راه های انتقال زگیل تناسلی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. راه های انتقال زگیل تناسلی

در این مقاله در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی به طور مفصل صحبت میکنیم . زگیل تناسلی زائده‌ های نرمی هستند که روی اندام تناسلی افراد مبتلا ظاهر می‌شوند. بروز زگیل تناسلی می‌ توانند باعث درد، ناراحتی و خارش در افراد مبتلا به این عفونت شوند.

این بیماری یک عفونت مقاربتی (STI) بوده که توسط سویه‌ های کم خطر و یا پرخطر  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. بعضی از این سویه‌ ها، HPV 6 و HPV 11، متفاوت از سویه‌ های پر خطری هستند که می‌توانند منجر به بروز بیماری دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند.

tel://02188776801

با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، HPV شایع‌ ترین بیماری در بین همه بیماری‌ های مقاربتی است. همه افرادی که از نظر جنسی و خارج از چهار چوب‌ های اخلاقی و خانواده به میزان زیادی فعال هستند در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با زگیل معمولی در ناحیه تناسلی کلیک کنید .

عفونت HPV به ویژه برای افراد دارای فرج خطرناک است زیرا سویه‌ های پرخطر مولد زگیل تناسلی نیز می‌توانند باعث بروز بیماری سرطان دهانه رحم و فرج شوند. درمان زگیل تناسلی نقشی کلیدی در مدیریت این نوع عفونت‌ ها دارد.

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

 اما راه‌ های انتقال زگیل تناسلی چیست و زگیل تناسلی از چه راه‌ هایی منتقل می‌شود؟ راه‌ های انتقال زگیل تناسلی از طریق موارد زیر می‌ باشد.

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی

1 –  فعالیت جنسی

از راه‌ های انتقال hpv ( اچ پی وی) انجام بی بند و بارانه و خارج از چهار چوب خانواده و اخلاق رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی می‌باشد.

این مورد از مهم‌ ترین راه‌ های انتقال زگیل تناسلی می‌باشد و از این راه انتقال زگیل تناسلی می‌تواند در مدت کوتاه و یا بعد از تماس‌ های طولانی فرد را آلوده نماید.

این مورد بیشتر به مسئله احتمالات بر می‌گردد. از این رو فردی که حتی یک بار تماس جنسی خارج از چهار چوب داشته نباید فکر کند که احتمال پایینی برای ابتلا به این بیماری دارد.

تجربه حتی یکی از راه‌ های انتقال hpv ( اچ پی وی) هم می‌تواند فرد را مبتلا به این بیماری کند. از این رو اگر فرد این موارد را تجربه کرد یا جز افرادی است تجارب جنسی متعددی دارد .

باید به وی در زمینه استفاده از کاندوم و همچنین ارزیابی مستمر خود یا شرکای جنسی خود برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی آموزش داد.البته باید توجه داشت استفاده از کاندوم هم نمی تواند به طور صد در صدی از ایجاد این بیماری پیشگیری کند.

2 – انتقال پوست به پوست

راه انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست بسیار محتمل است، به دلیل همین راه انتقال زگیل تناسلی است که زگیل تناسلی به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می‌شود. به مانند مورد قبلی این راه انتقال زگیل تناسلی می‌تواند در طی تماس جنسی یا به صورت اتفاقی باشد.

از این رو رعایت بهداشت شخصی و عدم تماس با افراد آلوده در محیط‌ های مختلف و همچنین احتیاط کادر درمان در برخورد با بیماران می‌تواند در زمینه قطع راه‌ های انتقال زگیل تناسلی مؤثر باشد.

برای مطالعه درمان کوتاهی آلات تناسلی آقایان کلیک کنید.

 عوامل خطر در ابتلای به زگیل تناسلی

اکثر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در برخی مواقع به HPV تناسلی مبتلا می‌شوند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که از سابقه جنسی او اطلاعی ندارید.
 • فعال شدن جنسی در سنین پایین
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند ابتلا به عفونت HIV یا دریافت طولانی‌ مدت دارو های پیوند عضو

عوارض زگیل تناسلی

عوارض ابتلا به زگیل تناسلی می‌ تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرطان

 سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با ابتلا به عفونت HPV تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان‌ های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو در ارتباط هستند.

سرطان

عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی‌شود، اما برای زنان مهم است که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند، به ویژه آن‌ هایی که به انواع پرخطر HPV آلوده شده‌اند.

 • مشکلات دوران بارداری

 به ندرت در دوران بارداری، زگیل‌ ها می‌توانند بزرگ شوند و موجب دشواری در دفع ادرار شوند. زگیل روی دیواره واژن می‌تواند از کشش بافت‌ های واژن در هنگام زایمان جلوگیری می‌کند.

زگیل‌ های بزرگ روی فرج یا واژن ممکن است در هنگام زایمان دچار خونریزی شوند. به ندرت، نوزادی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد می‌شود، دچار زگیل در گلو می‌شود. در این حالت ممکن است نوزاد برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی نیاز به جراحی داشته باشد.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارد. ممکن است تا چند هفته یا چند ماه پس از شروع عفونت بدن فرد مبتلا شروع به ایجاد زگیل نکند. زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. ممکن است این زائده، بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره‌تر باشند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

قسمت بالای زائده‌ ها ممکن است شبیه گل کلم باشد و در لمس صاف یا کمی برآمده به نظر برسد. زگیل تناسلی ممکن است به صورت دسته‌ای از زگیل‌ ها یا فقط یک زگیل ظاهر شوند. در مردان، زگیل تناسلی ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود :

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد

برای زنان، این زگیل‌ ها ممکن است در نواحی زیر ظاهر شوند:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم
 • زگیل تناسلی همچنین ممکن است روی لب‌ ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به HPV داشته است ظاهر شود.

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، ممکن است علائمی مانند موارد زیر را داشته باشد:

 • وجود ترشحاتی در ناحیه واژن
 • خارش
 • خون‌ ریزی
 • سوزش

اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می‌تواند برای فرد مبتلا ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی و علت ابتلا به آن چه می‌باشد؟

به گفته مؤسسه ملی سرطان، حدود 90 درصد موارد زگیل تناسلی ناشی از انواع کم خطر HPV 6 و 11 است. 30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می‌گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه‌ ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند.

در واقع، HPV آن‌قدر رایج است که منبع معتبر CDCT می‌گوید اکثر افراد خیلی فعال از نظر جنسی ( در خارج از چهارچوب اخلاقی و خانواده) در خیلی مواقع به این بیماری مبتلا می‌شوند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با پماد زوویدرم برای زگیل تناسلی کلیک کنید .

با این حال، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی‌شود. در واقع، در بیشتر موارد، ویروس بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی فرد مبتلای به آن خود به خود از بین می‌رود.

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی و علت ابتلا به آن چه می‌باشد؟

زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌ های HPV ایجاد و از طریق راه انتقال زگیل تناسلی منتقل می‌شود که با سویه‌ هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ ها یا سایر قسمت‌ های بدن می‌شوند، متفاوت است.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم

برای کمک به پیشگیری از زگیل تناسلی، واکسن‌ های HPV، کاندوم و سایر روش‌ های پیشگیری موجب قطع شدن راه‌ های انتقال زگیل تناسلی و در نتیجه مصونیت افراد آسیب پذیر در مقابل این بیماری می‌شود، به شرح زیر می‌باشند :

تزریق واکسن زگیل تناسلی می‌تواند از افرادی با هر نوع جنسیت در برابر شایع‌ ترین گونه‌ های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند محافظت کنند و همچنین می‌توانند در برابر گونه‌ هایی از HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند نقش پیگیری کننده داشته باشد.

افراد 9 تا 45 ساله می‌توانند این واکسن‌ها را دریافت کنند. آن‌ها بسته به سن در یک سری دو یا سه دوز از این واکسن را دریافت می‌شوند. هر دو نوع واکسن باید قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود تزریق شود، زیرا این واکسن‌ها در مصونیت افراد، قبل از قرار گرفتن در معرض HPV بسیار مؤثر هستند.

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز تا حدی می‌تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از یک مانع فیزیکی برای جلوگیری از راه‌ های انتقال اچ پی وی (زگیل تناسلی) است.

به مانند مورد قبلی وجود یک مانع فیزیکی در تماس بدنی مثل تماس پوست به پوست می‌تواند راه‌ های انتقال زگیل تناسلی را مسدود کرده و از ابتلای افراد به این بیماری جلوگیری کند.

سؤالات متداول

1 – زگیل تناسلی از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

فعالیت جنسی : از راه‌ های انتقال hpv ( اچ پی وی) انجام بی بند و بارانه و خارج از چهار چوب خانواده و اخلاق رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی می‌باشد.

این مورد از مهم‌ ترین راه‌ های انتقال زگیل تناسلی می‌باشد. راه انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست که بسیار محتمل است، به دلیل همین راه انتقال زگیل تناسلی است که زگیل تناسلی به عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته می‌شود.

2 – در مردان، زگیل تناسلی معمولاً در چه در نواحی ظاهر می‌شود؟

آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران، ران، داخل یا اطراف مقعد

3 – علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی شامل چه مواردی می‌باشد؟

 • تورم‌های کوچک، گوشتی، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما
 • شکلی شبیه گل کلم که توسط چندین زگیل نزدیک به هم ایجاد می‌شود
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • خونریزی در هنگام مقاربت جنسی

برای انجام درمان انواع زگیل تناسلی می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌ آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌ گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌ خوبی از درمان انواع زگیل تناسلی اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله :

https://www.healthline.com/health/std/genital-warts#prevention

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/symptoms-causes/syc-20355234

مقالات مرتبط