قرص رواتینکس (Rowatinex) حاوی روغن‌های ضروری برای دفع سنگ کلیه

یکی از بیماری‌های شایع اورولوژی، سنگ کلیه و یا سنگ مثانه است. گروه‌های مختلفی از داروها برای دفع سنگ استفاده می‌شود. از مدت‌ها قبل در درمان سنگ کلیه از داروهای گیاهی (روغن‌های اساسی و یا ترپن‌ها) استفاده می‌شده است. یکی از داروها، که بر اساس ترکیب خاصی از ترپن‌ها ساخته شده است، داروی رواتینکس (Rowatinex) است که دارای یک عمل سه‌گانه است: لیتولیت، اسپاسمولیتیک و ادرار آور. اولین آزمایشات بالینی با رواتینکس بین سال‌های 1954-1956 رخ داده است. از آن زمان به بعد در بسیاری از کشورهای جهان به طور فعال در درمان ورم سنگ و یا دفع سنگ کلیه استفاده شده است. کاربردهای رواتینکس عبارتند از: پیشگیری از بیماری سنگ کلیه، جلوگیری از عود تشکیل سنگ، درمان محافظه‌کارانه سنگ کلیه، قولنج کلیه و عفونت مزمن دستگاه ادراری. در ادامه مطلب درباره علت سنگ کلیه و عملکرد قرص رواتینکس بیشتر توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قرص رواتینکس و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری متخصص بیمارهای کلیه و مجاری ادرار (اورولوژی) با شماره تلفن‌های 02188776801  – 09107585358 تماس حاصل فرمایید.

سنگ کلیه 


سنگ کلیه

سنگ کلیه زمانی ایجاد می‌شود که مقادیر کم مواد معدنی از ادرار در کلیه یا میزنای رسوب می‌کند. میزنای مجرایی است که کلیه را به مثانه متصل می‌کند. مواد معدنی اضافی به مرور زمان سبب تشکیل سنگ کلیه می‌شوند.

سنگ‌های کلیه معمولاً کوچک هستند و به خودی خود از دستگاه ادراری عبور می‌کنند. امکان تشکیل سنگ کلیه در آب و هوای گرم یا در تابستان بیشتر می‌باشد. در اثر کم آب شدن بدن، غلظت مواد معدنی در ادرار افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه ذرات کوچک مواد معدنی راحت‌تر رسوب کرده و تشکیل سنگ کلیه می‌دهند. سنگ کلیه در مردان به میزان سه برابر بیشتر از زنان ایجاد می‌شود. همچنین عوامل ژنتیکی نیز در بروز این عارضه مؤثر هستند. احتمال ایجاد سنگ کلیه در افرادی که قبلاً به این عارضه دچار شده‌اند بیشتر می‌باشد.

قرص رواتینکس حاوی روغن‌های ضروری یکی از راه‌های پیشگیری از سنگ کلیه در افرادی است که احتمال ابتلا به سنگ کلیه در آن‌ها زیاد است.

دلایل ایجاد سنگ کلیه 


ایجاد سنگ کلیه به یک دلیل خاص محدود نمی‌شود؛ با این حال کم‌آبی مهم‌ترین دلیل بروز این عارضه می‌باشد.

  • سنگ کلیه می‌تواند در اثر عدم تعادل سوخت و ساز بدن نیز ایجاد شود. در این حالت مقادیر زیاد نمک معدنی در ادرار تجمع پیدا می‌کنند. در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند نقرس، کم‌آبی مزمن و برخی از انواع سرطان، سنگ ساخته شده از اسید اوریک ایجاد می‌شوند.
  • پرکاری پاراتیروئید، عارضه‌ای که سبب فعالیت بیش از حد غده پاراتیروئید می‌شود نیز با ایجاد سنگ کلیه مرتبط می‌باشد. همچنین برخی از عارضه‌های مرتبط با روده‌ها و عفونت باکتریایی مزمن دستگاه ادراری نیز می‌توانند منجر به ایجاد سنگ کلیه شوند.

در صورت وجود سنگ در کلیه به هر علتی، قرص رواتینکس می‌تواند در درمان و دفع آن مؤثر باشد. قبل از مصرف این دارو از پزشک خود درباره مناسب بودن این دارو برای خود مطمئن شوید.

چرا سنگ کلیه باید درمان شود؟


سنگ‌های کوچک در کلیه معمولاً باعث ایجاد درد نمی‌شوند. سنگ‌های بزرگتر می‌توانند باعث انسداد جریان ادرار شده و سبب ورم کلیه و ایجاد درد شوند. اگر سنگ به میزنای وارد شود، می‌تواند باعث ایجاد درد ناگهانی و شدید به نام رنال کولیک شود. رنال کولیک به عنوان درد متناوب و دوره‌ای توصیف می‌شود که برای چندین دقیقه ادامه داشته و معمولاً در زمان اول صبح یا دیرهنگام در زمان شب (زمانی که شخص در حال استراحت یا در وضعیت نشسته قرار دارد) ایجاد می‌شود. سنگ‌های کلیه می‌توانند باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ، خون در ادرار، تب و درد در زمان ادرار شوند. در صورت مسدود شدن جریان ادرار، امکان دارد کلیه سریعاً آسیب ببیند. همچنین امکان بروز عفونت شدید پیلونفریت نیز در اثر انسداد جریان ادرار وجود دارد.

بنابر این در صورت درمان نشدن و خارج نشدن سنگ از کلیه، علائم آزار دهنده‌ای ممکن است زندگی روزمره شما را دچار مشکل کند. قرص رواتینکس گزینه خوبی برای درمان و خلاص شدن از سنگ کلیه است. قرص رواتینکس به علت دارا بودن روغن‌های ضروری برای دفع سنگ، هیچ ضرری ندارد.

ترکیبات قرص رواتینکس چیست و شکل دارویی آن چگونه است؟


ترکیبات قرص رواتینکس چیست و شکل دارویی آن چگونه است

ترکیبات دارویی: ترکیبات این دارو شامل: آلفا- پینن 8/24 میلی‌گرم، بتا- پینن 2/6 میلی‌گرم، کامفنوم 15 میلی‌گرم، سینئولوم 3 میلی‌گرم، فنکونوم 4 میلی‌گرم، برونئولوم آنتئولوم می‌باشد. این دارو حاوی: روغن زیتون 33 میلی‌گرم، ژلاتین گاوی، 85 درصد گلیسرول، اتیل پاراهیدروکسی بنزوات (E 214)، پروپیل پاراهیدروکسی بنزوات (E 216)، رنگ خوراکی سان‌ست یلو FCF 85 درصد (E110)، رنگ کینولین یلو WS 70 درصد (E 104) 10 میلی‌گرم.

شکل دارویی رواتینکس


کپسول زردرنگ ژلاتینی رواتینکس با پوشش روده‌ای انتریک کوتد حاوی روغن‌های ضروری برای دفع سنگ کلیه می‌باشد.

کاربردهای رواتینکس 


قرص رواتینکس به خرد شدن و دفع سنگ‌های کلیه و دستگاه ادراری کمک می‌کند. متابولیسم و دفع هیدروکربن‌های ترپن مانند برنئول به طور عمده در ادرار صورت می‌گیرد. اثرات بازدارنده قرص رواتینکس بر تشکیل سنگ‌های دستگاه ادراری در تعدادی از تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات به اثبات رسیده است.

قرص رواتینکس دارای ویژگی اسپاسمولیتیک است و به دفع سنگ‌های دستگاه ادراری کمک کرده و سبب کاهش درد ناشی از وجود سنگ می‌شود. این دارو همچنین سبب کاهش التهاب می‌شود.

قرص رواتینکس دارای تأثیر ضد باکتری در برابر مجموعه‌ای از ارگانیسم‌های گرم مثبت و گرم منفی می‌باشد.

مصرف دارو 


میزان و طریقه مصرف داروی رواتینکس به صورت زیر می‌باشد:

  • دارو به شکل خوراکی مصرف می‌شود
  • در بزرگسالان میزان مصرف این دارو به تعداد یک قرص، 3 تا 4 بار در روز پیش از صرف غذا می‌باشد
  • مصرف این دارو برای کودکان توصیه نمی‌شود.

موارد احتیاط 


داروی رواتینکس نباید در بیماران دارای درد شدید کلیه، بی‌ادراری و عفونت شدید دستگاه ادراری مصرف شود. این دارو بایستی دور از دسترس کودکان نگه داشته شود.

تداخل دارویی رواتینکس با داروهای دیگر 


رواتینکس نباید همراه با داروهای خوراکی ضد انعقاد خون و دیگر داروهایی که متابولیسم (سوخت و ساز) آن‌ها در کبد انجام می‌شود مصرف شود.

مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی 


اگرچه هیچ ناهنجاری ایجاد شده در جنین توسط مصرف رواتینکس گزارش نشده است، این دارو نباید در سه ماه اول بارداری مصرف شود. همچنین از مصرف رواتینکس در دوران شیردهی نیز بایستی خودداری شود.

عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص رواتینکس


مصرف این دارو در تعداد کمی از بیماران سبب مشکلات گوارشی خفیف می‌شود. به ندرت امکان استفراغ ناشی از مصرف دارو نیز وجود دارد. عدم تحمل دارویی در تعداد کمی از بیماران گزارش شده است. به طور کلی عوارض جانبی به ندرت ایجاد شده و خفیف می‌باشند.

مصرف بیش از حد دارو 


 در صورتی که مقادیر بیش از حد دارو اخیراً مصرف شده است، معده بایستی شستشو داده شود. همچنین ارزیابی عملکرد قلبی عروقی، تنفسی، کلیوی و کبدی توصیه می‌شود.

نحوه نگهداری دارو 


قرص رواتینکس بایستی در دمای زیر 25 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

جعبه حاوی داروی رواتینکس 


این دارو در جعبه‌های حاوی تعداد 50 و 500 عدد قرص موجود می‌باشد.

نحوه نگهداری دارو


دارو باید در جعبه مخصوص خود نگهداری شده و پس از مصرف، در جعبه بایستی محکم بسته شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس