اگر ادرار شما کف آلود به نظر می‌رسد، ممکن است به این دلیل باشد که ادرار شما آن‌قدر سریع به توالت برخورد می‌کند که کف آلود می‌شود.

tel://02188776801

علت کف کردن ادرار چیست؟

علت کف کردن ادرار می تواند طیف وسیعی از عوامل را شامل شود. ادرار کف آلود ممکن است به دلیل مواد شیمیایی توالت یا ابتلای به بیماری‌ها، مانند بیماری‌هایی که بر مثانه یا کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد، رخ دهد و علت کف کردن ادرار.

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه ایا ادرار قهوه ای خطرناک است همچنین رابطه بین سنگ کلیه و ادرار قهوه ای، کلیک کنید.

رنگ ادرار معمولاً زرد کم رنگ تا کهربایی تیره است و همچنین صاف است. عوامل مختلفی، از رژیم غذایی گرفته تا داروها و بیماری‌ها، می‌توانند باعث تغییر در رنگ و بروز ادرار کف آلود شما شوند و علت کف کردن ادرار باشند.

اگر ادرار شما کف آلود به نظر می‌رسد، ممکن است به این دلیل باشد که مثانه شما پر است اما بیماری‌هایی که می‌توانند باعث کف‌آلود شدن ادرار شما می‌شوند، دلایلی هستند که برای درمان آن‌ها باید به پزشک مراجعه کرده و دریابید که چه چیزی باعث کف شدن ادرار شما می‌شود و در صورت بروز آنچه باید بکنید.

عکس ادرار کف آلود

چه علائم دیگری ممکن است همراه با ادرار کف آلود رخ دهد؟

ادرار ممکن است هر چند وقت یک‌بار برای مدت کوتاهی کف کند. این امر معمولاً به دلیل سرعت بالای جریان ادرار است. ادرار کف آلود اگر اغلب اتفاق بیفتد یا با گذشت زمان بدتر شود، احتمالاً نشانه ابتلا فرد به بیماری است.

چه علائم دیگری ممکن است همراه با ادرار کف آلود رخ دهد؟

اگر ادرار شما کف آلود است، به دنبال علائم دیگر نیز باشید. این علائم می‌تواند سرنخ‌هایی باشد که بدانید که یک بیماری باعث بروز این مشکل شده است:
1.تورم در دست‌ها، پاها، صورت و شکم که می‌تواند نشانه تجمع مایع در کلیه‌های آسیب‌دیده باشد.
2.خستگی
3.از دست دادن اشتها
4.حالت تهوع
5.استفراغ
6.مشکل خواب
7.تغییر در میزان ادراری که تولید می‌کنید
8.ادرار کدر
9.ادرار تیره رنگ
10.اگر مرد هستید، در طول ارگاسم دچار ارگاسم خشک شده یا منی ترشح نمی‌شود.
11.اگر مرد هستید، دچار ناباروری بوده یا برای باردار شدن شریک زندگی خود دچار مشکل می‌باشید.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهمترین و رایج ترین علت بی اختیاری ادرار در کودکان چیست؟ کلیک کنید.

علت کف کردن ادرار یا کف آلود ادرار چیست؟

علت کف کردن ادرار یا کف آلود ادرار چیست؟

بارزترین علت ادرار کف آلود، بالا بودن سرعت ادرار در هنگام دفع آن است. همان‌طور که وقتی آب به سرعت از شیر خارج می‌شود کف می‌کند، ادرار نیز اگر سریع به توالت برخورد کند کف می‌کند. این نوع کف نیز باید به سرعت پاک شود. چند علت کف کردن ادرار در زنان و مردان شامل موارد زیر می‌باشد:

1.کم آبی بدن

گاهی اوقات، زمانی که ادرار غلیظ است، ممکن است کف کند. اگر آب زیادی برای نوشیدن نداشته باشید و دچار کم آبی شده باشید، ادرار شما غلیظ‌تر است. از این کم آبی بدون یک علت کف کردن ادرار است.

2.وجود پروتئین در ادرار

ادرار کف آلود همچنین می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما پروتئین زیادی مانند آلبومین در ادرار خود دارید. پروتئین موجود در ادرار شما با هوا واکنش داده و کف ایجاد می‌کند.

3.مشکل کلیوی

به طور معمول، کلیه‌های شما آب اضافی و مواد زائد را از خون شما به ادرار شما پالایش و دفع می‌کنند. پروتئین و سایر مواد مهمی که بدن شما به آن نیاز دارد، آن‌قدر زیاد هستند که در فیلترهای کلیه قرار بگیرند، بنابراین در جریان خون شما باقی می‌مانند و ع ت کف کردن ادرار در شما باشند.

4.آسیب به کلیه

وقتی کلیه‌های شما آسیب می‌بینند، آن‌طور که باید مایعات و الکترولیت‌های بدن شما پالایش نمی‌شوند. کلیه‌های آسیب دیده می‌توانند باعث نشت پروتئین بیش از حد به ادرار شما شوند. به این حالت پروتئینوری می‌گویند. این حالت، نشانه بیماری مزمن کلیوی یا مرحله آخر وارد شده به کلیه است که به آن بیماری کلیوی مرحله نهایی می‌گویند. و یک علت کف کردن ادرار است.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قرص فنازومکس 100 برای چی خوبه؟ عوارض قرص فنازومکس برای سنگ کلیه، کلیک کنید.

5.انزال رتروگراد

انزال رتروگراد یکی از علل کمتر شایع ادرار کف آلود

یکی از علل کمتر شایع ادرار کف آلود، انزال رتروگراد یعنی بیماری است که در مردان زمانی اتفاق می‌افتد که منی به جای آزاد شدن از آلت تناسلی به داخل مثانه برمی‌گردد و یک علت کف کردن ادرار است.

6.آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که می‌تواند باعث کف آلود شدن ادرار، تجمع مایعات و مشکلاتی برای کلیه‌های فرد مبتلا شود. این بیماری به دلیل تجمع یک پروتئین خاص ایجاد می‌شود و می‌تواند بسیاری از اندام‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و یک علت کف کردن ادرار باشد.

7.استفاده از داروی فنازوپیریدین

مصرف داروی فنازوپیریدین (Pyridium، AZO Standard، Uristat، AZO) یکی دیگر از علل کمتر شایع ادرار کف آلود است. افراد این دارو را برای درمان درد ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری مصرف می‌کنند.

8.مواد شوینده توالت

گاهی اوقات، مشکل در واقع فقط توالت و مواد شوینده شماست. برخی از مواد شیمیایی پاک کننده توالت می‌توانند ادرار شما را کف آلود جلوه دهند. اگر علت این موضوع باشد، به محض بیرون کشیدن تمیزکننده از توالت، کف باید متوقف شود.

علت کف کردن ادرار در زنان

علت کف کردن ادرار در زنان تا حدود زیادی، دلایلی مشابه با علت کف کردن ادرار در آقایان دارد. علت کف کردن ادرار در زنان می تواند مواردی مانند ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون، وجود پروتئین در ادرار، مشکل کلیوی، آسیب به کلیه، آمیلوئیدوز، کم آبی بدن و… را در بر گیرد.

حال اگر با این وضعیت روبرو شدیم چکار کنیم؟ با توجه به اینکه بروز کف کردن ادرار در زنان می تواند ناشی از ابتلای به یک بیماری بعضا جدی باشد، بهتر است در مورد رفع علت کف کردن ادرار با یک پزشک متخصص مشورت کنیم.

یک پزشک متخصص و آگاه در زمینه بیماری داخلی و مجاری ادراری می تواند با دقت علائم بروز یافته در زنان مبتلا به کف کردن ادرار را تشخیص داده و با رفع علت کف کردن ادرار، به نگرانی و دغدغه مراجعه کنندگان پایان دهد.

عوامل خطر در ابتلا به ادرار کف آلود چیست؟

در صورت پر بودن مثانه ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به ادرار کف آلود وجود داشته باشد که می‌تواند جریان ادرار شما را قوی‌تر و سریع‌تر کند. اگر ادرار غلیظ‌تر از حد معمول باشد که ممکن است به دلیل کم آبی یا بارداری رخ دهد، ممکن است کف کند. بالا بودن میزان پروتئین موجود در ادرار نیز می‌تواند باعث ایجاد کف شود و معمولاً به دلیل بیماری کلیوی است.
در صورت داشتن موارد زیر احتمال ابتلا به بیماری کلیوی بیشتر است:
1.دیابت
2.سابقه خانوادگی بیماری کلیوی
3.فشار خون بالا
علل انزال رتروگراد شامل موارد زیر می‌باشند:
1.ابتلا به بیماری دیابت
2.داروهایی که برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا نوسان در خلق و خوی استفاده می‌شود
3.آسیب عصبی ناشی از آسیب نخاعی، دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس
4.جراحی روی پروستات یا مجرای ادرار

علت کف آلود بودن ادرار چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک معالج شما احتمالاً یک نمونه ادرار برای آزمایش سطح پروتئین در ادرار شما می‌گیرد. یک آزمایش ادرار که در یک دوره 24 ساعته انجام می‌شود، سطح آلبومین را با سطح کراتینین مقایسه می‌کند که ماده‌ای است که هنگام تجزیه عضلات تولید می‌شود.

این نسبت آلبومین به کراتینین ادرار (UACR) نامیده می‌شود. این شاخص نشان می‌دهد که کلیه‌های شما به چه میزان و کیفیتی خون شما را پالایش می‌کنند. اگر UACR شما بالاتر از 30 میلی گرم در گرم (mg/g) باشد، ممکن است بیماری کلیوی داشته باشید.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت خارش داخل مجرای ادرار مردان همچنین اورتریت چیست؟ کلیک کنید.

همچنین پزشک معالج شما معمولاً، آزمایش‌های دیگری را برای بررسی میزان عملکرد کلیه‌ها انجام می‌دهد. اگر انزال رتروگراد یک علت مشکوک برای ادرار کف آلود شما باشد، پزشک شما وجود اسپرم را در ادرار شما بررسی خواهد کرد.

درمان خانگی ادرار کف آلود چگونه است؟

درمان ادرار کف آلود به علت آن بستگی دارد. اگر ادرار شما غلیظ است، نوشیدن آب و مایعات بیشتر باعث رفع کم آبی و توقف کف می‌شود.

1.درمان دیابت و فشار خون بالا

زمانی که ادرار کف آلود ناشی از آسیب کلیه باشد، باید علت آن را درمان کنید. گاهی اوقات بیماری دیابت و فشار خون بالا باعث بیماری کلیوی می‌شوند. با مدیریت و کنترل خوب این بیماری‌ها می‌توانید پیشرفت آسیب وارد شده به کلیه خود را کاهش دهید.

در این موارد پزشک به شما توصیه می‌کند که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و برای کمک به درمان دیابت، ورزش و فعالیت بدنی زیادی انجام دهید. در کنار این شما باید قند خون خود را اغلب مورد ارزیابی قرار دهید تا مطمئن شوید که در محدوده سالم باقی می‌ماند. قند خون بالا می‌تواند به کلیه‌های شما آسیب برساند.

همچنین ممکن است نیاز به مصرف داروهایی داشته باشید که قند خون شما را کاهش می‌دهد. برای فشار خون بالا، باید مراقب رژیم غذایی خود باشید و از نظر بدنی و فعالیت، فعال باقی بمانید.

محدود کردن نمک و پروتئین در رژیم غذایی می‌تواند هم فشار خون شما را پایین بیاورد و هم از بروز مشکل در کلیه‌ها جلوگیری کند. همچنین پزشک شما می‌تواند مسدودکننده‌های کانال کلسیم، دیورتیک‌ها یا سایر داروهای کاهش دهنده فشار خون را تجویز کند.

مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین دو دارویی هستند که فشار خون را کاهش داده و از کلیه‌ها در برابر آسیب‌های اضافی محافظت می‌کنند.

2.درمان انزال رتروگراد

ابتلا به بیماری انزال رتروگراد نیازی به درمان ندارد مگر اینکه بخواهید فرزندی داشته باشید یا ارگاسم خشک شما را آزار دهد. این موارد در پزشک شما می‌تواند این بیماری را با داروهایی که برای سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند، اما گردن مثانه را می‌بندند تا مایع منی نتواند به داخل مثانه شما نفوذ کند، درمان کند. استفاده از داروهای زیر می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند:
1.برومفنیرامین
2.کلرفنیرامین (آلرژی 12 ساعته کلر- تریمتون، کلرفن SR)
3.افدرین
4.ایمی پرامین (توفرانیل)
5.فنیل افرین (نئو سینفرین، نئو سینفرین خفیف، نئو سینفرین با قدرت اضافی)
6.سودوافدرین (Sudafed Congestion، Nexafed، Zephrex-D)

سوالات متداول

1) علت کف کردن ادرار در زنان چیست؟

ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون، وجود پروتئین در ادرار، مشکل کلیوی، آسیب به کلیه، آمیلوئیدوز، کم آبی بدن و…

2) درمان خانگی ادرار کف آلود شامل چه مواردی است؟

مصرف مایعات و نوشیدنی‌ها، درمان بیماری‌های کلیوی، درمان بیماری فشار خون و دیابت، درمان انزوال رتروگراد

برای انجام درمان مشکل مجاری ادراری می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان مشکلات مجاری ادراری اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://www.healthline.com/health/foamy-urine

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید