تشخیص واریکوسل در آقایان چگونه است؟آیا تشخیص زودهنگام واریکوسل می‌تواند از پیشروی این بیماری جلوگیری کند؟ از کجا باید متوجه واریکوسل شد؟ آیا علائم خاصی دارد؟  متاسفانه واریکوسل بیضه، گریدهای مختلفی دارد که برای تشخیص شدت و گرید آن، اغلب معاینه‌ی فیزیکی و سونوگرافی داپلر توسط متخصص اورولوژی استفاده می‌شود. معاینه ورید واریسی بیضه باید در حالت ایستاده و دراز کشیده‌ی بیمار انجام شود. اگر با معاینه فیزیکی یا همان تست مانور والسالوا بیمار مشکوک به واریکوسل تشخیص داده نشود، متخصص اورولوژی برای اطمینان، معمولاًمعاینه دقیق‌تری از وریدهای بیضه انجام می شود. بنابراین مهم است که مبتلایان در اسرع وقت، خود را در مورد تشخیص صحیح واریکوسل بیضه و گزینه‌های مختلف درمانی آگاه کنند. به این ترتیب می‌توان شانس بهبودی و پیشگیری از خطرات را به درستی ارزیابی کرد .

 در ادامه‌ی مطلب به تشخیص واریکوسل، بررسی علت و علائم و درمان آن اشاره شده است.

واریکوسل چیست 


واریکوسل (واریس بیضه) یک رگ واریسی در بیضه را نشان می‌دهد. به عبارت دقیق‌تر، این یک ورید واریسی در شبکه پامپینیفرم است که توسط بیضه‌ها و اپیدیدیم تشکیل شده‌است. غالباً، واریس در بیضه در یکی از وریدهای بیضه سمت چپ قرار دارد. این دلیل دیگری است که واریس بیضه در حدود 80 تا 90 ٪ موارد در سمت چپ قرار دارد. رگ‌هایی که قرار است خون را از بیضه‌ها به قلب منتقل کنند، به خطر افتاده‌اند و نمی‌توانند خون را به درستی تخلیه کنند. واریس در بیضه باعث اختلال در خروج ورید می‌شود که می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد بیضه آسیب‌دیده شود.

مردانی که از ورید واریسی در بیضه رنج می‌برند، اغلب در مورد اقدامات درمانی و پیش‌گیری احتمالی از طب طبیعی اطلاعات کمی دارند. انجام اقدامات مناسب در مراحل اولیه برای جلوگیری از رشد بیش‌تر رگ‌های واریسی بیضه مهم است. تا به امروز، متخصصان اورولوژی هنوز صد در صد مطمئن نیستند که آیا یک واریکوسل از نظر بالینی آشکار می‌تواند دلیل ناباروری مردان باشد.

واریکوسل اولیه و ثانویه


واریکوسل اولیه 

بین واریکوسل اولیه و ثانویه اختلاف‌هایی دیده می‌شود. علت واریکوسل اولیه بیضه تقریباً تلاقی ورید بیضه با ورید کلیوی چپ است. در ترکیب با نارسایی دریچه وریدی، یک ستون فشار هیدرواستاتیک طولانی ایجاد می‌شود، که در برابر آن ورید بیضه باید با طناب اسپرماتیک (شبکه پامپینیفورم) مبارزه کند.

نارسایی دریچه وریدی غالباً به دلیل افزایش سن اتفاق می‌افتد، اما ممکن است به دلیل رفتارهای خاص خود فرد مبتلا نیز ایجاد شده‌ باشد. به عنوان مثال، انسداد خروج وریدی در نتیجه افزایش فشار عروقی ممکن است باعث ایجاد واریکوسل اولیه در بیضه شده باشد. در حدود 90٪ موارد واریکوسل اولیه در سمت چپ ایجاد می‌شود.

واریکوسل ثانویه (اغلب اوقات: واریس بیضه دو طرفه) 

واریکوسل ثانویه بیضه می‌تواند در هر دو طرف ایجاد شود. علت واریکوسل ثانویه بیضه می‌تواند به عنوان مثال، احتقان خروجی مربوط به تومور باشد. تومور معمولاً روی کلیه، لگن کلیه یا لوله حالب قرار دارد. با این حال، باریک شدن ورید کلیه بین آئورت و شریان شکمی (سندرم فندق شکن) و انسداد خروجی وریدی مرتبط با آن از ورید بیضه چپ نیز می‌تواند به واریکوسل ثانویه بیضه منجر شود.

تشخیص واریکوسل در مردان 


برای تشخیص واریکوسل بیضه در مردان پزشک علائم و سابقه بیماری را شفاف سازی می‌کند، یک معاینه اورولوژی انجام می‌دهد و در صورت لزوم تست تشخیصی دیگری اضافی را توصیه می‌کند.

شکایات و سابقه بیماری به تشخیص واریکوسل کمک می‌کند. 

 • وجود / عدم وجود درد، ناراحتی یا سنگینی در کیسه بیضه.
 • این‌که آیا در هنگام ایستادن طولانی مدت، راه رفتن، اعمال شدید بدنی، تحریک جنسی و ضعیف شدن آن‌ها در حالت استراحت یا در هنگام بلند کردن کیسه بیضه، درد افزایش دارد.
 • روابط جنسی: مدت زمان عدم حاملگی شریک زندگی بدون محافظت مناسب..
 • بیماری‌های به تعویق افتاده: اورتریت، پروستاتیت، عفونت‌ها و بیماری‌های آمیزشی ، پاروتیت، آسیب‌های ﭘﺮﻳﻨﻪ و بیضه، جراحی‌ها و غیره.
 • وجود مسمومیت مزمن.
 • ویژگی‌های رشد و زندگی جنسی (آغاز زندگی جنسی، سن اولین آلودگی‌ها، افراط و تفریط جنسی، زمان ظهور موهای شرم‌گاهی، رشد ریش، تغییر صدا، ویژگی‌های سال اول زندگی مشترک با یک شریک زندگی)، و غیره.
 • خطرات شغلی و وجود عواملی که باعث ایجاد یا زمینه ساز واریکوسل می‌شوند: به عنوان مثال، تابش رادیواکتیو، تماس با دی سولفید کربن، حشره کش‌ها، قرار گرفتن در معرض مایکروویو.

به گفته محققان مختلف، ابتلا به واریکوسل در بسیاری از موارد با سوزاک، آسیب مکانیکی (ورزشی، صنعتی یا حمل و نقل)، هیپوترمی یا گرمازدگی همراه بود.

بررسی علائم بیمار و تست مانور والسالوابرای تشخیص واریکوسل 

بررسی علائم بیمار و تست مانور والسالوابرای تشخیص واریکوسل

علائم تشخیص داده شده در معاینه پزشکی:

 • گسترش رگ‌ها در حالت ایستاده وهم‌چنین درهنگام فشار دادن. برای این منظور از مانور والسالوا استفاده می‌شود: از بیمار خواسته می‌شود استنشاق کند و فشار وارد کند. رگ‌های گشاد، قابل لمس یا با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند.
 • هنگام لمس: وجود مناطق کوچک متراکم رگ‌های خرد شده، تغییراندازه بیضه بسته به سن.
 • هم‌چنین، پزشک می‌تواند علائم برخی بیماری‌های دیگر را به عنوان مثال، فتق مغبنی، تومور که منجر به واریکوسل یا همراه آن شده‌اند، شناسایی کند.

سایر تست‌ها برای تشخیص واریکوسل

سایر تست‌ها برای تشخیص واریکوسل

روش‌های تشخیصی آزمایشگاهی و ابزاری:

 • سونوگرافی بیضه به تشخیص واریکوسل کمک می‌کند. این کاربردی‌ترین روش برای تعیین اندازه آن و شناسایی آسیب شناسی‌های مختلف این اندام است. اغلب، این سونوگرافی همراه با یک دستگاه داپلر انجام می‌شود که به پزشک اجازه می‌دهد عروق کیسه بیضه را مشاهده کرده و بازگشت خون وریدی را (اصطلاحاً ریفلاکس)، یعنی افزایش قطر وریدها در آزمایش والساوا و جلوه خاص آن‌ها را تشخیص دهد.
 • اسپرموگرام برای تشخیص واریکوسل. اگر مراحل اولیه واریکوسل عملا با حالت طبیعی متفاوت نباشد، تغییرات زیر را می‌توان بررسی کرد:
 • کاهش تعداد اسپرم‌های فعال،
 • کاهش تعداد یا عدم وجود کامل اسپرم در منی،
 • کمبود اسپرم،
 • وجود بسیاری از اسپرم‌های مرده،
 • مطالعه سطح هورمون‌های جنسی: تستوسترون، هورمون FGS، پرولاکتین، استرادیول، هورمون لوتئین ساز در مورد تشخیص افتراقی ناباروری مردان با واریکوسل استفاده می‌شود.
 • اوروگرافی. این به شناسایی بیماری‌های مرتبط کمک می‌کند: افتادگی کلیه، هیدرونفروز، ناهنجاری‌های سیستم ادراری.

واریکوسل: درمان و شانس موفقیت


برای درمان واریکوسل بیضه، به عنوان مثال، مردان باید در اسرع وقت لباس زیر مناسب واریکوسل را استفاده کنند. این از افتادگی کیسه بیضه در زندگی روزمره جلوگیری می‌کند و همزمان با خنک شدن و فشرده سازی تورم را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

جراحی واریکوسل بیضه فقط در صورتی باید برای درمان استفاده شود که:

 • مرد از درد شدید واریکوسل رنج می‌برد یا روش‌های طبیعی قادر به بازگرداندن گردش خون سالم نیستند تا درد فروکش کند.
 • تمایل به بچه‌دار شدن وجود دارد و سایر روش‌های طبیعی و روش‌های دیگر برای بهبود باروری هیچ پیشرفتی نداشته است.
 • مرد به طور قابل توجهی در سبک زندگی خود محدود شده است و علی‌رغم استفاده از درمان طبیعی واریکوسل در مدت زمان طولانی تر 3 تا 6 ماه هیچ بهبودی حاصل نمی‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید