زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است که معمولاً در اثر عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی 6 و 11 ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی به صورت برجستگی‌های کوچک بر روی سطح پوست به وجود می‌آید و ممکن است در زمان لمس متورم و دردناک شود.

tel://02188776801

این بیماری مقاربتی گاهی اوقات نیاز به درمان پزشکی و واکسیناسیون دارد و در برخی از مواقع جهت برداشتن زگیل به جراحی نیاز می‌باشد. امکان دارد زگیل تناسلی صرف نظر از سن، هم در زنان و هم در مردان و با علائم تقریباً یکسان ایجاد شود. البته در زنان شدت علائم ایجاد شده بیش از مردان می‌باشد.

 

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا زگیل دست باعث زگیل تناسلی میشود و همچنین زگیل معمولی در ناحیه تناسلی، کلیک کنید.

 

در ادامه علت، علائم و درمان زگیل تناسلی بیشتر توضیح داده شده است.

برای اطمینان از عفونت‌های مقاربت جنسی و یا وجود تب‌خال‌های تناسلی باید به پزشک مربوطه مراجعه کرد. زگیل تناسلی معمولاً خطری ایجاد نمی‌کند اما در صورت درمان نشدن می‌تواند مشکل‌ساز شود. با تأخیر درمان، تعداد آن‌ها بیشتر و علائم خارش و درد در ناحیه تناسلی و احتمال سرایت آن به دیگران شدت می‌یابد.
جهت دریافت مشاوره برای اطمینان و درمان زگیل تناسلی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری می‌توانید با شماره‌های  09107585358 و ­ 02188776801   تماس حاصل نمایید.

 

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود. این ویروس از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود. حتی در صورتی که زگیل بر روی بدن فرد قابل مشاهده نباشد، امکان دارد این شخص به این ویروس مبتلا باشد و سبب سرایت این ویروس شود.

 

مطالعه بیشتر: جهت کسب آگاهی بیشتر در خصوص مهمترین و رایج ترین راه های انتقال زگیل تناسلی و چگونه مانع از انتقال آن شویم، کلیک کنید.

 

ممکن است ویروس در بدن شخص به صورت نهفته وجود داشته باشد و باعث بروز علائم نشود. همچنین پس از رفع زگیل نیز همچنان امکان سرایت این بیماری وجود دارد. هر گونه فعالیت جنسی شامل تماس مستقیم پوست ناحیه آلت تناسلی یا مقعد یا دهان با پوست آلوده شریک جنسی می‌تواند سبب بروز زگیل تناسلی شود.

استفاده از کاندوم می‌تواند سبب کاهش احتمال ابتلا به این بیماری شود ولی به طور کامل سبب رفع این احتمال نمی‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند باعث ابتلای مردان یا زنان در هر سنی شود.

علائم زگیل تناسلی 

علائم زگیل تناسلی

علائم بارز زگیل تناسلی در مردان و زنان:

1.علائم زگیل تناسلی در مردان 

زگیل تناسلی در مردان باعث بروز علائم زیر می‌شود:

 • زگیل تناسلی می‌تواند باعث شود تا مردان در قسمت نزدیک آلت تناسلی خود برجستگی‌های کوچکی شبیه جوش را مشاهده کنند. این برجستگی‌ها امکان دارد به صورت گروهی رشد کرده و در قسمت‌های کشاله ران، روی آلت تناسلی، داخل مجرای ادراری، روی ران‌ها، کیسه بیضه و یا اطراف مقعد ایجاد شوند.
 • در برخی از مواقع امکان دارد یک یا دو زگیل تناسلی در ابتدا مانند ورم به رنگ خاکستری بر روی پوست ایجاد شده و سپس تکثیر می‌شوند. این زگیل‌ها در هنگام لمس نرم به نظر می‌رسند.
 • برخی اوقات زگیل تناسلی با چشم قابل مشاهده نیست ولی امکان دارد داخل مقعد وجود داشته باشد. انجام آزمایش به تشخیص زگیل‌های پنهان بر روی پوست کمک کرده و استفاده از داروی مناسب باعث درمان این بیماری می‌شود.
 • یکی از علائم عفونت پاپیلومای انسانی دردناک شدن آلت تناسلی می‌باشد.
 • زگیل تناسلی باعث ایجاد خارش می‌شود و مردان مبتلا به این عارضه در قسمت بدنه آلت تناسلی یا محدوده تناسلی خود احساس خارش می‌کنند.
 • توصیه می‌شود که در ابتدای ابتلا به زگیل تناسلی، این بیماری درمان شود چرا که امکان دارد این بیماری بسته به محل ایجاد زگیل به سرطان آلت تناسلی، مقعد یا دهان و گلو تبدیل شود. بنابراین در برخی از موارد امکان دارد که علائم سرطان نیز نشان‌دهنده وجود زگیل تناسلی باشد.
 • زمانی که زگیل تناسلی در نوک آلت تناسلی و یا داخل مجرای ادراری ایجاد شود می‌تواند در جریان طبیعی ادرار اختلال ایجاد کند.

 

بیشتر بدانید: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عکس بیضه سالم و ناسالم و واریکوسل عکس بیضه سالم و ناسالم، کلیک کنید.

 

2.علائم زگیل تناسلی در زنان 

زگیل تناسلی در زنان باعث بروز علائم زیر می‌شود:

 • در زنان اولین نشان بروز زگیل تناسلی می‌تواند ترشحات غیر طبیعی واژن باشد. سرعت رشد زگیل تناسلی خیلی زیاد نمی‌باشد و امکان دارد سه تا شش ماه طول بکشد تا بر روی پوست ظاهر شود.
 • زگیل تناسلی بر روی دیواره واژن می‌تواند سبب خونریزی پس از برقراری رابطه جنسی شود.
 • خارش در ناحیه تناسلی مانند اطراف یا داخل مقعد و دهانه رحم می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی باشد.
 • در زنان امکان دارد زگیل تناسلی در بخش بیرونی آلت تناسلی، کشاله ران و واژن ظاهر شود و ممکن است عفونت وارد جریان خون شده و باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان شود.

معمولاً تشخیص زگیل تناسلی در مراحل اولیه به علت وجود موهای ناحیه تناسلی دشوار است و در بیشتر اوقات زگیل در دهانه رحم ایجاد می‌شود. در صورتی بروز درد، خارش یا تغییر ناگهانی در قسمت نزدیک به ناحیه تناسلی مانند مقعد، واژن یا کشاله ران به درمان نیاز می‌باشد. پس از معاینه ناحیه تناسلی، امکان دارد پزشک استفاده از آزمایش‌هایی مانند پاپ اسمیر را جهت تشخیص زگیل تناسلی داخل واژن یا مقعد توصیه کند.

درمان زگیل تناسلی 

  جهت درمان زگیل تناسلی از روش‌های مختلفی شامل روش جراحی و روش درمانی موضعی (ژل و کرم) استفاده می‌شود.

1.روش‌های درمانی جراحی 

روش‌های درمانی جراحی شامل:

 • برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از جراحی بوسیله بی‌حسی موضعی: در این روش زگیل تناسلی با استفاده از قیچی جراحی برداشته می‌شود.
 • در روش جراحی سرمایشی (کرایو) با نیتروژن مایع زگیل تناسلی با نیتروژن مایع فریز (منجمد) می‌شود. این روش سریع انجام می‌شود و باعث ایجاد درد نمی‌شود و جای زخم به جای نمی‌گذارد.
 • برداشتن زگیل با الکتروکوتر نیز یک روش قدیمی‌تر و مؤثر محسوب می‌شود.
 • درمان زگیل تناسلی با لیزر معمولاً به خاطر هزینه زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
 • در موارد شدید، امکان دارد زگیل تناسلی با جراحی و بوسیله بیهوشی عمومی برداشته شود. این روش به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مطالعه بیشتر: برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص آیا زگیل تناسلی با سوزاندن از بین میرود و همچنین درمان زگیل تناسلی، کلیک کنید.

 

2.روش‌های درمانی موضعی

در برخی از موارد روش‌های درمانی موضعی نیز در درمان زگیل تناسلی مؤثر هستند:

 • ایمی کیمود یک کرم موضعی اصلاح‌کننده پاسخ ایمنی است که در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود.
 • پماد سینکاتچنیز از کاتچین موجود در چای سبز و مواد دیگر ساخته می‌شود.
 • امکان دارد از تری‌کلرو استیک اسید (TCA) برای درمان زگیل تناسلی استفاده شود، ولی برای استفاده در واژن، دهانه رحم یا مجرای ادرار توصیه نمی‌شود.
 • کرم‌ها یا ژل‌های حاوی پودوفیلو توکسین مانند کرم وارتیکون و کاندیلین جهت درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند. این کرم‌ها و ژل‌ها به طور مستقیم بر روی زگیل تناسلی قابل استفاده هستند.

جلوگیری از ایجاد زگیل تناسلی 

با رعایت موارد زیر احتمال ایجاد زگیل تناسلی کاهش پیدا می‌کند:

 • با استفاده از واکسن ویروس پاپیلومای انسانی می‌توان از بروز زگیل تناسلی جلوگیری کرد. واکسن گارداسیل دارویی است که هم در دختران و هم در پسران از ایجاد زگیل تناسلی جلوگیری می‌کند. دختران و پسران در سن 11 و 12 سالگی می‌توانند از این دارو استفاده کنند و این دارو در 90 درصد از موارد سبب محافظت در برابر ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. جهت دستیابی به نتیجه موفقیت‌آمیز شخص بایستی سه نوبت واکسن گارداسیل را در طول مدت شش ماه استفاده کند.
 • افراد بایستی همیشه از کاندوم استفاده کنند.
 • در صورت تردید در مورد وجود زگیل تناسلی بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.
 • تا زمان درمان زگیل‌های تناسلی بایستی از هر گونه فعالیت جنسی خودداری شود.

 

منابع:   

 

https://www.medicalnewstoday.com

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید