در این مقاله مفهموم leukocyte esterase چیست را مطالعه خواهیم کرد .دستگاه ادراری سیستم پالایش بدن و همچنین دفع ادرار است. دستگاه ادراری شامل دو کلیه، دو حالب ( لوله‌ های ماهیچه‌ ای نازک است که کلیه‌ ها را به مثانه متصل می‌کند)، یک مثانه (یک اندام توخالی، عضلانی و بادکنکی شکل که ادرار را ذخیره می‌کند) و یک مجرای ادرار (لوله‌ ای که ادرار را از مثانه حمل می‌کند.

tel://02188776801

و اجازه می‌دهد تا ادرار در هنگام دفع ادرار از بدن خارج شود). عفونت‌های دستگاه ادراری معمولاً در مثانه یا مجرای ادرار رخ می‌دهد. وجود گلبول‌ سفید در ادرار می‌تواند نشان دهنده عفونت کلیه (به تنهایی یا به خاطر ابتلا به سنگ کلیه)، تومور در لگن یا انواعی دیگری از انسداد در دستگاه ادراری رخ دهد.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از بدترین نوع سنگ کلیه ، کلیک کنید .

 leukocyte esterase چیست؟

لکوسیت ها که به نام گلبول‌ های سفید نیز شناخته می‌شوند، بخش مرکزی سیستم ایمنی بدن ما انسان‌ ها هستند. گلبول‌ های سفید به محافظت از بدن در برابر مواد خارجی، میکروب‌ ها و بیماری‌ ها کمک می‌کنند.

leukocyte esterase چیست؟

وجود سطوح بالای لکوسیت ها در ادرار غیرمعمول است. با این حال، سطوح بالای گلبول سفید در ادرار ممکن است نشان دهنده عفونت یا اختلال در سیستم ادراری باشد؛ اما leukocyte esterase چیست؟

برای تشخیص وجود گلبول سفید در ادرار از آزمایش‌ های تخصصی استفاده می‌شوند که این شاخص را از نظر کمی ارزیابی خواهد کرد.

علل وجود گلبول سفید در ادرار

وجود گلبول سفید در ادرار می‌توانند به دلایل مختلفی رخ دهد که شامل موارد زیر می‌باشند:

عفونت دستگاه ادراری (UTI) علت مهم وجود گلبول سفید در ادرار

 یک علت شایع وجود گلبول سفید در ادرار ابتلای افراد به عفونت دستگاه ادراری است. این عفونت‌ ها می‌توانند هر بخشی از سیستم ادراری از جمله مثانه، مجرای ادرار و کلیه‌ ها را تحت تأثیر قرار دهند.

دستگاه ادراری تحتانی  به ویژه مثانه و مجرای ادرار محل‌ های احتمالی برای ایجاد عفونت هستند. عفونت دستگاه ادراری معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ ها از طریق مجرای ادرار وارد مجرای ادراری شده و سپس در مثانه تکثیر می‌شوند.

عفونت دستگاه ادراری (UTI) علت مهم وجود گلبول سفید در ادرار

اگر عفونت ادراری در مثانه رخ دهد و فرد به دنبال درمان مؤثر این بیماری نباشد، عفونت ایجاد شده می‌تواند به سایر نقاط از جمله مجاری ادراری و کلیه‌ ها سرایت کند.

اگر شروع به مشاهده تغییراتی در عادات ادراری یا سایر علائم مانند درد کردید، برای بررسی سطح لکوسیت ها و گلبول سفید در ادرار به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی لکوسیت در ادرار و یا برای دریافت نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری با شماره تلفن‌ های ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ – ۰۹۱۰۷۵۸۵۳۵۸ تماس حاصل فرمایید.

عفونت کلیه

در صورت بروز عفونت کلیه در افراد، تعداد گلبول سفید در ادرار افزایش می‌یابد. عفونت‌ های کلیه اغلب از قسمت پایینی دستگاه ادراری شروع می‌شوند و می‌توانند به کلیه‌ها نیز سرایت کنند.

عفونت کلیه

گاهی اوقات، باکتری‌ های سایر قسمت‌ های بدن از طریق جریان خون به کلیه‌ ها می‌رسند. عوامل خطر در زمینه ابتلا به عفونت کلیه شامل بارداری، عفونت ادراری و دیابت است.

سنگ کلیه

تعداد بالای لکوسیت ها می‌تواند نشان دهنده وجود سنگ کلیه در فرد باشد. سنگ‌ های کلیه می‌توانند به مجاری ادراری رفته و جریان ادرار را مختل کنند.

انسداد در مجاری ادراری می‌تواند باعث افزایش تولید لکوسیت و وجود گلبول سفید در ادرار شود. سایر انسدادهای دستگاه ادراری نیز می‌توانند خطر عفونت و وجود لکوسیت ها را افزایش دهند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با عمل سنگ کلیه ، کلیک کنید .

نگه داشتن در ادرار از علل وجود گلبول سفید در ادرار

نگه داشتن ادرار می‌تواند باعث ضعیف شدن مثانه و تخلیه دشوار آن شود. پزشکان از این مشکل به عنوان احتباس ادرار یاد می‌کنند. تجمع ادرار خطر عفونت باکتریایی در مثانه را افزایش می‌دهد. این امر می‌تواند وجود گلبول سفید در ادرار را افزایش دهد.

علل دیگر وجود گلبول سفید در ادرار

موارد زیر نیز می‌تواند باعث افزایش سطح لکوسیت ها در ادرار شود:

  • برخی از سرطان‌ها مانند سرطان پروستات، مثانه یا کلیه
  • بیماری‌های خونی مانند بیماری سلول داسی شکل
  • مصرف برخی از داروهای مسکن و ضد درد
  • سیستیت بینابینی

leukocyte esterase چیست؟

و اما به سؤال ابتدایی مقاله بر می‌گردیم که leukocyte esterase  چیست؟ در جواب باید گفت لکوسیت استراز آنزیمی است که در بیشتر گلبول‌های سفید خون (WBC) یافت می‌شود.

لکوسیت در ادرار چیست

وقتی تعداد گلبول سفید در ادرار به طور قابل ملاحظه‌ ای بالاتر برود، این آنزیم در آزمایش ادرار یافت  و تشخیص داده می‌شود. همان‌طور که بالاتر گفته، وجود گلبول سفید استراز در ادرار می‌تواند ابتلا به التهاب در دستگاه ادراری یا کلیه‌ ها را در فرد نشان دهد.

 آزمایش leukocyte esterase چیست؟

لکوسیت استراز یک پروتئین لکوسیتی (گلبول سفید) خاص است. تست لکوسیت استراز برای تعیین سریع اینکه آیا تعداد قابل توجهی لکوسیت در ادرار وجود دارد یا خیر استفاده می‌شود.

تست لکوسیت استراز لکوسیت های دست نخورده یا شکسته را تشخیص می‌دهد. بنابراین، زمانی که ادرار بیش از حد رقیق شده (تراکم کمتر از 1.006) باعث ترکیدن لکوسیت های موجود در ادرار می‌شود، ممکن است آزمایش زیر میکروسکوپ تأیید نشود. لکوسیت ها در ترشحات واژن فراوان هستند و آلودگی نمونه مکرر است.

مثبت بودن تست لکوسیت استراز ادرار نشان دهنده عفونت دستگاه ادراری (مثانه و مجرای ادرار) یا آلودگی نمونه است. اگر فرد علائم بارزی را نشان دهد و آزمایش نیتریت او نیز مثبت باشد،

احتمال عفونت دستگاه ادراری نسبت به آلودگی نمونه بسیار افزایش می‌یابد. یک آزمایش لکوسیت استراز مثبت همچنین در صورت عدم وجود عفونت باکتریایی در مورد نفریت بینابینی مزمن، که در اثر سنگ کلیه (لیتیازیس)، تومور مثانه یا مجرای ادرار، عفونت شدید مثانه (سیستیت) ایجاد می‌شود، مشاهده می‌شود. فرآیند های التهابی یا در حضور عفونت‌ های غیر معمول (کلامیدیا، اورهاپلاسما، سل) نیز موجب مثبت شدن آزمایش می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از علت بوی بد ادرار کلیک کنید .

چگونه لکوسیت ها را در ادرار آزمایش کنیم؟

برای بررسی سطح لکوسیت ادرار می‌توان از آزمایش قطره‌ ای ادرار ( که همچنین به عنوان آنالیز ادرار یا آزمایش UA نیز شناخته می‌شود) استفاده کرد.

قطره چکان ادرار یک نوار پلاستیکی باریک با یک یا چند پد معرف است. آزمایش لکوسیت می‌تواند سطح لکوسیت ها را در نمونه ادرار بررسی کند.

هنگامی که پد در ادرار غوطه‌ ور می‌شود، پد معرف لکوسیت در پاسخ به سطح لکوسیت استراز در ادرار تغییر رنگ می‌دهد. رنگ پد به دست آمده با کلید رنگی برای تفسیر نتایج مقایسه می‌شود.

تداخل در آزمایش ادراری لکوسیت استراز

موارد زیر ممکن است با نتیجه مثبت آزمایش ادرار لکوسیت استراز تداخل داشته باشد و این امر حتی زمانی که عفونت ادراری دارید نیز ممکن است رخ دهد:

  • وجود سطح بالایی از پروتئین در بدن
  • سطوح بالای ویتامین C

 مقدار خطرناک WBC در ادرار

احتمال دارد که شما فردی سالم باشید ، اما همچنان می‌توانید تعداد بالایی گلبول سفید در جریان خون و ادرار خود داشته باشید. محدوده معمولی گلبول سفید در خون 4500 تا 11000 WBC در هر میکرولیتر (ml) است.

سطح لکوسیت ها در ادرار باید 10 WBC (WBC/HPF) یا کمتر باشد. اگر پزشک شما مشکوک به عفونت ادراری یا سنگ کلیه باشد، احتمالاً از شما می‌خواهد که آزمایش ادرار انجام دهید. آن‌ ها نمونه را برای موارد زیر آزمایش می‌کنند:

  • گلبول‌ های سفید خون
  • گلبول‌ های قرمز خون
  • باکتری‌ ها
  • مواد دیگر

اگر نتایج، سطوح بالاتر از 10 WBC/HPF را در ادرار نشان دهد، به احتمال زیاد شما دچار التهاب هستید. این  امر می‌تواند ، بسته به علائم و اینکه آیا باکتری و یا نیتریت‌ ها (محصول جانبی باکتری‌ های خاص) در ادرار وجود دارند یا خیر، نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد.

کشت ادرار می‌تواند مشخص کند که آیا عفونت باکتریایی دارید یا خیر و همچنین کدام باکتری در ادرار وجود دارد. همچنین ممکن است پزشک برای دیدن اینکه آیا سنگی قابل مشاهده است یا خیر، عکس‌ برداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن را توصیه کند.

 نتیجه‌ گیری

لکوسیت ها گلبول‌ های سفیدی هستند که بدن برای مبارزه با عفونت تولید می‌کند. سطوح بالای گلبول سفید در ادرار ممکن است نشان دهنده عفونت دستگاه ادراری یا ابتلا به دیگر بیماری‌های التهابی باشد.

علائم عفونت ادراری شامل ادرار کدر یا بدبو، درد، گرفتگی عضلات و حالت تهوع است. leukocyte esterase  چیست؟ لکوسیت استراز آنزیمی است که در گلبول‌های سفید خون دارد و وقتی تعداد گلبول سفید در ادرار افزایش یابد، این آنزیم در آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از درمان فوری درد کلیه خانگی ، کلیک کنید .

سؤالات متداول

1 – آیا احتمال دارد مقادیری گلبول سفید در ادرار داشته باشید اما عفونت ادراری نداشته باشید؟

تعداد کمی گلبول سفید معمولاً در ادرار وجود دارد و معمولاً دلیلی نگران کننده نیست زیرا ممکن است نشان دهنده عفونت نباشد. در صورت ابتلا به برخی بیماری‌های خود ایمنی و سرطان مثانه ممکن است لکوسیت در ادرار وجود داشته باشد.

برخی از داروها می‌توانند باعث ایجاد سطوح بالایی لکوسیت در ادرار شوند که شامل NSAID ها، استروئیدها، PPI ها و برخی آنتی بیوتیک ها می‌باشند.

2 – دلیل وجود مقدار خطرناک WBC در ادرار شامل چه مواردی است؟

سطوح بالای WBC در ادرار می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به انواع مختلف عفونت و یا دیگر بیماری‌ها یا عارضه‌ها مانند التهاب آپاندیس (آپاندیسیت) باشد، اما همچنین وجود مقدار خطرناک WBC در ادرار می‌تواند نشان دهنده انسداد مجاری ادراری، ابتلای به بیماری‌های مختلف و استفاده از برخی داروها باشد.

3 – leukocyte esterase چیست؟

لکوسیت استراز آنزیمی است که در بیشتر گلبول‌های سفید خون وجود دارد و وقتی تعداد گلبول‌های سفید خون در ادرار خیلی بالا رود، این آنزیم در آزمایش ادرار یافت می‌شود.

برای انجام درمان گلبول سفید در ادرار می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان گلبول سفید در ادرار اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://www.mountsinai.org/health-library/tests/leukocyte-esterase

https://www.medicalnewstoday.com/articles/314165

https://www.healthline.com/health/leukocytes-in-urine#faq

https://www.biron.com/en/glossary/leukocytes-esterase

https://www.diagnoxhealth.com/blog/what-do-leukocytes-in-urine-mean

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید