ma1

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌های آقایان است، از هر 7 مرد یک نفر در مرحله‌ای از زندگی خود دچار این بیماری می‌شود. اکثر موارد سرطان پروستات به مرگ منجر نمی‌شود و خوشبختانه روش‌های بسیاری برای نجات دادن بیماران وجود دارد.بهترین درمان سرطان پیشرفته پروستات، جراحی و ترکیبی از پرتو درمانی و هورمون درمانی است.

پروستات چیست؟


پروستات چیست؟

پروستات غده‌ای برون ریز به اندازه گردو در سیستم تناسلی آقایان است که دقیقاً زیر مثانه جلوی راست روده (رکتوم) قرار دارد. غده برون ریز به غددی مانند پروستات و غدد عرق گفته می‌شود که ترشحات آنها از بدن خارج می‌شود.

وظایف پروستات


تولید منی

هزاران غده بسیار ریز در پروستات وجود دارد که همگی مایعی را تولید می‌کنند که بخشی از سمن یا منی را تشکیل می‌دهد. این مایع از اسپرم محافظت و آن را تغذیه می‌کند. وقتی مرد به ارگاسم می‌رسد، کیسه منی (وزیکول سمینال) مایعی شیری رنگ ترشح می‌کند که منی در آن حرکت می‌کند. این مایع در غده پروستات و اسپرم در بیضه تولید و نگهداری تولید می‌شود. زمانی که مرد به اوج لذت جنسی و ارگاسم می‌رسد، انقباض‌ها پروستات  را وادار به ترشح این مایع در میزراه می‌کند و منی از راه آلت تناسلی از بدن خارج می‌شود.

کنترل ادرار

ازآنجایی که میزراه (مجرای خروج ادرار) از پروستات می‌گذرد، این غده نیز با استفاده از فیبرهای عضلانی به کنترل یا نگه داشتن ادرار کمک می‌کند. فیبرهای عضلانی پروستات به گونه‌ای منقبض و شل می‌شوند که جریان ادرار خروجی از میزراه را کنترل می‌کنند.

آنتی ژت اختصاصی پروستات (PSA)

سلول‌های مخاطی غده پروستات پروتئینی به نام آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) تولید می‌کنند که منی را در حالت مایع نگه می‌دارد. بالا بودن میزان این پروتئین نشان دهنده ابتلا به سرطان پروستات یا یکی از بیماری‌های این غده است. مصرف داروهای تاثیرگذار بر سطح هورمون‌های مردانه نیز بر میزان PSA اثر می‌گذارد. اگر سطح هورمون های مردانه در زمان رشد و بزرگسالی پایین باشد، غده پروستات به اندازه کافی رشد نمی‌کند و بزرگ نمی‌شود.

  بیضه نزول نکرده(پنهان یانهفته داخل شکم):درمان با/بدون جراحی

سرطان پروستات چیست؟


سرطان پروستات چیست؟

پیشرفت سرطان پروستات عموماً بسیار آهسته است. در واقع بسیاری از آقایان در سنین بالا به علل دیگری به جز سرطان پروستات از دنیا می‌روند، بدون آن که حتی متوجه ابتلا به این سرطان شده باشند و این موضوع صرفاً در صورت کالبدشکافی مشخص می‌شود. متخصصین معتقداند که هر گونه تغییر در شکل و اندازه سلول‌های پروستات (نئوپلازی داخل پروستات PIN) ممکن است آغازگر سرطان پروستات باشد. هر بیماری که پس از نمونه برداری درجه بالایی از PIN داشته باشد، بیشتر در معرض سرطانی شدن سلول‌های پروستات است. به همین دلیل پزشکان این گروه از بیماران را به دقت تحت نظر می‌گیرند و احتمالاً پس از مدتی نمونه برداری دیگری را انجام می‌دهند.

ورم و عفونت پروستات می‌تواند در مردان با سنین مختلف رخ دهد، هر چند معمولاً مردان بین ۳۰ تا ۵۰ ساله را درگیر می‌کند؛ سایر مشکلات پروستات مانند بزرگی یا سرطان پروستات معمولاً در مردان مسن مشاهده می‌شود

طبقه بندی سرطان پروستات


طبقه بندی سرطان پروستات

دانستن مرحله سرطان یا میزان انتشار آن بسیار مهم است. پزشک با اطلاع از مرحله سرطان بهتر می‌تواند نتیجه درمان را پیش بینی کند و درمان مناسب را انتخاب کند. سرطان‌های بالینی T1 و T2 فقط در پروستات دیده می‌شود، حال آن که نوع T3 و T4 خارج از پروستات نیز پخش می‌شود. روش‌های بسیاری برای اطلاع از منتشر شدن سرطان وجود دارد. سی تی اسکن (مقطع نگاری رایانه ای) داخل لگن را نشان می‌دهد و در اسکن استخوان مشخص می‌شود که آیا سرطان به استخوان‌ها نیز رایه یافته است یا خیر. با انجام ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) مارپیچ اندورکتال نیز می‌توان کپسول پروستات و کیسه منی را بررسی کرد.

علل سرطان پروستات


علل دقیق سرطان پروستات مشخص نیست. البته عامل‌های احتمالی بسیاری مانند سن، نژاد، سبک زندگی، دارو و ژنتیک در خصوص ابتلا به سرطان پروستات ذکر می‌شود.

 • سن: با بالا رفتن سن احتمال ابتلا به سرطان پروستات نیز بیشتر می‌شود.
 • ژنتیک: اگر یک برادر دوقلو به سرطان پروستات مبتلا باشد، احتمال این که برادر دیگر نیز دچار سرطان شود، بسیار بالا است. آقایی که برادر یا پدرش سرطان پروستات دارند/ داشته‌اند دو برابر بیش از دیگران مستعد ابتلا به این بیماری است.
 • رژیم غذایی: مصرف سویا، سلنیوم و چای سبز به پیشگیری از سرطان پروستات کمک می‌کند. تاثیر مصرف سبزیجات فراوان بر پیشگیری از سرطان پروستات نیز در حال بررسی است. رعایت یک رژیم غذایی سالم حاوی میوه و سبزیجات فراوان و گوشت کم و در پیش گرفتن سبک زندگی فعال یعنی ورزش منظم، انجام تمرین‌های کششی یوگا، مدیتیشن و شرکت در فعالیت‌های گروهی رفتار ژن‌ها را تغییر می‌دهد و پیشرفت سرطان را آهسته می‌کند.
 • دارو: برخی متخصصین معتقداند که مصرف روزانه داروهای ضدالتهابی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.
 • چاقی: براساس نتایج پژوهش‌های انجام شده چاقی یکی از عامل‌های خطر سرطان پروستات است. به علاوه چاقی خطر متاستاز و مرگ بیماران مبتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.
 • بیماری‌های مقاربتی جنسی (STDs): آقایانی که دچار بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک هستند، بیشتر در معرض سرطان پروستات قرار دارند.
  بهترین روش درمان واریکوسل بیضه : علائم، علت و درمان قطعی

نشانه‌ها و علائم سرطان پروستات


هنگامیکه علایم سرطان پروستات برزو یابد، بیمار معمولاً موارد زیر را تجربه می‌کند:

 • تکرر ادرار
 • خروج ادرار به سختی شروع می‌شود
 • نگه داشتن ادرار پس از شروع دفع آن دشوار است
 • خون در ادرار
 • احساس درد هنگام ادرار کردن
 • انزال دردناک
 • رسیدن به نعوظ یا حفظ آن دشوار است

چنانچه سرطان پروستات پیشرفت کرده باشد، ممکن است علایم زیر بروز ‌یابد:

 • استخوان درد که غالباً در ستون فقرات (مهره‌ها)، لگن یا دنده‌ها حس می‌شود
 • ابتدای استخوان ران دردناک می‌شود
 • ضعف پا
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع

بهترین راه درمان سرطان پروستات خوش خیم و بدخیم


بهترین درمان‌های سرطان پروستات به دو دسته درمان مراحل اولیه و پیشرفته تقسیم می‌شود.

سرطان پروستان اولیه

بهترین راه درمان سرطان پروستات خوش خیم و بدخیم

اگر سرطان کوچک و موضعی باشد، معمولاً با یکی از روش‌های زیر با موفقیت مدیریت می‌شود:

 • تحت نظر گرفتن بیمار: هیچ درمان فوری انجام نمی‌شود. میزان PSA در خون به طور منظم اندازه گیری می‌شود.
 • رادیکال پروستاتکتومی: غده پروستات در یک عمل جراحی برداشته می‌شود.
 • براکی تراپی: دانه‌های رادیواکتیو در پروستات کاشته می‌شود.
 • پرتودرمانی تطبیقی: پرتوهای رادیواکتیو به گونه‌ای شکل داده می‌شود که به خوبی بر ناحیه نیازمند درمان منطبق شود و فقط آن را پوشش دهد. به این ترتیب بافت سالم حداقل تشعشع را دریافت می‌کند.
 • پرتودرمانی با شدت مدوله شده: پرتوهای با شدت متغیر به کار برده می‌شود. این روش نوع پیشرفته‌ای از پرتو درمانی تطبیقی است که معمولاً با استفاده از شتاب دهنده خطی کنترل شونده با رایانه انجام می‌شود.

سرطان پروستات پیشرفته‌تر


سرطان پروستات پیشرفته‌تر

اگر سرطان پیشرفته‌تر یا تهاجمی‌تر باشد، از ترکیبی از پرتو درمانی و هورمون درمانی بهره گرفته می‌شود. پرتو درمانی باید به مدت 8 هفته هر روز انجام شود. جراحی برداشتن پروستات نیز گاهی ضرورت می‌یابد. در صورتی که عمل پروستات به روش قدیمی انجام شود، بیمار باید پس از جراحی بیش از ده روز بستری شود و دوران بهبودی بالغ بر سه ماه را پشت سر بگذارد. اما جراحی رباتیک سوراخ کلید این مزیت را دارد که بیمار فقط چند روز بستری می‌شود و دوران بهبود آن نیز بسیار کوتاه‌تر است. البته این روش جراحی جدید برای تمام بیماران مسن مناسب نیست. هورمون درمانی روشی مناسب برای آهسته کردن سرطان پروستات پیشرفته و حتی متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی است. حتی اگر تاثیر هورمون درمانی پس از مدتی از بین برود، باز هم روش‌های درمانی دیگری مانند شرکت در درمان‌های آزمایشی بالینی وجود دارد که در صورت موافقت بیمار و صلاحدید پزشک می‌توان از آنها بهره گرفت. تزریق مواد رادیواکتیو طول عمر بیماران دچار سرطان پروستات پیشرفته را بیشتر می‌کند. براساس تحقیقات دانشمندان، تزریق رادیواکتیو مستقیماً تورموهای موجود در استخوان را هدف قرار می‌دهد و تابشی با برد کوتاه ایجاد می‌کند که آسیبی جزیی به بافت‌های سالم می‌زند. استخوان رادیوم را نیز مانند کلسیم جذب می‌کند.

12 قدم برای داشتن پروستاتی سالم


خواب خوب

خواب مناسب برای سلامت سیستم تناسلی و تولید هورمون‌های جنسی ضروری است. عادت به خوابیدن کمتر از حد مطلوب، سبب کاهش میزان تستسترون و بالا رفتن تولید هورمون استرس‌دهنده می‌شود. خواب کم هم‌چنین موجب اختلال در قند خون و رشد پروستات می‌شود.

مصرف آنتی اکسیدان‌ را افزایش دهید.

عملکرد فتوشیمیایی‌هایی نظیر آنتی‌اکسیدان‌ها که به روند دفع سموم کمک می‌کنند، برای سلامت پروستات لازم است. نوشیدنی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان ، مثل چای عصاره‌ی نخل اره‌ای، چای سبز، و چای زنجبیل جهت بالا بردن میزان آنتی‌اکسیدان بنوشید.

  علت، علائم و درمان تکرر و سوزش ادرار (تعداد دفعات زیاد ادرار)

میزان ویتامین D را به حداکثر برسانید.

میزان ویتامین D کمتر از 60 ng/ml به کمبود ویتامین D مربوط می‌شود. کمبود ویتامینD تولید تستسترون را تحت فشار قرار می‌دهد و همچنین باعث افزایش رشد پروستات می‌شود. به‌طور منظم در معرض نور آفتاب قرار گرفتن، همان اندازه‌ی  سه روز در هفته بدون کرم ضد آفتاب می‌تواند به طرز قابل چشمگیری میزان ویتامینD را افزایش دهد. وقتی قادر نیستید که  نور خورشید کافی دریافت کنید، مکمل‌های ویتامین D با کیفیت مصرف کنید.

مواد پاکیزگی طبیعی استفاده کنید.

چه مواد جهت مراقبت‌های بهداشتی و چه تمیز کردن خانه است، مواد طبیعی استفاده کنید که حاوی مواد مضر برای سلامتی نباشند. همیشه از مواد حاوی ژنوستروژن‌ها که در پلاستیک‌ها، دئودورانت‌ها، شامپوها، و مواد شست‌وشوی خانگی یافت می‌شوند، بپرهیزید.

رژیم غذایی ضد التهابی

رژیم غذایی غنی از پروتئین‌های کامل، چربی‌های سالم، و آنتی‌اکسیدان‌ها مصرف کنید. چربی‌های مرغوب نظیر آووکادو، کره‌ی حیوانات چراگاهی، زیتون‌ها، روغن زیتون، ماهی و روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب ضروری مورد نیاز برای تولید تستسترون مطلوب و سلامت غده‌ی پروستات است.

تحرک روده‌ را بهبود ببخشید

یک راه برای به حد کمال رساندن دفع سموم از بدنتان این است که تناوب حرکات روده‌ای را بهبود ببخشید. شما می‌توانید با مصرف یک رژیم غذایی غنی از غذاهای ضد التهابی که مملو از فیبر هستند تحرک روده‌تان را بهبود ببخشید. برای سلامت کامل روده، اضافه کردن غذاهایی مثل دانه‌های چیا، بذر تخم کتان، غذاهای تخمیر شده، پروبیوتیک‌ها، و مغزهای استخوان در رژیم غذاییتان را مورد توجه قرار دهید.

روزه گرفتن متناوب

روزه گرفتن یکی از بهترین راه‌های اصلاح سطح تستسترون است که با کاهش التهاب بدنی و پیشگیری از رشد سرطان همراه است. گذراندن 16 ساعت بین شام و صبحانه یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تمرین روزه گرفتن متناوب است. در نظر بگیرید که تمام وعده‌های غذاییتان را در طی 8 ساعت زمان، مثل 11 صبح تا 7 شب مصرف کنید.

کم تحرکی

سبک زندگی بدون تحرک، میزان تستسترون را کاهش خواهد داد و سبب التهاب غده‌ی پروستات می‌شود. در طول روز خود  ورزش‌های سبک  مثل بازی کردن، راه رفتن، یا دوچرخه سواری سبک انجام دهید. حرکت منظم التهاب بدنی را محدود کرده و سلامت پروستات را بهبود می‌بخشد.

تمرین نفس کشیدن عمیق کنید

تمرین نرمش‌های کاهش دهنده‌ی استرس به آسانی نفس عمیق کشیدن است. تنفس عمیق،عامل بالا برنده‌ی سیستم عصبی سمپاتیک مسئول جنگ و گریز را آرام می‌کند و بدن را شل می‌کند. این تمرین هورمون‌های استرس دهنده را کاهش می‌دهد و التهاب و رشد سلول‌های سرطانی در بدن را کاهش می‌دهد.

روی و منیزیوم

میزان زینک و منیزیوم بدنتان را بهینه کنید تا دفع سمومتان را بهتر کرده و سیستم ایمنی را بهبود بخشید. هر دو این مواد مغذی تولید تستسترون و دفع سموم آلوده نظیر ژنوستروژن‌ها را تحریک می‌کنند. دانه‌های کدو حلوایی یکی از بهترین منابع این مواد مغذی کلیدی هستند. همچنین ممکن است بخواهید نوشیدنی‌های سبز مهیا کنید یا پودرهای غذایی سبز خوب استفاده کنید و محصولات گوشتی ارگانیک سالم استفاده کنید.

مکمل‌های غذایی حاوی امگا3 با کیفیت استفاده کنید

مصرف 2 تا 5 گرم اسید چرب امگا3 به کاهش التهاب در پروستات و افزایش تولید تستسترون کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که دوز بالای اسیدهای  چرب امگا3  عاملی قوی در کاهش رشد غده‌ی پروستات هستند. دریافت 200-500 گرم GLA (گاما لینولئیک اسید) حاوی امگاها همچنین می‌تواند مزایای ضد التهابی بیشتری داشته باشد.

مکمل‌های غذایی کمکی دیگر را در نظر بگیرید

افزودن مکمل‌ها به رژیم غذاییتان می‌تواند به معکوس کردن مشکلات سلامت پروستات کمک کند. دریافت مواد مغذیتان را با اضافه کردن ترکیبی از مکمل‌های با کیفیت، شامل ویتامین D3، K2، پروبیوتیک‌ها و ترکیبات ضد التهابی مثل ماده‌ی رنگی زردچوبه، سولفورفان،رسوراتول، و تروستیلبن( که در بلوبری یافت می‌شود) و عصاره‌ی چای سبز(EGCG) ، بهبود ببخشید. این ترکیبات بی‌نظیر افزایش مسیرهای آنتی اکسیدانی را تقویت می‌کنند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتماس