درمان فوری درد کلیه خانگی امری مهم است. این درد شدید و گرفتگی که کاملاً شبیه کمردردهای معمولی نیست، دردی است که به دلیل ناراحتی‌های مربوط به کلیه‌ها ایجاد شده و ممکن است آن را فقط در یک طرف بدن احساس کنید و ماهیت آن به صورت کولیکی (رفت و برگشتی) می باشد.

در موارد نادرتر، درد کلیه در هر دو طرف پشت به سمت راست یا چپ ستون فقرات حس شده اما می‌توان اما در داخل قفسه سینه نیز تجربه کرده.معمولاً می‌توان در بسیاری از افراد مبتلا به این درد، کلیه درد  را از کمردرد معمولی به‌ویژه برای آن‌هایی که بیشتر روز فعالیت بدنی شدیدی ندارند متمایز کرد.

tel://02188776801

در هنگام ابتلا به کلیه درد متوجه می‌شوید که تغییر وضعیت بدن، درد کلیوی را کاهش نمی‌دهد. چنین دردی ممکن است به صورت موجی ظاهر شود و گاهی اوقات از قسمت پایین شکم یا پشت به کشاله ران گسترش پیدا می‌کند. برای درمان فوری درد کلیه خانگی باید در ابتدا علت درد کلیه را شناخت.

علت درد کلیه

برای درمان درد کلیه در خانه باید در ابتدا علت کلیه درد را شناخت. معمولاً علت ابتلا به کلیه درد موارد زیر می‌باشد: تشکیل سنگ کلیوی، عفونت مجاری ادراری، دهیدراتاسیون (کم آبی بدن).

مطالعه بیشتر : دیالیز چیست ، برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

درمان فوری درد کلیه خانگی

راهکارهای طبیعی درمان درد کلیه بدون دارو چیست ؟ چه در خانه تنها باشید و چه خانواده در کنارتان باشد، باید بدانید که درمان کلیه درد در خانه یک اورژانس سلامتی است. بهتر است قبل از اینکه درد کلیه شما یا یکی از عزیزانتان را تهدید کند آماده درمان فوری درد کلیه خانگی باشید. برای درمان کلیه درد راهکارها زیر مفید می‌باشد:

درمان کلیه درد درخانه

  • استراحت راهی برای درمان کلیه درد در خانه

اگرچه این روش درمان کلیه درد در خانه ممکن است ابتدایی به نظر برسد، اما فوایدی دارد. استراحت زیاد باعث می‌شود بدن پس از عفونت کلیه بهبود یافته و به شرایط طبیعی خود بازگردد…

  • نوشیدن مایعات روشی خوب برای درمان کلیه درد در خانه

مصرف مناسب مایعات نه تنها به از بین بردن باکتری‌ها کمک می‌کند، بلکه می‌تواند با کاهش غلظت ادرار درد کلیه را تسکین دهد. از این رو برای درمان فوری درد کلیه خانگی به جای روی آوردن به نوشیدنی‌های شیرین، مصرف آب خود را افزایش دهید.

آب بیشتری بنوشید برای درمان درد کلیه خانگی

 

آب همیشه گزینه بهتری است زیرا باعث تحریک کمتر می‌شود.اگر هر یک از شما به عفونت ادراری مبتلا شد، باید تمهیداتی برای افزایش مصرف مایعات خود برای درمان کلیه درد در خانه انجام دهید.

همچنین درمان فوری درد کلیه خانگی باید مراقب میزان آبی که در روز می‌نوشید باشید، اما از مصرف بیش از حد چای یا قهوه به علت اثر ادرارآوری آن‌ها بر بدن دارد و اینکه ممکن است موجب بروز کم آبی بدن شوند، پرهیز نمایید.

برای درمان کلیه درد، برخی از پزشکان نوشیدن هشت اونس (تقریباً 236 میلی‌لیتر) آب را به صورت هشت بار در روز (در کل ورود 2-3 لیتر آب به بدن) توصیه می‌کنند.در تابستان، نوشیدن آب میوه تازه و انواع شربت راه خوبی برای افزایش مصرف مایعات است.

در فصل زمستان، زمانی که انسان حوصله نوشیدن آب را ندارد، سوپ‌های داغ جایگزین خوبی می‌توانند باشند. می‌توانید لوبیا گرم اسب را یک شب در آب جوش بخیسانید و اول صبح آب آن را بنوشید تا سنگ یا کریستال‌های کلیه رقیق شده و به تدریج از بدن شما خارج شود.

نوشیدن مایعات روشی خوب برای درمان کلیه درد در خانه

به طور طبیعی با عفونت‌ها مبارزه و درمان فوری کلیه درد خانگی و درمان عفونت کلیه را انجام دهید نوشیدن آب تازه ریحان، زغال اخته، انار، لیمو، کرفس و جعفری البته هرکدام به تنهایی و نه با هم یک راه عالی برای مبارزه با عفونت مجاری ادراری و دفع سنگ کلیه یا مثانه هستند.

همیشه لازم است که قبل از شروع رژیم آب کرفس، ریحان و انار (که غنی از آنتی اکسیدان می‌باشد)، با متخصص اورولوژیست خود مشورت کنید. به طور طبیعی با عفونت‌ها مبارزه و درمان فوری کلیه درد خانگی را انجام دهید .

نوشیدن آب تازه ریحان، زغال اخته، انار، لیمو، کرفس و جعفری البته هرکدام به تنهایی و نه با هم یک راه عالی برای مبارزه با عفونت مجاری ادراری و دفع سنگ کلیه یا مثانه هستند. همیشه لازم است که قبل از شروع رژیم آب کرفس، ریحان و انار (که غنی از آنتی اکسیدان می‌باشد)، با متخصص اورولوژیست خود مشورت کنید.

  • برای درمان فوری درمان کلیه خانگی مواد غذایی پروبیوتیک مصرف کنید .

پروبیوتیک ها به مبارزه با باکتری‌های تجمع یافته مضر در روده کمک می‌کنند و آن را با باکتری‌های تقویت کننده سیستم ایمنی خوب جایگزین می‌کنند. همچنین می‌توانید مقداری از مواد غذایی پروبیوتیک مانند ماست، دوغ یا کشک را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید تا به کلیه‌های خود در پردازش مواد زائد و مبارزه با باکتری‌ها کمک کند.

برای درمان فوری درمان کلیه خانگی مواد غذایی پروبیوتیک مصرف کنید .

برای درد کلیه چی بخوریم؟

  • آب زغال اخته

 بر اساس یافته‌های یک مطالعه انجام شده توسط موسسه پلی تکنیک ورچستر در ماساچوست، نوشیدن آب ذخال اخته موجب پیشگیری از چسبیدن باکتری اشرشیا کولی به باکتری‌ های دیگر می‌شود؛ بنابراین، ممکن است موجب درمان کلیه درد و عفونت‌ های دستگاه ادراری نشود، اما در جلوگیری از ابتلای به آن‌ها کمک می‌کند.

شربت زغال اخته برای درمان خانگی کلیه درد

 

از سوی دیگر، افزودن جعفری به اسموتی یا سالاد راهی خوب برای دریافت مواد غذایی ادرار آور غنی از مواد مغذی خواهد بود. ادرار کردن در خیلی مواقع، به طرز قابل توجهی به از بین بردن و دفع باکتری‌ ها از سیستم شما کمک می‌کند ؛ اما به جز موارد بالا برای کلیه درد چی خوبه؟ افزایش دریافت کلسیم و منیزیم با خوردن موز یکی از راه‌ های رسیدن به این هدف می‌باشد.

مطالعه بیشتر : از درمان کیست کلیه چه میدانید، کلیک کنید .

 

  •  عصاره چای سبز یا چای سبز بنوشید !

برخی افراد ممکن است چای سبز را به دلیل اثر ضد باکتریایی آن مفید بدانند. در مطالعه‌ای در سال 2013 در مجله Frontiers in Microbiology منتشر شد این حقیقت معلوم شد که مصرف عصاره چای سبز ممکن است اثر ضد باکتریایی خوبی بر روی سویه‌های باکتری‌های معمولی داشته باشد که عامل ایجاد عفونت‌های دستگاه ادراری هستند.

 عصاره چای سبز یا چای سبز بنوشید !

محققان عصاره چای سبز را برداشتند و آن را روی کشت‌های باکتریایی در آزمایشگاه قرار دادند. با گذشت زمان، آن‌ها دریافتند که چای سبز از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند

از این رو چای سبز می‌تواند مزایای بالقوه‌ای برای درمان کلیه درد در خانه داشته باشد. به جز چای سبز از چای قاصدک نیز میتوان استفاده کرد ، چای قاصدک به دلیل داشتن خاصیت ادرار آوری در تسکین و فروکش کردن برخی از بیماری های کلیوی موثر است.

چای قاصدک برای درمان خانگی کلیه درد

 

  • درمان کلیه درد در خانه با کمپرس داغ یا حمام آب داغ

از آنجایی که درد کلیه می‌تواند شما را بی‌حرکت کند، استفاده از یک بطری آب گرم یا یک پد گرم کننده روی ناحیه دردناک ممکن است به درمان کلیه درد کمک کند. مطمئناً این گزینه بهتر از استفاده از یک داروی مسکن است؛ اما به جز موارد بالا برای کلیه درد چی خوبه؟

برخی از روش‌های تسکین درد معمولاً مانند نوشیدن ماءالشعیر، سرکه سیب یا خوردن جوش شیرین ممکن است منجر به بروز نتیجه‌ای معکوس داشته باشند و به جای درمان فوری درد کلیه خانگی آنرا شدت ببخشند

درمان کلیه درد در خانه با کمپرس داغ یا حمام آب داغ

برای درمان درد کلیه در خانه از این موارد اجتناب کنید

  • برای درمان کلیه درد در خانه مصرف الکل خود را کاهش دهید. در حالت ایده آل، به طور کامل از مصرف این نوشیدنی اجتناب کنید. نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی به جز حرمت شرعی دارای خطرات زیادی برای فرد مصرف کننده هستند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی بیشتر با انواع سنگ کلیه ، کلیک کنید .

دیگر توصیه‌ ها برای درمان درد کلیه چپ در خانه

 باید مراقب میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی و همچنین غذاهای غنی از اگزالات مانند اسفناج، لوبیا، انواع توت‌ها، اکثر آجیل‌ها، ریواس، سبوس گندم، کولا و فلفل سبز باشید. همچنین برای درمان خانگی درد کلیه راست شاید این سوال پیش بیاد که برای درد کلیه چی خوبه؟ شما میتوانید از شیر، حتی شیرهای گیاهی مانند سویا و شیر بادام و محصولات لبنی استفاده کنید.

هشدار: در صورت بروز دردهای کلیوی، باید با پزشک خود در زمینه درمان فوری درد کلیه خانگی مشورت کنید. زنان باردار در صورت احساس درد کلیه باید فوراً به پزشک مراجعه کنند تا در زمینه درمان کلیه درد مراقبت‌های لازم را دریافت نمایند.

همچنین عفونت‌های کلیه ممکن است برای درمان علائم شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند، بنابراین درمان‌های فوری درد کلیه خانگی معمولاً به تنهایی برای درمان کلیه درد کافی نیستند.

نتیجه‌ گیری

درمان فوری درد کلیه خانگی یکی از مواردی است که برای خیلی از افراد حائز اهمیت می‌باشد. درد کلیه می‌تواند باعث اختلالات شدید در زندگی روزمره شود. از این رو برای کمک به کاهش درد و بهبود سلامت کلیه خود، برخی از این روش‌های درمان فوری درد کلیه‌ خانگی را امتحان کنید.

برای درمان درد کلیه در خانه راهکارهای زیادی مانند استراحت، دوش آب گرم و استفاده از کمپرس گرم، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، آب زغال اخته و اجتناب از مصرف مواد غذایی مضر و … می‌باشد.برای انجام درمان فوری درد کلیه خانگی می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت.

همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد.ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان فوری درد کلیه خانگی اطمینان حاصل کرد.

با مراجعه به متخصص اورولوژی می‌توانید در زمینه درمان فوری درد کلیه خانگی و همه موارد مربوط به کلیه اطلاعات بیشتری را کسب نمایید و از بروز این مشکلات پیشگیری نمایید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر ‌می‌توانید از طریق شماره‌ ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ با مشاورین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر نامداری تماس حاصل فرمایید.

سؤالات متداول

1 – چرا توصیه می‌شود که در نوشیدنی‌ هایی که برای کاهش درد کلیه مصرف می‌کنیم شکر وجود نداشته باشد؟

چون مصرف زیاد شکر می‌تواند شانس ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. و عدم مصرف شکر یکی از راه های درمان فوری درد کلیه خانگی است .

2 – نوشیدن چه میزان آب می‌تواند در حفظ سلامت کلیه‌ها مفید باشد؟ 6 تا 8 لیوان در طول روز

3- در هنگام بروز درد کلیه‌ ها نباید به چه حالتی خوابید؟ به پهلو چون ممکن است موجب افزایش درد کلیه‌ ها شود. روش صحیح خوابیدن جز موارد درمان فوری درد کلیه خانگی است که باید حتما رعایت شود .

 

منبع مقاله

https://www.aimsindia.com/blog/how-to-control-emergency-kidney-pain-at-home

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325887#remedies

https://www.byramhealthcare.com/blogs/how-to-relieve-kidney-pain-at-home

https://www.healthline.com/health/kidney-infection-home-remedies#home-remedies

مقالات مرتبط