عمل واریکوسل چقدر طول میکشد ؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اینکه عمل واریکوسل چقدر طول میکشد ، بهتر است بدانید که عارضه واریکوسل به بزرگ‌شدگی غیرعادی رگی گفته می‌‌شود که درون کیسه بیضه قرار داشته و در تخلیه بیضه‌ها نقش دارد.

tel://02188776801

جراحی واریکوسل روشی جراحی است که با هدف درمان عارضه واریکوسل در آقایان انجام می‌گردد. برای دریافت اطلاعات کامل راجب علت واریکوسل به مطالب تخصصی و مفید ما در وب سایت مراجعه کنید .

عمل واریکوسل چیست؟

عمل واریکوسل مجموعه‌ ای از روش‌ های جراحی است که عارضه به وجود آمده واریکوسل را ترمیم می‌کند. واریکوسل یک اختلال رایج در سیاهرگ‌ های داخل کیسه بیضه شما است.

کیسه بیضه کیسه‌ای از جنس پوست پشت آلت تناسلی است. معمولاً حاوی بیضه‌ها است. اگر واریکوسل دارید، وریدهای داخل کیسه بیضه شما بزرگ‌ تر از آن چیزی است که باید باشد.

در ادامه به بررسی روش‌ های عمل واریکوسل، اینکه عمل واریکوسل چقدر طول می‌کشد و دوره نقاهت عمل واریکوسل خواهیم پرداخت.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل واریکوسل هستند؟

 اختلال واریکوسل حدود 1 نفر از هر 5 مرد در دنیا را مبتلا می‌کند. این اختلال می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتند. با این حال، معمولاً افراد در دوران بلوغ یا اندکی پس از آن متوجه ابتلای خود به اختلال واریکوسل می‌شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل واریکوسل هستند؟

تقریباً نیمی از مردان، عمل واریکوسل را برای بهبود شانس باروری خود انتخاب می‌کنند. در صورت داشتن درد زیاد در بیضه یا کاهش تولید تستوسترون و یا اختلال باروری، پزشک معالج شما ممکن است عمل واریکوسل را به عنوان یک روش درمانی مبتنی بر جراحی به شما توصیه کند.

عمل واریکوسل چگونه انجام می‌شود؟

عمل واریکوسل شامل چندین روش جراحی برای درمان بیماری واریکوسل می‌باشد. قبل از جراحی واریکوسل نیاز است که کارهای زیر را انجام دهید عمل واریکوسل چگونه انجام می‌شود؟

 

 • در صورت مصرف دارو یا مکمل به پزشک معالج خود در این زمینه اطلاع دهید. همچنین نیاز است که قبل از عمل، مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) یا آسپرین را متوقف کنید تا خطر بروز خونریزی در طول جراحی واریکوسل در شما کاهش یابد.
 • دستورات ناشتا بودن قبل از انجام عمل واریکوسل که توسط پزشک معالج توصیه می‌شود را رعایت کنید. ممکن است لازم باشد که 8 تا 12 ساعت قبل از انجام جراحی واریکوسل چیزی نخورید یا نیاشامید.
 • از کسی بخواهید که شما را به بیمارستان برساند. سعی کنید روزی که در آن عمل واریکوسل را انجام می‌دهید را از کار یا مسئولیت‌های دیگر مرخصی بگیرید.
 • عمل واریکوسل شامل روش طلایی میکروسرجری، آمبولیزاسیون و لاپاراسکوپی است و با نظر پزشک معالج هرکدام از روش‌ های یاد شده ممکن است برای درمان اختلال واریکوسل مورد استفاده قرار گیرند.

عمل واریکوسل چقدر طول می‌کشد؟

 در جواب پرسش محوری عمل واریکوسل چقدر طول می‌کشد؟ در این مورد گفت، اینکه عمل واریکوسل چند ساعت طول می‌کشد، به نوع تکنیکی که پزشک جراح شما استفاده می‌کند بستگی دارد. از این رو مثلاً عمل واریکوسل میکروسرجری ممکن است بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت زمان ببرد.

عمل واریکوسل لاپاراسکوپی معمولاً ۶۰ دقیقه زمان‌ بر خواهد بود. عمل واریکوسل لاپاراسکوپی دو طرفه یا عمل واریکوسل میکروسرجری دو طرفه دو برابر زمان عادی طول خواهد کشید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با درمان خانگی واریکوسل گرید 3 ، کلیک کنید .

بعد از عمل واریکوسل چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از عمل واریکوسل، جراح بخیه‌ های شما را با بانداژ می‌ پوشاند. متخصص بیهوشی نیز تزریق بیهوشی به بدن شما را متوقف می‌کند. شما به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد.

گروه درمانی منتظر می‌مانند تا شما به هوش آمده و بعد از آن سلامت کلی شما را بررسی کنند. هنگامی که از خواب بیدار میشوید، ممکن است احساس گیجی کنید.

همچنین ممکن است در ناحیه کشاله ران یا شکم احساس درد کنید. هنگامی که گروه درمانی تشخیص دادند که شرایط شما ایمن و پایا است، شما را مرخص می‌کنند (به شما اجازه می‌دهند از بیمارستان مرخص شده و به خانه بروید).

در بیشتر موارد، می‌توانید چند ساعت پس از انجام عمل واریکوسل که چند ساعت طول می‌کشد، خانه بروید. با این حال، باید در کنار خود یکی از اعضای خانواده یا دوستی را داشته باشید که شما را به خانه برساند.

یکی از دوستان یا اعضای خانواده نیز باید در یکی دو روز اول بعد از عمل و در دوره نقاهت عمل واریکوسل و مراقبتهای بعد از عمل بیضه به شما کمک کند.

دوره نقاهت عمل واریکوسل

همه اعمال جراحی طبیعتاً خطراتی را به همراه دارند. برخی از خطرات عمل واریکوسل شامل موارد زیر می‌باشد:

 •  خطرات مرتبط با بیهوشی
 • مشکلات درمانی
 • عفونت
 •  توده خون لخته شده (هماتوم).
 • تورم
 • کبودی
 • جای زخم
 •  بروز حساسیت در بیضه‌های شما
 • هیدروسل
 • آسیب به شریان بیضه

در موارد نادری، بیضه شما ممکن است توانایی عملکرد خود را از دست بدهد یا بعد از عمل واریکوسل ممکن است دوباره اختلال واریکوسل در شما عود کند.البته باید توجه داشت امروزه با پیشرفت تکنیک های میکروسرجیکال این عوارض به حداقل رسیده اند و باید مراقبت های بعد عمل واریکوسل را نیز با دقت انجام داد .

مطالعه بیشتر : از واریکوسل گرید ۱ چه میدانید ، کلیک کنید .

مراقبت های بعد از عمل واریکوسل

مهم است که به یاد داشته باشید که بدن شما منحصر به فرد است، بنابر این زمان بهبودی و دوره نقاهت عمل واریکوسل در شما ممکن است متفاوت از دیگران باشد.

به طور کلی، تورم و کبودی در کشاله ران و کیسه بیضه باید در عرض سه تا چهار هفته از بین برود. ممکن است تا شش هفته در کشاله ران خود حساسیت داشته باشید.

دیگر موارد مهم در دوره نقاهت عمل واریکوسل شامل موارد زیر می‌باشد، که گاها سوالات متعددی راجب موارد متفاوت در ذهن بیمارن مطرح میشود مانند اینکه بعد از عمل واریکوسل چه بخوریم و یا چه اقداماتی انجام دهیم .

 • مدیریت درد در دوره نقاهت عمل واریکوسل

برای مدیریت درد در دوره نقاهت عمل واریکوسل، برخی از افراد از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین (Bayer®)، ایبوپروفن (Advil®) یا ناپروکسن (Aleve®) استفاده می‌کنند.

مدیریت درد در دوره نقاهت عمل واریکوسل

البته همه نمی‌توانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را مصرف کنند، بنابراین در صورت نیاز حتماً  در این مورد و برای انتخاب بهترین و ایمن‌ترین داروی ضد درد با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین پزشک شما در کار مدیریت درد، ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای دیگری را تجویز کند. این داروها را باید مطابق دستور مصرف نمایید.

برای کمک به کاهش درد و تورم بعد از عمل واریکوسل، یک کیسه یخ را به مدت 10 دقیقه روی نواحی آسیب دیده خود قرار دهید. ممکن است نیاز باشد که این کار را به طور مکرر در طول روز انجام دهید.

 • تمیز نگه داشتن بدن در دوره نقاهت عمل واریکوسل

برای کمک به بهبودی بدن در حین بهبودی و دوره نقاهت عمل واریکوسل، نواحی آسیب دیده بدن خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید تا از بروز عفونت در شما جلوگیری شود.

قبل از تعویض بانداژ دست‌ های خود را با آب و صابون بشویید. هنگام بهبودی بهتر است از حمام کردن طولانی که کل بدن را شامل شود، خودداری کنید.

دوش بگیرید و مناطق آسیب دیده خود را به آرامی تمیز کنید. همچنین باید از شنا کردن غوطه‌ور کردن بدن خود در آب خودداری کنید.

 • اجتناب از انجام فعالیت شدید

ورزش‌های شدید می‌توانند برش و بخیه‌های شما را تحت فشار قرار دهند. از این رو در دوره نقاهت عمل واریکوسل و حداقل به مدت دو هفته از بلند کردن اجسام یا وزنه‌های بیش از 10 پوند خودداری کنید.

 • رژیم غذایی درست برای پیشگیری از بروز یبوست

یبوست و زور زدن در حین اجابت مزاج (مدفوع) در دوره نقاهت عمل واریکوسل می‌تواند بخیه‌های شما را تحت فشار قرار دهد و موجب بروز خونریزی و نشت مایعات از محل زخم شود.

برای غلبه بر این مشکل میوه‌ ها، سبزی‌ ها، غلات کامل و سایر غذاهای پر فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. همچنین نوشیدن آب کافی ایده خوبی است. جدای از موارد یاد شده در بالا می‌توانید از نرم‌ کننده‌ های مدفوع یا هیدروکسید منیزیم (شیر منیزیا) استفاده کنید تا دفع مدفوع در شما راحت‌تر شود.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از اینکه چه کسانی واریکوسل میگیرند، کلیک کنید.

سؤالات متداول

1 – آیا می‌توانم بعد از عمل واریکوسل  رابطه جنسی داشته باشم؟

انجام رابطه جنسی در ابتدای دوره نقاهت عمل واریکوسل می‌تواند بخیه‌ های محل جراحی را تحت فشار قرار دهد. از این رو باید حداقل یک هفته پس از عمل واریکوسل از خود ارضایی و رابطه جنسی خودداری کنید. تا دچار مشکلات یاد شده نشوید.

2 – چه زمانی می‌توانم به مدرسه یا کار برگردم؟

اکثر افراد می‌توانند ظرف سه روز بعد از انجام عمل واریکوسل و بهبودی حال خود، به مدرسه یا کار خود و فعالیت اجتماعی شان برگردند.

3 – عمل واریکوسل چقدر دردناک است و راه کنترل درد در دوره نقاهت عمل واریکوسل چیست؟

عمل واریکوسل جراحی سرپایی با میزان درد اندک است . درد باید پس از چند روز از عمل جراحی شروع به بهبود کند. از این رو می‌توانید درد خود را با مسکن‌ های بدون نسخه کنترل کنید. همچنین برای موارد شدیدتر پزشک معالج شما ممکن است مسکن‌های قوی‌ تری را تجویز کند.

4 – عمل واریکوسل چند ساعت طول می‌کشد؟

یکی از دغدغه‌ های ذهنی متقاضیان عمل واریکوسل این است که عمل واریکوسل چقدر طول می‌کشد؟ عمل واریکوسل میکروسرجری ممکن است بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. عمل واریکوسل لاپاراسکوپی معمولاً ۶۰ دقیقه زمان‌بر خواهد بود. عمل واریکوسل لاپاراسکوپی دو طرفه یا عمل واریکوسل میکروسرجری دو طرفه دو برابر زمان عادی طول خواهد کشید.

5 – اقدامات مهم در دوره نقاهت عمل واریکوسل شامل چه مواردی است؟

در دوره نقاهت عمل واریکوسل مدیریت درد، نظافت صحیح، رعایت رژیم غذایی پر از فیبر، اجتناب از انجام حرکات شدید و تماس جنسی می‌تواند در بهبود هرچه سریع‌تر شما مؤثر و مفید باشد.

برای انجام جراحی واریکوسل بیضه می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌ علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از تجربه موفق جراحی واریکوسل بیضه اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله :

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24234-varicocelectomy

https://www.healthline.com/health/mens-health/varicocelectomy#procedure

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید