واریکوسل گرید 3

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. واریکوسل گرید 3

بیماری واریکوسل گرید ۳ شبیه به وریدهای واریسی است، اما به جای پاها در اطراف بیضه‌ ها بروز پیدا می‌کند. آن‌ ها معمولاً هیچ مشکل جدی در فرد مبتلا ایجاد نمی‌کنند، اما می‌توانند بر باروری مردان تأثیر بگذارند.

سوالات پر تکرار این روزها ایا واریکوسل گرید ۳ باعث ناباروری میشود؟ کیا با واریکوسل گرید ۳ باردار شدن؟ عوارض واریکوسل درجه 3، چه چیزی برای واریکوسل خوب است؟ ایا واریکوسل گرید ۳ نیاز به عمل دارد؟ و در ادامه به آن اشاره میکنیم

tel://02188776801

آن‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که وریدهای خاصی در کیسه بیضه به دلیل نقص در برخی از دریچه‌ های درگیر در پمپاژ خون بزرگ می‌شوند. عارضه و علت واریکوسل حدود 15 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهند و تمایل دارند بین سنین 15 تا 25 سالگی ایجاد شوند.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از اینکه علت واریکوسل چیست و چه کسانی واریکوسل میگیرند، کلیک کنید.

واریکوسل گرید ۳ چگونه درمان می‌شود ؟ آیا جراحی لازم است؟

واریکوسل به طور معمول فقط یک طرف و معمولاً بیضه سمت چپ فرد مبتلا را درگیر می‌کند. شدت واریکوسل را بر حسب گرید می‌سنجند و واریکوسل گرید 3 نوع شدید این بیماری می‌باشد.

مرور سریع چند نکته در مورد واریکوسل

 • واریکوسل شبیه به ورید های واریسی است اما بر ناحیه بیضه در مردان تأثیر می‌گذارد.
 • تصور می‌شود که 15 درصد از مردان، معمولاً بین 15 تا 25 سال را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • علت دقیق واریکوسل گرید 3 ناشناخته است، اما ممکن است علتی شبیه به بروز واریس در وریدهای پا داشته باشد.
 • واریکوسل مگر در فرم‌ های شدید مانند واریکوسل گرید 3 ،معمولاً دردناک نیستند.
 • عارضه واریکوسل معمولاً جدی و خطرناک نیست، اما عوارض واریکوسل گرید 3 می‌تواند شامل بروز مشکلاتی در باروری فرد مبتلا باشد.
 • در صورت بروز عوارض، عمل واریکوسل گرید 3 امکان‌پذیر است. روش‌ های مختلفی برای عمل واریکوسل گرید 3 وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: برای اینکه لیستی از بهترین دکتر درمان ناباروری مردان در تهران را بشناسید، می توانید بر روی لینک جهت دریافت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

واریکوسل گرید 3 چیست؟

 عارضه واریکوسل به معنای بزرگ شدن سیاهرگ‌ های کیسه بیضه است، کیسه بیضه کیسه‌ ای است که بیضه‌ ها در آن‌ ها قرار دارند. واریکوسل گرید 3 که نوع شدید واریکوسل می‌باشد شبیه ورید های واریسی پا است.

واریکوسل گرید 3 چیست؟آن‌ ها نوعی ورید را تحت تأثیر قرار می‌دهند که به شبکه پامپینی فرم معروف است. شبکه پامپینی فرم در طناب اسپرماتیک یافت می‌شود.

این طناب همچنین مجرای دفران، لوله‌ ای که اسپرم را حمل می‌کند، و شریان بیضه که خون را به بیضه‌ ها منتقل می‌کند، نگه می‌دارد.

تولید اسپرم در دمای 34.5 درجه سانتی‌ گراد یا 94.1 درجه فار نهایت به جای دمای استاندارد 37 درجه سانتی‌ گراد بدن، بیشترین کارایی را دارد. این مورد یکی از دلایل جدا بودن بیضه‌ ها از تنه بدن است.

 

مطالعه بیشتر : جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه بیماری واریکوسل چیست؟ دلایل ایجاد بیماری واریکوسل در مردان برای پاسخ، کلیک کنید.

 

نقش اصلی شبکه پامپینی فرم سرد کردن خون شریانی قبل از رسیدن به اسپرم است. این کار را از طریق مکانیسم “تبادل حرارت” انجام می‌دهد.

واریکوسل می‌تواند این سیستم خنک کننده را مختل کند. این امر به ویژه در نوع شدید واریکوسل یعنی واریکوسل گرید 3 می‌تواند از تولید اسپرم با کیفیت خوب در بیضه‌ های فرد مبتلا جلوگیری کند.

علت بروز واریکوسل گرید 3 بیضه‌ ها چیست؟

یک توضیح برای ابتلا به واریکوسل گرید 3 این است که دریچه‌ های طناب‌ های اسپرماتیک که خون را به بیضه‌ ها و از آن‌ها می‌برند، به درستی کار نمی‌کنند.

اینکه چرا این اتفاق می‌افتد کاملاً مشخص نیست، اما روند آن شبیه به اتفاقی است که هنگام بروز رگه‌ای واریسی در پا رخ می‌دهد.

دریچه‌ های یک طرفه در سیاهرگ‌ ها باید همیشه اجازه دهند خون به سمت قلب جریان یابد. دریچه‌ های معیوب می‌توانند جریان خون را مختل کنند.

خون به جای اینکه به آرامی حرکت کند، جمع می‌شود. این تجمع خون باعث گشاد شدن عروق می‌شود. مانند هر اندام دیگری، اختلال در جریان خون در نهایت می‌تواند از عملکرد صحیح آن جلوگیری کند.

در عارضه واریکوسل، بیضه چپ به احتمال زیاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با این حال، حتی اگر فقط بیضه به صورت یک طرفه مبتلا به واریکوسل باشد، این امر به ویژه در واریکوسل گرید 3 می‌تواند بر تولید اسپرم در هر دو طرف تأثیر بگذارد.

عارضه واریکوسل را می‌توان به صورت زیر طبقه‌ بندی کرد:

طبقه بندی عوارض واریکوسل گرید 3

1.نوع فشاری

سیاهرگ اسپرماتیک پر از خون می‌شود و باعث ایجاد واریکوسل درجه یک می‌شود.

2.نوع شانت

تجمع شدید باعث آسیب به ورید اسپرماتیک و سایر وریدها می‌شود که منجر به واریکوسل بزرگ‌ تر یعنی واریکوسل گرید 2 یا واریکوسل گرید 3 می‌شود.

 

واریکوسل گرید 3

 علائم واریکوسل گرید 3 چیست؟

عارضه واریکوسل مگر در فرم‌ های شدید مانند واریکوسل گرید 3 به ندرت باعث درد می‌شود، اما در صورت بروز درد، احتمالاً این درد:

 • هنگام ایستادن یا در هنگام فعالیت بدنی بدتر می‌شود
 • از درد شدید تا مبهم متفاوت است
 • هنگام دراز کشیدن به پشت کاهش می‌یابد
 • با گذشت زمان بدتر می‌شود.

عارضه واریکوسل مگر در انواع شدید مانند واریکوسل گرید 3 اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اما پزشک معالج ممکن است در طول معاینه پزشکی متوجه آن شود. با این حال، فرد باید در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

 • هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا ظاهر بیضه‌ ها
 • وجود یک توده در ناحیه بیضه
 • بروز مشکلات در باروری فرد مبتلا
 • تورم در کیسه بیضه فرد مبتلا
 • وجود رگ‌ هایی که به طور غیر عادی حالتی بزرگ یا پیچ خورده دارند.

 سونوگرافی و تشخیص واریکوسل گرید 3

سه گرید از عارضه واریکوسل وجود دارد :

واریکوسل گرید ۱ : خفیف ترین نوع واریکوسل و معمولاً این نوع از این عارضه قابل رؤیت نیست، اما در صورت استفاده از مانور والسالوا، پزشک می‌تواند آن را احساس کند.

واریکوسل گرید 2 : این نوع از واریکوسل نیز به طور طبیعی قابل مشاهده نیست، اما بدون مانور والسالوا می‌توان آن را احساس کرد.

واریکوسل گرید 3 : واریکوسل گرید 3 قابل مشاهده است.اگر رشد واریکوسل گرید3 به اندازه کافی زیاد باشد، ممکن است چیزی شبیه یک کیسه کرم نرم باشد.

واریکوسل تحت بالینی واریکوسلی است که فقط از طریق آزمایش‌ های تصویر برداری قابل تشخیص است. این آزمایش‌ ها می‌تواند شامل ترموگرافی کیسه بیضه یا آزمایش رفلاکس داپلر ( نوعی سونوگرافی) باشد.

آزمایش اولتراسوند به رد سایر علل احتمالی واریکوسل گرید 3 مانند تومور روی یا نزدیک ورید اسپرم کمک می‌کند.سایر آزمایش‌ های ممکن شامل تجزیه و تحلیل مایع منی و آزمایش‌ های هورمونی برای تشخیص هورمون محرک فولیکول بالا (FSH) و تستوسترون پایین است.

اگر پزشک مشکوک به اختلال عملکرد بیضه باشد، ممکن است این کار انجام شود. واریکوسل گرید 3 معمولاً خطری ندارد، اما اگر در واریکوسل گرید 3 تغییری در شکل، اندازه یا قوام در ناحیه تناسلی ایجاد شود، مراجعه به پزشک ضروری است.

 درمان خانگی واریکوسل گرید 3

اگر واریکوسل گرید 3 به اندازه کافی برای جراحی جدی نباشد، درمان واریکوسل گرید 3 مانند پوشیدن لباس زیر محافظت کننده ممکن است به کاهش درد ناشی از ابتلای به واریکوسل گرید 3 کمک کند.

همچنین درمان‌ های خانگی واریکوسل گرید 3 برای رفع تعداد کم اسپرم فرد مبتلا در دسترس است، اما بهتر است قبل از آن در ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید مخصوصا برای بارداری با واریکوسل گرید. روش‌ های دیگر درمان خانگی واریکوسل گرید 3 شامل موارد زیر می‌باشند:

 

 درمان خانگی واریکوسل گرید 3

 • ورزش : هر ورزش خفیفی مانند پیاده‌ روی منظم، آهسته دویدن و شنا که بتواند جریان خون را بهبود بخشد برای این بیماری مفید خواهد بود..
 • کمپرس یخ : کمپرس سرد یا کیسه یخ را می‌توان روی ناحیه کیسه بیضه قرار داد تا تورم، درد و ناراحتی ناشی از واریکوسل گرید 3 را کاهش دهد. فراموش نکنید که یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید و همیشه آن را در یک پارچه بپیچید.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از هزینه عمل واریکوسل در بیمارستان های دولتی و عوامل مختلف در تعیین هزینه عمل واریکوسل چیست؟ کلیک کنید.

 

 • از پوشیدن لباس‌ های زیر تنگ خودداری کنید: لباس‌ های زیر تنگ می‌تواند فشار غیر ضروری به کیسه بیضه شما وارد کند و فشار روی رگ‌ های شما را افزایش دهد. این امر ممکن است واریکوسل گرید 3 شما را بدتر کند.
 • استراحت کنید : صاف دراز کشیدن به پشت می‌تواند فشار وارده بر سیاهرگ‌ های پا و کیسه بیضه را کاهش داده و ممکن است باعث تسکین موقت علائم درد و ناراحتی ناشی از واریکوسل گرید 3 شود. در صورت امکان سعی کنید هنگام دراز کشیدن پاهای خود را کمی بالا نگه دارید.
 • فیبر رژیم غذایی خود را اضافه کنید: یک رژیم غذایی غنی از فیبر تضمین می‌کند که غذای شما به آرامی هضم می‌شود و نیازی به زور زدن هنگام دفع مدفوع ندارید. اگر در حین اجابت مزاج بیش از حد فشار بیاورید، در نهایت به فشار ناحیه کیسه بیضه خود می‌افزایید.
 • رژیم غذایی سرشار از مواد آنتی‌اکسیدانی
 • از خوردن غذا های ناسالم پرهیز کنید: غذاهای چرب، چرب، شیرین و نوشیدنی‌ ها می‌توانند با هضم راحت غذا تداخل کنند و باعث یبوست شوند. این موارد همچنین ممکن است فشار خون شما را افزایش دهند که می‌تواند واریکوسل گرید 3 شما را بدتر کند.
 • تمرینات کگل : تمرینات کگل عضلات کف لگن را درگیر می‌کند و ممکن است باعث بهتر شدن جریان خون در کیسه بیضه شود.
 • مصرف داروهای ضد درد معمولی

 جراحی واریکوسل گرید 3

واریکوسل گرید 3 که علائمی ایجاد نمی‌کند نیازی به درمان چندانی به‌جز درمان خانگی واریکوسل گرید 3 ندارد. زمانی واریکوسل گرید 3 نیاز به درمان دارد که شرایط زیر را داشته باشد:

 • فرد مبتلا به واریکوسل گرید 3 با تعداد کم اسپرم یا سایر مشکلات اسپرم روبرو باشد.
 • واریکوسل گرید 3 باعث درد یا تورم در فرد مبتلا می‌شود.
 • زوجی ناباروری غیرقابل توجیه دارند و مرد واریکوسل گرید 3 دارد.

هنگامی که درمان خانگی واریکوسل گرید 3 مؤثر واقع نشد و افراد مبتلا تصمیم به درمان گرفتند، دو گزینه متفاوت درمانی وجود دارد:

1.آمبولیزاسیون

آمبولیزاسیون نوعی عمل واریکوسل گرید 3 است که به طور موقت جریان خون را در ناحیه درگیر با واریکوسل گرید 3 قطع می‌کند.

پزشک می‌تواند این روش را در مطب خود با بی حسی موضعی انجام دهد، به این معنی که فرد دردی را در ناحیه تحت عمل واریکوسل گرید 3 احساس نمی‌کند.

در طول آمبولیزاسیون، پزشک یک سوزن را معمولاً از طریق کشاله ران وارد سیاهرگ می‌کند. گاهی ممکن است سوزن را از طریق گردن وارد کنند. سوزن به پزشک کمک می‌کند تا به سیاهرگ‌ های کیسه بیضه دسترسی پیدا کند و واریکوسل را مسدود کند.

ممکن است فرد بعد از عمل واریکوسل گرید 3 کمی درد و حساسیت داشته باشد، اما زمان بهبودی کوتاه است و فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت‌ های معمول خود بازگردد.

اگر آمبولیزاسیون جواب نداد، جراحان ممکن است نیاز داشته باشند روش دیگری را برای عمل واریکوسل گرید 3 امتحان کنند.امروزه با پیشرفت تکنیک های جراحی، استفاده از این روش منسوخ شده‌ است.

 

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات و آگاهی در خصوص واریکوسل شدید سمت چپ و راه های درمان آن، کلیک کنید.

روش‌ های عمل واریکوسل گرید 3

اما به جز آمبولیزاسیون دیگر روش‌ های عمل واریکوسل گرید ۳ شامل موارد زیر می‌باشد:

1.روش اینگوینال میکروسکوپیک

روش استاندارد طلایی جراحی واریکوسل گرید 3 روش اینگوینال میکروسکوپیک می‌باشد که از طریق انجام برش کوچکی در پایین شکم و نزدیک خروج ریشه آلت و بالای بیضه و با کمک میکروسکوپ انجام می‌شود.

مزیت این عمل واریکوسل گرید 3 حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب در فرد تحت عمل می‌باشد و میزان عود این عمل واریکوسل گرید 3 از همه روش‌ های کمتر وکارایی آن بالاتر است.

 2.واریکوسلکتومی سنتی و باز روشی پر مخاطره و ناکارآمد

پزشک معالج می‌تواند واریکوسل را با انسداد جریان خون به ورید آسیب دیده از بین ببرد. این عمل جراحی واریکوسلکتومی نامیده می‌شود.

یک فرد قبل از عمل واریکوسلکتومی یک بیهوشی عمومی دریافت می‌کند، بنابر این در طول عمل خواب است و نمی‌تواند دردی را احساس کند.

فرد ممکن است چند روز پس از آن کمی درد و حساسیت را تجربه کند. این نوع عمل واریکوسل گرید 3 معمولاً عوارض زیادی داشته، چندان کاربردی نیست و توصیه نمی‌شود.

3.عمل واریکوسل گرید 3 به روش لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی از برش‌ های کوچک‌ تری نسبت به جراحی باز استفاده می‌کند و به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد اما به جراح بسیار ماهر نیز نیاز دارد.

جراحی باز از یک برش بزرگ‌ تر در کیسه بیضه استفاده می‌کند. این روش با ایجاد سه سوراخ در شکم و فرستادن گاز به داخل شکم برای ایجاد فضای مناسب برای کار انجام می‌شود.

در این روش احتمال کمی برای آسیب به رگه‌ ای بزرگ یا روده‌ ها یا مثانه فرد تحت جراحی وجود دارد.ولی میزان عود در این روش به نسبت روش میکروسرجیکال بالاتر است.

4.روش جراحی اینگوینال

این عمل واریکوسل گرید 3 تقریبا فرایندیً مانند روش اینگوینال میکروسکوپیک است اما بدون استفاده از میکروسکوپ صورت می پذیرد و از این رو مخاطرات بعد از آن قابل توجه تر است.

برای انجام عمل واریکوسل گرید 3 می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌ آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌ گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌ خوبی از انجام عمل واریکوسل گرید 3 اطمینان حاصل کرد.

سوالات متداول واریکوسل گرید ۳

1- روش‌ های عمل واریکوسل گرید 3 به چند صورت است؟

روش اینگوینال میکروسکوپیک ، واریکوسلکتومی سنتی و باز روشی پر مخاطره و ناکارآمد، عمل واریکوسل گرید 3 به روش لاپاراسکوپی، روش جراحی اینگوینال

2- بهترین روش درمان خانگی واریکوسل گرید 3 چیست؟

اگر واریکوسل گرید 3 به اندازه کافی برای جراحی جدی نباشد، درمان خانگی واریکوسل گرید 3 مانند پوشیدن لباس زیر محافظت کننده ممکن است به کاهش درد ناشی از ابتلای به واریکوسل گرید 3 کمک کند.

 

منبع مقاله :

https://www.medicalnewstoday.com/articles

https://www.webmd.com/men/testicular-disease

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید