زگیل ناحیه تناسلی(زگیل تناسلی) به رشد زائده ی گوشتی یا تغییرات پوستی گفته میشود که در اطراف یا بر روی دستگاه تناسلی مردان و زنان ایجاد میشود. رشد این زگیل ها، به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، مرتبط است. بیش از ۱۰۰ گونه مختلف از ویروس HPV وجود دارد که حدود ۳۰ نوع از آن می توانند پوست اطراف ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهند. از این میان، انواع ۶ و ۱۱ این ویروس، در ۹۰ درصد موارد، موجب رشد زگیل تناسلی می شوند.

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی (genital warts) یکی از شایع ترین بیماری های پوستی و عفونی است که در گروه بیماری‌های آمیزشی (STD) قرار می‌گیرد. این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می‌شود. پس از آلوده شدن به ویروس HPV ، ممکن است روزها یا حتی هفته ها طول بکشد تا علائمی بروز کند و به همین دلیل آگاهی از این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا عفونت HPV ممکن است ربطی به شریک زندگی شما نداشته باشد. استفاده از کاندوم، تا حدی در جلوگیری از انتقال HPV موثر است ، اما ایمنی کامل با کاندوم میسر نمیشود. این ویروس از طریق تماس پوست به پوست پخش می شود و نمی توان از تماس با کاندوم به طور کامل از انتقال آن جلوگیری کرد. در حالی که ابتلا به زگیل تناسلی به طور کلی بدون درد است، اما ممکن است در برخی افراد منجر به خارش و التهاب شود. از آنجایی که این عارضه، یک بیماری مقاربتی است و به دلیل زائده های پوستی که اغلب با آن همراه است، می توانند بار روانی زیادی نیز برای فرد مبتلا داشته باشد.

در برخی از موارد، زگیل تناسلی با روشهای خانگی بطور کامل درمان میشوند اما در موارد شدید نیاز به پزشک لازم و ضروری است. بنابراین هرگز از درمان خانگی بدون مشورت با پزشک در طولانی مدت استفاده نکنید. برخی از درمانهای توصیه شده توسط پزشک از جمله کرایوتراپی بسیار سریعتر از درمان های خانگی عمل می کنند.

کرایوتراپی (کرایوسرجری) ، زگیل ناحیه تناسلی را با انجماد تخریب میکند.  پزشک، یک ماده بسیار سرد مانند نیتروژن مایع را در اطراف زگیل ها قرار می دهد تا آنها را منجمد کند. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف یا متوسطی ​​داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی فریز کردن یا کرایوتراپی زگیل تناسلی و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادرار (ناباروری مردان) با شماره تلفن 02188776801 تماس حاصل فرمایید.

علل زگیل تناسلی


زگیل تناسلی، با نام های کندیلوماتا آکومیناتا یا زگیل مقاربتی نیز شناخته می شود. این عفونت مسری به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نسبت داده می شود که به اشکال مختلف، از زگیل تناسلی خوش خیم تا سرطان های بدخیم، خود را نشان می دهد. اگرچه بیش از ۱۲۰ گونه از ویروس HPV شناسایی شده است که گونه ی ۶ و ۱۱ آن، عمدتاً با ایجاد زگیل تناسلی مرتبط هستند.

ویروس HPV از طریق تماس جنسی دهانی، مقعدی و واژینال منتقل می شود.

الزاما هر فرد آلوده به ویروس HPV، به زگیل تناسلی مبتلا نمیشود. سیستم ایمنی بدن به طور مداوم با عوامل بیماری زا مبارزه می کند تا عفونت ها را دفع کند. در بیشتر موارد، ویروس می تواند بدون آسیب رساندن به بدن فرد از بین برود. با این حال، ضعف در سیستم ایمنی می تواند توانایی و قدرت بدن در مبارزه با عوامل بیماری زا را کاهش دهد. در این حالت، عفونت مداوم با ویروس HPV، می تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی شود.

شایع ترین راه های  شیوع و انتقال زگیل تناسلی عبارت است از:

 • رابطه جنسی محافظت نشده می تواند احتمال عفونت HPV را افزایش دهد.
 • یک فرد آلوده به ویروس HPV ممکن است زگیل قابل مشاهده نداشته باشد اما باز هم ناقل ویروس است و بدون داشتن آگاهی قبلی ویروس را به دیگری انتقال میدهد.
 • سایر عفونت ها یا بیماری های مقاربتی نیز با زگیل تناسلی مرتبط هستند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نمی توانند با هیچ بیماری عفونی مقابله کنند و در نتیجه زگیل تناسلی در چنین افراد آلوده به HPV ظاهر می شود.
 • مادر مبتلا می تواند ویروس را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند. به این انتقال پری ناتال می گویند.
 • ویروس HPV همچنین می تواند از طریق تماس پوست به پوست مانند بوسیدن با دهان باز و لمس ناحیه تناسلی نیز منتقل شود.
 • عدم رعایت بهداشت فردی نیز می تواند انتقال این ویروس را تسهیل کند.

 علائم و نشانه های زگیل تناسلی


زگیل تناسلی با زائده های گوشتی که در اطراف و بر روی ناحیه تناسلی، مقعد و باسن رشد میکنند مشخص می شود که گاها دهان و گلوی شخص را نیز درگیر می کند. اگر متوجه رشد زائده های گوشتی روی پوست ناحیه تناسلی یا مقعد خود شدید ، ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید. برخی از زگیل های تناسلی ممکن است بسیار کوچک و سطحی باشند و با چشم غیر مسلح دیده نشوند. این زائده ها می توانند به صورت تکه های کوچک مسطح یا به صورت خوشه ای به شکل گل کلم رشد کنند.

زگیل تناسلی در مردان می تواند روی آلت تناسلی، کشاله ران، کیسه بیضه و ران ها، داخل مجرای ادرار و نواحی اطراف آلت تناسلی رشد کند.

در زنان، این زگیل ها ممکن است در فرج، واژن، دهانه رحم و نواحی اطراف دستگاه تناسلی ظاهر شوند.

هم در مردان و هم در زنان، زگیل تناسلی می تواند روی دهان، گلو، لب ها و مقعد ظاهر شود.

علائم رایجی که نشان دهنده زگیل تناسلی است عبارتند از:

 • ترشحات بد بوی واژن
 • درد واژن
 • درد لگن
 • خارش مناطق آسیب دیده
 • خونریزی غیر طبیعی واژینال بعد از مقاربت
 • احساس سوزش در ناحیه تناسلی
 • خونریزی نامنظم

با مشاهده ی این علائم باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. درمان کرایوتراپی برای زگیل تناسلی میتواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند و روند بهبودی را تسریع کند.

درمان های طبیعی(خانگی) زگیل تناسلی


قبل از شروع هر درمان خانگی، باید مطمئن شوید که عارضه ای که درگیر آن هستید، زگیل تناسلی است و نه بیماری یا عارضه ی دیگری. پس حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص درست و دقیقی از وضعیت شما حاصل شود. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که برخی از این راه‌حل‌ها فقط مکمل درمان موجود هستند و به هیچ وجه نباید یکی را با دیگری جایگزین کنید. قبل از شروع هر گونه درمان طبیعی(خانگی) باید با پزشک خود مشورت کنید.

اکثرمواد طبیعی که در این درمانهای خانگی برای رفع زگیل تناسلی اعمال میشوند، به دلیل خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد عفونی کنندگی آنها استفاده میشوند.

در ادامه درمان های خانگی و درمان های طبیعی برای زگیل تناسلی آورده شده است.

سیر 

سیرسیر دارای خواص ضد میکروبی بی نظیری است که آن را در از بین بردن پاتوژن ها از جمله ویروس پاپیلومای انسانی موثر می کند. برخلاف سایر داروهای ضد ویروسی، سیر، باکتری های مفید در ناحیه تناسلی زنان را از بین نمی برد.

برای از بین بردن زگیل، چند عدد سیر را له کنید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. مقداری سوزش پوستی را احساس خواهید کرد، اما هیچ آسیبی به سلول های اپیتلیال وارد نخواهد شد. استفاده از سیر را ۲ تا ۳ بار در روز تا خشک شدن زگیل ادامه دهید. همچنین می توانید طبق توصیه پزشک روزانه دو کپسول سیر مصرف کنید.

نکته: بدون مشورت پزشک این درمان را شروع نکیند.

عصاره برگ زیتون 

عصاره برگ زیتونروغن زیتون در طب آیورودا برای مبارزه با عفونت های پوستی از جمله زگیل تناسلی استفاده می شود. این ماده به داخل پوست نفوذ می کند تا از تکثیر ویروس جلوگیری کند. در صورت استفاده داخلی، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

برای درمان زگیل، کپسول ۲۵۰ الی ۵۰۰ میلی گرمی عصاره برگ زیتون را سه بار در روز مصرف کنید. قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید. مادران شیرده باید از مصرف این گیاه پرهیز کنند.

نکته: بدون مشورت پزشک این درمان را شروع نکیند.

روغن ویتامین

Aروغن ویتامینروغن ویتامین A ، حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به ترمیم بافت ها و بهبود گردش خون کمک می کند. یک بار در روز روغن را روی ناحیه بمالید تا زمانی که بهبودی را مشاهده کنید. اگر ناحیه خارش داشت، از پزشک خود بخواهید کرم ضد خارش برایتان تجویز کند. همچنین می توانید یک دوز خوراکی از کپسول ویتامین A مصرف کنید. قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چایروغن درخت چای به دلیل خواص ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد التهابی آن بسیار موثر و کاربردی است. می توانید از آن برای از بین بردن زگیل استفاده کنید

تا زمانی که دیگر هیچ زخمی روی پوست باقی نماند.

۴ الی ۵ قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون/بادام مخلوط کنید. سپس مخلوط را روی زگیل تناسلی بمالید و اجازه دهید ۱ تا ۲ ساعت روی موضع بماند. از طرف دیگر، سه قطره روغن درخت چای را به آب وان حمام خود اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.

سرکه سیب 

سرکه سیباگرچه سرکه سیب ویروس پاپیلومای انسانی را از بین نمی برد، اما زگیل ها را از پوست جدا می کند. سرکه سیب حاوی اسید استیک است که به حذف بافت های غیر طبیعی پوست کمک می کند.

برای مهار زگیل تناسلی، یک سواب پنبه ای را به سرکه سیب آغشته کنید و روی ناحیه بمالید. بگذارید ۳ الی ۴ ساعت بماند و سپس با آب تمیز بشویید. همچنین می توانید دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید.

نکته: بدون مشورت پزشک این درمان را شروع نکیند.

آلوئه ورا 

آلوئه ورااین گیاه علفی دارای خواص ضد التهابی است که به از بین بردن زگیل تناسلی کمک می کند. علاوه بر این، آلوئه ورا اثر تسکین دهنده ای روی پوست دارد. فقط روغن را از برگ های ساکولنت استخراج کنید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. اجازه دهید یک شب روی موضع بماند و سپس با آب گرم تمیز بشویید. روش دیگراین است که، ۳ تا ۵ قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا را در یک لیوان آب اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

جوش شیرین 

جوش شیرینجوش شیرین به عنوان یک لایه بردار طبیعی به شکستن سلول های پوست کمک می کند و باعث میشود زگیل ها خود به خود بریزند. علاوه بر این، جوش شیرین دارای خواص ضد عفونی کننده قوی است که به مهار ویروس عامل زگیل کمک می کند. هنگامی که روی زگیل ها اعمال می شود، رطوبت را از بین می برد، بنابراین، جدا شدن زگیل ها از پوست را آسان می کند. برای از بین بردنــ زگیل ها، بعد از دوش گرفتن مقداری جوش شیرین روی ناحیه بپاشید و با یک پارچه نخی موضع را بپوشانید. روش دیگر این است که سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق چایخوری روغن کرچک مخلوط کنید. خمیر حاصل را روی زگیل ها بمالید و بعد از چند ساعت محل را تمیز کنید.

 حمام نمک اپسوم 

حمام نمک اپسوم نه تنها یک درمان ارزان قیمت است، بلکه بی خطر است. تنها چیزی که نیاز دارید این است که وان حمام خود را با آب پر کنید، نصف فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کنید و سپس به مدت ۳۰ دقیقه در این آب دراز بکشید. نمک حاوی سولفات منیزیم است که باعث آرامش عضلات و دفع سموم می شود. حمام نمک اپسوم همچنین می تواند از شیوع تبخال تناسلی جلوگیری کند. ۲الی۳ بار در هفته از این حمام استفاده کنید.

مالیدن الکل 

مالیدن الکل به خشک شدن زگیل کمک می کند. برای این درمان، به سادگی مقداری الکل را به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این درمان یک روند آهسته و تدریجی است و ممکن است حدود یک ماه طول بکشد تا نتایج مثبتی مشاهده شود.

علف شیر (سرده) 

علف شیر (سرده)درست مانند شیره انجیر، علف شیر نیز غیر تحریک کننده است که آن را در مهار زگیل مفید می کند. گیاه شیر همچنین به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی و یک عامل سم زدایی عمل می کند. به سادگی مقداری شیره از ساقه بیرون آورده و آن را روی ناحیه تناسلی بمالید. به این ترتیب، از تکثیر ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود، جلوگیری می کنید. برای بهترین نتیجه، از این دارو ۲ تا ۳ بار در روز استفاده کنید.

 زردچوبه 

این پودر زرد به طور طبیعی از بدن شما در برابر ویروس پاپیلومای انسانی مضر محافظت می کند. زردچوبه حاوی یک ماده فعال (کورکومین) است که خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی دارد. زردچوبه به شکل تنتور، عصاره، پودر و کپسول موجود است.

ویتامین

ویتامین Cاین آنتی اکسیدان محلول در آب از آسیب رادیکال های آزاد به سیستم تولید مثل جلوگیری می کند. علاوه بر این، ویتامین C التهاب را کاهش می دهد، سیستم ایمنی را تقویت می کند و به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کند. شما باید میوه های غنی از ویتامین C مانند توت فرنگی، اسفناج، کلم ، زغال اخته، لیموترش، فلفل سبز و پرتقال مصرف کنید. متناوبا، ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل ویتامین C را دو بار در روز مصرف کنید. قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

درمان زگیل تناسلی


ممکن است شما هم زگیل تناسلی داشته باشید ولی از وجود آن آگاه نباشید. اغلب اوقات این زگیل ها خود به خود از بین می روند. با توجه به خطر انتقال و رشد سرطانی که در پی دارد، زگیل تناسلی قابل مشاهده باید به طور مناسب درمان شود. زگیل تناسلی قابل مشاهده را می توان با روش ها و روش های زیر درمان کرد:

درمان موضعی

استفاده مستقیم از یک عامل شیمیایی به شکل کرم، لوسیون یا مایع روی زگیل است تا زمانی که زگیل از بین برود. این روش یک فرآیند زمان بر است.

کرایوتراپی دستگاه تناسلی 

یکی از جدیدترین روش هایی که به عنوان درمان زگیل تناسلی ارائه می شود، کرایوتراپی است. کرایوتراپی با دمای بسیار پایین بمنظور از بین بردن رشد زائده های غیر طبیعی بدن استفاده میشود.

در طی فرآیند سرما درمانی، نیتروژن مایع روی زگیل تناسلی اعمال می شود. در نتیجه یک تاول در اطراف ناحیه عفونی ایجاد می شود. این تاول پس از چند روز بهبود می یابد و در نهایت زگیل می ریزد. این فرآیند معمولا در چند جلسه انجام می شود.
علیرغم این واقعیت که این روش بسیار گران است، بسیاری از افراد کرایوتراپی را انتخاب می کنند زیرا این درمان بسیار مؤثر است. پس از درمان، زگیل ها به طور کامل از بین می روند. علاوه بر آن، این فرآیند در مقایسه با سایر روش‌های مورد استفاده برای درمان زگیل تناسلی شدید، درمانی کم تهاجمی است. بر اساس مطالعات بالینی، این روش عوارض جانبی کمتر و خفیفی نسبت به اکثر درمان‌های جراحی دارد. عوارض جانبی این روش شامل خارش و جای زخم است.

آیا کرایوتراپی درد دارد؟ 

در طول عمل و چند روز پس از کرایوتراپی، بیماران ممکن است درد و قرمزی در ناحیه تحت درمان داشته باشند. تاول ها نیز می توانند دردناک باشند.

برای جلوگیری از درد در طول درمان کرایوتراپی، پزشک معمولا از داروهای بی حس کننده استفاده می کند. این عمل معمولاً به بیمار کمک می کند تا در حین عمل کمتر احساس درد کند. گاهی اوقات ممکن است پزشک قبل از شروع عمل منجمد کردن زگیل تناسلی، پوست مرده ناحیه را با بریدن آن از بین ببرد. سپس نیتروژن مایع را با استفاده از یک دستگاه اسپری، یک دستگاه نوک تیز(سواب) یا حتی یک پنبه به زگیل تناسلی بمالد..

کرایوتراپی زگیل تناسلی چقدر طول میشد؟

در بسیاری از موارد، درمان‌های کرایوتراپی که برای انجماد زگیل تناسلی در نظر گرفته شده‌اند را می‌توان در مدت زمان کوتاهی انجام داد. یک پزشک ممکن است زگیل را با استفاده از نیتروژن مایع برای کمتر از ۶۰ ثانیه در یک زمان منجمد کند. پس از این انجماد اولیه، پزشک به طور معمول اجازه می دهد تا بافت ها به تدریج ذوب شوند. در برخی موارد ممکن است مدت کوتاهی منتظر بماند و سپس یک بار دیگر زگیل را منجمد کند. مدت زمانی که زگیل باید درمان شود و تعداد دفعات تکرار ممکن است به اندازه زگیل و محل آن بستگی داشته باشد.

آیا امکان بازگشت زگیل تناسلی بعد از کرایوتراپی وجود دارد؟

پس از دریافت درمان کرایوتراپی برای زگیل تناسلی، بیمار ممکن است مجبور باشد چند هفته صبر کند تا زگیل ها از بین بروند. ممکن است برای ایجاد نتایج در برخی موارد به تکرار درمان نیاز باشد. علاوه بر ویزیت های بعدی برای تکرار درمان، ممکن است فرد مجبور باشد برای معاینات بعدی به پزشک مراجعه کند تا مشخص شود آیا درمان موفق بوده یا نه و اطمینان حاصل شود که زگیل عود نکرده است.

اگر زگیل تناسلی حتی پس از درمان موفقیت آمیز کرایوتراپی دوباره ظاهر شود، پزشک ممکن است به جای نیتروژن مایع از اینترفرون استفاده کند. اینترفرون همچنین با انجماد زگیل تناسلی عمل می کند. این ماده شیمیایی یک عامل ضد ویروسی است که مستقیماً به زگیل ها تزریق می شود. از آنجایی که اینترفرون بسیار گران است، اینترفرون تنها در شدیدترین موارد عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) استفاده می شود.

لیزر درمانی 

لیزر درمانی (استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل) یا جراحی (بریدن زگیل) مزیت خلاص شدن از شر زگیل را در یک جلسه دارد. درمان با لیزر ممکن است گران باشد و پزشک باید برای اعمال این روش ها به خوبی آموزش دیده باشد چرا که در غیر اینصورت ممکن است مشکل عود کند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید