تناسلی خود را بیشتر تمیز کنید

در این مورد پزشک معالج به شما توصیه می‌کند که بجز پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان به طور مرتب زیر پوست ختنه گاه خود را شسته و خشک کنید تا خطر عود این عارضه و تورم زیر کلاهک تناسلی کاهش یابد.

همچنین آلت تناسلی خود را با صابون‌های خشن تمیز کرده یا بیش از حد نشویید. آب گرم اغلب برای شستشوی این ناحیه کافی است.

2.مدیریت دیابت

 اگر دیابت دارید، برای درمان التهاب دستگاه تناسلی مردان پزشک معالج در کنار استفاده از بهترین پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان به شما یاد می‌دهد که چگونه این بیماری را مدیریت کنید.

3.ختنه

 اگر علائم مکرر از ابتلا به این عارضه را دارید، پزشک ممکن است ختنه را توصیه کند. ختنه یک روش جراحی است که در آن جراح پوست ختنه گاه پوشاننده آلت تناسلی را برمی دارد.

جراحان این درمان را اغلب برای افرادی که پوست ختنه گاه به‌خصوص سفتی دارند توصیه می‌کنند. اگر نمی‌خواهید یک ختنه کامل انجام دهید، جراح ممکن است شکاف پشتی را برای حل این مشکل توصیه کند.

شکاف پشتی پوست ختنه گاه شما را از بین نمی‌برد، اما حلقه تنگ موجود را باز می‌کند تا بتوانید سر آلت تناسلی خود را ببینید.

نتیجه گیری

التهاب کلاهک آلت تناسلی عارضه‌ای است که به دلیل عفونت یا علت دیگر در هر سنی بروز پیدا می‌کند. التهاب کلاهک آلت تناسلی می‌تواند ناراحت کننده و گاهی دردناک باشد، اما معمولاً عارضه جدی و به خودی خود مسری نیست. با این حال، فرد می‌تواند عفونت زمینه‌ای را که باعث بروز التهاب کلاهک آلت تناسلی شده است را منتقل کند.

این مشکل اغلب در نتیجه بهداشت نامناسب اتفاق می‌افتد، به‌خصوص به این دلیل که پوست ختنه گاه می‌تواند رطوبت را به دام انداخته و محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها ایجاد کند که اصولا این موارد در تشخیص سریع و زود هنگام با استفاده از پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان  بر طرف میشوند.

اما بهداشت ضعیف می‌تواند منجر به تجمع پوست مرده، باکتری، عرق و سایر مواد زائد شود که خود می‌تواند موجب بروز التهاب شود.

همچنین بهداشت نامناسب می‌تواند به معنی عدم شستشوی کافی باشد، اما همچنین می‌تواند به معنای شستشوی بیش از حد باشد که هم می‌تواند باعث تحریک و هم تورم شود.

این بیماری قابل درمان بوده و اغلب پیشگیری از آن آسان است. درمان این عارضه معمولاً شامل رسیدگی به علت زمینه‌ای برای کمک به پیشگیری از عود مجدد این مشکل است.

برای انجام درمان التهاب کلاهک آلت تناسلی و درمان قرمزی، سوزش و درد سر آلت می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت مانند تجربیاتی که در زمینه استفاده از پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان کسب کردند.

همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان التهاب کلاهک آلت تناسلی و درمان قرمزی، سوزش و درد سر آلت اطمینان حاصل کرد.

پرسش‌ های متداول پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان

1.التهاب کلاهک آلت تناسلی اغلب در چه گروهی رخ می‌دهد؟

این مشکل اغلب در مردان به ویژه در مردان ختنه نشده رخ می‌دهد.

2.روش به کار بردن پماد برای التهاب ناحیه تناسلی مردان چیست؟

شما باید پماد را روی سر آلت تناسلی و پوست ختنه گاه خود بمالید تا موجب درمان لکه قرمز روی کلاهک اندام تناسلی شود.

3.آرتریت واکنشی چیست؟

نوعی آرتریت است که در پاسخ به بروز عفونت در نواحی از بدن پدیدار می‌شود.

منبع مقاله

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21186-balanitis

https://www.healthline.com/health/balanitis

https://www.webmd.com/men/penis-disorder-balanitis

https://www.medicalnewstoday.com/articles/184715

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید