وریدهای کوچک در کیسه بیضه خون و مواد زائد را از بیضه تخلیه می‌کنند. زمانی که این وریدها به صورت غیر طبیعی بزرگ شوند، فرایند خونرسانی در بیضه‌ها دچار اختلال شده و خون درست به کیسه بیضه انتقال پیدا نمی‌کند؛ در واقع خون به کیسه بیضه‌ها نرسیده و در نهایت به قلب باز می‌گردد؛ به این حالت واریکوسل می‌گویند.

tel://02188776801

از راهکارهای درمانی برای رفع این مشکل میکروسرجری واریکوسل است. این یک روش درمانی کم تهاجمی است که با ایجاد برش کوچک در کشاله ران انجام می‌شود تا از این طریق وریدهای بزرگ شده شناسایی شده و ترمیم شوند. در این صورت خون به راحتی می‌تواند به وریدهای دیگر انتقال پیدا کرده و عملکرد بیضه را بهبود بخشد.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات در مورد اینکه علائم فتق بیضه در کودکان پسر چیست و تصاویر فتق در کودکان، کلیک کنید.

جراحی میکروسرجری واریکوسل چگونه انجام می‌شود؟ انجام این جراحی چه عوارضی به دنبال دارد؟ آیا هزینه عمل جراحی ترمیم رگ‌های بیضه گران است؟
ما در این مقاله ضمن پاسخگویی به سوالات شما، اطلاعات جامع و گسترده‌ای در مورد انجام این جراحی در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

جراحی میکروسرجری واریکوسل چگونه انجام می‌شود؟

این عمل با بی‌ هوشی عمومی یا موضعی انجام می‌شود، برای انجام جراحی از یک میکروسکوپ پرقدرت استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد، هدف این جراحی بستن ورید آسیب دیده و هدایت جریان خون به سایر وریدهای سالم است. جراحی میکروسرجری واریکوسل با دو روش زیر انجام می‌شود:

بیشتر بخوانید: برای کسب دانش بیشتر در خصوص چه چیزی برای واریکوسل خوب است و درمان واریکوسل بدون جراحی، کلیک کنید.

1) جراحی اینگوینال
2) جراحی ساب اینگوینال

1.جراحی اینگوینال

در این تکنیک برشی در ناحیه کشاله ران و زیر شکم ایجاد می‌شود تا دسترسی به عصب ایلیواینگوینال به راحتی امکان‌پذیر باشد. ایلیواینگوینال از اولین عصب کمری در قسمت پایین کمر منشعب می‌شود.

ین روش معمولاً زمانی که درد به دلیل واریکوسل ایجاد شده باشد، توصیه می شود. بریدن این عصب در حالی که وریدهای آسیب دیده کاملا بسته می‌شوند، می‌تواند باعث تسکین دائمی درد و بهبود جریان خونرسانی شود.

2.جراحی ساب اینگوینال

در این روش نیز برش های کوچکی در کشاله ران ایجاد می‌شوند تا بتوان طناب اسپرماتیک (مجموعه‌ای از رگ‌ها، اعصاب و مجاری منتهی به بیضه که توسط فاسیا احاطه شده و ساختاری طنابی شکل را ایجاد کرده‌اند) را جدا کرد و از این طریق به وریدهای غیر طبیعی که دچار انسداد شده‌اند دسترسی پیدا کرد.

در این صورت میتوان جریان خون را به دور از ناحیه آسیب دیده هدایت کرد. در جراحی میکروسرجری واریکوسل، پزشک تلاش می‌کند تا از آسیب یا بریدن شریان‌هایی که خون بیضه‌ها را تامین می‌کنند، خودداری نماید. تکنیک‌های میکرو جراحی با ارائه دید بهتر و دقیق‌تر خطر آسیب به مجرای دفران و غدد لنفاوی را کاهش می‌دهند. عمل جراحی به طور معمول حدود نیم ساعت در هر طرف طول می کشد.

بیشتر بخوانید: برای کسب آگاهی در مورد اینکه هزینه عمل واریکوسل با دفترچه تامین اجتماعی در سال 1403 چقدر است؟ کلیک کنید.

روند بهبودی و دوران نقاهت بعد از انجام جراحی میکروسرجری واریکوسل

از آنجا که این نوع جراحی یک عمل سرپایی محسوب می‌شود، اکثر بیماران همان روز پس از جراحی می‌توانند به منزل برگردند. برش‌ها از طریق بخیه‌های جذبی بسته خواهند شد. این بخیه‌ها به خودی خود حل می‌شوند و نیازی به کشیدن بخیه نیست.

میکروسرجری واریکوسل

بعد عمل مقداری ناراحتی و تورم در اطراف برش‌ها طبیعی است. این علائم ظرف یک تا دو هفته فروکش می‌کنند.
حداقل 2 هفته پس از جراحی باید از انجام فعالیت‌های فیزیکی و و ورزش‌هایی مانند بالا رفتن از کوه‌، موتور سواری، دوچرخه سواری، بازی تنیس و بلند کردن وزنه اجتناب شود. درگیر شدن در این فعالیت ها می تواند خطر عوارض بعد عمل را افزایش دهد.

بعد از دو هفته یک قرار ملاقات با جراح خود خواهید داشت تا نحوه بهبود زخم را بررسی کنید. سه ماه پس از انجام جراحی میکروسرجری واریکوسل، آنالیز اسپرم برای بررسی تعداد اسپرم انجام می شود.

نکته مهم: افراد به دلیل وضعیت سلامتی و فیزیکی مختلفی که دارند دوران نقاهت و بهبودی متفاوتی را نیز تجربه خواهند کرد. به طور کلی، تورم و کبودی در کشاله ران و کیسه بیضه باید در عرض سه تا چهار هفته از بین برود. ممکن است تا شش هفته کشاله ران شما حساس باشد.

عوارض جراحی میکروسرجری واریکوسل

بر طبق تحقیقات انجام شده عوارض این جراحی نسبت به سایر تکنیک‌های ترمیم واریکوسل کمتر است. در این عمل تلاش شده تا آسیبی به عروق لنفاوی وارد نشود؛ بنابراین شدت عوارض بسیار کاهش پیدا می‌کند. به دلیل عدم مهارت پزشک ممکن است بیمار عوارضی به شرح زیر را تجربه کند:

● عوارض کوتاه مدت جراحی

بعد از جراحی ممکن است بیمار عوارضی مانند درد عفونت زخم خونریزی یا حتی لخته شدن خون را در نزدیکی نواحی تحت جراحی تجربه کند. گاهی نیز ممکن است درد خفیف همراه با بی‌حسی اطراف ناحیه عمل یا پوست کیسه بیضه احساس شود. این عوارض موقت بوده و پس از ۲ تا ۳ هفته کاملاً رفع می‌شوند.

مطالعه کنید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چه کسانی واریکوسل میگیرند و علت واریکوسل چیست، کلیک کنید.

● عوارض جدی و خطرناک جراحی میکروسرجری واریکوسل

این جراحی میتواند با عوارض جدی زیر نیز همراه باشد:

1.آسیب به عروق لنفاوی

آسیب به عروق لنفاوی باعث ایجاد هیدروسل می‌شود. در این صورت در داخل کیسه بیضه مایع جمع می‌شود و این باعث خواهد شد تا حجم بیضه در یک طرف بیشتر شود.

2.آسیب به شریان بیضه

در صورت آسیب به شریان بیضه خونرسانی به این قسمت مختل شده و این به مرور زمان باعث کاهش اندازه بیضه می‌شود. کاهش اندازه بیضه می‌تواند بر عملکرد آن تاثیر منفی بگذارد و در نهایت باعث ناباروری و اختلال در میزان ترشح هورمون‌ها شود.

3.بازگشت علائم

اگر جراحی با دقت انجام نگیرد، احتمال عود مجدد علائم وجود دارد و ممکن است نیاز به جراحی مجدد باشد.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاع و دانش در مورد واریکوسل عکس بیضه سالم و ناسالم و انواع بیماری های بیضه، بر روی لینک کلیک کنید.

هزینه جراحی میکروسرجری واریکوسل

هزینه انجام این عمل به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1) میزان مهارت، تجربه و تخصص پزشک جراح یا اورولوژیست
2) مکان و موقعیت جغرافیایی
3) جلسات و معاینات پزشکی
4) داروها و آزمایشات
5) میزان گستردگی جراحی
6) نوع کلینیک و مرکز درمانی

1.میزان مهارت، تجربه و تخصص پزشک جراح یا اورولوژیست

دانش بالا و تخصص پزشک باعث می‌شود تا جراحی با دقت زیادی انجام شده و چالش‌های پیش روی جراحی به خوبی مرتفع شوند. پزشکی که بر فرایند جراحی تسلط کامل داشته باشد، جراحی را با ظرافت بالا انجام می‌دهد تا احتمال بروز عوارض جانبی کاهش پیدا کند.

2.مکان و موقعیت جغرافیایی

انجام هر نوع جراحی از جمله جراحی میکروسرجری واریکوسل در شهرهای بزرگ و پیشرفته به دلیل وجود کلینیک‌های تخصصی و تمرکز پزشکان متخصص بیشتر است.

3.جلسات و معاینات پزشکی

قبل از انجام جراحی لازم است بیمار با پزشک خود قرار ملاقات داشته و در مورد شرایط و سوابق پزشکی صحبت کند. بیمارانی که از شرایط سلامتی خاصی برخوردار هستند، ممکن است به جلسات مشاوره و معاینه بیشتری نیاز داشته باشند. همچنین بعد از جراحی برای اطمینان از عملکرد جراحی و وضعیت سلامتی فرد ممکن است نیاز به جلسات مشاوره و معاینه مجدد باشد.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات در خصوص علائم سرطان بیضه و همچنین چه عواملی بیشترین تاثیر در ابتلا به سرطان بیضه را افزایش می دهد؟ کلیک کنید.

4.داروها و آزمایشات

بر اساس وضعیت سلامتی بیمار آزمایشاتی درخواست میشود تا عوارض ناخواسته حین جراحی پیشگیری شود‌؛ علاوه بر این ممکن است لازم باشد بیمار داروهای قبل و بعد از جراحی مصرف کند. هزینه همه این‌ موارد را باید به لیست نهایی خود اضافه کنید.

5.میزان گستردگی جراحی

عامل مهم دیگر تاثیرگذار بر هزینه جراحی میکروسرجری واریکوسل میزان گستردگی و شدت عارضه است.

6.نوع کلینیک و مرکز درمانی

انجام جراحی در کلینیک‌های خصوصی به دلیل دسترسی به ابزارهای پیشرفته گران‌تر است.

7.میزان پوشش بیمه

از آنجا که جراحی رو سرجری واریکوسل یک جراحی درمانی محسوب می‌شود تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. بیمه‌های مختلف فرانشیزهای متفاوتی برای محاسبه هزینه جراحی در نظر می‌گیرند. برخورداری از بیمه تامین اجتماعی و انواع بیمه‌های تکمیلی به کاهش هزینه‌های شما بسیار کمک خواهند کرد.

همه آنچه که در مورد جراحی میکروسرجری واریکوسل مورد بحث قرار گرفت

وریدهای اطراف کیسه بیضه اگر به صورت غیر طبیعی بزرگ شوند، با ایجاد اختلال در خونرسانی به کیسه بیضه باعث دردناکی آن شده و تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ این در نهایت می‌تواند با ناباروری همراه باشد. یکی از مهمترین تکنیک‌های درمان این عارضه جراحی میکروسرجری واریکوسل است.

این جراحی به دو صورت اینگوینال و جراحی ساب اینگوینال انجام می‌شود. هر دو جراحی با ایجاد برش کوچک در اطراف کشاله ران انجام می‌شوند. در این جراحی وریدهای آسیب دیده مسدود می‌شوند تا خونرسانی به کیسه بیضه به درستی انجام شود و درد و ناراحتی ایجاد شده در این قسمت کاهش پیدا کند.

بهبودی بعد از انجام جراحی حدود ۳ یا ۴ هفته به طول می‌انجامد. در طی این مدت باید مراقبت‌های توصیه شده توسط پزشک به دقت رعایت شوند. انجام جراحی می‌تواند با عوارض کوتاه مدت و عوارض خطرناک و جدی مانند آسیب شریانی، خونریزی، آسیب به غدد لنفاوی و… همراه باشد.

هزینه انجام این جراحی به میزان مهارت و تخصص پزشک، مکان انجام جراحی، جلسات و معاینات پزشکی، داروها و آزمایشات و میزان گستردگی جراحی بستگی دارد.

آنچه که قبل از بحث در مورد هزینه‌ها اهمیت دارد، انتخاب جراح حاذق، بادانش و مجرب مانند دکتر فرشاد نامداری است. ایشان از برترین جراحان فوق تخصص کلیه در ایران هستند. کارنامه کاری درخشان و رضایت صد درصدی بیماران مهر تاییدی بر این ادعاست.

منابع:

https://www.uhhospitals.org/services

https://ucimenshealth.com/microscopic-surgery

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید