انزال زودرس، نوعی اختلال عملکرد جنسی است که در هنگام ارگاسم در مردان اتفاق می‌افتد و باعث خارج شدن منی (انزال) بسیار زودتر از زمان دلخواه خود فرد یا شریک زندگی او می‌شود. این اتفاق اغلب قبل از دخول یا اندکی پس از آن، در حین مقاربت جنسی رخ می‌دهد.

tel://02188776801

زود انزالی می‌تواند هم برای شما و هم برای شریک جنسی شما یک تجربه ناامید کننده باشد و لذت زندگی جنسی شما را کمتر کند. علت آن، شامل مشکلات جسمانی و عدم تعادل شیمیایی و عوامل عاطفی/ روانی است. با این حال خبر خوب این است که این وضعیت معمولاً قابل درمان است.

ممکن است انزال زودرس طی چند هفته یا چند ماه به خودی خود برطرف شود- این وضعیت همیشه یک بیماری دراز مدت نیست. فرد بیمار می‌تواند به وسیله کار کردن همراه یک پزشک متخصص یا درمانگر، در جهت رفع هر گونه استرس مربوط به این مشکل اقدام نماید.

تکنیک‌های رفتاری، دریافت دارو و مشاوره، عمدتاً روش‌های درمان انزال زودرس در مردان می‌باشند.

چه چیزهایی باعث انزال زودرس می‌شوند؟ 


چه چیزهایی باعث انزال زودرس می‌شوند؟

عوامل جسمانی شیمیایی و عاطفی/ روانی می‌توانند باعث انزال زودرس شوند.

 مشکلات جسمانی و شیمیایی شامل موارد زیر می‌باشند :

 • تشخیص یک اختلال نعوظ زمینه‌ای
 • یک مشکل هورمونی مرتبط با سطح اکسی‌توسین که در عملکرد جنسی مردان نقش دارد. سایر سطوح هورمونی که در عملکرد جنسی نقش دارند عبارتند از: هورمون لوتئینه (LH)، پرولاکتین و هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)
 • سطح پایین سروتونین یا دوپامین یعنی مواد شیمیایی در مغز، که در ایجاد میل جنسی و هیجان نقش دارند.
 • حساسیت بیش از حد آلت تناسلی مردانه به تحریک

دلایل احساسی یا روانی عبارتند از:

 •  استرس
 •  مشکلات موجود در روابط
 •  افسردگی

آیا انزال زودرس علائم دیگری نیز دارد؟ 


انزال زودرس را می‌توان به دو دسته مادام‌العمر (اولیه) و اکتسابی (ثانویه) تقسیم کرد. انزال زودرس مادام العمر هنگامی است که فرد تقریباً در تمام تجارب جنسی خود، دچار انزال زودرس شود. انزال زودرس اکتسابی زمانی است که انزال طبیعی بوده اما به طور ناگهانی انزال زودرس شروع شده باشد.

علائم انزال زودرس عبارتند از:

 • داشتن کنترل اندک روی انزال
 • ترس از فعالیت جنسی به دلیل انزال زودرس
 • احساس خجالت، گناه  ناامیدی و گیجی

اگرچه انزال زودرس عوارض جانبی یا درازمدت ندارد؛ اما می‌تواند منجر به استرس، مشکل در رابطه و مسائل باروری شود؛ زیرا در صورت بروز انزال قبل از مقاربت جنسی، باروری برای یک زوج دشوار می‌شود.

انزال زودرس چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


انزال زودرس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر دچار زود انزالی مکرر هستید یا زود انزالی باعث اضطراب و افسردگی شما شده است و روابط شما را تحت تأثیر قرار داده است، بهتر است ترتیب ملاقات با یک متخصص اورولوژی را بدهید.

متخصص اورولوژی با پرسیدن سوالاتی درباره تجربیات جنسی شما، بررسی را آغاز می‌کند و احتمالاً سوالات زیر را از شما خواهد پرسید:

 • چه مدت است که دچار این مشکل هستید؟
 •  این مشکل در چه شرایطی برای شما اتفاق افتاده است؟
 • هر چند وقت یکبار این مشکل اتفاق می‌افتد؟
 • آیا در هر تلاش برای رابطه جنسی، انزال زودرس اتفاق می‌افتد؟
 • آیا در حفظ نعوظ مشکلی ندارید؟

اگرچه این سوالات، پرسش‌هایی شخصی هستند؛ اما مهم است که صادقانه به متخصص اورولوژی خود پاسخ دهید تا بتواند منبع مشکل شما را به بهترین نحو ممکن تشخیص دهد.

متخصص اورولوژی شما همچنین در مورد سابقه سایر بیماری‌ها و مشکلات پزشکی و هرگونه دارویی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای بدون نسخه، مکمل‌ها و محصولات گیاهی سوال خواهد کرد.

آیا برای تشخیص زود انزالی به آزمایش احتیاج است؟ 

معمولاً برای تشخیص آن به تست‌های آزمایشگاهی احتیاجی نیست؛ مگر اینکه پزشک شما مشکوک باشد که یک مشکل بهداشتی زمینه‌ای در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد.

انزال زودرس چگونه درمان می‌شود؟ 


انزال زودرس چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های درمانی مختلفی برای انزال زودرس وجود دارد؛ این گزینه‌ها شامل رفتار درمانی، دریافت مشاوره و دارو است. بیشتر علل زود انزالی، معمولاً ابتدا با رفتار درمانی و یا مشاوره درمان می‌شوند تا نگرانی‌های عاطفی، اضطراب عملکرد یا عوامل استرس برطرف شوند. اغلب ممکن است همزمان از بیش از یک روش درمانی استفاده شود.

رفتار درمانی زود انزالی در مردان


رفتار درمانی شامل آزمایش متدهای مختلف، برای به تاخیر انداختن ارگاسم است. هدف از آن این است که به شما آموزش داده شود که چگونه بدن و احساسات خود را کنترل کنید این روش‌ها عبارتند از:

 • شروع و توقف: در این روش شما یا شریک زندگی شما، آلت تناسلی شما را تا نزدیک شدن به نقطه ارگاسم تحریک می‌کنید و سپس تحریک را برای مدت زمان ۳۰ ثانیه متوقف می‌کنید تا کنترل واکنش خود را مجدداً بازیابید. قبل از آنکه به خود اجازه دهید به ارگاسم برسید، این روش «شروع و توقف» را سه یا ۴ بار تکرار کنید. تمرین این روش را تا زمانی که کنترل خوبی پیدا کنید، ادامه دهید.
 •  فشار درمانی: در این روش شما یا شریک زندگی شما، آلت تناسلی شما را تا نزدیک شدن به نقطه ارگاسم تحریک می‌کنید و سپس به آرامی سر آلت تناسلی را به مدت ۳۰ ثانیه فشار می‌دهید تا نعوظ به تدریج از دست برود. قبل از اینکه به خود اجازه به ارگاسم رسیدن بدهید، باید این روش را چندین بار تکرار کنید. تمرین این روش را تا حدی ادامه دهید که  بر تاخیر ارگاسم خود کنترل پیدا کنید.
 • انحراف فکری: ایده اصلی استفاده از این روش این است که هنگام تحریک جنسی، توجه خود را به چیزها و مسائل غیر جنسی معمولی متمرکز کنید. نام بردن این چیزهای غیر جنسی یک روش خوب برای متمرکز باقی ماندن بر انحراف توجه خود است. به عنوان مثال نام بردن تمام مکان‌هایی که هنگام رانندگی کردن به سمت باشگاه یا محل کار خود از آنها می‌گذرید؛ یا نام بردن تمام بازیکنان تیم فوتبال مورد علاقه خود یا نام بردن تمام محصولات موجود در راهروهای فروشگاه مورد علاقه خود.

مشاوره 

اگر علت زود انزالی شما روانشناختی، عاطفی یا به دلیل مسائل و مشکلات مربوط به رابطه شما دلایلی مانند اضطراب، افسردگی، استرس، احساس گناه یا رابطه نامناسب باشد؛ می‌توانید از یک روانشناس یا روانپزشک، زوج درمانگر یا درمانگر جنسی کمک بگیرید. متخصص اورولوژی شما می‌تواند شما را به این متخصصان بهداشتی ارجاع دهد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، به ویژه انجام تمرینات کف لگن در درمان‌های بالینی مورد استفاده قرار گرفته است؛ با این حال درباره تاثیر آنها در زود انزالی، کمبود شواهد علمی وجود دارد.

داروها زود انزالی در مردان

برای درمان زود انزالی، داروهایی مانند مهارکننده‌های انتخابی گیرنده سروتونین (SSRIها) یا مهار کننده‌های فسفو دی استراز مانند ویاگرا (سیلدنافیل) مخصوصاً با دستور مصرف همزمان نیز تجویز می‌شوند که می‌توانند برای زود انزالی مفید باشند. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که ترکیب بازدارنده‌های فسفو دی استراز و رفتار درمانی، در درمان زود انزالی موفقیت‌آمیز است.

سایر درمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کرم بی‌حس کننده
 •  اسپری لیدوکائین
 •  استفاده از بیشتر از یک کاندوم
 •  داروی گیاهی آیورودا
 •  مکمل‌های روی
 •  تغییرات رژیم غذایی

منابع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/syc-20354900

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33932044/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید