راه های انتقال زگیل تناسلی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. راه های انتقال زگیل تناسلی

در این مقاله در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی به طور مفصل صحبت میکنیم . زگیل تناسلی زائده‌ های نرمی هستند که روی اندام تناسلی افراد مبتلا ظاهر می‌شوند.

tel://02188776801

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی (STI) است که در اثر ورود ویروس HPV عامل زگیل به بدن فرد مبتلا ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی، زائده و پولیپ های خشن و تاج مانند روی اندام تناسلی، کشاله ران یا مقعد هستند که باعث خارش، سوزش یا ترشح در ناحیه بروز می‌شوند.

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا زگیل تناسلی خارش دارد و همچنین مهمترین علت خارش زگیل تناسلی چیست؟ کلیک کنید.

 

به طور معمول، زگیل تناسلی عفونت‌های ویروسی هستند که در شرایط مرطوب رشد کرده و باعث ایجاد ضایعات یا بافت غیرطبیعی می‌شوند. راه های انتقال زگیل تناسلی از طرق مختلفی می‌باشد. زگیل تناسلی قابل درمان است، اما عفونت ناشی از HPV ممکن است مادام‌العمر در بدن فرد مبتلا باقی بماند. با این حال، این ویروس با دریافت واکسن HPV قابل پیشگیری است.

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی

چه چیزی باعث ایجاد بیماری زگیل تناسلی می‌شود؟

زگیل تناسلی یا کوندیلوم آکومیناتا در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که معمولاً دارای بیش از 40 سویه مختلف است و از طریق تماس مستقیم با غشا های مخاطی پوست فردی که آن‌ ها را حمل می‌کند، انتقال می‌یابد. همچنین راه‌ های انتقال اچی پی وی عمدتاً شامل راه‌هایی مانند تماس جنسی می‌باشد.

همچنین از دیگر راه‌ های انتقال اچی پی وی از مادر به فرزند در هنگام زایمان طبیعی بوده که در این مورد این عفونت به بافت آسیب رسانده و باعث ایجاد ضایعات، به ویژه انواع HPV- 16 و 18 می‌شود که از راه های انتقال زگیل تناسلی خارجی و داخلی هستند.

چه چیزی باعث ایجاد بیماری زگیل تناسلی می‌شود؟

به طور معمول، راه انتقال زگیل تناسلی که نهایتا موجب بروز سرطان در فرد مبتلا به آن نمی‌شود، مگر اینکه فرد هم‌ زمان با چندین گونه پرخطر HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد شود، آلوده شود.

 

مطالعه بیشتر: برای آشنایی بیشتر با زگیل معمولی در ناحیه تناسلی و تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی کلیک کنید.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی (راه های انتقال hpv) چیست؟

 اما راه های انتقال زگیل تناسلی موارد مختلفی را در بر می‌گیرد که تلاش می‌کنیم تک‌ تک آن‌ ها را ذکر کنیم:

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی و علت ابتلا به آن چه می‌باشد؟

 1. تماس جنسی از طریق آمیزش آلت تناسلی- واژن، آلت تناسلی- مقعدی و آمیزش واژن- واژن که از مهم‌ ترین راه های انتقال زگیل تناسلی می‌باشدکه از جمله موارد مهم راه های انتقال hpv در مردان است.

 

2. تماس با ضایعات آلوده به HPV که باعث ایجاد راه های انتقال hpv در سایر نقاط مانند دهان ، دست‌ ها، انگشتان دست، انگشتان پا و مناطقی از پوست که مودار هستند.

 

3. اشتراک گذاری وسایل شخصی مانند عینک، رژ لب، حوله، صابون، تیغ یا اسباب بازی‌های جنسی نیز از مهم‌ ترین راه های انتقال زگیل تناسلی می‌باشد.

 

4. برقراری رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا یکی از روش های انتقال زگیل تناسلی است.

 

5. دریافت رابطه دهانی از یک فرد آلوده به hpv دهان، لب‌ها، زبان یا اندام تناسلی.

 

6.تماس پوست به پوست یا حتی داشتن رابطه جنسی بدون انزال نیز می‌تواند یکی از راه های انتقال زگیل تناسلی باشد.

 

7.شرایط ناگوار ایمنی، مانند عفونت، دیابت ، یا استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نیز از روش های انتقال زگیل تناسلی است.

 

8.فردی که هرپس سیمپلکس دارد یا قبلاً تبخال داشته است یکی از طریقه انتقال زگیل تناسلی، که احتمال بالاتری برای ابتلا به این عفونت دارد.

 

9.عفونت ناشی از انتقال مادر به کودک در طی زایمان طبیعی می‌تواند یکی از نحوه انتقال زگیل تناسلی باشد.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

علائم زگیل تناسلی شامل برآمدگی‌ ها یا پولیپ هایی است که از سطح مخاط در داخل بدن یا خارج از پوست بیرون زده و مانند گل کلم یا کاکل خروس به طرف بیرون پخش شده‌اند. زگیل تناسلی در محیط‌ های گرم و مرطوب و همچنین در افراد دارای نقص ایمنی رشد می‌کند.

در برخی موارد، زگیل تناسلی گاهی اوقات فقط به عنوان یک ضایعه کوچک و قابل مشاهده دیده می‌شود یا ممکن است حتی نمود ظاهری نداشته باشد. زگیل تناسلی دارای ویژگی‌های خاص زیر است:

علائم زگیل تناسلی چیست؟

 • پولیپ های پوست صاف یا پولیپ های خشن و محدب که از پوست بیرون زده‌اند.
 • پولیپ یا برآمدگی در اندازه‌های مختلف.
 • پولیپ هایی با رنگ‌های مختلف مانند قهوه‌ای، صورتی یا قرمز
 • وجود یکی یا خوشه‌ای از پولیپ ها یا برجستگی‌ها که روی پوست ایجاد می‌شود.
 • خارش، احساس سوزش، ناراحتی یا درد در مجاورت زگیل تناسلی
 • خونریزی از پولیپ یا واژن، به ویژه هنگام رابطه جنسی.

زگیل تناسلی معمولاً در کدام ناحیه از بدن افراد مبتلا یافت می‌شود؟

 این عفونت معمولاً در این نواحی از بدن افراد مبتلا یافت می‌شود:

 • کلیتوریس
 • پوست ختنه گاه، آلت تناسلی یا کیسه بیضه.
 • دهان، لب‌ها و حلق
 • دهانه رحم، واژن
 • مجرای ادرار
 • مجاورت مقعد، پرینه
 • کشاله ران
 • رکتوم
 • مجاورت فرج و دیواره واژن
 • لب کوچک
 • لبه بیرونی واژن.

 

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا زگیل تناسلی با سوزاندن از بین میرود و درمان زگیل تناسلی با لیزر، کلیک کنید.

 

زگیل تناسلی چه مخاطرات و عوارضی را در بر دارد؟

به طور معمول، انواع راه های انتقال hpv که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، باعث سرطان نیز نمی‌شوند. با این حال، اگر به چندین گونه HPV، به ویژه انواع پرخطر آلوده شود، عفونت می‌تواند منجر به عوارض زگیل تناسلی مانند ترشحات غیرطبیعی واژن، سرطان دهانه رحم، فرج، دهان یا حلق در زنان و سرطان آلت تناسلی یا مقعد در مردان شود.

زگیل تناسلی چه مخاطرات و عوارضی را در بر دارد؟

علاوه بر این، زگیل تناسلی یا کندیلوم آکومینات می‌تواند در طول زایمان طبیعی از مادر به کودک منتقل شود. نوزاد از طریق ترشحات واژن به زگیل تناسلی مبتلا می‌شود و در نتیجه زگیل در مجاری تنفسی، نای یا حلق راه هوایی را مسدود می‌کند و در نهایت حتی می‌تواند منجر به مرگ در نوزاد شود.

در نتیجه، پزشک معمولاً برای جلوگیری از عفونت، انجام سزارین را توصیه می‌کند. در دیگر موارد کنترل راه های انتقال زگیل تناسلی می‌تواند از عوارض متعاقب ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک تشخیص اولیه زگیل تناسلی را بر اساس ویژگی‌ های فیزیکی افراد مبتلا انجام می‌دهد و پس از آن بیوپسی برای تأیید ابتلای به این بیماری انجام می‌شود. در نهایت احتمال دارد پزشک معالج، معاینات تکمیلی را برای اطمینان از دقیق بودن تشخیص زگیل تناسلی که ممکن است در اندام‌ هایی مانند دهانه رحم پنهان شود از طریق روش‌ های زیر انجام می‌دهد:

 • معاینه لگن: معاینه‌ ای که توسط پزشک معالج برای تشخیص ناهنجاری‌ های اندام‌ های لگن زنانه در داخل و خارج، از جمله اندام‌ های مجاور، مانند مجاورت فرج، لابیا، دیواره واژن یا دهانه رحم، برای تشخیص دقیق انجام می‌شود. علاوه بر این، پزشک معالج ممکن است از کولپوسکوپی، لاپاراسکوپی، برای تشخیص ناهنجاری‌ها در ناحیه واژن، بافت اپیتلیال و دستگاه تناسلی خارجی زنان استفاده کند.
 • تست پاپ ThinPrep: این روش برای کسانی که خونریزی واژینال، چرک یا ترشحات واژن دارند، کاربرد دارد. همچنین پزشک معالج ممکن است برای غربالگری سرطان دهانه رحم ThinPrep Pap test دیگری درخواست کند، زیرا ابتلا به HPV با شدت بالا می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود.
 • تست HPV DNA : این روش یک آزمایش جامع است که انواع HPV مرتبط با زگیل تناسلی و سویه‌های پرخطر HPV را که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود، بررسی می‌کند.
 • معاینه رکتوم: ناهنجاری‌های اسفنکتر مقعد و سطح خارجی مقعد را با آنوسکوپ بررسی می‌کند.

نکته : تشخیص صحیح منجر به پیشگیری راه انتقال زگیل تناسلی درمان مناسب بیماری زگیل تناسلی می‌شود. اگر زگیل تناسلی یا پولیپ همراه با خونریزی یا ترشح دارید یا در خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی هستید، بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان دریافت از یک پزشک ماهر و با تجربه باشید.

 

بیشتر بخوانید: برای آشنایی بیشتر با زگیل تناسلی مردان و همچنین مهمترین علت زگیل تناسلی در مردان، کلیک کنید.

 

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلای به زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از چه راهی منتقل میشود ؟ بهترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی ، دریافت واکسن HPV است که فرد را در برابر عفونت با هر 9 نوع سویه HPV  که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کند. واکسیناسیون HPV می‌تواند در سنین 11 تا 12 سالگی یا در اوایل 9 سالگی برای هر دو جنس شروع شود. دیگر اقدامات پیشگیرانه در برابر زگیل تناسلی به شرح زیر است:

 • در صورت مشاهده ضایعات روی پوست یا اندام تناسلی خود سریعاً با پزشک مشورت کنید.
 • برای جلوگیری از سرایت عفونت به دیگران از طریق راه های انتقال زگیل تناسلی ، در صورت داشتن ضایعات ناشی از بیماری از رابطه جنسی خودداری کنید.
 • غربالگری بیماری‌های مقاربتی.
 • انجام آزمایش قبل از ازدواج.
 • همیشه قبل از رابطه جنسی که از راه های انتقال زگیل تناسلی می‌باشد، از کاندوم استفاده کنید.
 • از دست زدن به افراد مبتلا به زگیل تناسلی خودداری کنید.
 • از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با دیگران که از راه های انتقال زگیل تناسلی می‌باشد، خودداری کنید.
 • عدم تغییر مکرر شریک جنسی و اجتناب از رفتارهای تحریک آمیز جنسی.
 • همیشه بهترین روال را برای شستشوی دست خود داشته باشید.
 • سلامت جسمانی خود را همیشه حفظ کنید.
 • چکاپ سالانه سلامت.

آیا زگیل تناسلی می‌تواند عود کند؟

هنگامی که زگیل تناسلی بهبود یابد، می‌تواند تا 70 درصد از مواقع در عرض شش ماه پس درمان، عود کند. عود بیماری می‌تواند به دلیل داروهای بی‌ اثر، عفونت‌ های مکرر ناشی از رابطه جنسی با فرد مبتلا، عود مجدد HPV نهفته، ضایعات در بدن به دلیل ایمنی پایین یا ابتلای به بیماری‌ های جدی مانند سرطان یا ایدز باشد.

آیا زگیل تناسلی می‌تواند عود کند؟

و گاها برای بسیاری افراد سوالات متداولی مانند اینکه آیا انتقال زگیل تناسلی از طریق قلیان و … مقدور هست بسیار پرتکرار هستند که مهمترین راه های انتقال مواردی بود که در بالا ذکر کردیم.

سؤالات متداول راه های انتقال زگیل تناسلی

1- زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی (STI) است که در اثر ورود ویروس HPV عامل زگیل به بدن فرد مبتلا ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی، زائده و پولیپ های خشن و تاج مانند روی اندام تناسلی، کشاله ران یا مقعد هستند که باعث خارش، سوزش یا ترشح در ناحیه بروز می‌شوند.

2- مهمترین راه های انتقال زگیل تناسلی کدام است؟

راه های انتقال زگیل تناسلی شامل، تماس جنسی از طریق آمیزش آلت تناسلی- واژن، آلت تناسلی- مقعدی و آمیزش واژن- واژن ، تماس با ضایعات آلوده به HPV در سایر نقاط مانند دهان، دست‌ ها، انگشتان دست، انگشتان پا و مناطقی از پوست که مودار هستند.

به اشتراک گذاری وسایل شخصی مانند عینک، رژ لب، حوله، صابون، تیغ یا اسباب بازی‌های جنسی، برقراری رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا ،تماس پوست به پوست یا حتی داشتن رابطه جنسی بدون انزال ، عفونت ناشی از انتقال مادر به کودک در طی زایمان طبیعی باشد.

3- آیا ابتلای به زگیل تناسلی باعث ایجاد سرطان در فرد مبتلا می‌شود؟

زگیل تناسلی موجب بروز سرطان در فرد مبتلا به آن نمی‌شود، مگر اینکه فرد هم‌زمان با چندین گونه پرخطر HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد شود، آلوده شود.

 

برای کنترل راه های انتقال زگیل تناسلی نیاز به راهنمایی و درمان توسط یک متخصص اورولوژی با دانش وجود دارد. در این زمینه پیشنهاد ما، دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان پزشکی مجرب و با تجربه می‌باشد.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و رتبه دوم بورد تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز  دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از کنترل راه های انتقال زگیل تناسلی و پیشگیری از ابتلای به این بیماری اطمینان حاصل کرد.

 

منابع:

https://www.medparkhospital.com/

https://www.mayoclinic.org/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید