آیا مصرف بیش از حد مسکن عوارض دارد؟ مسکن‌ها دسته‌ای از مواد طبیعی و نیمه سنتتیک هستند که از گیاه خشخاش گرفته می‌شوند. این داروها در پزشکی برای درمان دردهای مزمن و حاد استفاده می‌شوند.

tel://02188776801

استفاده طولانی مدت از داروهای ضد درد عوارض جانبی زیادی بر سلامت کلی بدن دارد. مسکن با گیرنده هایی در مغز که با لذت، پاداش و درد همراه هستند ارتباط برقرار می‌کند. هنگامی که فردی مسکن مصرف می‌کند.

 

مطالعه بیشتر: اگر می خواهید بدانید خطرات افرادی که یک کلیه دارند چی هستش و چه چیزی کلیه را خراب میکند، کلیک کنید.

 

به طور معمول احساس بهتر، سرخوشی و تسکین درد را تجربه می‌کند اثراتی که می‌تواند برای برخی از افراد بسیار اعتیاد آور باشد. با این حال، از آنجا که گیرنده‌هایی که توسط داروهای مسکن تحریک می‌شوند در ناحیه ای از مغز قرار دارند که عملکردهای خودکار مانند ضربان قلب و تنفس را نیز کنترل می‌کنند، مصرف دوز بالای آن‌ها نیز می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.

اعتیاد به داروهای مسکن می‌تواند در تمام زمینه‌های زندگی شما از جمله روابط با عزیزان، عملکرد در محل کار و همچنین سلامتی و تندرستی شما مشکل ایجاد کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که از علائم و نشانه‌های اعتیاد به مسکن آگاهی داشته باشید و در در صورت داشتن درد به پزشک برای درمان مراجعه کنید.

عوارض جانبی مسکن چیست؟

 

عوارض جانبی مسکن چیست؟

عوارض جانبی احتمالی داروها می‌تواند افراد مختلف را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد. بعضی از افراد ممکن است هیچ کدام را تجربه نکنند، در حالی که دیگران ممکن است برخی یا همه را تجربه کنند. در بسیاری از موارد، عوارض جانبی یا در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند یا می‌توانند با تغییر و زمان مصرف دوز کاهش یابند.

 

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان واریکوسل بدون جراحی و چه چیزی برای واریکوسل خوب است؟ کلیک کنید.

 

قبل از مصرف دارو، با داروساز و یا پزشک خود صحبت کنید که می‌تواند اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی تولید شده توسط داروهای خاص به شما ارائه دهد.

1.پاراستامول 

بیشتر افرادی که پاراستامول مصرف می‌کنند بدون هیچ مشکلی این کار را انجام می‌دهند. در موارد نادر ممکن است یک فرد بثورات یا واکنش آلرژیک دیگری یا احتمالاً اختلال خونی ایجاد کند. دوزهای بالای پاراستامول می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود.

2.داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: NSAID 

شایعترین عارضه جانبی گزارش شده توسط افرادی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خوراکی مصرف می‌کنند، ناراحتی معده است (به عنوان مثال سو هاضمه، سوزش معده، دل درد، حالت تهوع).

سایر عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد، سرگیجه، احتباس مایعات (به عنوان مثال تورم در اطراف مچ پا، پا، پایین پا، دست‌ها و احتمالاً در اطراف چشم) و وزوز گوش (زنگ زدن در گوش) است.

برخی افراد متوجه می‌شوند که کبودی یا خونریزی راحت‌تری دارند. NSAIDها همچنین می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک مانند بثورات پوستی و خس خس سینه شوند.

NSAID هایی که روی پوست قرار می‌گیرند می‌توانند باعث قرمزی، گزگز، خارش و بثورات پوستی شوند. افراد مبتلا به آسم بیشتر در معرض واکنش آلرژیک جدی به NSAID ها هستند.

از آنجا که عوارض جانبی NSAIDها به طور بالقوه جدی است، همه بیماران نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. بیمارانی که نباید از آنها استفاده کنند شامل افرادی هستند که به آسپرین یا هر نوع NSAID حساسیت دارند، کسانی که دارای اختلال خون هستند یا از عوامل رقیق کننده خون استفاده می‌کنند یا کسانی که زخم معده فعال دارند.

 

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه قرص فنازومکس 100 برای چی خوبه و عوارض قرص فنازومکس برای سنگ کلیه، کلیک کنید.

 

به دلیل خطر ابتلا به یک اختلال جدی مغزی (سندرم ری)، نباید به نوزادان یا کودکان کم سن و سالی که بیماری ویروسی دارند، به خصوص آبله مرغان، آسپرین داده شود.

3.داروهای ضدتشنج 

عوارض جانبی متداول داروهای ضدتشنج شامل خواب آلودگی، عدم ثبات یا تعادل نامناسب است. اگر داروی ضدتشنج برای شما تجویز شده است، فقط باید پس از مشورت با پزشک مصرف آن را قطع کنید زیرا قطع ناگهانی آن می‌تواند خطرناک باشد.

4.داروهای ضد افسردگی 

انواع مختلفی از داروهای مسکن ضد افسردگی وجود دارد. داروهای ضد افسردگی مختلف عوارض جانبی متفاوتی دارند. شایعترین عوارض جانبی خواب آلودگی، یبوست، خشکی دهان و تاری دید است.

بعضی از افراد کابوس می‌بینند یا ضربان قلب آنها افزایش می‌یابد. برخی از داروهای ضد افسردگی باعث خواب آلودگی بیشتر و برخی دیگر کمتر می‌شوند. برخی فشار خون را پایین می‌آورند، در حالی که برخی دیگر فشار خون را بالا می‌برند. برخی اشتها را افزایش می دهند در حالی که برخی دیگر این عوارض را ایجاد نمی‌کنند.

5.داروهای افیونی 

یبوست در طی درمان با مواد افیونی بسیار شایع است. خواب آلودگی و حالت تهوع نیز از عوارض جانبی نسبتاً شایع به خصوص در ابتدای درمان یا افزایش دوز است.

سایر عوارض جانبی شامل احتباس ادرار، خارش، سردرد، کاهش میل جنسی، احساس گمراهی گاه به گاه و سرگیجه است. اگرچه نادر است، اما تشنج با ترامادول گزارش شده است. افرادی که صرع دارند باید از ترامادول اجتناب کنند.

آیا داروهای مسکن اعتیادآور است؟ 

 

آیا داروهای مسکن اعتیادآور است؟

داروهای ضد درد که حاوی مواد افیونی هستند به طور بالقوه اعتیاد آور هستند. وقتی فردی برای مدتی داروی افیونی مصرف می‌کند بدن خود را با دارو سازگار می‌کند. اگر آنها ناگهان مصرف دارو را قطع كنند، ترك ممكن است رخ دهد علائم ترك ممكن است شامل دردهای عضلانی، آبریزش بینی و چشم، تحریك پذیری، تعریق و اسهال باشد.

واکنش ترک نشان می‌دهد فرد از نظر جسمی به دارو وابسته شده است. این یک پاسخ طبیعی به استفاده مکرر از مواد افیونی است. این بدان معنا نیست که شخصی معتاد است.

بسیاری از داروها وجود دارند که باعث وابستگی جسمی می‌شوند. کافئین از جمله چنین موادی است که برای بسیاری از افراد آشنا است. برخی از افراد عادت به نوشیدن قهوه (یک فنجان حاوی حدود 100 میلی گرم کافئین) دارند که با قطع ناگهانی نوشیدن آن، دچار سردرد می‌شوند این نیز یک واکنش ترک است.

اثر متداول دیگر مصرف مواد افیونی به صورت طولانی مدت، “قدرت تحمل” است. افرادی که نسبت به دارو “تحمل” می‌کنند به مرور زمان به دوز بیشتری برای تسکین درد نیاز دارند.

 

مطالعه بیشتر: اگر به دنبال درمان فوری درد کلیه خانگی هستید و می خواهید بدانید برای کلیه درد چی بخوریم؟ کلیک کنید.

 

افرادی که ‘معتاد’ هستند معمولاً از نظر جسمی وابسته و متحمل هستند، اما آنها همچنین اشتیاق شدید و اجباری دارند که آن را بارها و بارها مصرف کنند. آنها قطع یا کاهش استفاده از دارو را بسیار دشوار می‌دانند و مصمم هستند که علی‌رغم آسیب جسمی، ممکن است دچار آسیب‌های روانی یا اجتماعی شوند.

اگر مواد افیونی برای درد شما تجویز شده است، آنها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

در صورت داشتن وابستگی شدید به داروی مسکن چه باید کرد؟ 

افرادی که وابستگی شدید به مسکن دارند معمولا تمایل زیادی به استفاده از داروهای خود دارند (معمولاً به دلایلی غیر از کنترل درد) و به طور اجباری آن را جستجو می‌کنند و بدون در نظر گرفتن آسیب به طور مداوم از آن استفاده می‌کنند.

اگر فکر می‌کنید ممکن است به داروی خود اعتیاد داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است:

 • دوز دارو را کاهش دهد
 • داروی شما را به داروی دیگر تغییر دهد
 • دارو را كاملاً قطع كند
 • توصیه کند که با یک مشاور صحبت کنید
 • شما را به پزشکی متخصص در زمینه درمان دارویی ارجاع می‌دهد.

نکات مهم برای بیمارانی که از داروی مسکن برای کنترل درد استفاده میکنند 

نکاتی درباره مصرف داروهای مسکن:

 • اطمینان حاصل کنید که از چه زمانی و چگونه می‌توان از داروی خود استفاده کرد – از داروهای خود فقط به عنوان داروی تجویز شده استفاده کنید.
 • دریابید که آیا برای مصرف دارو نیازهای خاصی مانند مصرف غذا وجود دارد.
 • درک کنید که چه عوارضی ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال، برخی از داروها باعث خواب آلودگی شما می‌شوند یا توانایی رانندگی یا کار با ماشین آلات را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • لیستی از تمام داروهای خود را نگه دارید و در صورت تغییر لیست آنها را به روز کنید.
 • اگر دارو م موثر نیست یا با عوارض جانبی روبرو هستید با پزشک خود صحبت کنید – ممکن است پزشک تغییر دوز، زمان مصرف آن را توصیه کند یا داروی دیگری را توصیه کند.
 • بعضی اوقات بهتر است به جای اینکه منتظر بمانید تا درد طاقت فرسا باشد، به صورت شبانه روزی (برای برداشتن لبه درد) از داروهای ضد درد استفاده کنید.
 • با پزشک داروخانه خود صحبت کنید – آنها می‌توانند به شما در زمینه اطلاعات مربوط به دارو و مدیریت عوارض جانبی و هرگونه تداخل دارویی که داروهای شما با سایر داروها (از جمله داروهای بدون نسخه یا مکمل‌های طبیعی) یا برخی از غذاها دارد، کمک کنند.
 • دارو را در مکانی امن و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
 • به دیگران اجازه ندهید از داروهای تجویز شده برای شما استفاده کنند و داروی شخص دیگری را امتحان نکنید – این می‌تواند خطرناک باشد.
 • اگر قصد باردار شدن دارید یا از قبل باردار هستید به پزشک خود بگویید.
 • اگر داروی شما به شما در عملکرد و ادامه زندگی کمک نمی‌کند، باید آن به آرامی و تحت دستور پزشک را قطع کنید.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جناب طاهری امیدوارم حالتون خوب باشه
  عوارض مصرف چند قرص مسکن باهم میتونه خیلی زیاد و بسته به شخص متفاوت باشه
  جهت دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۹۱۰۷۵۸۵۳۵۸ تماس حاصل بفرمایید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید