اسکن اولتراسوند بیضه، نوعی سونوگرافی جهت تصویربرداری از این ناحیه است. سونوگرافی بدون درد بوده و در آن با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از اندام ها و ساختارهای داخلی بدن بدست میاید. یک دستگاه مبدل دستی امواج صوتی را تولید می کند، این امواج در بدن حرکت می کنند و به مبدل باز می گردند. مبدل اطلاعات را به کامپیوتر می فرستد و کامپیوتر این اطلاعات را به تصاویر بصری تبدیل می کند. این نوع تصویربرداری، با عکسبرداری اشعه ایکس استانداردی که در آن از اشعه یونیزان استفاده می شود متفاوت است. سونوگرافی می تواند جزئیاتی مانند وجود کیست های پر از مایع را که اشعه ایکس قادر به نشان دادنشان نیست، نشان دهد. سونوگرافی و سونوگرام نام های دیگر اسکن اولتراسوند هستند. سونوگرافی بیضه را می توان سونوگرافی اسکروتوم نیز نامید.

سونوگرافی کیسه بیضه به پزشک اجازه می دهد تا ساختارهای داخل کیسه بیضه را ببیند. این سونوگرافی شامل تصاویری از بیضه ها، مجرای دفران (لوله های منی بر) و بربیضه می باشد.

سونوگرافی بیضه به چه دلایلی انجام می شود؟


این آزمایش به تشخیص اختلالات بیضه، کیست بیضه و وجود اختلال در اپیدیدیم که لوله ای است که اسپرم تولید شده توسط بیضه ها را جمع آوری و انتقال می دهد، کمک می کند.

پزشک شما ممکن است در شرایط زیر درخواست سونوگرافی بیضه کند:

 • برای تشخیص میزان آسیب وارده ناشی ازضربه به کیسه بیضه
 • برای ارزیابی علت ناباروری مانند انسداد رگ های مایع منی
 • برای تشخیص عدم نزول بیضه
 • برای تشخیص علل درد بیضه یا تورم مانند التهاب یا پیچ خوردگی رگ ها. پیچ خوردگی بیضه وضعیتی است که در آن طناب اسپرماتیک (طناب خونرسانی به بیضه ها) پیچ خورده است. این آزمایش همچنین می تواند به یافتن علت پیچ خوردگی رگ های بیضه کمک کند.
 • تومورهای بیضه: از سونوگرافی کیسه بیضه می توان برای بررسی اینکه آیا یک توده جامد در کیسه بیضه خود دارید که نشان دهنده وجود تومور است یا اینکه کیست پر از مایع در کیسه بیضه خود دارید، استفاده کنید.
 • واریکوسل
 • علاوه بر این، این سونوگرافی همراه با داپلر به بررسی جریان خون در بیضه ها کمک می کند.

چه کسی سونوگرافی بیضه انجام می دهد؟


سونوگرافیست ها انجام سونوگرافی بیضه را انجام میدهند. تکنسین سونوگرافی و تکنسین اولتراسوند نام های دیگر این افراد است. رادیولوژیست نتایج سونوگرافی را می خواند و تفسیر می کند. رادیولوژیست ها همچنین معاینات تصویربرداری خاصی از جمله بیوپسی با هدایت اولتراسوند را انجام می دهند. رادیولوژیست گزارشی را برای پزشک شما ارسال می کند و پزشک شما را از نتایج سونوگرافی مطلع میکند.

سونوگرافی بیضه چگونه انجام می شود؟


سونوگرافی بیضه شما در یک بخش رادیولوژی، در بخش کلینیک یا بیمارستان انجام می شود. این معاینه در یک اتاق کم نور برای مشاهده بهینه تصاویر سونوگرافی انجام می شود.

به طور کلی، مراحل سونوگرافی بیضه به شرح زیر است:

 • لباستان را از کمر به پایین در می آورید، یا لباس مخصوصی میپوشید که در آن ناحیه ی کمر به پایین جهت عکسبرداری لخت باشد.
 • به پشت دراز می کشید و پاهای خود را باز می کنید. متخصص سونوگرافی ممکن است پارچه ای را زیر کیسه بیضه شما قرار دهد تا کمی آن را بلند کند.
 • متخصص سونوگرافی ژل اولتراسوند گرم را روی پوست کیسه بیضه شما اعمال می کند. ژل به مبدل کمک می کند تا تماس خود را با پوست شما حفظ کند و امواج صوتی را منتقل کند.
 • متخصص سونوگرافی مبدل را روی کیسه بیضه شما قرار می دهد و آن را به آرامی روی مناطقی که نیاز به تصویربرداری دارند حرکت می دهد.
 • پس از اتمام تصویربرداری، می توانید ژل را پاک کنید. ذاتا این ژل بر پایه آب است و خودش به سرعت خشک می شود.

سونوگرافی بیضه چقدر طول می کشد؟


سونوگرافی بیضه از ابتدا تا پایان حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

خطرات و عوارض احتمالی سونوگرافی بیضه چیست؟


برخلاف اشعه ایکس، سونوگرافی استاندارد از هر نوع، از جمله سونوگرافی بیضه، هیچ خطرو عوارضی ندارد.

چگونه برای سونوگرافی بیضه آماده شوم؟


هیچ آمادگی خاصی برای سونوگرافی بیضه لازم نیست. با این حال، برخی از مردان و پسران از انجام سونوگرافی بیضه خجالت میکشند و در اینصورت باید از لحاظ ذهنی و روحی برای انجام این سونوگرافی آماده شوند. اگرچنانچه متخصص سونوگرافی خانم باشد میتوانید از قبل این موضوع را با بخش مربوطه در میان بگذارید تا متخصص مذکر از شما تصویربرداری کند.

بعد از سونوگرافی بیضه چه کاری باید بکنم؟


از آنجایی که سونوگرافی بیضه، غیر تهاجمی است، نیازی به دوره نقاهت ندارید. پس از سونوگرافی، میتوانید به فعالیت های روزمره خود برگردید و رژیم غذایی روزانه خود را داشته باشید.

نتایج انجام سونوگرافی بیضه کدامند؟


پس از تکمیل گزارش رادیولوژیست، پزشک شما نتایج سونوگرافی بیضه را با شما در میان می گذارد. نتایج حاصل از این سونوگرافی، اقدامات بعدی الزامی مانند روش درمان یا آزمایش ها یا معاینات بیشتر را تعیین میکند.

در سونوگرافی بیضه، اگر بیضه ها و سایر نواحی کیسه بیضه، طبیعی به نظر برسند پس شما مشکلی ندارید؛ اما یافته های غیر طبیعی در نتایج می تواند نشانه ای از شرایط زیر باشد:

آیا درد خواهم داشت؟


سونوگرافی دردناک نیست. با این حال، اگر ناحیه حساسی دارید، ممکن است زمانی که مبدل روی آن حرکت می کند، آن را احساس کنید. همچنین ممکن است در زمان‌های خاصی در طول معاینه، فشار مبدل را احساس کنید. اگر احساس درد شدید داشتید سریعا آنرا به متخصص سونوگرافی اطلاع دهید.

تست های دیگری که می توان با سونوگرافی کیسه بیضه انجام داد چیست؟


سونوگرافی داپلر ممکن است به شناسایی جریان خون در کیسه بیضه و بیضه ها کمک کند که این امر می تواند به تعیین پیچ خوردگی بیضه کمک کند. چراکه در صورت پیچ خوردگی بیضه، جریان خون بیضه ها کاهش می یابد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید