آتروفی بیضه به معنی کوچک شدن بیضه می‌باشد و می‌تواند به دلیل التهاب ناشی از عفونت‌ های ویروسی یا باکتریایی، بالا رفتن سن و وارد شدن آسیب به بیضه و سایر علل دیگر رخ دهد. درمان سنتی کوچک شدن بیضه می‌تواند به علت زمینه‌ ای بستگی داشته باشد.

tel://02188776801

برای آشنایی و پیشگیری از عوارض کوچک شدن بیضه ها می توانید با مطب دکتر فرشاد نامداری فوق تخصص ارولوژی با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ تماس بگیرید .

 کوچک شدن بیضه چیست؟

آتروفی بیضه به کوچک شدن بیضه (بیضه‌ ها) اشاره دارد که دو غده تولید مثل مردانه هستند که در کیسه بیضه قرار دارند. عملکرد اصلی کیسه بیضه تنظیم دمای اطراف بیضه‌ ها است که این کار را با کوچک شدن در پاسخ به سرد شدن دما و شل شدن در پاسخ به دمای گرم‌ تر انجام می‌دهد.

 کوچک شدن بیضه چیست؟

این امر باعث می‌شود گاهی اوقات احساس کنید بیضه‌ های شما بزرگ‌ تر یا کوچک‌ تر از حد معمول هستند. با این حال، کوچک شدن بیضه به کوچک شدن بیضه‌ های واقعی شما اشاره دارد، نه کیسه بیضه. علت کوچک شدن بیضه می‌تواند به موارد مختلفی از بیماری های بیضه از جمله آسیب، یک بیماری زمینه‌ ای یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مربوط باشد.

 

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عکس توده در بیضه و  عکس سرطان بیضه، کلیک کنید.

 

علائم کوچک شدن بیضه چیست؟

در حالی که علامت اصلی آتروفی بیضه کوچک شدن یک یا هر دو بیضه است، چندین علامت دیگر بسته به سن شما می‌تواند با علامت اصلی همراه باشند.

1.علائم کوچک شدن بیضه قبل از بلوغ

برای افرادی که هنوز دوران بلوغ را سپری نکرده‌اند، علائم دیگر کوچک شدن بیضه شامل عدم ایجاد ویژگی‌ های جنسی ثانویه است، مانند:

 • موی صورت
 • موهای ناحیه تناسلی
 • اندازه آلت تناسلی بزرگ‌ تر

2.علائم کوچک شدن بیضه بعد از بلوغ

اگر دوران بلوغ را پشت سر گذاشته‌اید، علائم دیگر کوچک شدن بیضه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش میل جنسی
 • بروز ناباروری در فرد مبتلا
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم وجود یا کاهش رشد موهای صورت
 • نرم‌تر شدن بیضه‌ها

 

بیشتر بدانید: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کیست بیضه، عکس کیست بیضه و همچنین علت به وجود آمدن کیست بیضه، کلیک کنید.

 

 علت کوچک شدن بیضه

علت کوچک شدن بیضه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

1.اورکیت (عفونت بیضه)

ارکیت بیماری است که به التهاب بیضه‌ها اشاره دارد. علائم اصلی اورکیت شامل درد و تورم در بیضه است، اما می‌تواند باعث تهوع و تب در فرد مبتلا نیز شود.

اورکیت ( عفونت بیضه )

در حالی که تورم ناشی از اورکیت در ابتدا می‌تواند بیضه‌های شما را بزرگ‌تر نشان دهد، اورکیت در نهایت می‌تواند دلیل کوچک شدن بیضه در فرد مبتلا باشد.

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاع بیشتر در مورد نشانه های پنهان سرطان کلیه و کراتین خون و سرطان، کلیک کنید.

 

دو نوع اصلی ارکیت وجود دارد:

 • ارکیت ویروسی این معمولاً توسط ویروس اوریون ایجاد می‌شود. در این نوع از اورکیت تا یک سوم مردانی که پس از بلوغ به اوریون مبتلا می‌شوند، به اورکیت مبتلا می‌شوند. این اغلب در عرض چهار تا هفت روز پس از ابتلا به اوریون اتفاق می‌افتد.
 • ارکیت باکتریایی این نوع ارکیت اغلب به دلیل ابتلا به یک عفونت مقاربتی (STI) مانند سوزاک یا کلامیدیا رخ می‌دهد. در برخی موارد بیماری های بیضه به دلیل عفونت در دستگاه ادراری یا قرار دادن کاتتر یا ابزار پزشکی دیگر در آلت تناسلی شما ایجاد می‌شود.

 موارد دیگر که می‌توانند علت کوچک شدن بیضه باشند!

علاوه بر ارکیت، چندین مورد دیگر نیز می‌تواند باعث بروز کوچک شدن بیضه در افراد مختلف شود که در ادامه می‌یابد:

1.سن افراد

در حالی که زنان یائسه می‌شوند، برخی از مردان نیز فرآیند مشابهی را به نام آندروپوز را تجربه می‌کنند. این پدیده باعث کاهش سطح تستوسترون می‌شود که در نهایت می‌تواند علت کوچک شدن بیضه باشد.

2.واریکوسل

واریکوسل چیست؟ بیماری مانند ورید واریسی است، اما به جای پاها در نزدیکی بیضه‌ ها اتفاق می‌افتد. واریکوسل معمولاً بر بیضه چپ تأثیر گذاشته و می‌تواند به لوله‌ های تولید کننده اسپرم در داخل بیضه آسیب برساند. این می‌تواند بیضه آسیب دیده را کوچک‌ تر کرده و یک علت کوچک شدن بیضه باشد.

بروز واریس بیضه را می‌توان با انجام دادن عمل جراحی درمان کرد؛ پزشک مناسب بودن عمل جراحی بیضه را بررسی می‌کند، چون خطر خونریزی و لخته شدن خون در عمل واریس بیضه وجود دارد. بهترین درمان واریکوسل انجام جراحی به روش میکروسرجیکال است‌.

 

مطالعه بیشتر: اگر می خواهید بدانید چه کسانی واریکوسل میگیرند همچنین علت اصلی واریکوسل چیست؟ کلیک کنید.

 

2.پیچ خوردگی بیضه

این پدیده خطرناک زمانی رخ می‌دهد که یک بیضه چرخیده و طناب اسپرماتیکی را که خون را به کیسه بیضه می‌برد می‌پیچد. کاهش جریان خون می‌تواند باعث درد و تورم در بیضه‌ ها شود.

پیچ خوردگی بیضه

اگر پیچ خوردگی بیضه ظرف چند ساعت درمان نشود، می‌تواند باعث کوچک شدن بیضه به صورت دائمی و مخاطرات خطرناک دیگر شود.

3.درمان جایگزینی تستوسترون (TRT)

برخی از مردان تحت درمان جایگزینی تستوسترون، کوچک شدن بیضه را تجربه می‌کنند. این مشکل به این دلیل است که درمان جایگزینی تستوسترون می‌تواند تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را متوقف کند. بدون GnRH، غده هیپوفیز تولید هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را متوقف می‌کند. بدون LH، بیضه‌ ها ترشح تستوسترون را متوقف می‌کنند که منجر به کوچک شدن بیضه‌ ها می‌شود.

4.استفاده از استروئید آنابولیک یا استروژن

مصرف استروئیدهای آنابولیک یا مکمل‌های استروژن می‌تواند همان اثر درمان جایگزینی تستوسترون را روی هورمون‌ها ایجاد کند.

 

مطالعه بیشتر: برای داشتن اطلاعات بیشتر از درد بیضه چپ و علت درد بیضه چپ و کشاله ران، کلیک کنید.

 

5.اختلال مصرف الکل

الکل می‌تواند باعث کاهش تستوسترون و آسیب بافت بیضه شود که هر دو می‌توانند علت کوچک شدن بیضه باشند.

6.سرطان بیضه علت کوچک شدن بیضه

سرطان بیضه می‌تواند علت کوچک شدن بیضه‌ باشد که این امر در میان مردان جوان شایع‌ تر است. هرچند بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان بیضه متوجه وجود توده در بیضه یا بزرگ شدن بیضه‌ ها می‌شوند، اما در برخی بیماران کوچک شدن بیضه‌ ها علامت ابتلا به سرطان است.

اگر متوجه هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا حس بیضه‌ ها شدید، به سرعت برای تشخیص افتراقی علل قابل درمان این تغییرات و تشخیص مشکل در مراحل اولیه به پزشک مراجعه کنید. نرخ موفقیت درمان سرطان بیضه بالاتر از سرطان‌ های دیگر است، به خصوص اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود؛ بنابر این مراجعه به پزشک را به تأخیر نیندازید.

7.پیش‌ آگهی در کوچک شدن بیضه

در مواجهه با کوچک شدن بیضه، مردان باید به اندازه و شکل عادی بیضه‌ هایشان توجه کرده و اگر یک یا هر دو بیضه‌ شان در حد قابل توجهی کوچک‌ تر شد، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند. مداخله و درمان زود هنگام کوچک شدن بیضه احتمال برگشت‌ پذیری آسیب وارد شده و برگرداندن بیضه‌ ها به حالت عادی را افزایش می‌دهد.

کوچک شدن بیضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای اینکه بفهمید علت کوچک شدن بیضه  در شما چیست، ممکن است پزشک از شما سؤالاتی در مورد سبک زندگی و سابقه جنسی شما بپرسد. این سؤالات و پاسخ آن‌ها به پزشک معالج کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا مصرف الکل یا نوشیدنی‌ های الکلی یا بیماری‌ های جنسی می‌تواند علت کوچک شدن بیضه باشد یا نه.

در مرحله بعد، آن‌ها احتمالاً بیضه‌ های شما را بررسی می‌کنند و شکل، اندازه، بافت و استحکام آن‌ها را بررسی می‌کنند. بسته به آنچه پزشک معالج پیدا می‌کنند، ممکن است آزمایش‌ هایی را درخواست دهد، از جمله:

 • سونوگرافی بیضه
 • شمارش کامل خون
 • تست سطح تستوسترون

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص وازکتومی چیست و هزینه عمل برگشت وازکتومی چقدر است؟ کلیک کنید.

 

درمان سنتی کوچک شدن بیضه

درمان سنتی کوچک شدن بیضه به علت کوچک شدن بیضه بستگی دارد. اگر به دلیل عفونت مقاربتی یا سایر عفونت‌ها کوچک شدن بیضه رخ داده باشد، احتمالاً برای درمان کوچک شدن بیضه ً به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک نیاز خواهید داشت. در موارد دیگر، باید برای درمان کوچک شدن بیضه تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید.

مثلاً ترک مصرف الکل و نوشیدنی‌ های الکلی می‌تواند یکی از راه‌ های خوب درمان سنتی کوچک شدن بیضه باشد و موجب تقویت بیضه کوچک شده شود. در موارد نادر، ممکن است برای درمان موارد پیچ خوردگی بیضه به عمل جراحی برای رفع این مشکل نیاز داشته باشید.

در حالی که بیماری‌ های مختلفی می‌توانند باعث کوچک شدن بیضه در مردان شوند معمولاً این بیماری‌ های به راحتی قابل درمان هستند، کوچک شدن بیضه به خودی خود همیشه قابل برگشت نیست. در بسیاری از موارد، درمان سنتی کوچک شدن بیضه به صورت به موقع و زود هنگام احتمال برگشت پذیری کوچک شدن بیضه را افزایش می‌دهد.

اگر آتروفی بیضه شما به دلیل پیچ خوردگی بیضه باشد، این امر به ویژه مهم است. انتظار بیش از چند ساعت برای درمان می‌تواند منجر به آسیب دائمی شود. هیچ راه اثبات شده‌ ای برای معکوس کردن طبیعی آتروفی بیضه وجود ندارد.

آیا درمان سنتی کوچک شدن بیضه مؤثر می‌باشند؟

برخی افراد ادعا می‌کنند که درمان سنتی کوچک شدن بیضه وجود دارد. هیچ شواهد بالینی وجود ندارد که نشان دهد هر گونه درمان سنتی کوچک شدن بیضه یا علل زمینه‌ای آن را اصلاح کند. همچنین در مورد تقویت بیضه کوچک مصرف میوه و مواد غذایی مفید، ترک سیگار و دخانیات و اجتناب از مصرف الکل و نوشیدنی‌ های الکلی می‌تواند مفید باشد.

جدای از موارد یاد شده در قبل در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش  و فعالیت بدنی منظم از راه‌ های خوب درمان سنتی کوچک شدن بیضه می‌باشند.

ولی همچنان که در درمان سنتی کوچک شدن بیضه گفته شد، راه‌ هایی که برای تقویت بیضه کوچک ذکر شد دارای تضمین 100 درصدی نبوده و ممکن است در درمان کوچک بودن بیضه کارایی نداشته باشند. از این رو برای هر نوع درمان کوچک شدن بیضه نظر پزشک معالج و مشورت با او لازم و ضروری است.

 

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت درد بیضه و اینکه درد بیضه نشانه چیست؟ کلیک کنید.

 

برای درمان کوچک شدن بیضه می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان کوچک شدن بیضه اطمینان حاصل کرد.

 سوالات متداول کوچک شدن بیضه

1- کوچک شدن بیضه چیست؟

کوچک شدن بیضه به حالتی گفته می‌شود که بیضه به دلیل از دست دادن تعدادی از سلول‌های جنسی و سلول‌های لیدیگ کوچک‌تر می‌شود. سلول‌های جنسی تولیدکننده اسپرم و سلول‌های لیدیگ تولیدکننده تستوسترون هستند. وقتی بیضه‌ها کوچک می‌شود، تعداد اسپرم‌های مرد، میزان تستوسترون یا هر دو مورد به علت از بین رفتن این سلول‌ها کاهش می‌یابد. آتروفی بیضه با منقبض شدن بیضه به دلیل سرما تفاوت دارد.

2- درمان کوچک شدن بیضه به چه صورت است؟

 بسیاری از موارد و داروها می‌توانند باعث این مورد شوند، از مصرف استروئید گرفته تا بیماری‌های مقاربتی. صرف‌نظر از علت، مهم است که به محض اینکه متوجه این مشکل شدید با پزشک خود درباره گزینه‌های درمان کوچک شدن بیضه مشورت کنید. درمان زودهنگام در معکوس کردن موفقیت‌آمیز آتروفی بیضه کلیدی است.

 

 منبع مقاله:

https://www.healthline.com

https://www.medicalnewstoday.com/

مقالات مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خدمت شما مجرد هستم سن38 ازبچه گی بادفتخ هم دارم الان حدود چند ماه جفت بیضه‌هام کوچک شدن آزمایش خون هم دادم اوکی بودش ممنون میشم بیشتر راهنماییم کنید سپاسگزار از شما

  پاسخ
  • سلام خدمت شما
   کوچک شدن بیضه‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. برخی از این علل عبارتند از:
   – ویژگی‌های ژنتیکی
   – کهولت سن
   – بیماری
   – عفونت
   – شرایط خاص پزشکی
   – ضربه
   – تماس با برخی مواد سمی
   کوچک شدن بیضه‌ها می‌تواند بر روی کمیت و کیفیت اسپرم تولیدی اثر گذاشته و منجر به ناباروری در مردان گردد. همچنین، این مشکل می‌تواند تغییراتی نظیر کاهش سطح تستوسترون بدن را به دنبال داشته باشد که باعث کاهش توده عضلانی و پایین آمدن میزان میل جنسی می‌شود.

   درمان کوچک شدن بیضه در مردان بستگی به علت اصلی مشکل دارد⁶⁷. برخی از روش‌های درمان عبارتند از⁵:
   – مصرف آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت
   – تغییر سبک زندگی
   – هورمون‌درمانی
   – جراحی در صورت وجود مشکلاتی همچون تورشن یا پیچ‌خوردگی بیضه

   بهتر است با پزشک متخصص اورولوژی مشورت کنید تا بتوانید روش مناسب درمان را انتخاب کنید. اگرچه آزمایش خون شما نرمال بوده، اما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری باشد تا علت دقیق کوچک شدن بیضه‌ها را مشخص کنید. این موضوع باید توسط پزشک شما بررسی شود. امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   پاسخ
   • سلام دکتر 45 روز قبل عمل فتق کشانه ران سمت راست با مش جذبی انجام دادم چند روز درد بیضه درد سمت راست دارم از روز اول بعد بیضه سمت راست بالا مونده پایین نمیاد دپلر رنگی و عکس هسته ای رفتم فرموند که خون جریان دارد اما ضعیف شده نسبت به اونیکی بیضه حدودا یک سانت یا یه کم بیشتر کوچکتر از سمت چپ هست راه درمان دارد ؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید