یکی از ترس‌هایی که هر مرد و زنی را تهدید می‌کند، ناباروری است. یکی از دلایل ناباروری می‌تواند کمبود اسپرم در آقایان باشد. کمبود اسپرم می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد. داروی گنادوتروپین می‌تواند تولید اسپرم را تحریک کند. همچنین رعایت برخی عادت‌ها و تغییر سبک زندگی می‌تواند بهبود کمبود اسپرم کمک کند که در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

tel://02188776801

ما در این جا می‌خواهیم با کمبود اسپرم بیشتر آشنا شویم و درباره‌ی درمان کمبود اسپرم و راه‌های افزایش تعداد اسپرم صحبت کنیم. پس حتما تا انتها همراه ما باشید.

کمبود اسپرم به چه معناست؟

پایین بودن تعداد اسپرم که اولیگواسپرمی (oligozoospermia) نیز نامیده می‌شود، عارضه‌ای است که در آن تعداد اسپرم موجود در یک میلی‌متر مایع منی، کمتر از 15 میلیون است. پایین بودن تعداد اسپرم می‌تواند قدرت باروری طبیعی مرد را با مشکل روبه‌رو کند.

بیشتر بخوانید: جهت کسب اطلاع از مهمترین دلایل ناباروری در مردان و انواع نازایی در مردان، کلیک کنید.

مشکلات مربوط به اسپرم از جمله پایین بودن تعداد اسپرم و مشکلات مربوط به کیفیت اسپرم، بسیار شایع هستند. این مشکلات، عاملی هستند که حدود یک سوم زوج‌هایی که با ناباروری مبارزه می‌کنند، به آن دچار می‌باشند. راه‌های زیادی برای درمان کم بودن اسپرم وجود دارد و می‌تواند به شما کمک کند تا پدر شوید. در ادامه به برخی از روش‌های درمان کمبود اسپرم می‌پردازیم.

داروی گنادوتروپین

درمان کمبود اسپرم مصرف گنادوتروپین

 

یکی از روش‌های درمان کمبود اسپرم مصرف گنادوتروپین است. اگر سطح هورمون گنادوتروپین (هورمونی که تولید اسپرم را تحریک می‌کند) شما بسیار پایین باشد، برای بهبود باروری خود و افزایش تعداد اسپرم باید داروی گنادوتروپین را مصرف کنید.

اما اگر برای غیرطبیعی بودن تعداد اسپرم شما هیچ دلیلی یافت نشد، داروهای مبتنی بر هورمون برای شما تجویز نخواهد شد؛ زیرا این داروها نمی‌توانند تمامی موارد ناباروری را درمان کنند.

اقدامات لازم برای درمان کم بودن اسپرم

اقدامات لازم برای درمان کم بودن اسپرم
در زیر، برخی از اقداماتی که ممکن است روی تعداد اسپرم‌ها تأثیر داشته باشد و می‌تواند سبب درمان کمبود اسپرم شما شود، آورده شده است:

• به طور منظم ویتامین و مکمل‌های باروری از جمله اسید فولیک را مصرف کنید. این مکمل‌ها می‌توانند برای درمان کمبود اسپرم به شما کمک کنند!

• سیگار کشیدن را متوقف کنید. زیرا سیگار به طور قابل ‌توجهی از تعداد اسپرم و میزان تحرک آن می‌کاهد. پس برای رسیدن به درمان کمبود اسپرم، حتما سیگار را ترک کنید.

• از گرم شدن بیش از حد کیسه‌های بیضه جلوگیری کنید. افزایش دمای کیسه بیضه (که به عنوان مثال می‌تواند ناشی از لباس زیر تنگ و یا استفاده طولانی مدت از سونا و جکوزی باشد) می‌تواند روند تولید اسپرم را مختل کند. شما می‌توانید با کاش دمای بیضه‌ی خود به روند درمان کم بودن اسپرم کمک کنید.

• از وارد آمدن استرس و فشار بیش از حد به خود جلوگیری کنید و تمرینات شل کردن عضلات و تمدد اعصاب را انجام دهید. از آنجا که ناباروری و به طور کلی زندگی می‌تواند استرس‌زا باشد، سعی کنید همیشه آسوده خاطر باشید. گاهی اوقات ممکن است استرس، مسئول مشکلات خاص ناباروری مانند مشکلات هورمونی باشد.

مطالعه بیشتر: برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انسداد لوله انتقال منی و اسپرم صفر، علل، علائم و درمان و درمان بیرون نیامدن اسپرم، کلیک کنید.

شاید یکی از مشکلاتی که خود مختل‌کننده‌ی روند درمان کم بودن اسپرم است، همین استرس و اضطراب از ناباروری باشد. حتما ترس خود را کنار بگذارید و با آرامش توصیه‌های لازم را از پزشک بگیرید و با انجام روش‌های درمانی، به بهبود روند درمان کمبود اسپرم خود کمک کنید!

• چاقی و اضافه وزن می‌تواند در روند درمان کم بودن اسپرم اختلال ایجاد کند. وزن مناسب خود را حفظ کنید. نه خیلی لاغر و نه خیلی چاق؛ زیرا وزن فرد سطوح هورمون‌های استروژن و تستوسترون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

• استفاده از مواد مخدر را متوقف کنید. استفاده طولانی مدت از مواد مخدر (مانند الکل، ماری جوانا و کوکائین) می‌تواند باعث ناباروری فرد شود.

• مصرف استروئید را متوقف کنید. مصرف استروئیدهای آنابولیک ممکن است باعث جمع و کوچک شدن بیضه‌ها شود. از این رو استروئید‌ها می‌توانند سبب کاهش اسپرم شده و درمان کمبود اسپرم را مختل کنند.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه آزمایش اسپرم برای تشخیص میزان اسپرم موجود در منی، کلیک کنید.

• بیش از حد ورزش نکنید. ورزش بیش از حد و شدید، باعث بالا رفتن هورمون‌های استروئیدی آدرنال می‌شود که این هورمون‌ها می‌توانند باعث کاستی در سطح هورمون تستوسترون شوند. کاهش هورمون تستوسترون نیز می‌تواند سبب کاهش تولید اسپرم شده و جلوی درمان کم بودن اسپرم را بگیرد!

• از سموم زیست محیطی خطرناک مانند آفت‌کش‌ها، سرب، رنگ، اشعه، مواد رادیواکتیو، جیوه، بنزن، بور و فلزات سنگین دوری کنید. این مواد می‌توانند تولید اسپرم در بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند و سد راه درمان کمبود اسپرم شوند.

• برای درمان کم بودن اسپرم خوب بخورید و بیاشامید و آبرسانی کافی به بدن خود داشته باشید. سوءتغذیه و کم‌خونی می‌تواند روی تعداد اسپرم تاثیر منفی می¬گذارد.

علل پایین بودن تعداد اسپرم

بسیاری از افراد برای درمان کمبود اسپرم به کلینیک مراجعه می‌کنند؛ اما دلیل کاهش اسپرم در آقایان چیست؟
در بسیاری از موارد، به طور واضح مشخص نیست که چه چیزی باعث کم بودن اسپرم شده است. گاهی اوقات پایین بودن تعداد اسپرم و مشکلات مربوط به کیفیت اسپرم، به موارد زیر ربط دارد:

• عدم تعادل هورمونی، مانند هیپوگنادیسم (کاهش تولید هورمون)
• یک مشکل ژنتیکی مانند سندروم کلاین فلتر
• پایین نیامدن بیضه‌ها در زمان کودکی که به آن بیضه نزول نیافته می‌گویند.
• وجود یک مشکل ساختاری؛ برای مثال لوله‌های حمل اسپرم به دلیل بیماری و یا وارد آمدن صدمه، آسیب دیده و یا مسدود شده‌اند و یا از بدو تولد وجود نداشته‌اند.
• عفونت دستگاه تناسلی مانند کلامیدیا، سوزاک و یا ورم پروستات (عفونت غده پروستات)
• واریکوسل (بزرگ شدن رگ‌های بیضه‌ها)
• انجام عمل جراحی روی بیضه‌ها و یا عمل ترمیم فتق
• گرم شدن بیش از حد بیضه‌ها
• مصرف بیش از حد الکل، سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدری مانند ماری جوانا و کوکائین
• مصرف برخی داروها از جمله تستوسترون درمانی، استفاده طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک، داروهای ضدسرطان (شیمی‌درمانی)، برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدافسردگی

درمان اسپرم ضعیف چقدر طول میکشه

اسپرم ضعیف در واقع به اسپرمی گفته می‌شود که قدرت باروری را در مردان کم می‌کند. این ضعیف شدن اسپرم دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد که مهم‌ترین آن کاهش تعداد اسپرم است! اما درمان اسپرم ضعیف چقدر طول می‌کشه؟

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات در مورد انواع نازایی در مردان و همچنین مهمترین علت ناباروری مردان چیست؟ کلیک کنید.

هیچ جواب مشخصی نمی‌توان به این سوال داد؛ چرا که علت ایجاد اسپرم ضعیف در افراد مختلف، متفاوت بوده و همچنین رویکرد‌های بیماران نسبت به ضعیف بودن اسپرمشان نیز متفاوت است. برای مثال ممکن است فردی برای درمان کم بودن اسپرم سبک زندگی‌اش را تغییر دهد و همه‌ی نکات توصیه شده از سوی پزشک را رعایت کند اما فرد دیگری هیچ اهمیتی برای درمان کمبود اسپرم خود قائل نشود.

پس تاکید می‌شود که پاسخ به سوال” درمان اسپرم ضعیف چقدر طول میکشه” برای بیماران مختلف، متفاوت است! به گونه‌ای که ممکن است در مرد نشانه های بهبود اسپرم ضعیف، طی چندین ماه نمایان شود اما در بیمار دیگری درمان کمبود اسپرم، چند سال طول بکشد!

آزمایش‌هایی برای تشخیص ناباروری مردان

تشخیص ناباروری ممکن است حدود چندین ماه طول بکشد، بنابراین اگر جواب سریعی دریافت نکردید، دلسرد و ناامید نشوید. تست ناباروری مردان معمولاً با انجام یک معاینه فیزیکی توسط متخصص اورولوژی و همچنین بررسی سابقه پزشکی فرد، آغاز می‌شود.

سپس یک نمونه از مایع منی گرفته می‌شود. طوری که بتوان اسپرم و مایع منی را مورد آزمایش قرار داد؛ به این آزمایش، آنالیز و آزمایش اسپرم و مایع منی می‌گویند. نمونه مایع منی برای بررسی موارد زیر مورد آزمایش قرار می‌گیرد:

• مقدار مایع منی
• تعداد اسپرم؛ اینکه مایع منی حاوی چه تعداد اسپرم است.
• سرعت حرکت اسپرم‌ها
• اندازه، شکل و ظاهر اسپرم‌ها
مشکل داشتن هر یک از موارد فوق، می‌تواند باعث ناباروری مردان شود. ممکن است یک آزمایش خون نیز از شما گرفته شود تا اگر مشکل هورمونی وجود دارد، به آن پی برده شود.
سایر روش‌های درمان ناباروری در آقایان
• آی وی اف (IVF)
• تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)
• اهدای اسپرم
آی وی اف (IVF)

اگر تعداد اسپرم شما اندکی پایین باشد و حداقل به مدت دو سال است که با وجود تلاش برای فرزنددار شدن به طور طبیعی نتیجه‌ای نگرفته‌اید، لقاح مصنوعی (IVF) ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. در روش آی وی اف، یک تخمک از تخمدان زن برداشته و با استفاده از اسپرم مرد، در محیط آزمایشگاه بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده به رحم زن بازگردانده می‌شود تا رشد کند.

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، یک نوع تکنیک آی وی اف است که در آن یک اسپرم واحد به صورت مستقیم به تخمک تزریق می‌شود تا تخمک بارور شود. تخمک پس از بارور شدن به رحم زن منتقل می‌شود. اگر حداقل به مدت دو سال است که علیرغم تلاش برای فرزنددار شدن به طور طبیعی، نتیجه‌ای نگرفته‌اید و یکی از مشکلات زیر را داشته باشید ممکن است روش ICSI به شما پیشنهاد شود:

• پایین بودن تعداد اسپرم یا فاقد اسپرم بودن مایع منی
• ضعیف بودن کیفیت اسپرم

اهدای اسپرم

اهدای اسپرم به معنی استفاده از اسپرم مردی است که اسپرم خود را اهداء می‌کند. ممکن است بخواهید برای فرزنددار شدن، از این روش به عنوان جایگزینی برای روش ICSI استفاده کنید؛ به خصوص اگر مرد دارای اختلالات ژنتیکی باشد و ممکن باشد این اختلالات به فرزندان منتقل شود.

در صورت لزوم، این روش می‌تواند به عنوان بخشی از روش آی وی اف استفاده شود. اگر می‌خواهید از روش اهداء تلقیح برای فرزنددار شدن استفاده کنید؛ باید نزد مشاور بروید و از معنای ضمنی و مفهومی آن اطلاع کامل پیدا کنید.

بیشتر بدانید: برای کسب دانش و آگاهی در مورد ایا ضربه به بیضه باعث مرگ میشود و اگر بیضه بترکد چه میشود؟ کلیک کنید.

در این بخش، درباره‌ی یکی از مهم‌ترین مشکلات ناباروری در آقایان یعنی کاهش تعداد اسپرم صحبت کردیم. علل کمبود اسپرم را شناختیم و در ادامه با درمان کم بودن اسپرم آشنا شدیم. تاکید می‌شود نمی‌توان به طور دقیق گفت درمان اسپرم ضعیف چقدر طول می‌کشد.

حتی ممکن است در برخی مردان نتوان وضعیت اسپرم ضعیف را بهبود بخشید و مشکلات ناباروری به وجود می‌آیند. در این صورت باید به سمت درمان‌های دیگر مانند آی وی اف و دیگر مواردی که به آن‌ها پرداختیم برویم!پرم تأثیر منفی داشته باشد.

سوالات‌متداول درمان کم بودن اسپرم

1.کمبود اسپرم (اولیگواسپرمی) به چه معناست؟

زمانی که در ۱ میلی‌لیتر مابع منی، کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم وجود داشته باشد، به آن الیگواسپرمی یا کمبود اسپرم می‌گویند.

2.داروی اصلی درمان کمبود اسپرم چیست؟

داروی اصلی درمان کمبود اسپرم، گنادوتروپین است. در واقع این دارو آگونیست هورمون گنادوتروپین در بدن است. این هورمون در بدن تولید سلول‌های جنسی را تحریک می‌کند.

3.درمان اسپرم ضعیف چقدر طول می‌کشد؟

از آن‌جایی که کمبود اسپرم به دلایل مختلفی می‌تواند باشد، درمان آن نیز در افراد مختلف متفاوت بوده و نمی‌شود گفت چقدر طول می‌کشد. همچنین بیماران نسبت به بیماری خود رویکرد‌های بسیار متفاوتی دارند. برخی سبک زندگی خود را تغییر می‌دهند و برخی تلاش چندانی نمی‌کنند. پس نمی‌توان به این پرسش پاسخ مشخصی داد.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22477-oligospermia-low-sperm-count
https://www.cloudninefertility.com/blog/oligospermia-causes-symptoms-treatment
https://progenesisivf.com/blog/oligospermia-symptoms-causes-

مقالات مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام اقای دکتر
  وقت بخیر برادر بنده 28 سال سن دارد میزان اسپرم صفر بوده طبق آزمایشات که انجام داده ولی مشکل ژنتیکی ندارد
  امکان درمانش چقدر هستش؟ تشکر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اسپرم صفر یا آزواسپرمی به شرایطی گفته می شود که در آن اسپرمی در مایع منی وجود ندارد. این می تواند علت ناباروری مردان باشد. علل مختلفی برای اسپرم صفر وجود دارد که به دو دسته انسدادی و غیر انسدادی تقسیم می شوند.
   درمان اسپرم صفر بستگی به علت آن دارد. در برخی موارد، می توان با دارو، جراحی، تغییر سبک زندگی یا مکمل های غذایی تعداد و کیفیت اسپرم را بهبود بخشید. در برخی موارد، می توان با استخراج اسپرم از بافت بیضه یا دفعی از مجاری ادراری و استفاده از روش های کمک باروری مانند IVF یا ICSI بارداری را امکان پذیر کرد.
   امکان درمان برادر شما بستگی به علت اسپرم صفر او دارد. برای تشخیص دقیق، باید ازمایشات بیشتری انجام دهد و با پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کند. امیدوارم بتواند مشکل خود را حل کند و فرزندی سالم داشته باشد.
   شماره تماس جهت دریافت مشاوره : ۰۹۱۰۷۵۸۵۳۵۸

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید