علت درد بیضه خفیف و شدید

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. علت درد بیضه خفیف و شدید

در این مقاله در مورد علت درد بیضه به صورت مفصل میپردازیم . درد بیضه می‌تواند مردان را در هر  گروه سنی تحت تأثیر خود قرار دهد. بیضه‌ های شما اندام تناسلی کوچک و تخم مرغی شکل هستند که در داخل کیسه بیضه شما قرار می‌گیرند (که یک کیسه نازک از جنس پوست پشت آلت تناسلی شما است).

tel://02188776801

 

مردان دو بیضه دارند یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست و بروز درد بیضه چپ یا راست می‌تواند زندگی روزمره فرد مبتلا را دستخوش تأثیرات منفی خود کند.اگر درد بیضه دارید، ممکن است آن را در یک یا هردوی بیضه های خود احساس کنید.

 

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قرص پرازوسین پروستات و اینکه پرازوسین ۱ برای چیست؟ کلیک کنید.

 

با این حال، درد بیضه ها ممکن است در واقع از خود بیضه ها نباشد. از این رو منشأ و علت درد بیضه ها ممکن است از ناحیه دیگری از بدن شما مانند معده یا کشاله ران شما باشد. این نوع درد را درد راجعه می‌گویند. اگر دلیل درد بیضه وارد شدن آسیب به بیضه ها باشد، معمولا این درد به سرعت فروکش پیدا می کند. همچنین در اکثر مواقع هیچ آسیب طولانی مدتی در بیضه های وجود ندارد.

انواع درد بیضه

درد بیضه می‌تواند حاد یا مزمن باشد. درد بیضه حاد به این معنی است که این درد به طور ناگهانی ایجاد شده و به شدت افزایش یافته و مدت کوتاهی طول می‌کشد. در مقابل درد بیضه مزمن به این معنی است که درد بیضه ها به تدریج شروع شده و افزایش یافته و برای مدت طولانی ادامه می‌یابد.

انواع درد بیضه

 بیضه های شما حاوی اعصاب حساس بسیاری است که می‌تواند درد بیضه را با شدت بیشتری حس کند. اگر درد بیضه‌ ای دارید که بیش از یک ساعت طول کشیده است، نیاز است که برای تشخیص علت درد بیضه ها و درمان درد بیضه ها به یک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

اگر درد شدید بیضه دارید، این درد می‌تواند نشانه پیچ‌خوردگی بیضه باشد که یک اورژانس پزشکی خطرناک است چرا که تاخیر در درمان آن باعث از بین رفتن بیضه می شود. در این مواقع نیاز است که به اورژانس پزشکی مراجعه یا از آن‌ها تقاضای کمک کنید.

 

مطالعه بیشتر: برای آشنایی و کسب اطلاعات در مورد کیست بیضه و عکس کیست بیضه کلیک کنید.

 

آیا درد بیضه طبیعی است؟

نه دچار شدن به درد بیضه طبیعی نیست. بیضه های شما اندامی حساس هستند، بنابراین وارد شدن هرگونه ضربه یا آسیب به آن‌ها می‌تواند منجر به بروز درد بیضه موقت شود.

آیا درد بیضه طبیعی است؟

اما اگر درد بیضه مداوم دارید که بیش از یک ساعت طول کشیده است، با توجه اینکه احتمال دارد مبتلا به مشکلات جدی‌تری باشید که بر بیضه های شما تأثیر بگذارد، نیاز است که برای تشخیص علت درد بیضه ها و درمان درد بیضه ها به یک متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد بیضه ها هستند؟

هر مردی در هر سنی ممکن است دچار درد بیضه شود؛ اما اگر کار بدنی سنگین انجام دهید یا ورزش‌های تماسی (کشتی، فوتبال، هاکی، فوتبال آمریکایی، چوگان، هنرهای رزمی) انجام دهید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به درد بیضه باشید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد بیضه ها هستند؟

اصلی‌ ترین علت درد بیضه ها کدام اند؟

دلایل شایع زیادی برای بروز درد بیضه وجود دارد. اگر اخیراً در حین ورزش یا فعالیت بدنی دچار آسیب یا صدمه شده‌اید، علت درد بیضه ها ممکن است واضح باشد؛ اما در موارد دیگر، ممکن است علت درد بیضه ها مشخص نباشد. برخی دیگر از شایع‌ ترین علت درد بیضه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1.اورکیت

اورکیت زمانی است که یک عفونت باکتریایی یا ویروسی باعث التهاب در یک یا هر دو بیضه می‌شود. در کودکان، ویروس اوریون یکی از علل شایع ابتلا به ارکیت است. اگر اوریون باعث اورکیت شود، تورم معمولاً چهار تا شش روز پس از شروع علائم اوریون شما شروع می‌شود.

2.فتق اینگوینال (کشاله ران)

 فتق مغبنی یا اینگوینال زمانی رخ می‌دهد که بخشی از روده شما از ناحیه ضعیف عضلات شکم نزدیک کشاله ران شما دچار بیرون‌زدگی شود. معمولاً بروز فتق کشاله ران خطرناک نیست، اما در موارد نادر ممکن است دردناک بوده و نیاز به جراحی فوری داشته باشد.

3.اپیدیدیمیت

اپیدیدیمیت التهابی است که ناحیه اپیدیدیم شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اپیدیدیم به معنی گروهی از لوله‌های نازک پیچیده شده است که اسپرم را از بیضه‌ها به مجرای اسپرم انتقال داده و در نهایت هنگام ارگاسم از بدن شما خارج می‌شود. اگر اپیدیدیمیت دارید، کیسه بیضه شما ممکن است متورم شده و در لمس گرمای آن ناحیه را حس کنید. عفونت می‌تواند هفته‌ها طول بکشد و از دلایل درد بیضه ها باشد.

4.اسپرماتوسل

 اسپرماتوسل به معنی یک کیست پر از مایع است که می‌تواند در داخل اپیدیدیم در نزدیکی بیضه شما ایجاد شود. اسپرماتوسل ها معمولاً سرطانی نبوده و معمولاً دردناک نیستند، اما به ندرت می‌توانند بزرگ شوند و ناراحت کننده و موجب بروز درد بیضه ها شوند.

5.هیدروسل

هیدروسل زمانی است که مایع شکمی در کیسه بیضه شما در اطراف یک یا هر دو بیضه جمع می‌شود. هیدروسل به خصوص در نوزادان شایع بوده و می‌تواند علت درد بیضه ها باشد.

هیدروسل

6.هماتوسل

هماتوسل زمانی است که خون در اطراف یک یا هر دو بیضه شما جمع می‌شود. هماتوسل معمولاً پس از آسیب ایجاد می‌شود و می‌تواند منجر به بیضه درد شود.

7.واریکوسل

واریکوسل گروهی از سیاهرگ‌ های بزرگ غیرطبیعی در کیسه بیضه شما است. واریکوسل ممکن است در حین فعالیت‌های روزانه موجب بروز درد در فرد و به ویژه دلیل درد بیضه ها باشد. درد یا ناراحتی ناشی از واریکوسل معمولاً زمانی که دراز می‌کشید بهبود می‌یابد

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان بیضه و همچنین عکس سرطان بیضه همراه با بررسی علائم سرطان بیضه، کلیک کنید.

 

8.پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی است که طناب اسپرماتیک پیچیده و جریان خون را به یک بیضه معمولاً بیضه چپ، قطع کرده و باعث درد بیضه شدید ناگهانی می‌شود. این مشکل حاد در هر زمان ممکن است رخ دهد. پیچ خوردگی بیضه یک اورژانس پزشکی است و نیاز به عمل جراحی برای رفع آن دارد.

9.سنگ کلیه

سنگ کلیه یک توده یا کریستال جامد است که در سیستم ادراری شما ایجاد می‌شود. سنگ‌ها می‌توانند حالب شما (لوله‌هایی که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می‌کنند) را مسدود کرده و علت درد بیضه ها، کیسه بیضه، کشاله ران یا ناحیه پشت شما باشند.

همچنین ممکن است هنگام ادرار کردن بتوانید سنگ‌های کوچک را دفع کنید، اما سنگ‌های بزرگ‌تر احتمالاً نیاز به جراحی داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت درد بیضه و موارد مربوط به آن و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری با شماره تلفن‌ های ۰۹۱۰۷۵۸۵۳۵۸ و ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ تماس حاصل فرمایید.

10.درد بعد از وازکتومی

وازکتومی یک روش جراحی است که مجرای دفران را که لوله‌هایی هستند که اسپرم را حمل می‌کنند، می‌بندد. این روش یک نوع پیشگیری از بارداری در مردان است. برخی از افرادی که وازکتومی می‌کنند، به دلیل فشار بیشتر در مجرای دفران یا اپیدیدیم، پس از آن دچار بیضه درد می‌شوند.

11.سرطان بیضه

سرطان بیضه شایع‌ترین سرطان در مردان با سن بین 15 تا 35 سال است. علائم ابتلا به سرطان بیضه ممکن است به صورت درد مبهم یا درد بیضه ها یا کشاله ران ظاهر شود.

سرطان بیضه

چگونه متوجه شویم که درد بیضه شدید است؟

اگر موارد زیر را دارید نیاز است که در اولین فرصت به یک متخصص اورولوژیست یا بلافاصله به اورژانس پزشکی مراجعه کنید:

 • درد ناگهانی و شدید در یک یا هر دو بیضه شما.
 • درد بیضه همراه با حالت تهوع و استفراغ و یا درد شکمی (درد در ناحیه معده).
 • تورم.
 • بیضه درد که بیش از یک ساعت طول کشیده یا در حالت استراحت یا دراز کشیدن بیضه درد بهتر نشود.

 

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با انواع بیماری های بیضه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عکس بیضه سالم و ناسالم، کلیک کنید.

 

چه علائم دیگری ممکن است در کنار درد بیضه رخ دهد؟

علائم دیگری که ممکن است در کنار بیضه درد رخ دهد شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کبودی: ممکن است پس از آسیب به بیضه ها، کبودی روی کیسه بیضه شما ایجاد شود.
 • تهوع و استفراغ: احساس تهوع در معده و یا استفراغ می‌تواند نشانه ابتلا بسیاری از بیماری‌ها و عارضه‌ها باشد که موجب بروز درد بیضه ها می‌شود، از جمله تروما، ارکیت یا سنگ کلیه.

درد بیضه چه عوارضی دارد

 • تورم : ممکن است تورم یا توده‌ای در کیسه بیضه شما ظاهر شود. کیسه بیضه شما ممکن است دچار تغییر رنگ (قرمز، بنفش، قهوه‌ای یا سیاه) شده یا براق به نظر برسد. ورم بیضه می‌تواند نشانه از وارد شدن آسیب به بیضه یا عفونت آن باشد.
 • تب : تبی که همراه با درد بیضه ظاهر می‌شود اغلب نشانه عفونت بیضه است.
 • بروز مشکلاتی در دفع ادرار: سنگ کلیه می‌تواند باعث زیاد شدن مقدار ادرار دفعی شما شود (تکرر ادرار). آن‌ها همچنین می‌توانند موجب بروز حس سوزش در هنگام دفع ادرار یا وجود خون در ادرار شما شوند (هماچوری).

 

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم ودرمان ورم بیضه و نمونه عکس ورم بیضه و درمان خانگی آن، کلیک کنید.

 

درد بیضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای این منظور پزشک معالج در ابتدا سابقه ابتلای به بیماری‌ های مختلف را در فرد بررسی کرده و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. آن‌ها بیضه های شما را در حالی که ایستاده و دراز کشیده‌اید معاینه می‌کنند. در طول معاینه فیزیکی، آن‌ها ممکن است سؤالات زیر را بپرسند:

 • درد بیضه ها از کی شروع شد؟
 • چه مدت است که بیضه های شما درد می‌کند؟
 • دقیقاً در کدام ناحیه بیضه درد دارید؟
 • آیا اخیراً  آسیب به بیضه یا ضربه شدید به بیضه‌ ها و شکم یا کشاله ران شما وارد شده است؟
 • آیا هر فعالیتی مانند دستشویی رفتن، ورزش کردن، خود ارضایی، داشتن رابطه جنسی یا نشستن درد بیضه شما را بهبود می‌بخشد یا درد بیضه ها را بدتر می‌کند؟
 • آن‌ها همچنین ممکن است در مورد سابقه جنسی شما بپرسند.

همچنین ممکن است پزشک معالج آزمایش‌های زیر را سفارش دهد:

 • آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند به رد وجود عفونت به عنوان یکی از دلایل احتمالی درد بیضه ها کمک کند.
 • آزمایش ادرار (تست ادرار): آزمایش ادرار نیز می‌تواند به رد وجود عفونت در بدن فرد و مشکوک شدن به دیگر دلایل درد بیضه ها کمک کند.
 • سونوگرافی: اگر پزشک معالج یک توده را در بیضه شما احساس کند، ممکن است برای کمک به تشخیص سرطان بیضه، سونوگرافی را درخواست کند.

درد بیضه ها چگونه درمان می‌شود؟

با انجام اقداماتی که در ادامه خواهد آمد ممکن است بتوانید درد بیضه ها را در خانه کاهش دهید. برخی از درمان‌های اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • کمپرس سرد یا کیسه یخ را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید: برای این منظور یخ یا کمپرس سرد را در یک حوله بپیچید و آن را به طور متناوب در طول روز به مدت حداکثر 15 دقیقه در هر بار برای کاهش بیضه درد استفاده کنید.
 • قرار دادن حوله : در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، حوله‌ای را زیر کیسه بیضه خود قرار دهید.
 • دوش آب گرم بگیرید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف کنید: ذکر این نکته لازم است که همه افراد نمی‌توانند NSAID مصرف کنند، بنابراین بهتر است برای مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

بیشتر بدانید: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ضربه به بیضه و  اینکه ایا ضربه به بیضه باعث مرگ میشود؟ بر روی لینک کلیک کنید.

 

اگر درمان‌ های خانگی جواب نداد، نیاز است که برای گرفتن درمان‌ های بیشتر برای رفع علت درد بیضه ها به پزشک مراجعه نمایید. آن‌ها می‌توانند داروهایی را تجویز کنند که به کاهش درد کمک می‌کند، از جمله:

 • آنتی‌بیوتیک‌ ها یا داروهای ضد عفونی: این داروها می‌توانند عفونت باکتریایی یا ویروسی را که می‌تواند از دلایل درد بیضه ها باشد، درمان کنند.
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs): برخی از دارو های ضد افسردگی از جمله آمی تریپتیلین می‌توانند درد بیضه ها را درمان کنند.

همچنین اگر موارد یاد شده کارساز نبود یا بیضه درد شدید و خطرناک باشد پزشک معالج می‌تواند عمل جراحی برای رفع علت درد بیضه ها را توصیه کند.

سخن پایانی علت درد بیضه

درد بیضه‌ ها از مشکلاتی است که می‌تواند سلامت افراد را به خطر انداخته و حتی زندگی روزمره آن‌ها را دچار چالش کند. علل بروز درد بیضه شامل وارد شدن آسیب ناگهانی، التهاب، عفونت‌ های مقاربتی یا فوریت‌های پزشکی است. وارد شدن آسیب به بیضه ها می‌تواند منجر به بروز درد مبهمی شود که بر یک یا هر دو بیضه یا کیسه بیضه شما تأثیر منفی گذاشته و همچنین می‌تواند منجر به بروز تورم شود.

اگر بیش از یک ساعت درد بیضه دارید، برای تشخیص علت درد بیضه ها و درمان درد بیضه با یک متخصص اورولوژیست صحبت کنید.برای درمان دلیل درد بیضه ها می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان درد بیضه اطمینان حاصل کرد.

سوالات متداول علت درد بیضه

1- علت تیر کشیدن بیضه و درد آن چیست؟

عمده‌ترین موارد شامل ابتلای به نوروپاتی دیابتی، اپیدیدیمیت (التهاب بیضه)، هیدروسل (جمع شدن مایعی که باعث تورم کیسه بیضه می‌شود)، فتق اینگوینال، سنگ کلیه (اشیاء سختی که در اثر مواد شیمیایی در ادرار تشکیل می‌شوند)، اوریون، اورکیت (بیضه ملتهب) و … می‌باشد. برای انجام درمان درد بیضه می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت.

2- درد بیضه‌ ایدیوپاتیک چیست؟

دلیل درد بیضه که بدون علت یا با علتی ناشناخته باشد که نیاز است توسط پزشک معالج پیگیری شود.

3- درمان‌ های خانگی درد بیضه شامل چه مواردی است؟

حمام گرم، استفاده از کمپرس سرد، قرار دادن حوله زیر بیضه، استفاده از محافظ بیضه در فعالیت ورزشی، استفاده از دارو های مسکن

 

منبع مقاله:

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/16292-testicular-pain

https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=abl3307

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید