پرازوسین دارویی است که در مردان برای درمان علائم بیماری بزرگ شدن پروستات (هاپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH) که شامل دشواری در دفع ادرار,سوزش ادرار ،تکرر ادرار ،قطع و وصل شدن ادرار ،احساس تخلیه ناکامل ادرار می باشند  مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین به تنهایی یا به همراه سایر دارو‌ها برای درمان بیماری فشارخون بالا به کار برده می‌شود.

 قرص پرازوسین به گروهی از دارو‌ها به نام مسدود کننده آلفا یا آلفا بلاکر تعلق دارد. این دارو علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات را از طریق شل کردن عضلات مثانه و پروستات کاهش می‌دهد. قرص پرازوسین برای تکرر ادرار و نیز برای کاهش فشارخون نیز استفاده می‌شود؛ به طوری که این دارو با شل کردن رگ‌های خونی باعث می‌شود که خون به آسانی در سراسر بدن جریان داشته باشد.

علاوه بر دارو، تغییرات سبک زندگی نیز در کنترل بیماری فشارخون مؤثراند. این تغییرات شامل رژیم غذایی حاوی غذا‌های کم چرب و کم نمک، حفظ وزن مناسب، انجام فعالیت‌های ورزشی حداقل به مدت ۳۰ دقیقه و اکثر روزهای هفته و عدم استفاده از سیگار است.در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی علت و علائم بزرگی پروستات و کاربرد قرص پرازوسین پروستات در درمان این عارضه بیشتر توضیح داده شده است.

دریافت نوبت از دکتر نامداری اورولوژیست

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قرص پرازوسین پروستات و درمان بزرگی پروستات خوش خیم و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری فوق تخصص ارولوژی با شماره تلفن‌های ۰۹۱۰۷۵۸۵۳۵۸ – ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ تماس حاصل فرمایید.

بزرگی پروستات خوش خیم

هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) عارضه‌ای است که به دلیل بزرگ شدن پروستات ناشی از رشد بیش از حد سلول‌های (به نام هایپرپلازی) موجود در ناحیه ترانزیشن پروستات (ناحیه‌ای در اطراف میز راه) به وجود می‌آید.BPH یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، عارضه غیر سرطانی (خوش خیم) پروستات است.

عارضه‌های غیر سرطانی به سایر بخش‌های بدن سرایت نمی‌کنند و معمولاً کشنده نیستند. هایپرپلازی خوش خیم پروستات خطر سرطان پروستات را افزایش نمی‌دهد و تا زمانی که باعث بروز علائم در فرد نشود مشکلی برای سلامتی به حساب نمی‌آید. تقریباً تمام مردان ۷۰ ساله تا حدودی مستعد ابتلا به بزرگ شدن پروستات هستند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با مراقبت بعد از عمل پروستات ، کلیک کنید .

بزرگی پروستات خوش خیم

عوامل خطر مانند ، بالارفتن سن ، داشتن چربی بیش از اندازه در روی شکم (که چاقی شکمی نامیده می‌شود) ، عدم فعالیت فیزیکی کافی و مناسب ، احتمال ابتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات را افزایش می‌دهند .مردانی که مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات هستند احتمالاً هیچ‌گونه نشانه و علائمی نداشته باشند. بروز نشانه‌ها و علائم اغلب در مردان بالای ۵۰ سال اتفاق می‌افتد.

بروز علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات زمانی رخ می‌دهد که پروستات بزرگ شده بر روی میز راه و مثانه فشار وارد کند. این فشار باعث تنگی (انقباض) یا انسداد میز راه شده که منجر به تغییر عادات مثانه و بروز مشکلات دفع ادرار می‌شود.هایپرپلازی خوش خیم پروستات باعث ایجاد موارد زیر خواهد شد که گاهی اوقات علائم دستگاه ادراری تحتانی (LUTS) نامیده می‌شوند:

 • دشواری در دفع ادرار
 • دفع ادرار مکرر (که تکرر ادرار نامیده می‌شود) مخصوصاً در شب
 • نیاز شدید و ناگهانی به دفع ادرار (فوریت ادراری)
 • فشار کم یا ضعیف جریان ادرار
 • ناتوانی در تخلیه کامل مثانه که منجر به عفونت مجاری ادرار و سنگ مثانه می‌شود.
 • دشواری در شروع جریان دفع ادرار (straining)
 • دشواری در کنترل مثانه (بی اختیاری) که باعث چکه کردن و نشت ادرار می‌شود.
 • وجود خون در ادرار
 • فشارخون بالا نیز از علائم شایع هایپرپلازی خوش خیم پروستات به حساب می‌آید.

متخصصین اورولوژی برای درمان و رفع علائم اداری و فشارخون بالا در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات خوش خیم، قرص پرازوسین برای تکرر ادرار ، را قبل از انجام جراحی برای بیمار تجویز می‌کنند. پروستات خوش خیم مسلما نشانه‌های پروستات بدخیم را نخواهد داشت .

نحوه استفاده از قرص پرازوسین  چگونه است؟

اما می رسیم به نحوه استفاده از قرص پرازوسین ، این دارو یک یا دو بار در روز به همراه غذا یا به تنهایی و هنگام خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستورالعمل‌ های موجود بر روی برچسب تجویز شده را به‌طور کامل رعایت کنید و اگر در فهم بخشی از دستورالعمل‌ها با مشکل مواجه شدید از پزشک یا داروساز بخواهید که آن قسمت را برای شما توضیح دهند. پرازوسین را دقیقاً طبق دستور تجویز شده مصرف کنید.

نحوه استفاده از پرازوسین

به این معنا که مقادیر بیشتر یا کمتر از این دارو و یا دفعاتی بیشتر از تعداد دفعاتی که پزشک تجویز کرده را بکار نبرید.پرازوسین فشارخون بالا و علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات را کنترل می‌کند اما قادر به درمان آن‌ها نیست. احتمالاً ۴ الی ۶ هفته یا بیشتر طول می‌کشد تا بیمار مزایای کامل استفاده از پرازوسین برای کنترل علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات را احساس کند. حتی اگر احساس بهبودی کردید، مصرف آن را بدون توصیه پزشک قطع نکنید.

چه نکات احتیاطی خاصی باید در مصرف قرص پرازوسین پروستات رعایت شود؟

نکات مهم قبل از استفاده قرص پرازوسین:

 • اگر بیمار به پرازوسین،‌آلفوزوسین (یوروکساترال)،دوکسازوسین (کاردورا)، ترازوسین، هر نوع داروی دیگری و یا به مواد تشکیل دهنده کپسول آن آلرژی داشته باشد، لازم است که در این زمینه به پزشک و یک دکتر داروساز اطلاع دهد. از دکتر داروساز بخواهید که لیستی از مواد تشکیل دهنده پرازوسین را در اختیار شما قرار دهد.
 • در صورتی که بیمار از داروهای تجویز شده یا بدون نسخه دیگری، ویتامین‌ها، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی استفاده می‌کند یا اینکه قصد استفاده آن‌ها را دارد،‌ پزشک و داروساز را در جریان قرار دهد. بیمار حتماً مصرف داروهای: مسدود کننده‌ بتا مانند پروپرانولول (ایندرال، اینوپران، in Inderide)؛ دارو‌هایی برای اختلال نعوظ (ED) از قبیل سیلد نافیل (رواتیو، ویاگرا)، تادالافیل (ادسیرکا، سیالیس)، وارد نافیل (لویترا، استاکسین)؛ و سایر دارو‌ها برای بیماری فشارخون بالا را ذکر کند.
 • بیمار ملزم است که ابتلا به نارکولپسی (اختلال خواب که منجر به خواب آلودگی شدید، تمایل ناگهانی و غیر‌قابل کنترل به خوابیدن در طی فعالیت‌های روزمره می‌شود) و یا سابقه سرطان پروستات یا بیماری کبد را به پزشک خود اطلاع دهد.
 • استفاده از این قرص پرازوسین به ویژه در زمان که اولین بار آن را مصرف می‌کنید و یا در هنگام تغییر مصرف که شامل افزایش دوز دارو می باشد ممکن است موجب سرگیجه یا غش در فرد مصرف کننده دارو شود.
 • مصرف قرص پرازوسین باعث خواب آلودگی و گیجی می‌شود، بنابراین به مدت ۲۴ ساعت پس از اولین مصرف و یا پس از افزایش دوز این دارو از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات و یا انجام کار‌های خطرناک خودداری کنید.
 • توجه داشته باشید که مصرف آن موجب سرگیجه، سبکی سر و ضعف یا غش در زمانی که به‌طور سریع از حالت خوابیده بلند شوید، می‌شود(افت فشار خون وضعیتی)این حالت در مواردی که بیمار برای اولین بار پرازوسین دریافت کند، در صورت افزایش دوز و یا وقتی‌که داروی فشارخون دیگری به پروسه درمان بیمار اضافه شود شایع‌تر است. برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی به آرامی از رختخواب بلند شوید بطوریکه قبل از بر‌خاستن به مدت چند دقیقه پا‌های خود را به‌صورت دراز کشیده روی زمین قرار دهید. اگر با این علائم مواجه شدید بنشینید یا دراز بکشید.
 • اگر سن بیمار ۶۵ سال یا بیشتر باشد لازم است که در مورد خطرات و مزایای مصرف پرازوسین با پزشک خود مشورت کند. معمولاً این داروی برای درمان فشارخون بالا در افراد سالخورده تجویز نمی‌شود، زیرا این دارو به اندازه سایر داروهایی که برای درمان چنین عارضه‌ای بکار می‌روند بی‌خطر و مؤثر نیست.اصولا افراد با سن بالا بیشتر نگران مواردی مانند سرطان پروستات هستند .
 • در طول مصرف این دارو از گرم کردن بیش از حد و ایجاد تعریق در بدن خود بپرهیزید. از آنجا که یکی از اثرات این دارو افزایش سطح تعریق در بدن مصرف کننده است، این امر می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی در فرد مصرف کننده شود. با توجه به اینکه تعریق بیش از حد ممکن است منجر به گرمازدگی شود، پس بهتر است در هنگام مصرف این دارو از فعالیت‌های شدید ورزشی و دیگر فعالیت‌هایی که منجر به تعریق زیاد می‌شوند، اجتناب نمایید.

 عوارض قرص پرازوسین پروستات

در صورت داشتن  این علائم واکنش آلرژیک، فورا به اورژانس پزشکی اطلاع دهید: بروز کهیر؛ دشواری در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو. ممکن است عوارض قرص پرازوسین پروستات مسائل را در فرد مصرف کننده ایجاد کند.  لذا اگر موارد زیر را دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بروز احساس سبکی در سر و ایجاد حالتی مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید.
 • تپش ضربان قلب یا پرش قفسه سینه؛
 • درد قفسه سینه جدید یا بدتر شدن درد قفسه سینه؛ یا
 • درد در ناحیه فوقانی بالای معده، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع خاک رس، یرقان (زردی پوست یا چشم).
 • اگر نعوظ شما دردناک است یا بیش از 4 ساعت طول کشید، با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. نعوظ طولانی مدت (پریاپیسم) می تواند به آلت تناسلی آسیب برساند.

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه، خواب آلودگی؛
 • سردرد؛
 • احساس ضعف یا خستگی؛ یا
 • حالت تهوع.

مطالعه بیشتر : برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی از عمل پروستات ، کلیک کنید .

برای گرفتن اطلاعات در زمینه درمان بیماری پروستات و مصرف این دارو می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت. دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان بیماری پروستات اطمینان حاصل کرد.

سوالات متداول

1 – در هنگام مصرف قرص پرازوسین چه دستورالعمل‌های رژیمی خاصی باید رعایت شود؟

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد وعده‌های غذایی و همچنین توصیه‌های او را درباره رژیم غذایی کم نمک (سدیم) رعایت کنید.

2 – در صورت فراموش کردن دوز قرص پروستات ، چه اقداماتی باید انجام شود؟

دوز فراموش شده دارو را به محض یادآوری مصرف کنید، اما اگر این یادآوری تقریباً نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی اتفاق بیافتد،  مصرف دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و برنامه منظم مصرف دارو را ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده داروی از دوز دو برابر آن استفاده نکنید. اگر دو یا چند دوز این دارو را فراموش کرده‌اید برای کسب راهنمایی و تصمیم لازم در این زمینه به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

منبع مقاله:

https://www.drugs.com/mtm/prazosin.html

مقالات مرتبط