فتق کشاله ران | درمان فتق خفیف کشاله ران

فتق کشاله ران زمانی رخ می‌دهد که بخشی از غشای پوشش دهنده حفره شکمی (امنتوم) یا روده از یک نقطه ضعیف در شکم (که اغلب در امتداد کانال مغبنی که طناب اسپرماتیک را در مردان حمل می‌کند می‌باشد) بیرون می‌زند. فتق کشاله ران ممکن است با خطراتی همراه باشد.

 

tel://02188776801

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فتق کشاله ران و هر گونه عمل فتق کشاله ران رزرو وقت مشاوره با دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و نا باروری مردان با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ تماس بگیرید.

فتق کشاله ران

علائم فتق کشاله ران

علائم و نشانه های فتق کشاله ران شامل موارد زیر می باشد:

 • برآمدگی در ناحیه دو طرف استخوان شرمگاهی، که در حالت ایستاده آشکارتر می شود، به خصوص اگر سرفه می کنید یا فشار می آورید.
 • احساس سوزش یا درد در برآمدگی
 • درد یا ناراحتی در کشاله ران، به خصوص هنگام خم شدن، سرفه کردن یا بلند شدن
 • احساس سنگینی یا کشیدن در کشاله ران شما
 • ضعف یا فشار در کشاله ران شما
 • گاهی اوقات درد و تورم در اطراف بیضه ها هنگام فرود آمدن روده بیرون زده به داخل کیسه بیضه

علائم فتق کشاله ران

علائم فتق کشاله ران در کودکان

فتق کشاله ران در نوزادان و کودکان ناشی از ضعف در دیواره شکم است که در بدو تولد وجود دارد. گاهی اوقات علائم آن تنها زمانی قابل مشاهده است که یک نوزاد در حین اجابت مزاج گریه می کند، سرفه می کند یا زور می زند.

در این حالت او ممکن است تحریک پذیر باشد و کمتر از حد معمول اشتها داشته باشد که در این موارد اخذ شرح حال از والدین کودک بسیار کمک کننده است.

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت ادرار زیاد و علت زیاد دستشویی رفتن و ادرار مکرر چیست؟ درمان آن کلیک کنید.

 

در یک کودک بزرگ‌ تر، علائم فتق کشاله ران زمانی که کودک سرفه می‌کند، در حین اجابت مزاج به خود فشار می‌آورد یا برای مدت طولانی می‌ایستد و در این حالت ها علائم آن بیشتر آشکار می‌شود.

علائم فتق کشاله ران که مشکل زا هستند

اگر نتوانید آن را به داخل فشار دهید، محتویات فتق ممکن است در دیواره شکم به دام افتاده باشد (حبس شود). فتق کشاله ران حبس شده می تواند خفه شده و جریان خون را به بافتی که به دام افتاده است قطع می کند. فتق کشاله ران خفه شده (استرانگوله) در صورت عدم درمان می تواند زندگی فرد مبتلا را تهدید کند.

علائم فتق کشاله ران که مشکل زا هستند

علائم و نشانه های فتق کشاله ران خفه شده (استرانگوله) شامل موارد زیر می باشند:

 • حالت تهوع، استفراغ یا هر دو
 • تب
 • درد ناگهانی که به سرعت تشدید می شود
 • برآمدگی فتق که قرمز، بنفش یا تیره می شود
 • ناتوانی در حرکت روده یا دفع گاز

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر برآمدگی فتق قرمز، بنفش یا تیره شد یا اگر متوجه علائم فتق کشاله ران خفه شده شدید، فوراً به دنبال درمان اورژانسی باشید. اگر برآمدگی دردناک یا قابل توجهی در کشاله ران خود در دو طرف استخوان شرمگاهی دارید، به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

این برآمدگی زمانی که ایستاده اید بیشتر قابل توجه است و معمولاً اگر دست خود را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید می توانید آن را احساس کنید.

علل ابتلا به فتق کشاله ران

برخی از انواع این مورد هیچ علت ظاهری ندارند. انواع دیگر ممکن است در نتیجه موارد زیر رخ دهند:

 • افزایش فشار داخل شکم
 • یک نقطه ضعیف از قبل موجود در دیواره شکم
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج یا ادرار
 • فعالیت شدید
 • بارداری
 • سرفه یا عطسه مزمن

در بسیاری از افراد، ضعف دیواره شکم که منجر به فتق کشاله ران می‌شود، قبل از تولد رخ می‌دهد، زمانی که ضعف در عضله دیواره شکم به درستی بسته نمی‌شود.

سایر انواع فتق کشاله ران بعداً زمانی که عضلات به دلیل افزایش سن، فعالیت بدنی شدید یا سرفه‌ های همراه با سیگار ضعیف می‌شوند یا بدتر می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

 

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نشانه‌ های خطرناک هرنی اینگوینال همچنین عوارض هرنی اینگوینال، کلیک کنید.

 

همچنین ممکن است در اواخر زندگی، به ویژه پس از جراحت یا جراحی شکم، نقاط ضعفی در دیواره شکم ایجاد شود. در مردان، نقطه ضعیف معمولا در کانال مغبنی، جایی که طناب اسپرماتیک وارد کیسه بیضه می شود، رخ می دهد. در زنان، کانال مغبنی رباطی را حمل می کند که به نگه داشتن رحم در جای خود کمک می کند و گاهی اوقات این مورد در جایی رخ می دهد که بافت همبند از رحم به بافت اطراف استخوان شرمگاهی متصل می شود.

عوارض فتق کشاله ران

عوارض فتق کشاله ران شامل موارد زیر می باشد:

1.فشار بر بافت های اطراف

 • اکثر انواع آن اگر با جراحی ترمیم نشوند به مرور زمان بزرگ می شوند. در مردان، فتق های بزرگ می توانند به داخل کیسه بیضه کشیده شوند و باعث درد و تورم در فرد مبتلا شوند.

2.فتق اینکارسره

 • اگر محتویات فآن در نقطه ضعف دیواره شکم گیر کند، می تواند روده را مسدود کرده و منجر به بروز درد شدید، حالت تهوع، استفراغ و ناتوانی در اجابت مزاج یا دفع گاز در فرد مبتلا شود.

3.فتق استرانگوله

 • فتق کشاله ران حبس شده می تواند جریان خون بخشی از روده شما را قطع کند. اختناق فتق می تواند منجر به مرگ بافت روده آسیب دیده شود. فتق کشاله ران استرانگوله عامل خطرناکی برای تهدید زندگی فرد مبتلا است و نیاز به جراحی فوری دارد.

تشخیص فتق کشاله ران

معاینه فیزیکی معمولاً تمام چیزی است که برای تشخیص آن لازم است. پزشک شما درد کشاله ران در مردان و زنان و برآمدگی در ناحیه کشاله ران را بررسی می کند. از آنجایی که ایستادن و سرفه می‌تواند فتق را برجسته‌ تر کند، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که بایستید و سرفه کنید یا زور بزنید.

اگر تشخیص به راحتی مشخص نباشد، پزشک ممکن است آزمایش تصویر برداری مانند سونوگرافی شکم، سی تی اسکن یا MRI را درخواست کند.

درمان فتق خفیف کشاله ران

اگر فتق کشاله ران شما کوچک است و شما را آزار نمی دهد، ممکن است پزشک انتظار و پایش علائم فتق کشاله ران را توصیه کند. گاهی اوقات، پوشیدن یک شکم بند محافظت کننده ممکن است به تسکین علائم آن کمک کند.

 

در این مورد ابتدا با پزشک خود مشورت کنید زیرا مهم است که فتق بند محافظت کننده به درستی جا بیفتد و به طرز صحیحی استفاده شود. در کودکان، پزشک ممکن است قبل از فکر کردن به جراحی، فشار دستی برای کاهش برآمدگی اعمال کند.

درمان فتق کشاله ران بزرگ

فتق های بزرگ یا دردناک معمولاً برای تسکین ناراحتی و جلوگیری از بروز عوارض جدی در فرد مبتلا نیاز به جراحی دارند. دو نوع کلی از عمل های فتق وجود دارد که ترمیم فتق باز و ترمیم فتق با حداقل تهاجم می باشد.

1.ترمیم فتق باز

در این روش، که ممکن است با بی حسی موضعی و آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام شود، جراح برشی را در کشاله ران شما ایجاد می کند و بافت بیرون زده را به داخل شکم شما فشار می دهد. سپس جراح ناحیه ضعیف شده را دوخته و اغلب آن را با یک مش مصنوعی (هرنیوپلاستی) تقویت می کند.

سپس دهانه با بخیه، منگنه یا چسب جراحی بسته می شود. پس از جراحی، شما تشویق خواهید شد که در اسرع وقت حرکت کنید، اما ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بتوانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

2.ترمیم فتق کم تهاجمی

در این روش که نیاز به بیهوشی عمومی دارد، جراح از طریق چندین برش کوچک در شکم شما عمل می کند. جراح ممکن است از ابزارهای لاپاراسکوپی یا روباتیک برای ترمیم فتق شما استفاده کند. از گاز برای باد کردن شکم استفاده می شود تا اندام های داخلی راحت تر دیده شوند.

در این روش یک لوله کوچک مجهز به یک دوربین کوچک (لاپاراسکوپ) در یک برش قرار داده می شود. جراح با هدایت دوربین، ابزارهای کوچکی را از طریق برش های کوچک دیگر وارد می کند تا فتق را با استفاده از مش مصنوعی ترمیم کند.

 

مطالعه بیشتر: برای اطلاع و دانش بیشتر در خصوص اینکه قرص فنازومکس 100 برای چی خوبه و عوارض قرص فنازومکس 100، کلیک کنید. 

 

نتایج دراز مدت جراحی های لاپاراسکوپی و فتق باز قابل مقایسه است هر چند که احتمال عود فتق در این روش مقداری بالاتر است.جراحی فتق کم تهاجمی به جراح این امکان را می دهد که از بافت اسکار ناشی از ترمیم فتق قبلی جلوگیری کند.

بنابر این ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که فتق آنها پس از جراحی باز فتق عود می کند. همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به فتق در هر دو طرف بدن (دو طرفه) انتخاب خوبی باشد. مانند جراحی باز، ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید به سطح فعالیت معمول خود بازگردید.

سؤالات متداول فتق کشاله ران

1- چه زمانی نیاز به مراقبت پزشکی می‌باشد؟

علائم شدید ایجاد شده در فرد می‌تواند نشان دهد که فتق کشاله ران روده‌ها را مسدود و با مشکل مواجه کرده است. این حالت مشکلی جدی با نام خفگی با انسداد می‌باشد.

خفگی یا انسداد موجب می‌شود که بافت روده بزرگ یا کوچک از بین رفته و می‌تواند خطرات جانی را برای فرد مبتلا به آن در پی داشته باشد. این شرایط یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

2- ابتلا به فتق کشاله ران چقدر می‌تواند خطرناک باشد؟

بروز آن معمولاً از لحاظ پزشکی کشنده نمی‌باشد؛ اما انسداد فتق می‌تواند کشنده بوده و از این رو باید با درمان فوری برطرف گردد.

3- آیا فتق کشاله ران می‌تواند خودبه‌خود درمان شود؟

فتق کشاله ران خودبه‌ خود درمان نمی‌شود و درمان آن نیاز به انجام عمل جراحی دارد. برای انجام درمان فتق خفیف کشاله ران می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت.

 

همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان فتق خفیف کشاله ران اطمینان حاصل کرد.

 

منبع مقاله

 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inguinal-hernia/symptoms-causes

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید