جراحی پلیکاسیون عمل جراحی نسبتاً ساده‌ای است که برای صاف کردن انحناء آلت تناسلی، یکی از علائم اصلی بیماری پیرونی مردان انجام می‌شود. پلیکاسیون آلت تناسلی برای تمام آقایان دچار کجی آلت مناسب نیست. متقاضی ایده‌آل این عمل باید عملکرد نعوظ مناسب و آلتی با بلندی کافی داشته باشد، انحناء آلت متوسط باشد و اثری از بدشکلی یا ناهنجاری نداشته باشد.

انحنای آلت تناسلی

متخصص اورلوژی زمانی راه حل جراحی را پیشنهاد می‌دهد که کجی و بدشکلی آلت تناسلی عملکرد جنسی را مختل کرده باشد و علی‌رغم بهره‌گیری حداقل یک ساله از دیگر روش‌های درمانی بهبودی حاصل نشده باشد. خمیدگی آلت گاهی آن‌قدر شدید است که مانع دخول می‌شود یا دخول را برای همسر دردناک می‌کند. به علاوه باریک شدن بدنه آلت به سفتی نعوظ و در نهایت اختلال نعوظ منجر می‌شود. آخرین علت جراحی آلت این است که برخی آقایان مبتلا به بیماری پیرونی از شکل ظاهری آلت خود رضایت ندارند و تمایل دارند بدشکلی را با جراحی اصلاح کنند. مشاورین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر نامداری آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه هستند.شما می‌توانید برای مشاوره و رزرو نوبت با این شماره 02188776801 تماس بگیرید.

جراحی رفع کجی آلت چیست؟


nmoo2

پلیکاسیون آلت به گروهی از عمل‌های جراحی گفته می‌شود که به منظور رفع کجی آلت و صاف کردن آن انجام می‌شود. یکی از این عمل‌ها نسبیت (Nesbit) نام دارد که در اصل برای کوتاه کردن لایه پوششی (تونیکا) آلت انجام می‌شود. در حال حاضر برای درمان بیماری پیرونی روش موسوم به پلیکاسیون ساده به عمل نسبیت ترجیح داده می‌شود. برای این که بهتر با روش انجام عمل آشنا شوید، یک آلت خمیده را در نظر بگیرید. انحناء آلت به دلیل بلندتر بودن یک سمت آن است. سمت کوتاه طرف داخلی آلت و در محل خمیدگی آن است، سمت بلند طرف بیرونی آن است. با کوتاه کردن سمت بلند از طریق به هم فشردن بافت‌های سمت خارجی انحناء، آلت به عقب کشیده و صاف می‌شود. نتیجه آلتی صاف‌تر و معمولاً کوتاه‌تر است.

 جراحی رفع کجی و خمیدگی آلت چگونه انجام میشود؟


nmoo3

جراحی رفع خمیدگی آلت تحت بی‌حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام می‌شود. پس از بی‌حسی، نعوظ مصنوعی از طریق تزریق دارو در پایه آلت (تزریق intracavernous) القاء می‌شود تا متخصص اورولوژی بتواند محل و تعداد پلیکاسیون‌ها را تعیین کند. برش جراحی معمولاً به فاصله چند میلی متری از غده آلت به صورت مدور ایجاد می‌شود تا جراح بتواند پوست آلت را از کورپورا کاورنوسا بلند کند. چنانچه بیمار ختنه نشده باشد، متخصص معمولاً پیشنهاد می‌کند که ختنه جهت پیشگیری از عوارض ناشی از ورم پس از عمل انجام شود. اما اگر بیمار ختنه شده باشد، برش در همان محل زخم قدیمی ایجاد می‌شود. سپس پوست با بخیه‌های جذبی بسته می‌شود.

متقاضی ایده‌آل جراحی پلیکاسیون


آقایانی که به بیماری پیرونی مبتلا هستند اما به نعوظ می‌رسند، آلت‌شان به حد کافی بلند است و فقط یک خمیدگی ساده بدون بدشکلی‌هایی مانند شبیه بودن به ساعت شنی یا پیچش از میانه دارد، می‌توانند متقاضی عمل رفع کجی آلت باشند. اکثر متخصین اورولوژی ترجیح می‌دهند که جراحی رفع کجی آلت را در مواردی انجام دهند که انحناء کمتر از 60 درجه باشد. چنانچه انحناء بیشتر از 60 درجه باشد یا بدشکلی باریک شدن آلت وجود داشته باشد، جراحی پیوند (گرفت) آلت گزینه مناسب‌تری خواهد بود. شرط آخر متقاضی ایده‌ال پلیکاسیون این است که بیمار باید به نعوظ برسد و بتواند آن را حفظ کند، حتی اگر برای این کار از ویاگرا یا دیگر داروهای تقویت جنسی استفاده کند. آقایان مبتلا به بیماری پیرونی که از اختلال نعوظ نیز رنج می‌برند باید از پروتز آلت استفاده کنند.

مزایای جراحی رفع انحنای آلت


جراحی رفع کجی آلت مزایای متعددی دارد که یکی از آنها سادگی عمل است. پلیکاسیون معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا عوارض عمل به حداقل برسد. نتایج این عمل جراحی و صاف شدن آلت خمیده کاملاً رضایت بیمار را جلب می‌کند.

مشاوره و ارزیابی قبل از عمل


ارزیابی عملکرد نعوظ، شدت و درجه انحناء آلت و انتظارات بیمار اطلاعاتی ضروری هستند که باید هنگام تعیین مناسب بودن عمل و انتخاب بهترین روش درمان در نظر گرفته شود. بیمار یا معاینه کننده باید عکس‌هایی را از آلت در حال نعوظ بگیرد، این کار را می‌توان در کلینیک پس از نعوظ القا شده با تزریق نیز انجام داد. سونوگرافی داپلر از آلت برای ارزیابی عملکرد غیرطبیعی نعوظ  و اندازه گیری حداکثر سرعت سیستولی و حداقل سرعت دیاستولی خون در شریان‌های آلت انجام می‌شود.

روش‌های مختلف جراحی رفع کجی آلت


جراحی صاف کردن و رفع خمیدگی آلت به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه آنها را به اختصار توضیح می‌دهیم.

عمل کوتاه کردن لایه پوششی زیر آلت

عمل‌های کوتاه کردن بافت پوششی زیر آلت (تونیکا) از طریق ایجاد برش بیضی شکل در تونیکا آلبوژینه در نقطه‌ای با بیشترین انحناء انجام می‌شود. با بستن شکاف ایجاد شده در بافت پوششی سمت خمیده آلت کوتاه‌تر و در نتیجه آلت صاف‌تر می‌شود. عمل Yachia نسخه تغییر یافته‌ای از این روش است که بر اصل کوتاه کردن بخش خمیده آلت مبتنی است، اما شکافی در بافت ایجاد نمی‌شود، بلکه برشی طولی در بافت پوششی داده می‌شود که در پایان به صورت افقی بسته می‌شود.

پلیکاسیون مطلق آلت

در عمل پلیکاسیون که به منظور صاف کردن آلت انجام می‌شود بخش خمیده آلت (مقابل پلاک) کوتاه می‌شود. این عمل صرفاً بر روی آقایانی انجام می‌شود که آلت‌شان به اندازه کافی بلند است. در گذشته تصور می‌شد که پلیکاسیون برای انحناء بیش از 60 درجه مناسب نیست، اگرچه بدشکلی‌های چندسطحی و تغییر زاویه‌های بزرگتر را نیز می‌توان با این روش اصلاح کرد.

ترمیم با حداقل تهاجم پیرونی

فرورفتگی یا بدشکلی ساعت شنی را نمی‌توان به این روش ترمیمی اصلاح کرد. اما روش ترمیمی با حداقل تهاجم مزایای شاخصی دارد. این عمل را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی انجام داد، احتمال بروز اختلال نعوظ پس از این عمل صفر است و عمل غالباً به روش ایجاد برش طولی انجام می‌شود که برای بیماران ختنه نشده مناسب است و نیازی به ختنه کردن ندارد. برای جلوگیری از ورم و کبودی یا خون مردگی پس از عمل نوار پانسمان آغشته به نفت خام روی برش قرار داده می‌شود، سپس پانسمان اسفنجی روی نوار بسته و به آرامی دور آلت پیچیده می‌شود. پانسمان چسب‌دار فشرده کننده نیز از زیر سر آلت (گلنس) تا پایه آن بسته می‌شود که البته نباید محکم باشد.

عمل افزایش طول بافت پوشش آلت (برش و گرفت)

عمل‌های افزایش طول آلت صرفاً بر روی آقایانی انجام می‌شود که آلت بسیار کوتاه، انحناء بیش از 60 درجه یا بدشکلی شدید ساعت شنی دارند. متخصص برشی را در پلاک ایجاد می‌کند و مواد گرفت (پیوند) را برای ترمیم نقص موجود وارد آلت می‌کند. متقاضیان این روش باید ظرفیت نعوظ عادی داشته باشند و بتوانند اختلال ایجاد شده در انسجام لایه پوششی زیر آلت (تونیکا آلبوژینه) را تحمل کنند.

نمی‌توان ماده مشخصی را به عنوان بهترین ماده گرفت تعیین کرد، چون هر نوع گرفت مزایا و معایب خاص خود را دارد. جراح گرفت مناسب را با توجه به صلاحدید خود و ترجیح بیمار پس از توضیح کامل عوارض، مزایا و جایگزین‌ها انتخاب می‌کند.

مراقبت پس از عمل


مراقبت پس از جراحی رفع کجی آلت مانند مراقبت پس از ختنه است. مسکن برای بیمار تجویز می‌شود و از بیمار خواسته می‌شود تا:

  • به مدت 6 هفته از فعالیت جنسی توام با نعوظ خودداری کند تا بهبودی حاصل شود.
  • به مدت یک هفته فعالیت‌های سنگین بدنی انجام ندهد.
  • در صورت لزوم مرخصی بگیرد.

بیمار دو ماه پس از عمل به کلینیک مراجعه می‌کند تا متخصص اورولوژی کیفیت دوران بهبود را بررسی کند. معمولاً از بیمار خواسته می‌شود تا برای تسهیل ارزیابی عکس‌هایی از آلت در حال نعوظ تهیه و به متخص ارائه دهد.

دوران بهبود جراحی رفع کجی آلت


عمل‌های جراحی رفع کجی آلت پرهزینه‌ترین روش‌های درمان این عارضه هستند، اما گاهی تنها راه‌حل باقیمانده محسوب می‌شوند و چاره‌ای جز انجام آنها وجود ندارد. جراحی مطمئن‌ترین روش برای اصلاح بدشکلی آلت است، اما متاسفانه اثرهای جانبی و عوارض آن قابل توجه و شدید است. آقایان بلافاصله پس از جراحی نمی‌توانند فعالیت جنسی داشته باشند و پیش از برقراری رابطه جنسی کامل و نزدیکی باید معمولاً 2 تا 6 ماه صبر کنند. ناراحت کننده‌ترین نقطه ضعف جراحی پلیکاسیون برای اکثر آقایان کوتاه شدن آلت است که جزء تفکیک ناپذیر جراحی رفع کجی آلت محسوب می‌شود. در این جراحی سمت بلند آلت کوتاه‌تر می‌شود که به کاهش طول 0.5 تا 1.5 سانتی متری آلت می‌انجامد.

عوارض احتمالی


جدی‌ترین عارضه پس از جراحی رفع کجی آلت ناتوانی در رسیدن به نعوظ یا حفظ آن یا به بیان دیگر ناتوانی جنسی است. از بین رفتن حس و خاصیت ارتجاعی آلت و ایجاد برآمدگی ملموس و دائمی روی آن از دیگر عوارض جراحی پلیکاسیون محسوب می‌شود.

 

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید