ادرار توسط کلیه تولید و از طریق مجرای ادرار ترشح می‌شود. مانند سایر مواد زائد متابولیکی، ادرار سمی است و اگر در بدن بماند می‌تواند بیماری نامطلوبی ایجاد کند. رنگ طبیعی ادرار زرد کم رنگ است. اما هنگامی که حاوی بیش از حد اسید اوریک یا نمک‌های غیر آلی باشد، ممکن است کف کند و باعث ایجاد حباب در ادرار شود.

ادرار کف‌آلود معمولاً نشانه‌ای از مشکلات سلامتی نیست و در حالت عادی به دلیل انباشته شدن ادرار در نتیجه عدم استفاده از سرویس بهداشتی در هنگام نیاز به ادرار کردن است. این امر هم‌چنین می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که محصولات تمیز کننده‌ در کاسه توالت وجود داشته باشد، که در این صورت با ادرار واکنش نشان می‌دهند و کف ایجاد می‌کنند.

با این حال، در مواردی که ادرار کف آلود به طور مکرر ظاهر می‌شود، وجود پروتئین در ادرار را نشان می‌دهد که می‌تواند به دلیل مشکلاتی مانند سنگ کلیه یا فشار خون بالا کنترل نشده باشد. در این موارد مراجعه به متخصص ارولوژی برای ارزیابی علت و پیگیری بهترین روش درمانی بسیار مهم است.

علت و درمان ادرار کف‌آلود


علت و درمان ادرار کف‌آلود

اگر به یکباره مقدار زیادی ادرار را تخلیه می‌کنید، یا اگر تمایل به ادرار کردن خیلی سریع و شدید دارید، ممکن است ادرار کف‌آلود به نظر برسد. اما سرعت ادرار فقط می‌تواند باعث ادرار کف آلود موقت شود، اما چندین بیماری پزشکی وجود دارد که می‌تواند باعث ادرار کف‌آلود یا حباب شود.

کمبود آب بدن 

کمبود آب بدن از علل ادرار کف آلود

وقتی آب کافی برای رقیق کردن مواد موجود در ادرار نمی‌نوشید، ادرار ممکن است بسیار تیره، غلیظ و کف‌آلود به نظر برسد. به همین دلیل نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز برای هیدراته شدن و پیشگیری از ادرار کف آلود بسیار حیاتی است.

مشکلات مربوط به کلیه 

یکی از عمل‌کردهای اصلی کلیه‌ها، فیلتر کردن و دفع پروتئین از جریان خون از طریق ادرار است. این پروتئین‌ها برای انجام برخی از عمل‌کردهای اساسی بدن مانند حفظ تعادل مایعات پاسخ‌گو هستند. اما، وقتی از مشکل کلیوی رنج می‌برید، پروتئین‌ها می‌توانند از کلیه نشت کرده و همراه با ادرار از بین بروند. این بیماری به پروتئینوریا معروف است که بیش‌تر به دلیل کلیه‌های بیمار اتفاق می‌افتد. پروتئینوریا مشکلی است که به دلیل آن متوجه ادرار کف‌آلود می‌شوید.

وجود پروتئین در ادرار از طریق یک آزمایش ادرار ساده قابل تشخیص است، که با جمع‌آوری نمونه جریان دوم ادرار و ارسال آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل انجام می‌شود. اگر با این آزمایش وجود پروتئین تشخیص داده شود،  پزشک ممکن است یک مجموعه ادرار 24 ساعته برای بررسی میزان پروتئین آزاد شده درادراردر طول روز توصیه کند.

پزشک هم‌چنین نسبت آلبومین به کراتینین را بررسی می‌کند. برای مثال، بررسی می‌کند که آیا علت، تغییر عمل‌کرد کلیه است، به عنوان مثال، علاوه بر آزمایش‌های دیگر که ممکن است نشان‌دهنده فشار خون یا دیابت باشد.

سطح بالای قند خون یا دیابت 

دو نوع دیابت وجود دارد – نوع اول دیابت نوع 1 است که به دلیل برنامه غذایی ناسالم و عادات غذایی اتفاق می‌افتد و نوع دوم دیابت نوع 2 است که ژنتیکی است و هم‌چنین به دلیل اضطراب یا استرس اتفاق می‌افتد. سطح بالای دیابت به معنای وجود بیش‌تر مولکول‌های گلوکز خون در بدن شما است و گلوکز یک مولکول بزرگ مشابه پروتئین است.

سطح بالای گلوکز خون کلیه‌ها را تحت تأثیر قرار داده یا به آن‌ها آسیب می‌رساند و آن‌ها نمی‌توانند به درستی مولکول‌ها را فیلتر کنند. در نتیجه، کلیه‌های شما نمی توانند از خروج مقدار بیش از حد گلوکز و پروتئین از طریق ادرار که باعث ادرار کف‌آلود است، جلوگیری کنند. بنابراین اگر دیابت دارید، دارو و رژیم غذایی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود.

عفونت ادرار 

عفونت در ادرار می‌تواند به دلیل عفونت ادراری، عادات غیر بهداشتی، بیماری کلیوی و برنامه غذایی نادرست اتفاق بیفتد. بیش‌تر، عفونت ادرار به دلیل کلیه‌های بیمار اتفاق می‌افتد. وقتی کلیه‌ها به اندازه کافی سالم نباشند تا کار فیلتراسیون خود را به پایان برسانند، پس از آن مواد زائد در بدن جمع می‌شوند و باعث برخی عفونت‌ها می‌شوند.

آزمایش کشت ادرار برای تأیید عفونت ادراری، با هدف شناسایی باکتری‌های مسئول عفونت و بنابراین مشخص کردن آنتی بیوتیک برای درمان توسط پزشک، توصیه می‌شود.

سرعت ادرار

وقتی مثانه خیلی پر است و شما بلافاصله به دستشویی نمی‌روید، ممکن است ادرار خیلی سریع خارج شود و هنگام برخورد به کاسه توالت کف کند. اما این نوع ادرار کف آلود معمولاً درعرض چند دقیقه از بین می‌رود و نشان‌دهنده مشکلات جدی نیست.

یک روش خوب برای فهمیدن این‌که ادرار کف آلود به دلیل جریان سریع ادرار است، این است که ادرار را چند دقیقه قبل از شست‌شو در کاسه بگذارید. اگر کف پس از چند دقیقه ناپدید شد، نیازی به درمان نیست. با این حال، هر زمان که تمایل به ادرار کردن دارید، نباید خود را برای مدت طولانی نگه دارید و باید سریعا به دستشویی بروید، زیرا تجمع ادرار می‌تواند احتمال بروز بیماری به عنوان مثال عفونت ادراری، سنگ کلیه و بی‌اختیاری ادرار را افزایش دهد

محصولات تمیز کردن توالت 

برخی از محصولات تمیز کننده‌ای که در کاسه توالت استفاده می‌شود می‌توانند با ادرار واکنش داده و ادرار کف آلود ایجاد کنند و هیچ نوع مشکل سلامتی را نشان نمی‌دهند.

یک روش خوب برای دانستن این‌ که آیا این محصول تمیزکننده است که باعث ایجاد ادرار کف‌آلود شده، ادرار کردن در یک ظرف تمیز است. اگر ادرار کف آلود نشد، احتمالاً ادرار کف آلود ناشی از محصول بوده است، اما اگر ادرار کف آلود شد باید برای ارزیابی علت کف ادرار به پزشک مراجعه کنید.

آیا ادرار کف‌آلود می‌تواند نشانه بارداری باشد؟ 


ادرارکف‌آلود نشانی از بارداری نیست. با این حال‌ اگر زن باردار باشد، ادرار کف‌دار ممکن است وجود پروتئین در ادرار را نشان دهد، که ممکن است نشانه‌ای از پره اکلامپسی باشد. پره اکلامپسی یک عارضه بارداری است که با فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار و تورم بدن مشخص می‌شود که در صورت عدم درمان می‌تواند باعث تشنج شود و جنین را در معرض خطر قرار دهد.

پیشگیری 


پیشگیری از ادرار کف آلود

پیشگیری یا موارد احتیاطی یا توصیه:

  • مصرف نمک خود را محدود کنید. نمک اضافی می‌تواند دشمن شما باشد.
  • آب بنوشید (مقدار زیادی آب) اما از نوشابه خودداری کنید. حداقل 8 لیوان آب در روز امتحان کنید تا هیدراته بمانید.
  • حفظ وزن سالم یک امر ضروری است. آیا اضافه وزن دارید یا چاق هستید؟ پس، باید به سرعت وزن کم کنید.
  • سطح استرس را کاهش دهید. استرس شما را به جایی نمی‌رساند، فقط شما را با یک مشکل جدی سلامتی مواجه می‌کند.
  • گوشت قرمز را با گوشت بدون چربی جای‌گزین کنید. این به این دلیل است که تجزیه گوشت‌های قرمز سخت‌تر است.
  • به طور منظم تمرین کنید. تلاش‌های تناسب اندام همیشه بدن شما را در مسیر درست قرار می‌دهد.
  • غذاهای کم سدیم مصرف کنید تا جایی که می‌توانید از کنسرو سبزیجات، گوشت فرآوری شده، تنقلات و غیره خودداری کنید.
  • مصرف پروتئین خود را کاهش دهید. ادرارکف‌آلود نشان‌دهنده پروتئین در ادرار است. و پروتئین بیش از حد بدان معنی است که کلیه‌های شما مجبورند دو بار (کوتاه‌تر – سخت‌تر از هر زمان دیگری) برای تخلیه مواد زائد پروتئین از بدن کار کنند. قبل از خوردن غذاهای غنی از پروتئین مانند ماهی، مرغ، خوب فکر کنید.
  • تا جایی که می‌توانید از نشستن در توالت‌های عمومی (این مورد برای خانم‌ها بیش‌تر از مردان است) خودداری کنید. اگر مجبور به نشستن هستید، مطمئن شوید که صندلی توالت قبل از استفاده به درستی ضد عفونی شده باشد.
  • از شستن قسمت‌های دستگاه تناسلی خود با فشار اجتناب کنید. در صورت انجام چنین کارهایی، فلور طبیعی قسمت‌های خصوصی را تخریب و مختل کرده و ناحیه تناسلی را در معرض رشد بیش از حد باکتری‌ها قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید