آلت تناسلی در مردان

مشکلات آلت تناسلی در مردان:

درد آلت يا زخم شدن پوست آن ممكن است نشانه‌اي از بيماري‌هاي خود آلت يا بيماري‌هاي دستگاه ادراري باشد. اكثر اين حالات دردناك، نتيجه آسيب‌هاي خفيفي مثل كبودشدگي يا خراشيدگي (مثلاً موقع فعاليت‌هايي مثل ورزش)است. علت ديگر اين مشكلات عفونت‌ها هستند كه برخي از آنها از راه آميزش منتقل مي‌شوند. براي پيشگيري از اين مشكلات به ويژه در افراد ختنه نشده، بهداشت مناسب ناحيه تناسلی ضروري است

عفونتهای آميزشی در مردان

عفونت‌هايي كه در طي مقاربت (مهبلي، مقعدي يا دهاني) از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شوند، به عفونت‌هاي آميزشي معروف هستند. هر چند كه اين عفونت‌ها، هم مردان و هم زنان را مبتلا مي‌كنند، ولي علايم آنها با يكديگر متفاوت است (به مبحث «عفونت‌هاي آميزشي در زنان» ‌مراجعه كنيد). همچنين علايم، فرد بسته به نوع تماس جنسي هم متفاوت است، براي مثال در مردان همجنس‌باز، علايم درگيري راست روده اغلب شايع‌تر است. برخي از عفونت‌ها، حتي اگر علايم كمي هم داشته باشند، ممكن است خطرناك باشند و در صورت درمان نشدن باعث ايجاد آسيب‌هاي دايمي شوند. در صورتي كه فكر مي‌كنيد شما يا همسرتان مبتلا به عفونت آميزشي هستيد، بايد به پزشك يا به درمانگاه عفونت‌هاي آميزشي مراجعه كنيد تا با حفظ كامل رازداري، درمان شويد. ابتلا به چند نوع عفونت آميزشي به طور همزمان شايع است. تا زماني كه پزشك تأييد كند كه عفونت كاملاً برطرف شده است بايد از هرگونه رابطه جنسي بپرهيزيد. خطر ابتلا به عفونت آميزشي با استفاده از رفتارهاي جنسي سالـم كـاهش پيـدا مي‌‌كند:

فاصله زماني تماس با عامل بيماري و شروع علايم.

نام عفونت:تبخال تناسلی

دوره مخفي بودن(نهفتگي):4 الي 7 روز

علايم در مردان:زخم يا خارش آلت و بعضا رانهاست.سپس تعدادي تاول كوچك و دردناك ظاهر ميشود.با پاره شدن تاولها، زخمهايي ايجاد ميشوئ كه پس از 10 الي 14 روز بهبود پيدا ميكنند.بعضي اشخاص ممكن است در طي حملات، تب هم داشته باشند.اين بيماري معمولا عود ميكند.

تشخيص و درمان:تشخيص معمولا بر اساس ظاهر پوست آلت داده ميشود.داروهاي ضد ويروس خوراكي، چنانچه در اوايل حملات مصرف شوند، باعث كوتاه شدن مدت آنها ميشود، اما ويروس را ريشه كن نميكند.تبخال تناسلی هنگام وجود زخم، بيشتر از مواقع ديگر مسري است، اما در برخي موارد،بعد از بهبود زخم هم باعث انتقال عفونت ميشود.

نام عفونت:زگيل تناسلی

دوره مخفي بودن(نهفتگي):1 الي 20 ماه

علايم در مردان:به صورت توده هاي گوشتي و صورتي رنگ بر روي آلت و در برخي موارد اطراف مقعد ظاهر مي شود.

تشخيص و درمان:با جراحي يا داروهاي موضعي درمان مي شوند.گاهي اوقات علي رغم درمان، ممكن است عود كند.

نام عفونت:سوزاك

دوره مخفي بودن(نهفتگي):2 الي 10 روز

علايم در مردان:درد يا سوزش موقع ادرار و در برخي موارد خروج ترشحاتي از آلت.

تشخيص و درمان:پزشك از ترشحات مجراي خروج ادرار و يا راست روده نمونه برداري مي كند.درمان با آنتي بيوتيك انجام مي شود.

نام عفونت:ايدز

دوره مخفي بودن(نهفتگي):6 الي 8 هفته

علايم در مردان:در ابتدا ممكن است علامتي نداشته باشد اما در برخي موارد ممكن است با حالت شبيه به آنفلوآنزا كه گاهي همراه با تورم غدد لنفاوي و بثورات پوستي است ايجاد شود.چه شخص علامت داشته باشد و چه نداشته باشد، عفونت منتقل مي شود.

تشخيص و درمان:تشخيص آن با آزمايش خون انجام مي شود.در حال حاضر روشي براي درمان آن وجود ندارد ولي روشهايي براي كند كردن پيشرفت بيماري وجود دارد.

نام عفونت:التهاب غير سوزاكي مجراي خروج ادرار

دوره مخفي بودن(نهفتگي):1 الي 6 هفته

علايم در مردان:احساس درد يا سوزش هنگام ادرار بويژه صبح ها.ممكن است ترشحاتي نيز خارج شود.

تشخيص و درمان:پزشك از ترشحات مجراي خروج ادرار نمونه برداري مي كند.درمان با آنتي بيوتيك انجام مي شود.

نام عفونت:شپش عانه

دوره مخفي بودن(نهفتگي):صفر الي 17 روز

علايم در مردان:معمولا خارش شديد در ناحيه عانه وجود دارد بويژه شبها.شپشها بين 1 الي 2 ميليمتر طول دارند.

تشخيص و درمان:درمان با محلولهاي از بين برنده شپشها صورت مي گيرد.

نام عفونت:سيفليس

دوره مخفي بودن(نهفتگي):1 الي 12 هفته

علايم در مردان:در ابتدا زخمي بدون درد و بسيار مسري بر روي ناحيه تناسلی (معمولا روي آلت يا داخل راست روده)ايجاد مي شود.

تشخيص و درمان:تشخيص با آزمايش خون و نمونه برداري از زخمها انجام مي شود.درمان با آنتي بيوتيك انجام مي شود.

2-3)مقاربت دردناك در مردان :

علل مختلف و احتمالي دردناك بودن مقاربت ،‌ مي تواند به ايجاد مشكلات نعوظ و انزال هم منتهي شود . علل مختلفي براي دردناك بودن مقاربت در مردان وجود دارد از جمله بيماريهاي سطح آلت ، تنگي پوست سر آلت ،‌عفونت ها و عدم لغزنده گي كافي.

3-3)مشكلات باروري در مردان :

از هر10 ‌زوجي كه خواهان فرزند هستند، يكي دچار مشكل باروري است. در بسياري از موارد، علتي براي اين امر يافت نمي‌شود. ناتواني در باردارشدن ممكن است به خاطر مشكل يك طرف يا گاهي هر دوي آنها باشد. اين نمودار فقط به آن دسته از مشكلاتي مي پردازد كه مردان را گرفتار مي‌كنند. دو علت عمده ناباروري در مردان عبارت است از:

1- عدم توليد كافي اسپرم.

2- بسته بودن لوله‌هاي خروج مني(مجاري منتقل‌كننده اسپرم به آلت در طي انزال) .

1-3-3) چگونه احتمال بارداري را زياد كنيد؟

در صورت تمايل به بچه‌دار شدن، بايد شما و همسرتان به پزشك مراجعه كنيد تا درباره برنامه‌ريزي براي يك بارداري سالم با وي گفتگو كنيد. چند اقدام كمك‌كننده ساده و واضح نيز وجود دارد كه مي‌توان از آنها براي به حداكثر رساندن احتمال بارداري كمك گرفت. رژيم غذايي سالم، غذاهاي تازه و پر از ويتامين،‌ استراحت كافي و عدم مصرف الكل، همگي در افزايش احتمال باردارشدن كمك‌كننده هستند. مقاربت منظم ( به طور مطلوب حداقل سه بار در هفته) نيز مفيد واقع مي‌شود. در صورتي كه مقاربت به دفعات كمتري انجام شود، ممكن است روزهاي باروري زن رد شود و فرصت تا چرخه بعدي از دست برود. روزهاي باروري زن معمولاً حول‌وحوش وسط چرخه قاعدگي است. در صورتي كه مقاربت در اين دوران انجام شود، احتمال باردارشدن بيشتر از بقيه اوقات است. بعد از مقاربت، زن بايد10 ‌تا 15 ‌دقيقه دراز بكشد. اين كار اجازه مي‌دهد تا حداكثر تعداد اسپرم وارد رحم شوند. علاوه بر آن، مرد بايد از پوشيدن شلوار يا لباس زير تنگ بپرهيزد، چون لباس‌هاي اين چنين، باعث افزايش دماي كيسه بيضه مي‌شوند و توليد اسپرم را كم مي‌كنند.

2-3-3) آزمايش مني :

هرگاه زوجي داراي مشكل باروري باشند، آزمايش مني معمولاً از اولين آزمايش‌هايي است كه انجام مي‌شود. از مرد خواسته مي‌شود كه به داخل ظرف تميزي انزال كند (مني جمع شده از كاندوم مناسب آزمايش نيست). سپس بايد نمونه را در دمايي معادل دماي بدن نگه داشت و ظرف2 ‌ساعت بررسي كرد. حجم مني اندازه گيري مي‌شود و سپس نمونه‌اي از آن زير ميكروسكوپ بررسي مي شود تا مشكل و ميزان فعاليت اسپرم‌ها مشخص شود و تعداد آنها شمارش شود. هر ميلي‌ليتر از مايع مني، حاوي حدوداً 50 ميليون اسپرم است كه اكثر آنها سالم هستند. بنا به تعريف، هر گاه شمارش اسپرم كمتر از20 ‌ميليون باشد، تعداد آن كم محسوب مي‌شود. در صورت مشاهده هرگونه مورد غيرطبيعي، آزمايش مجدداً‌ تكرار مي‌شود.

4-3)مشكلات بيضه و كيسه بيضه مردان:

۱-4-3) نمودار مشكلات بيضه : همه مردان بايد به صورت منظم بيضه‌هاي خود را معاينه كنند (به مبحث معاينه بيضه مراجعه كنيد)،  چون احتمال كمي وجود دارد كه برخي تغييرات ايجاد شده در بيضه نشانه‌اي از سرطان باشند كه در صورت تشخيصِ به موقع احتمال درمان موفقيت‌آميز آن زياد است. در صورتي كه دچار درد هستيد يا متوجه توده يا تورمي در داخل يا اطراف بيضه‌ها يا هر جاي ديگري داخل كيسه بيضه شده‌ايد، از اين نمودار استفاده كنيد تا مشخص شود كه چه زماني بايد به پزشك مراجعه كنيد. در برخي موارد لازم است كه براي حفظ باروري، درمان سريع و صحيح انجام شود:

2-4-3) معاينه بيضه: همه مردان بايد به طور منظم بيضه‌هاي خود را براي جستجوي انواع توده‌ها يا تورم‌ها معاينه كنند چون درمان سرطان بيضه، در صورت شناسايي سريع و به موقع، بسيار آسان است. معاينه را بعد از دوش آب گرم انجام دهيد، چون كيسه بيضه در اين حالت كاملاً شل شده است. تومورهاي سرطاني بيضه ممكن است در مراحل اوليه به صورت توده‌اي سفت بر سطح بيضه لمس شوند. چنانچه هرگونه تغييري در هر يك از بيضه‌ها يا كيسه بيضه مشاهده كرديد، هر چه سريعتر به پزشك خود مراجعه كنيد.

هشدار : در صورت پيدايش توده يا تورم در داخل كيسه بيضه حتي در صورتي كه بدون درد هم باشد ، به پزشك خود مراجعه كنيد . سرطان بيضه به ويژه در مردان 20 تا 40 ساله هميشه جزء احتمالات ممكن است . اين بيماري در صورت تشخيص به موقع به راحتي درمان مي شود ولي در صورت غفلت ، كشنده خواهد بود.

5-3)مشكلات نعوظ : بزرگ شدن آلت مردان را ” نعوظ ” ‌گويند. در صورت ابتلا به نعوظ دردناك، به ‌مشكلات آلت تناسلی مراجعه كنيد. هر از چندگاهي، اكثر مردان دچار مشكلاتي در رسيدن به نعوظ يا حفظ آن مي‌شوند. هرچند اين موضوع ناخوشايند است، اما مشكلات گاهگاهي نعوظ طبيعي هستند و معمولاً به علت استرس، خستگي، اضطراب يا مصرف الكل ايجاد مي‌شوند. در صورتي كه دايماً در رسيدن به نعوظ مشكل داريد، به پزشك خود مراجعه كنيد. در حال حاضر درمان‌هاي مؤثري براي ناتواني جنسي وجود دارد.

2-5-3) درمان ناتوانی جنسی :

ناتواني در رسيدن به نعوظ يا حفظ آن، اصطلاحاً ناتواني جنسي ناميده مي‌شود. اغلب مي‌توان اين بيماري را با موفقيت به وسيله دارو درمان كرد. درمان‌هايي كه بيشترين تأثير را دارند آنهايي هستند كه در همان زماني كه به نعوظ نياز اسـت به مصـرف مي‌شـوند. بـراي مثـال سيلـدنافيـل (وياگرا) از جمله اين داروهاست كه يك داروي خوراكي است. انواع ديگر داروها يا توسط خود فرد مستقيماً به داخل آلت تزريق مي‌شوند يا آنكه به صورت ژل‌هايي هستند كه مي‌توان آنها را داخل پيشابراه وارد كرد. از آنجايي كه تأثير اين داروها به خاطر اثر بر رگ‌هاي خوني است در صورت ابتلا به مشكلات قلبي ـ عروقي ممكن است داروهاي مناسبي نباشند. در صورتي كه امكان استفاده از اين داروها وجود ندارد، وسايل كمكي فيزيكي مي‌توانند مفيد واقع شوند. اين وسايل داراي يك بخش ايجادكننده خلأ هستند كه قبل از شروع مقاربت، روي آلت قرار داده مي‌شود تا باعث افزايش جريان خون به داخل آلت شود سپس با بستن يك بند محكم به دور ريشه آلت، نعوظ ايجاد شده حفظ مي‌شود. روش ديگر اين است كه وسايل كاشتني انعطاف پذيري را از طريق جراحي درون آلـت قـرار مـي‌دهنـد كـه نعـوظ را امـكان پذير شود.

6-3)مشكلات انزال :

در صورت ناتواني در رسيدن به نعوظ، به ‌مشكلات نعوظ مراجعه كنيد. در صورتي كه انزال (لحظـه‌اي در اوج لذت جنسي كه مايع مني خارج مي‌شود) زودتر از آن چه كه شما يا همسرتان مي‌خواهيد اتفاق مي‌افتد يا آن كه علي‌رغم نعوظ طبيعي، انزال رخ نمي‌دهد يا با تأخير رخ مي دهد، از اين نمودار استفاده كنيد. مشكلات انزال شايع هستند و به علت ايجاد اضطراب، خود مي‌توانند باعث بدترشدن مشكل شوند. گفتگو با همسرتان در مورد نيازهاي جنسي مي‌تواند بسياري از اين مشكلات را تسكين دهد. انزال زودرس به ندرت داراي علت جسمي يا عاطفي داشته باشد. رسيدن به اوج لذت جنسي بدون آن كه انزال اتفاق بيفتد، معمولاً نتيجه جراحي پروستات در گذشته است.

2-6-3) روش فشردن آلت برای عقب انداختن انزال :

اين روش براي پيشگيري از انزال زودرس به كاربرده مي شود و هم مرد و هم همسروی مي‌توانند آنراانجام دهند.درست قبل از آن كه انزال روي دهد، تنه آلت را درست در ناحيه زير سرآلت محكم بين انگشت شست و انگشت اشاره فشار دهيد.اين امر باعث ميشود كه بخشي از نعوظ ايجاد شده ازدست برود و موقتاً از انزال جلوگيري شود. با تمرين مرتب اين روش، فرد مي‌تواند كنترل بيشتري بر انزال خود به دست بياورد. در نهايت، ديگر استفاده از روش فشردن لزومي نخواهد داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید