واریکوسل یک بیماری شایع است که با بزرگ شدن وریدهای داخل کیسه بیضه مشخص می‌شود و در نتیجه کیسه‌ای از کرم ظاهر می‌شود. ممکن است برای شما مهم باشد که بدانید که واریکوسل دارید یا نه و اینکه اگر واریکوسل عمل نشود چه اتفاقی می افتد؟ واریکوسل به معنای وجود یک سیاهرگ واریسی در کیسه بیضه است.

tel://02188776801

تا زمانی که تحقیقات خود را انجام نداده باشید که واریکوسل چیست؟ یا با پزشک خود در این مورد مشورت نکرده باشید، ممکن است ندانید که عوارض واریکوسل چیست و چه تأثیر سوئی بر روی سلامتی شما دارد.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات در خصوص اینکه چه چیزی برای واریکوسل خوب است و درمان واریکوسل بدون جراحی، کلیک کنید.

اگر واریکوسل عمل نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است ندانید که تا 85 درصد از مردان مبتلا به واریکوسل هیچ علامتی ندارند. نداشتن علائم به این معنی نیست که شما عوارض واریکوسل را تجربه نخواهید کرد. واریکوسل هم به مانند هر بیماری دیگری دارای عوارضی است و در صورت عدم درمان این بیماری، عوارض واریکوسل می‌تواند اثرات طولانی مدت بر ناباروری و سطح تستوسترون فرد مبتلا به آن داشته باشد و ممکن است سبب بروز آتروفی بیضه شود.

درک بهتر عوارض واریکوسل ممکن است به شما انگیزه دهد تا از پزشک خود مشاوره پزشکی مفیدی بگیرید و سپس برای یافتن درمان مناسب برای خود اقدام کنید.

عوارض واریکوسل

سه نوع عمده از عوارض واریکوسل وجود دارد که ممکن است مردان تجربه کنند:
● عوارض واریکوسل بر روابط زناشویی مانند ناباروری یا پایین آمدن احتمال باروری
● پایین آمدن میزان تستوسترون
● کوچک شدن بیضه که آتروفی بیضه نیز نامیده می‌شود.
بیایید هر یک از این عوارض واریکوسل را عمیق‌تر بررسی کنیم.

مطالعه بیشتر: اگر می خواهید بدانید که واریکوسل گرید 1 چیست و مهمترین راه های درمان واریکوسل گرید 1 شامل چه مواردی است؟ کلیک کنید.

1.عوارض واریکوسل بر روابط زناشویی (ناباروری یا پایین آمدن احتمال باروری)

اکنون پزشکان بر این باورند که ناباروری یا پایین آمدن احتمال باروری می‌تواند یکی از عوارض واریکوسل باشد که ممکن است مردان تجربه کنند. مشخص شده است که واریکوسل برای مردانی که می‌خواهند صاحب فرزند شوند، مشکلاتی ایجاد می‌کند.

در واقع، از هر 10 مردی که ناباروری با عامل مردانه را تجربه می‌کنند، چهار نفر به واریکوسل مبتلا هستند. ناباروری علاوه بر اینکه باعث می‌شود که فرد مبتلا به آن نمی‌تواند باردار شود، می‌تواند منجر به مشکلات روحی و روانی نیز در روابط زناشویی شود. وقتی برخی از مردان می‌شنوند که ممکن است دلیل ناباروری در رابطه خود باشند و این اخبار اغلب ممکن است منجر به موارد زیر در مردان شود:

1.عزت نفس پایین

2.افسردگی

2.پایین آمدن تستوسترون

دانشمندان معتقدند واریکوسل می‌تواند باعث کاهش میزان تستوسترون در برخی از مردان شود. تستوسترون هورمون اصلی مردانه است که در بیضه‌ها تولید می‌شود. هنگامی که بیضه‌ها تستوسترون کافی تولید نمی‌کنند، مردان می‌توانند تعدادی از علائم را تجربه کنند.

در پایین بودن تستوسترون، اگر واریکوسل عمل نشود چه می‌شود؟

علائم ناشی از تولید کم تستوسترون متعدد هستند و شامل موارد زیر هستند:
● بروز اختلال در عملکرد جنسی یا ناتوانی در نعوظ زوج جوان
● میل جنسی کم، یا نبود میل جنسی
● بروز حالت افسردگی
● خستگی
● کمبود انگیزه
● مشکلات خواب
● بروز مشکلاتی در تمرکز
● کاهش توانایی ورزش کردن
● عرق کردن ناگهانی یا برافروختگی صورت
● بد خلقی
● کاهش توده عضلانی.

3.آتروفی بیضه

واریکوسل می‌تواند به بیضه تا حدی آسیب برساند که اندازه آن کوچک شود. پزشکان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا واریکوسل باعث آتروفی بیضه‌ها می‌شود، اما فکر می‌کنند تجمع خون در سیاهرگ‌های آسیب‌دیده می‌تواند فشار را افزایش دهد و در نتیجه قرار گرفتن در معرض سموم را افزایش دهد که می‌تواند منجر به آسیب به بیضه و کوچک شدن آن شود که از عوارض واریکوسل است.

بیشتر بدانید: برای کسب دانش و آگاهی بیشتر در مورد بهترین بیمارستان دولتی برای عمل واریکوسل و هزینه عمل واریکوسل به چه عواملی بستگی دارد؟ کلیک کنید.

4.گرمای بیش از حد بیضه از عوارض واریکوسل

بزرگ شدن غیر طبیعی وریدهای کیسه بیضه منجر به اختلال در جریان خون و افزایش دمای بیضه می‌شود. افزایش دمای کیسه بیضه تأثیر مخربی بر تولید و کیفیت اسپرم دارد که می‌تواند به کاهش غلظت، تحرک و مورفولوژی اسپرم منجر شود.

5.استرس اکسیداتیو

واریکوسل به تجمع گونه‌های فعال اکسیژن (ROS) در بافت بیضه کمک می‌کند. استرس اکسیداتیو که از عوارض واریکوسل است به DNA اسپرم آسیب رسانده، عملکرد اسپرم را مختل می‌کند و قابلیت حیات اسپرم را کاهش می‌دهد.

6.عدم تعادل هورمونی

واریکوسل با افزایش سطح متابولیت های آدرنال و ورید بیضه، مانند کورتیزول و پرولاکتین، محیط طبیعی هورمونی داخل بیضه‌ها را مختل می‌کند. این عدم تعادل هورمونی که از عوارض واریکوسل است، تولید و کیفیت اسپرم را در فرد مبتلابه خطر می‌اندازد.

7.درد مزمن بیضه

واریکوسل درمان نشده می‌تواند باعث بروز درد مداوم یا مکرر در ناحیه کیسه بیضه شود. مکانیسم‌های دقیق این درد به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که این درد به دلیل افزایش فشار وریدی، فشرده سازی عصب و التهاب است.

درد مزمن بیضه که از عوارض واریکوسل است، می‌تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و ممکن است برای کاهش ناراحتی نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

آیا واریس بیضه خطرناک است؟

اگر واریکوسل درمان نشود، عوارض واریکوسل می‌تواند تنها به عوارض خفیف محدود نمانده و موارد شدیدتری را در بر گیرد. عوارض واریکوسل با بروز خطرات بالاتری در فرد مبتلا مرتبط است که شامل موارد زیر می‌باشد.

● استرس روانی مرتبط با ناباروری

ناتوانی در باردار شدن می‌تواند منجر به پریشانی عاطفی، اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا و شرکای آن‌ها شود.

● افزایش خطر پیچ خوردگی بیضه

واریکوسل ممکن است به پیچ خوردگی بیضه کمک کند که یک اورژانس پزشکی است که با پیچش طناب اسپرم مشخص می‌شود. پیچ خوردگی بیضه به مداخله جراحی فوری برای بازگرداندن جریان خون و جلوگیری از آسیب بیضه نیاز دارد.

آیا واریکوسل باعث مرگ می‌شود؟

عوارض مستقیم واریکوسل مانند کاهش میزان تستوسترون، باروری، آتروفی بیضه، استرس اکسیداتیو، عدم تعادل هورمونی و گرمای بیش از حد بیضه می‌توانند سلامت عوارض فرد مبتلا را به خطر بیندازند ولی معمولاً منجر به بروز مرگ و میر در فرد مبتلا نمی‌شوند.

در مقابل ابتلای فرد به عوارض خطرناک‌تری مانند پیچ خوردگی بیضه که یک اورژانس پزشکی است و همچنین افسردگی که از عوارض واریکوسل هستند، می‌تواند جان فرد مبتلا به آن‌ها را به خطر بیندازد. در این موارد فرد مبتلا به واریکوسل، باید عوارض واریکوسل که خطرناک هستند را جدی گرفته و به فوریت نسبت به مراجعه به مراکز درمانی و رفع آن مشکل اقدام کند.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات در خصوص عوامل تشدید کننده واریکوس، درمان واریکوسل با دارو، کلیک کنید.

چرا باید واریکوسل را درمان کرد؟

عوارض واریکوسل درمان نشده، خطرات قابل توجهی در باروری و سلامت عمومی مردان دارد. تشخیص به موقع و درمان مناسب در کاهش عوارض واریکوسل بسیار مهم است. مردانی که علائمی مانند درد کیسه بیضه، آتروفی بیضه یا ناباروری را تجربه می‌کنند باید به دنبال ویزیت توسط پزشکان متخصص باشند و گزینه‌های درمانی مناسب را برای رفع عوارض واریکوسل در نظر بگیرند.

اگر عوارض واریکوسل یا علائم واریکوسل را تجربه می‌کنید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید. درمان واریکوسل می‌تواند منجر به بروز پدیده‌های زیر گردد:

● جریان خون را به حالت عادی می‌گرداند، آن را از کیسه بیضه خارج کرده و به سمت قلب باز می‌گرداند.● وریدهای معیوب را بسته یا مسدود می‌کند.
● درد یا ناراحتی ناشی از عوارض واریکوسل را تسکین دهد.
● بهبود ناباروری با بهبود کیفیت و تحرک اسپرم.
تشخیص واریکوسل می‌تواند زندگی فرد مبتلا را تغییر دهد، اما گزینه‌های درمانی بسیار موفقی برای درمان عوارض واریکوسل وجود دارد. اگر واریکوسل در شما تشخیص داده شده است و مشکلاتی از جمله ناباروری با عامل مردانه را ایجاد کرده است، باید برای درمان آن با پزشک خود مشورت کنید.

سؤالات متداول عوارض واریکوسل

1) عوارض واریکوسل شامل کدام موارد هستند؟

پایین آمدن میزان باروری فرد، پایین آمدن میزان تستوسترون، استرس اکسیداتیو، گرمای بیش از حد بیضه، عوارض روانی، افزایش احتمال ابتلا به پیچ خوردگی بیضه، آتروفی بیضه و عدم تعادل هورمونی.

2) آیا واریس بیضه خطرناک است؟

اگر واریکوسل درمان نشود، عوارض واریکوسل می‌تواند تنها به عوارض خفیف محدود نمانده و موارد شدیدتری را استرس روانی، پریشانی عاطفی، اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا و افزایش خطر پیچ خوردگی بیضه که یک اورژانس پزشکی است را در بر گیرد و حتی جان فرد مبتلا را به خطر بیندازد.

3) آیا ابتلا به بیماری واریکوسل باعث مرگ می‌شود؟

در ابتلای فرد به عوارض خطرناک‌تری مانند پیچ خوردگی بیضه که یک اورژانس پزشکی است و همچنین افسردگی که از عوارض واریکوسل هستند، می‌تواند جان فرد مبتلا به آن‌ها را به خطر بیندازد. در این موارد فرد مبتلا به بیماری واریکوسل، باید عوارض واریکوسل که خطرناک هستند را جدی گرفته و به فوریت نسبت به مراجعه به مراکز درمانی و رفع آن مشکل اقدام کند.

برای درمان و رفع عوارض واریکوسل می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت. دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد.

ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. دکتر فرشاد نامداری متخصص اورولوژی و فلوشیپ پیوند کلیه با سال‌ها تجربه با انجام عمل واریکوسل به روش میکروسکوپی تاکنون نعمت سلامتی و توانایی باروری را به مردان بسیار بازگردانده‌اند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان و رفع عوارض واریکوسل خود اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://www.azuravascularcare.com/infovaricocele/varicocele-complications-and-symptoms/
https://varicoceledoctor.com/blog/risks-of-untreated-varicocele-fertility/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید