هیدروسل می‌تواند هر مردی را تحت تأثیر قرار دهد، اما هیدروسل در کودکان شایع‌تر است. آن‌ها همچنین می‌توانند به طور خود به خود در دوران بزرگ‌سالی ایجاد شوند.نام دیگر هیدروسل اطراف هر دو بیضه، هیدروسل دو طرفه است.

tel://02188776801

 

همچنین داشتن هیدروسل بر بیضه‌ها یا توانایی پسر برای بچه دار شدن در آینده تأثیری ندارد. هیدروسل به معنای وجود یک کیسه پر از مایع در ناحیه کیسه بیضه شما است که موجب تورم در این ناحیه می‌شود.

مطالعه بیشتر: اگر می خواهید در مورد درمان سریع آب آوردن بیضه بیشتر بدانید، بر روی لینک کلیک کنید.

کیسه بیضه شما کیسه‌ ای از جنس پوست پشت آلت تناسلی است که بیض ها را در خود نگه می‌دارد. هیدروسل ممکن است یک طرف کیسه بیضه یا هر دو طرف را درگیر کند.

 

هیدروسل در کودکان چقدر می‌تواند جدی باشد؟

هیدروسل بیضه مجموعه‌ ای از مایع در کیسه بیضه است. هیدروسل در نوزادان می‌تواند هشدار دهنده باشد زیرا باعث تورم در قسمت حساس بدن نوزاد شما شده و این امر می‌تواند به طور ناگهانی رخ دهد.

 

هیدروسل در کودکان چقدر می‌تواند جدی باشد؟

در برخی موارد، هیدروسل در نوزادان بسته به اندازه آن‌ها می‌تواند برای فرد مبتلا آزاردهنده باشد. ابتلا به فرم شدید هیدروسل در نوزادان و کودکان ممکن است هنگام نشستن یا راه رفتن باعث ناراحتی در فرد مبتلا شود.

با این حال، در بسیاری از نوزادان، ابتلا به هیدروسل جدی، آزاردهنده یا دردناک نیست. بیشتر موارد هیدروسل در کودکان در چند ماه اول زندگی در نوزادان کاهش می‌یابد، بنابراین نیازی به دریافت درمان ندارند.

اگر هیدروسل در نوزادان ادامه یابد، معمولاً یک عمل کوچک می‌تواند مشکل را برطرف کند.

 • عکس هیدروسل در نوزادان
 •  انواع هیدروسل در کودکان کدام است؟
 • دو نوع هیدروسل وجود دارد: هیدروسل ارتباطی و هیدروسل غیر ارتباطی.

 هیدروسل ارتباطی

این نوع، فرمی از هیدروسل می‌باشد که با مایعات موجود در حفره شکمی شما تماس (ارتباط) دارد. حفره شکمی شما فضایی در داخل شکم است که معده، روده، کبد، کلیه‌ ها و سایر اندام‌ های شما را در خود جای داده است.

هیدروسل های ارتباطی در رشد جنین رخ می‌دهد. در طول رشد، یک غشای نازک بین برخی از بافت‌ های پوشش معده جنین (کانال اینگوینال) و کیسه بیضه تشکیل می‌شود.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عکس بیضه سالم و ناسالم و بیماری های بیضه، کلیک کنید.

این غشاء پروسسوس واژینالیس نام دارد. به طور معمول، بیضه‌ ها از شکم و از طریق پروسس واژینالیس به داخل کیسه بیضه می‌لغزند (پایین می‌آیند). سپس بافتی برای بسته شدن دهانه (ارتباط) تشکیل می‌شود.

اگر بسته شدن ایجاد نشود، مایعات از حفره شکمی می‌توانند به کیسه بیضه سرازیر شده و باعث بروز بیماری های بیضه مانند فتق یا هیدروسل در کودکان شوند.

اگر فرزندتان هیدروسل ارتباطی دارد، در آن کیسه بیضه بزرگ یا متورم به نظر می‌رسد و ممکن است در طول روز تغییر کند.

هیدروسل غیر ارتباطی

در هیدروسل غیر ارتباطی، غشا پروسسوس واژینالیس بسته می‌شود؛ اما هنوز مقداری مایع اضافی شکمی در اطراف بیضه در کیسه بیضه وجود دارد.

هیدروسل غیر ارتباطی ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد یا بسته شدن بعد آن بدون هیچ دلیل واضحی ایجاد شود. اگر شما یا فرزندتان هیدروسل غیر ارتباطی داشته باشید، معمولاً به همان اندازه باقی مانده یا بسیار آهسته رشد کند.

علائم هیدروسل در کودکان چیست؟

علامت اصلی ابتلا به بیماری هیدروسل در نوزادان تورم در یک یا هر دو طرف کیسه بیضه است که ممکن است شبیه بالن آب به نظر برسد. همچنین ممکن است شما علائم دیگری مانند موارد زیر را در کیسه بیضه نوزاد یا کودک خود مشاهده کنید:

 • تورمی که اندازه آن در طول روز تغییر می‌کند (کیسه بیضه‌ای که در شب و هنگام دراز کشیدن کوچک‌تر و در حین فعالیت بزرگ‌تر می‌شود)
 • درد و ناراحتی
 • درد
 • احساس سنگینی

چه چیزی باعث ایجاد بیماری هیدروسل در کودکان می‌شود؟

نوزادانی که هیدروسل دارند معمولاً با آن متولد می‌شوند. هیدروسل معمولاً بخشی از رشد جنین است، زمانی که مایع شکمی می‌تواند به داخل کیسه بیضه جریان یابد، اگر غشا پروسسوس واژینالیس بسته نشود.

گاهی حتی اگر غشا پروسسوس واژینالیس بسته شود، مایع شکمی ممکن است در کیسه بیضه باقی بماند. بدن کودک شما معمولاً این مایع را در دو سال اول جذب می‌کند.

چگونه هیدروسل در کودکان تشخیص داده می‌شود؟

یک پزشک معالج می‌تواند هیدروسل در کودکان یا افراد بزرگ‌ سال را تشخیص دهد. آن‌ ها درباره علائم از شما سؤالاتی پرسیده و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهند. اصولا افراد در این مرحله نگران اتفاق مسئله ایی مانند سرطان بیضه هستند.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک معالج ممکن است به ناحیه کشاله ران فشار وارد کرده یا از فرد مراجعه کننده بخواهد سرفه کند تا ببیند تورم به وجود آمده چگونه تغییر می‌کند.

مطالعه بیشتر: برای کسب آکاهی و اطلاعات بیشتر در مورد عکس سرطان بیضه و علائم سرطان بیضه، کلیک کنید.

همچنین پزشک معالج ممکن است نوری را از طریق کیسه بیضه فرد بتاباند تا هرگونه مایع شکمی در آن ناحیه را برجسته کند. یک پزشک معالج می‌تواند اکثر فرم‌ های هیدروسل در نوزادان را تنها از طریق یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد.

 

چگونه هیدروسل در کودکان تشخیص داده می‌شود؟

 

برای تأیید تشخیص، پزشک معالج ممکن است آزمایش‌ های تصویر برداری از جمله موارد زیر را درخواست کند:

 • سونوگرافی لگن: سونوگرافی لگن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از بافت‌های نرم لگن، از جمله بیضه‌ها، استفاده می‌کند. این آزمایش یکی رایج‌ترین آزمایش‌های تصویر برداری است که پزشکان معالج برای تشخیص هیدروسل در کودکان و نوزادان درخواست می‌کنند.
 • اسکن بر پایه توموگرافی کامپیوتری (CT): سی تی اسکن نوعی اشعه ایکس است که تصاویر مقطعی از بدن شما مانند برش‌ها را گرفته تا تصاویر سه بعدی از بیضه‌های شما ایجاد کند. سی تی اسکن دقیق‌ تر از آزمایش اشعه ایکس استاندارد است.

در هیدروسل در نوزادان چه زمانی باید به پزشک معالج مراجعه نماییم؟

اگر فرزندتان موارد زیر را دارد باید به یک پزشک معالج ماهر و با تجربه مراجعه نمایید:

 • بروز یک فرم از هیدروسل در کودکان که بزرگ و سفت باشد.
 • کیسه بیضه دردناک.
 • علائم این بیماری که بهتر نشده یا بدتر می‌شوند.
 • بروز علائم جدید هیدروسل در نوزادان

درمان هیدروسل در کودکان چیست؟

بیماری هیدروسل در کودکان و نوزادان و علت درد بیضه در آنها معمولاً بدون هیچ درمانی در سال اول زندگی بهبود می‌یابد. هیچ درمان دارویی برای فتق یا هیدروسل ارتباطی مؤثر نیست.

بیشتر بدانید: برای افزایش دانش خود در رابطه با درد بیضه و اینکه برای درد بیضه چه دارویی خوبه؟ کلیک کنید.

آسپیراسیون و تزریق مواد اسکلروز کننده برای هیدروسل های غیر واگیر در بزرگ‌ سالان توصیه‌ شده است، اما این روش درمانی هیدروسل در کودکان به طور نسبی منع مصرف دارد.

 

درمان هیدروسل در کودکان چیست؟

معمولاً درمان این بیماری و مواردی مانند عمل هیدروسل بیضه در کودکان یا عمل هیدروسل با لیزر فقط در صورتی توصیه می‌شود که هیدروسل در کودکان بعد از 12 تا 24 ماهگی ادامه یابد.

شرایط کلی که در آن جراحی هیدروسل توصیه می‌شود، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رفع نشدن عمل هیدروسل بیضه در کودکان تا سن ۱ سالگی
 • ادامه ناراحتی ناشی از هیدروسل در کودکان
 • بزرگ شدن کیسه بیضه و کاهش حجم بیضه
 • ظاهر نامناسب هیدروسل در نوزادان
 • عفونت ثانویه ناشی از هیدروسل در کودکان ( که البته عارضه‌ای بسیار نادر است)
 • مراقبت های بعد از عمل هیدروسل در کودکان بسیار ضروری است

عمل هیدروسل در کودکان

اگر بجز بروز هیدروسل در کودکان، کودک شما فتق هم داشته باشد، معمولاً این مشکلات در همان عمل جراحی هیدروسل برطرف می‌شود.

عمل جراحی هیدروسل شامل به کارگیری بریدگی بسیار کوچک در قسمت تحتانی شکم یا کیسه بیضه است.گاهی اوقات عمل جراحی هیدروسل از طریق روش جراحی سوراخ کلیدی (لاپاروسکوپی) انجام می‌شود.

سپس مایع از اطراف بیضه تخلیه می‌شود. در خاتمه عمل جراحی هیدروسل، مسیر بین شکم و کیسه بیضه نیز بسته خواهد شد تا مایع در آینده اصلاح نشود.

جراحی هیدروسل یک عمل جزئی است و به عنوان یک عمل سراپایی انجام می‌شود و کمترین عوارض بعد از عمل هیدروسل، انجام شدنی است بنابر این معمولاً نیازی به بستری فرد جراحی شده در بیمارستان نمی‌باشد. همچنین هیچ عارضه طولانی‌ مدتی برای جراحی هیدروسل وجود ندارد.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با کیست بیضه و علت به وجود آمدن کیست بیضه، کلیک کنید.

عمل هیدروسل  یک روش  درمان سرپایی و کم تهاجمی برای درمان هیدروسل در کودکان و نوزادان است. اگر برای شما سوال است که عمل هیدروسل چقدر طول میکشد انجام این مورد کمتر از 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

این روش بعد از بیهوشی و توسط یک تیم تخصصی متشکل از متخصصان بیهوشی، اورولوژیست و سایر کادر پزشکی انجام می‌شود. عمل ورم بیضه در نوزاد پسر یک روش  شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • بیمار را به راحتی در یک موقعیت خاص دراز بکشد.
 • پزشک معالج هرگونه حساسیت یا فتق را بررسی کند.
 • تزریق وریدی و بیهوشی انجام شود.
 • وضعیت حیاتی بیماران کنترل می‌شود.
 • ناحیه کیسه بیضه را با محلول ضد عفونی کننده تمیز می‌شود.
 • یک برش کوچک با استفاده از اشعه لیزر روی کیسه بیضه ایجاد شده تا مایع جمع‌آوری شده تخلیه شود.
 • برای بسته شدن کیسه و جلوگیری از بروز هیدروسل، کیسه مایع ایجاد شده را معکوس یا خارج می‌کنند.
 • محل برش را با بانداژ پانسمان کرده و لوله‌هایی را برای جمع‌آوری مایعات نشت شده به آن متصل می‌کنند.
 • بیمار را به اتاق ریکاوری منتقل می‌کنند تا وضعیت حیاتی و بهبودی او را پس از عمل بررسی کنند.

سؤالات متداول هیدروسل در کودکان

1) هیدروسل در کودکان چقدر می‌تواند شدید باشد؟

در برخی موارد، هیدروسل در نوزادان بسته به اندازه آن‌ها می‌تواند برای فرد مبتلا آزاردهنده باشد. ابتلا به فرم شدید هیدروسل در نوزادان و کودکان ممکن است هنگام نشستن یا راه رفتن باعث ناراحتی در فرد مبتلا شود.

با این حال، در بسیاری از نوزادان، ابتلا به هیدروسل جدی، آزاردهنده یا دردناک نیست. بیشتر موارد هیدروسل در نوزادان در چند ماه اول زندگی در نوزادان کاهش می‌یابد، بنابراین نیازی به دریافت درمان ندارند.

2) علائم ابتلا به بیماری هیدروسل در کودکان چیست؟

علائم ابتلا به هیدروسل در کودکان شامل تورمی که اندازه آن در طول روز تغییر می‌کند (کیسه بیضه‌ای که در شب و هنگام دراز کشیدن کوچک‌تر و در حین فعالیت بزرگ‌تر می‌شود)، درد و ناراحتی،درد و احساس سنگینی در فرد مبتلا می‌باشد.

3) شرایط کلی که در آن جراحی هیدروسل توصیه می‌شود، شامل چه مواردی می‌باشد؟

رفع نشدن هیدروسل در کودکان تا سن 2 سالگی، ادامه ناراحتی ناشی از هیدروسل در نوزادان، بزرگ شدن یا اپیلاسیون و کاهش حجم بیضه، ظاهر نامناسب هیدروسل در کودکان و عفونت ثانویه ناشی از هیدروسل در کودکان ( که البته عارضه‌ای بسیار نادر است).

برای انجام درمان هیدروسل در کودکان می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از انجام فرایند درمان هیدروسل در کودکان اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://my.clevelandclinic.org/

https://patient.info/mens-health/

https://www.cedars-sinai.org/

https://emedicine.medscape.com/

https://www.chennailasergastro.com/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید