اقدامات بعد ضربه به بیضه | درمان سریع آن

در این مقاله به طور مفصل راجع به ضربه به بیضه و عوارض آن صحبت می‌کنیم. بیضه از اندام‌ های مهم و حیاتی بدن ما می‌باشند. بیضه‌‌ها بخشی از دستگاه تناسلی مردان را تشکیل می‌دهند.

tel://02188776801

آن‌ ها دو اندام بیضی‌ شکل به اندازه یک زیتون بزرگ هستند که در داخل کیسه بیضه، کیسه شل پوستی که در پشت آلت تناسلی آویزان است، قرار دارند.

کار بیضه‌ ها تولید هورمون‌ های مردانه از جمله تستوسترون و همچنین اسپرم یعنی سلول‌ های تناسلی مردانه می‌باشد. در عین مهم بودن این اندام‌ ها به شدت حساس و مستعد بروز بیماری و آسیب می‌باشند.

درگیر شدن این ناحیه از بدن می‌تواند صدمات جبران‌ ناپذیری را به همراه داشته باشد. آسیب و ضربه به بیضه می‌تواند به راحتی برای بیضه‌ های شما اتفاق بیفتد زیرا وقوع آن‌ها به عواملی خارج از بدن شما وابسته است.

 

مطالعه بیشتر: برای آشنایی بیشتر با پیچ‌خوردگی بیضه و دلایل پیچ خوردگی بیضه، کلیک کنید.

 

برخی از انواع ترومای بیضه مانند بعد از ضربه به بیضه چه کنیم؟ یا پیچ خوردگی بیضه جز فوریت‌ های پزشکی هستند و برای رفع آن نیاز به مداخله فوری اورژانس وجود دارد. از این رو نیاز است که آن را شناخته و برای رفع مشکلات ناشی از آن به متخصص مربوط به آن (متخصص اورولوژی) مراجعه نماییم.

ضربه به بیضه چیست؟

ضربه بیضه به آسیب به بیضه‌ ها اشاره دارد که در خارج از بدن شما آویزان شده و در برابر وارد شدن ضربه به آن‌ ها آسیب پذیر هستند. کیسه بیضه شما بافتی است که بیضه‌ های شما را می‌پوشاند، اما هیچ محافظت دیگری در مقایسه با ماهیچه‌ ها یا استخوان‌ ها وجود ندارد.

ضربه به بیضه چیست

در بیشتر مواقع، بیضه‌ ها می‌توانند شوک ناشی از آسیب را بدون آسیب جدی جذب و دفع کنند. در مواقع دیگر، ممکن است برای درمان نیاز به دریافت کمک اورژانس پزشکی داشته باشید.

 

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان واریکوسل با دارو همچنین چه چیزهایی برای واریکوسل ضرر دارد؟ کلیک کنید.

 

ضربات به بیضه می‌تواند به کیسه بیضه و بیضه شما آسیب رسانده و منجر به ممکن است جز انواع بیماری های بیضه ماندگار شود، حتی بافت محافظ آن را پاره کند یا باعث شکافتن بیضه‌ ها شود. بیضه‌‌های شما اسپرم و هورمون می‌سازد. ضربه به بیضه می‌تواند به این عملکردها آسیب رسانده و جریان خون موجود در بیضه را مختل کند.

چه کسانی تحت تأثیر ضربه به بیضه قرار می‌گیرند؟

ضربه به بیضه می‌تواند هر فردی را که یک یا دو بیضه دارد، تحت تأثیر قرار دهد. بیضه‌ ها اندامی خارج از بدن هستند و دارای بافت محافظ کمی در مقابل این مورد می‌باشند.

انواع ضربه به بیضه چیست؟

انواع مختلفی از ضربات به بیضه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

انواع ضربه به بیضه چیست؟

 • کوفتگی: این نوع از پیامد ضربات به بیضه یک کبودی یا هماتوم (مجموعه‌ ای از خون) در زیر بافت‌ ها است.
 • پیچ خوردگی بیضه: این نوع از پیامد ضربات به بیضه به این معنی است که طناب اسپرماتیک داخل بیضه پیچ خورده است. از آنجایی که طناب بیضه دارای رگ‌ های خونی نیز می‌باشد، باید قبل از عدم جریان خونی که منجر به مرگ بافت شود، آن را باز کرد.
 • پارگی: این نوع از پیامد ضربات به بیضه که دارای علائم پارگی بیضه هست و شکستگی نیز نامیده می‌شود، باعث پارگی پوشش بیضه می‌شود، بیضه بدون پوشش سخت بوده و هیچ‌ گونه بافت محافظی مانند استخوان یا ماهیچه ندارد و در این حالت محتویات بیضه می‌تواند بیرون بریزد.

 

بیشتر بدانید: برای آگاهی و کسب اطلاعات در خصوص بیماری های بیضه و عکس بیضه سالم و ناسالم، کلیک کنید.

 

 • جدا شدگی کامل پوست بیضه: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که نوعی از تصادف پوست بیضه‌ ها را حذف می‌کند.
 • دررفتگی (جابجایی): این نوع از پیامد ضربه به بیضه می‌تواند زمانی رخ دهد که چیزی بیضه شما را از محل آن خارج کند.
 • جدا شدن: در برخی موارد بیضه جدا می‌شود که خود این موضوع عوارض خاص خود را به همراه دارد.
 • ترکیدن بیضه: سؤال مهمی که در این زمینه وجود دارد اینکه اگر بیضه بترکد چه می‌شود؟ معمولاً این حادثه در ضربات به بیضه به ندرت رخ می‌دهد ولی جهت اقدامات لازم برای قطع خونریزی یا ضربه به بیضه کودک باید فرد به طور اورژانسی درمان‌ های لازم را دریافت نماید.

 نکته: پس از رخ دادن یکی از این رویداد ها، ممکن است دچار عفونت یا التهاب در ناحیه بیضه یا درد ضربه به بیضه خود شوید. اپیدیدیمیت که تورم لوله در پشت کیسه بیضه است، می‌تواند در فردی که به او ضربه خفیف به بیضه وارد شده است، به عفونت تبدیل شود.

وارد شدن ضربه خفیف به بیضه

معمولاً در ضربه خفیف به بیضه، برخلاف مواردی که در بالاتر گفته شد عوارض چندانی رخ نمی‌دهد.

علائم ضربه به بیضه

علائم ضربه به بیضه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بروز درد شدید ناحیه کیسه بیضه شما (کیسه‌ای که بیضه‌ ها را نگه می‌دارد).
 • بروز کبودی در ناحیه کیسه بیضه شما
 • بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه شما
 • علت درد بیضه خفیف و شدید در قسمت پایین شکم.
 • بروز حالت تهوع و یا استفراغ.
 • بروز تب بعد از ضربه خفیف به بیضه
 • وجود خون در ادرار شما (هماچوری)
 • درد هنگام دفع ادرار (دیسوریا)

 

مطالعه بیشتر: برای آشنایی بیشتر با عکس ورم بیضه و اینکه چگونه می توان ورم بیضه را در خانه درمان کرد؟ کلیک کنید.

 

چه عواملی موجب ضربه به بیضه می‌شود؟

رخ دادن بسیاری از رویدادها که شامل موارد زیر می‌باشد، می‌توانند باعث ضربات به بیضه شوند :

● ضربه ناشی از سلاح‌ هایی مانند چاقو یا گلوله.

● وارد شدن نیرویی قوی به بیضه مانند لگد یا مشت، یا چیزهایی که می‌توانید پرتاب کنید (مثل توپ بیس‌بال).

● تصادفات اتومبیل، موتورسیکلت یا دوچرخه.

● حوادث مربوط ماشین‌آلات.

● گاز گرفتن حیوانات.

این نوع وقایع می‌توانند باعث آسیب‌ های جزئی مانند خراشیده شدن پوست یا مشکلات بزرگی مانند پاره شدن پوشش محافظ روی بیضه‌ ها و تجمع خون در ناحیه بیضه شوند.

پزشک معالج شما چگونه ضربه به بیضه را تشخیص می‌دهد؟

پزشک معالج شما تشخیص ضربه به بیضه را با پرسیدن سؤالات و انجام معاینه فیزیکی شروع می‌کند. آن‌ ها می‌توانند اپیدیدیم شما را که لوله‌ ای در پشت بیضه است که اسپرم را حمل می‌کند را لمس و احساس کنند.

در این حالت پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیضه شما و ساختارهای اطراف آن طبیعی هستند یا خیر. همچنین برای تشخیص بهتر وارد شدن ضربات به بیضه، پزشکان معالج ممکن است یک آزمایش سونوگرافی را درخواست کنند که یک روش غیرتهاجمی برای ارائه تصویری از آنچه در داخل کیسه بیضه شما می‌گذرد، به پزشک معالج شما می‌دهد.

در موارد دیگری که از ابتدا شدیدتر هستند یا بعد از 48 ساعت بهبود نیافته‌اند، ممکن است برای تشخیص کامل آسیب ناشی از ضربه به بیضه به انجام جراحی نیاز داشته باشید.

ضربه به بیضه چگونه درمان می‌شود؟

همیشه این سوال مطرح است که ایا ضربه به بیضه باعث ناباروری میشود؟ پزشک معالج شما ممکن است ضربه به بیضه و همچنین عوارض ضربات به بیضه را به روش‌های مختلف درمان کند.

برای موارد ضربه خفیف به بیضه، پزشک معمولاً برای شما احتمالاً استراحت، مصرف دارو های مسکن بدون نسخه مصرف می‌کند و قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه آسیب دیده را تجویز می‌کنند.

ضربه به بیضه چیست

آن‌ها همچنین ممکن است به شما پیشنهاد کنند که از نوعی از محافظ کیسه بیضه استفاده کنید و در صورت نیاز حتی ممکن است آنتی‌ بیوتیک تجویز کنند.

 

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درد بیضه نشانه چیست و علت درد بیضه، کلیک کنید.

 

اگر بعد از 48 ساعت بهبودی پیدا نکردید، باید با پزشک معالج خود تماس بگیرید یا برای ویزیت به مطب آن‌ ها مراجعه نمایید.انواع خاصی از ضربه به بیضه وجود دارد که پزشک معالج شما باید فوراً آن‌ها را درمان کند.

این انواع ضربات به بیضه شامل مواردی است که ضربه به کیسه بیضه و بیضه‌ ها نفوذ کرده، مقدار زیادی از پوست را خراشیده، یا علائمی از پیچ خوردگی یا قطع خون را نشان می‌دهد. در این حالت پزشک معالج ممکن است از جراحی برای درمان عوارض ضربه به بیضه استفاده کند.

به حداقل رساندن عوارض ضربه به بیضه

به جز عمل جراحی اقدامات دیگری می‌تواند برای به حداقل رساندن عوارض ضربات به بیضه صورت پذیرد که شامل موارد زیر می‌باشد :

 • بیضه را فیکس کرده و آن را در موقعیت خود قرار دهید تا از پیچش در آینده جلوگیری شود.
 • ترمیم پارگی بیضه و دوختن پوست آن به هم.
 • شستن زخم برای به حداقل رساندن خطر عفونت.
 • حرکت بیضه دررفته در صورتی که تلاش برای دست‌ کاری بیضه به جای خود کارساز نباشد.
 • در صورت امکان، بیضه جدا شده را دوباره ترمیم کنید.
 • پیوندهای پوستی برای آسیب‌ های ناشی از از بین رفتن پوست بیضه.
 • جراحی برای برداشتن بیضه آسیب دیده (ارکیکتومی) در این روش ممکن است پزشک معالج شما روش انجماد اسپرم را در صورت برداشتن یک یا هر دو بیضه پیشنهاد دهد.

عوارض ضربه به بیضه

عوارض ضربه به بیضه یا ضربه زدن به بیضه باعث چه میشود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • بروز عفونت
 • ناباروری
 • پایین آمدن میزان تستوسترون
 • بروز مشکلات اورولوژیک

آیا ضربه به بیضه باعث اختلال در عملکرد جنسی می‌شود؟

ضربه به بیضه مانندت پارگی بیضه سمت چپ به خصوص اگر آسیب درمان نشود، می‌تواند عاملی در بروز اختلال نعوظ باشد. اپیدیدیمیت یعنی تورمی که می‌تواند پس از ضربه شدید به بیضه ایجاد شود، اگر دارای التهاب مزمن باشد، می‌تواند باعث اختلال‌ هایی در عملکرد جنسی فرد شود.

انواع دیگر آسیب‌های ناشی از ضربات به بیضه، مانند آسیب‌های مربوط به جراحی، می‌توانند به طور موقت مشکلات موقتی در عملکرد جنسی ایجاد کنند.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی بیشتر با درمان درد بیضه چپ و زیر شکم و علت درد بیضه چپ و کشاله ران، کلیک کنید.

آیا ضربه به بیضه باعث مرگ می‌شود؟

اگرچه بیضه اندامی مهم و حیاتی در تولید مثل افراد است ولی ضربه به بیضه حتی در شدید ترین نوع آن که موجب از دست رفتن بیضه در فرد یا پاره شدن رگ در بیضه آسیب دیده شود لزوماً به مرگ در فرد آسیب دیده نمی‌انجامد. در این مواقع با اقدامات پزشکی می‌توان از بروز حوادث ناگوارتر مانند خونریزی یا عفونت گسترده پیشگیری کرد.

سؤالات متداول ضربه به بیضه

1- ضربه به بیضه چیست؟

ضربه بیضه به آسیب به بیضه‌ ها اشاره دارد که در خارج از بدن شما آویزان شده و در برابر وارد شدن ضربه به آن‌ها آسیب پذیر هستند. در بیشتر مواقع، بیضه‌ ها می‌توانند شوک ناشی از آسیب را بدون آسیب جدی جذب و دفع کنند.

در مواقع دیگر می‌تواند به کیسه بیضه و بیضه شما آسیب رسانده، حتی بافت محافظ آن را پاره کند یا باعث شکافتن بیضه‌ ها شود.

2- اگر بیضه بترکد چه می‌شود؟

معمولاً این حادثه به ندرت رخ می‌دهد ولی در صورت وقوع، جهت اقدامات لازم برای قطع خونریزی و دیگر عوارض متعاقب ترکیدن بیضه، باید فرد به طور اورژانسی درمان‌ های لازم را دریافت نماید.

3- آیا ضربه به بیضه باعث مرگ می‌شود؟

اگرچه بیضه اندامی مهم و حیاتی در تولید مثل افراد است ولی ضربات به بیضه حتی در شدید ترین نوع آن که موجب از دست رفتن بیضه در فرد آسیب دیده شود لزوماً به مرگ در فرد آسیب دیده نمی‌انجامد. در این مواقع با اقدامات پزشکی می‌توان از بروز حوادث ناگوارتر مانند خونریزی یا عفونت گسترده پیشگیری کرد.

برای انجام درمان ضربه به بیضه می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌ گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌ خوبی از درمان ضربات به بیضه خود اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22814-testicular-trauma

https://www.webmd.com/men/testicle-injuries

مقالات مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام یه سوال داشتم
  من حدود چند روز پیش یه ضربه بد بیضه هام خور تا یه ۱۰ دقیقه ای درد میکرد بعد اون روز کلا بدن درد داشتم

  الان هیچ علائمی نمی‌بینم فقد بیضه هام یه کم شل شده بعد بعد احساس میکنم کلا یکیش کج شده و همین طور چپ از راسته بالا تر هست
  مشکلی هست بنظرتون

  پاسخ
  • سلام دوست خوب
   ضربه به بیضه می‌تواند باعث بروز درد، کبودی و تورم شود. در موارد شدید، ضربه به بیضه ممکن است موجب بروز پارگی شود و به هماتوسل یعنی انباشت خون در کیسه بیضه منجر شود.
   اگر پس از واردشدن ضربه به بیضه‌ها درد مزمن و تورم را تجربه می‌کنید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. در صورتی که آسیب دیدگی خفیف باشد، از درد بیضه به مرور زمان کاسته می شود و خود به خود درمان می شود و جای نگرانی ندارد. اما در صورتی که آسیب وارد شده به بیضه شدید باشد باید به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

   پاسخ
   • سلام. امروز. من ضربه شدیدی به بیضه چپم وارد شد و درد شدیدی در کلیه داشتم. ولی بعد ۱ساعت کلا دردی احساس نمیکنم. ولی بیضه چپ از بیضه راست بالا تره. طبیعیه یا ن باید به دکتر مراجعه کنم؟

    پاسخ
    • سلام خدمت شما
     اگرچه بیضه‌ها معمولاً در اندازه و شکل متفاوتی قرار می‌گیرند، اما در صورتی که درد شدید و تورم پس از ضربه به بیضه چپ داشته‌اید، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. این موارد ممکن است نیاز به ارزیابی دقیق و در صورت لزوم، درمان داشته باشند. حتی اگر در حال حاضر دردی ندارید، اگر تورم بیضه‌ها ادامه دارد یا علائم دیگری ظاهر می‌شود، بهتر است با پزشک مشورت کنید. ایشان می‌توانند تشخیص دقیق را بر اساس بررسی‌های فیزیکی و نیاز به تست‌های تشخیصی قرار دهند و در صورت لزوم، درمان مناسب را تجویز کنند.

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید