خارش بیضه یک مشکل اساسی است که می‌تواند در اثر موارد مختلفی از بیماری پوستی گال گرفته تا عفونت قارچی، تحریک و بسیاری از بیماری‌های مقاربتی جنسی ایجاد شود. گاهی اوقات خارش بیضه می‌تواند به حدی شدید باشد که نمی‌توانید در برابر خاراندن آن در مقابل دیگران مقاومت کنید و بسیار ناپسند و شرم‌آور است، بنابراین این مقاله به بررسی علل اصلی خارش بیضه می‌پردازد.

بعضی اوقات تعریق در ناحیه کشاله ران بعد از راه رفتن در طول روز باعث خارش بیش از حد معمول در بیضه می‌شود. اما سایر شرایط جسمی و پزشکی نیز می‌توانند باعث خارش بیضه‌ شوند. برخی از این شرایط ممکن است شما را ملزم کنند تا در مورد یک برنامه درمانی یا دارو با پزشک خود صحبت کنید تا از محل خارش مراقبت کنید.

دلایل خارش بیضه چیست؟


خارش کیسه بیضه می‌تواند ناشی از تعدادی بیماری پوستی باشد که می‌تواند بیماری پوستی گال، عفونت قارچی پوست یا اگزما باشد. اکنون وقت خود را برای کاوش در لیست اختصاص دهید، زیرا این مقاله علت اصلی را مطرح کرده ‌است.

بیماری پوستی گال

در صورت مشاهده بثورات خارش دار در کیسه بیضه، ممکن است دچار بیماری پوستی گال شده باشید. کنه‌های میکروسکوپی به نام سارکوپتس اسکبئی (Sarcoptesscabiei) باعث ایجاد گال می‌شوند. اما چگونه باعث خارش بیضه می‌شود؟

گال نوعی کنه‌‌ی کوچک انگلی است و می‌تواند بر روی هر قسمت از پوست فرد، از جمله در آلت تناسلی (بیضه) تأثیر بگذارد. کنه‌ها با لمس نزدیک و طولانی مدت پوست به پوست، مانند تماس جنسی، گسترش می‌یابند.

کنه‌های گال، که با نام علمی سارکوپتس اسکبئی (Sarcoptesscabieivarhominis) شناخته می‌شوند، انگل‌های میکروسکوپی هستند که در لایه بالایی پوست فرد فرو می‌روند. در این‌جا، آن‌ها تخم‌های خود را گذاشته و خارش شدید ایجاد می‌کنند.

خارش ژوک (خارش کشاله ران)

خارش ژوک

خارش ژوک که به آن تینه آ کروریس نیز گفته می‌شود، یکی از دلایل عمده خارش بیضه است. خارش ژوک یک عفونت قارچی است که در نواحی مرطوب بدن، غالباً در نزدیکی چین‌های پوست ایجاد می‌شود. خارش ژوک می‌تواند روی پا یا اندام تناسلی ظاهر شود. خارش ژوک اغلب به عنوان بثورات مایل به قرمز ظاهر می‌شود. اما ظاهر دقیق آن به نوع قارچی که باعث ایجاد عفونت می‌شود بستگی دارد. در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا بهداشت نامناسب، عفونت‌های قارچی می‌توانند به راحتی در اطراف ناحیه تناسلی و بیضه‌های شما ایجاد شوند.

یکی از رایج‌ترین عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی، کاندیدیازیس است. قارچ‌های کاندیدا در قسمت روده و پوست بدن شما زندگی می‌کنند. اگر از کنترل خارج شوند، می‌توانند باعث ایجاد عفونت شوند. این می‌تواند باعث خارش بیضه‌ شود.

نوع متفاوتی از قارچ، به نام درماتوفیت، نیز می‌تواند منجر به عفونت مشابهی به نام خارش ژوک شود.

علائم دیگر می‌تواند شامل: درد هنگام ادرار، سوزش در اطراف کیسه بیضه و آلت تناسلی، ورم پوست بیضه یا آلت تناسلی، پوست مایل به قرمز در اطراف بیضه یا آلت تناسلی، بوی غیر طبیعی، پوست خشک و پوسته پوسته شده باشد.

چفینگ پوستی یا تحریک

خشکی پوست در اطراف ناحیه تناسلی هنگام راه رفتن در گرما معمول است. ورزش طولانی مدت همچنین می‌تواند پوست شما را تحریک یا دچار برفک کند. در بعضی موارد، پوست می‌تواند به اندازه کافی خاریده شود تا باعث خونریزی شود.

برخی از علائم متداول برفک و تحریک عبارتند از: احساس لمس در پوست، قرمزی یا بثورات روی پوست، بریدگی‌های سطح یا باز شدن سطح پوست.

اگزما

اگزما: “این یک بیماری مزمن پوستی است که با خارش، التهاب، قرمزی و تورم پوست مشخص می‌شود. این بیماری پوستی برای جلوگیری از شعله‌ور شدن قابل درمان است.”

بیماری پاژه پوست

بیماری پاژه پوست بیضه، یک سرطان پوست است که ممکن است شبیه اگزما باشد. اگر بثورات اگزمایی به درمان پاسخ ندهد، این وضعیت جدی‌تر مشکوک است. این بثورات گاهی کشاله ران و پوست مقعدی را درگیر می‌کند.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (که غالباً تریک نامیده می‌شود) نوعی عفونت باکتریایی است که توسط باکتری‌های تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. این عفونت معمولاً زنان را آلوده می‌کند، اما در صورت عدم استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی، می‌تواند به مردان منتقل شود. بسیاری از افرادی که به عفونت‌های تریک مبتلا می‌شوند، هرگز علائمی ندارند، اما تریک می‌تواند باعث تحریک یا التهاب شود که در ناحیه تناسلی شما احساس ناخوشایندی ایجاد کرده و رابطه جنسی را دردناک‌تر کند.

تریک می‌تواند باعث ایجاد خارش در بیضه‌ها شود و علائم دیگری مانند: احساس خارش در داخل آلت تناسلی، ترشحات تغییر رنگ یافته (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی، درد یا سوزش هنگام ادرار یا هنگام انزال در حین رابطه جنسی ایجاد کند.

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی یک واکنش آلرژیک است. به احتمال زیاد در صورت تماس پوست با ماده جدیدی از جمله شستشوی بدن یا مو، مواد شوینده جدید شستشو یا پارچه جدید رخ می‌دهد. درماتیت تماسی منجر به ایجاد بثورات قرمز و خارش‌دار می‌شود که ممکن است مایعی سفید یا زرد رنگ را بیرون دهد. همان بثورات احتمالاً در نواحی دیگر بدن و همچنین بیضه‌ها رخ خواهد داد. پوست نازک باعث احساس خارش و ناراحتی خاص آن می‌شود.

شپش عانه

شپش عانه (Pthirus pubis، که شبیه خرچنگ‌های کوچکند) نوعی شپش است که در موی شرم‌گاهی اطراف ناحیه تناسلی شما یا در مناطقی با موی مشابه خشن، زندگی می‌کند. مانند سایر انواع شپش، شپش از خون شما تغذیه می‌کند و نمی‌تواند پرواز کند یا بپرد. آن‌ها فقط با تماس با شخصی که آن‌ها را دارد می‌توانند گسترش یابند. این اتفاق می‌تواند با لمس شخصی که به شپش مبتلا شده است، رخ دهد.

شپش هنگامی که از خون شما تغذیه می‌کند، نمی‌تواند بیماری یا عفونت را گسترش دهد، اما می‌تواند در بیضه‌ها و ناحیه تناسلی شما در هنگام خزیدن در اطراف موهای شرم‌گاهی احساس خارش ایجاد کند. همچنین ممکن است در لباس زیر با لکه‌های کوچک قرمز یا آبی از گزش شپش متوجه ماده‌ای شبیه پودر شوید.

کلامیدیا

کلامیدیا نوعی عفونت جنسی (STI) است که توسط عفونت باکتریایی منتقل می‌شود. حتی اگر در حین رابطه جنسی انزال نداشته باشید می‌‌تواند گسترش یابد. مانند بسیاری از سایر بیماری‌های مقاربتی، از طریق رابطه جنسی دستگاه تناسلی و همچنین رابطه دهانی و مقعدی قابل انتقال است.

کلامیدیا می‌تواند بیضه‌های شما را دچار خارش و حتی متورم کند. کلامیدیا معمولاً فقط در یک بیضه احساس درد و تورم ایجاد می‌کند، که یکی از بارزترین علائم احتمال عفونت است. علائم دیگر عبارتند از: ترشحات تغییر رنگ یافته (سبز، زرد یا سفید) از آلت تناسلی، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن، درد، خونریزی یا ترشح از راست روده یا مقعد.

بیماری اینترتریگو

اینترتریگو یک واکنش التهابی به عفونت باکتریایی یا قارچی است. بثورات حاصل اغلب قرمز هستند و حالت نیش ایجاد می کنند. التهاب معمولاً نزدیک چین و چروک پوست و نواحی مرطوب بدن ایجاد می‌شود. کیسه بیضه دارای چین‌های زیادی است و یک محیط مرطوب است که آن را به یک منطقه ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها یا قارچ‌ها تبدیل می‌کند.

گال می‌تواند به سرعت گسترش یابد و بسیار مسری است. در درجه اول از طریق تماس پوست به پوست پخش می‌شود. تماس جنسی محافظت نشده می‌تواند منجر به شیوع بیماری شود.

از طریق تماس با لباس و تختخواب آلوده می‌توانید به گال نیز مبتلا شوید، اما این مورد کمتر مشاهده می‌شود. گال از طریق حیوانات به انسان منتقل نمی‌شود. فقط از طریق تماس انسان با انسان است.

عوامل خطر چیست؟


احتمال خارش بیضه در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک با فردی که به این بیماری‌ها مبتلا شده است، بیشتر است. داشتن چندین شریک جنسی نیز خطر شما را افزایش می‌دهد.

بهداشت نامناسب یک عامل خطر محسوب نمی‌شود. با این حال، بهداشت نامناسب می‌تواند با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی ناشی از خارش، بثورات را بدتر کند.

چگونه می‌توان از بیماری‌هایی که باعث خارش بیضه می‌شوند جلوگیری کرد؟

جلوگیری از خارش بیضه یا هر بیماری دستگاه تناسلی بسته به علت دقیق آن نیاز به اقدامات احتیاطی متفاوت دارد.

در مورد عفونت‌های باکتریایی یا قارچی، فرد باید ناحیه تناسلی را تمیز و خشک نگه دارد. فرد باید در روزهای گرم یا در حین ورزش پوشیدن لباس گشادتر را مدنظر داشته باشد تا به خشک ماندن محیط کمک کند.

اگر چفینگ پوستی ایجاد شد، فرد می‌تواند از مرطوب کننده‌ها یا مواد روان‌کننده برای جلوگیری از این تحریک استفاده کند. مرطوب کننده‌ها نیز ممکن است خارش را متوقف کنند.

با استفاده از محافظت مناسب در هنگام فعالیت جنسی، می‌توان از برخی عفونت‌ها جلوگیری کرد. همچنین بهتر است از سلامت جنسی شریک زندگی مطلع شوید و در صورت داشتن عفونت از رابطه جنسی تا زمان بهبودی خودداری کنید.

خارش بیضه چگونه درمان می‌شود؟


درمان خارش بیضه

درمان بیضه‌های خارش‌دار به عامل ایجاد خارش بستگی دارد.

برای درمان چفینگ پوستی و تحریک

با استفاده از لوسیون یا پودری که مانع از مالیدن پوست شما به سطح دیگری از پوست می‌شود، می‌توان خارش و سوزش را درمان کرد. استفاده از بانداژ یا گاز برای پوشاندن ناحیه تحریک شده نیز می‌تواند به خارش کم‌تر بیضه‌ها کمک کند.

برای درمان عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی به خودی خود از بین می‌روند، اما ممکن است لازم باشد توسط ضد قارچ‌ها یا کرم‌ها و پمادهای ضد قارچ درمان شوید. اگر فکر می‌کنید عفونت قارچی باعث خارش بیضه‌های شما شده است برای دریافت داروی ضد قارچ به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان تبخال دستگاه تناسلی

برای شیوع تبخال دستگاه تناسلی ممکن است لازم باشد از داروهای ضد ویروسی مانند والاسیکلوویر (والترکس) یا آسیکلویر (زوویراکس) استفاده کنید. درمان حدود یک هفته طول می‌کشد، اما اگر به طور مکرر شیوع داشته باشید ممکن است به داروی طولانی مدت نیاز داشته باشید.

برای درمان سوزاک

عفونت‌های سوزاک با داروهای تجویز شده قابل پیشگیری و درمان است. به محض مشاهده علائم در مورد درمان با پزشک خود صحبت کنید. عوارض طولانی مدت سوزاک، مانند ناباروری، پس از ایجاد آسیب قابل درمان نیست.

برای درمان زگیل‌های تناسلی

زگیل‌های تناسلی را می‌توان با پمادهای دارویی برای پوست شما مانند ایمیکویمود (Aldara) و پودوفیلوکس (کاندیلوکس) درمان کرد. در بعضی موارد، ممکن است پزشک شما نیاز به برداشتن زگیل‌ها با انجماد آن‌ها (سرما درمانی) یا انجام جراحی برای برداشتن آن‌ها داشته باشد.

برای درمان کلامیدیا

کلامیدیا را می‌توان با دارو مانند آزیترومایسین (Zithromax) یا داکسی سایکلین (Acticlate ، Doryx) درمان کرد. برای داشتن رابطه جنسی حداقل یک هفته باید منتظر بمانید.

برای درمان شپش عانه

شپش عانه با درمان داروهای تجویز شده توسط پزشک یا درمان‌های بدون نسخه قابل درمان است. شستشوی کامل ناحیه آسیب‌دیده و استفاده از دارو باعث از بین رفتن بسیاری از شپش‌ها می‌شود. در بسیاری از داروخانه‌ها می‌توانید کیت‌هایی برای از بین بردن شپش خریداری کنید.

برای درمان تریکومونیازیس

تریک را می‌توان با چندین دوز تینیدازول (Tindamax) یا مترونیدازول (Flagyl) درمان کرد. بعد از مصرف دارو حداقل یک هفته رابطه جنسی برقرار نکنید.

برای درمان گال

پزشک می‌تواند پماد، کرم و لوسیون‌هایی را تجویز کند که می‌توانند از گال خلاص شوند و بثورات و خارش را درمان کنند. بیشتر درمان‌های موضعی گال در شب که انگل‌‌ها بیشترین فعالیت را دارند انجام می‌شود. صبح آن را بشویید.

نتیجه‌گیری


از لیست مشاهده شده است که بیشترین علت خارش بیضه عفونت قارچی و گال است، برای جلوگیری از عفونت قارچی توصیه می‌شود که مرتبا دوش بگیرید و از تعریق زیاد خودداری کنید. برای جلوگیری از گال فقط باید از وسایل شخصی فرد آلوده دور باشید و از روابط جنسی محافظت نشده پرهیز کنید.

مقالات مرتبط