اعتیاد و راوبط جنسی و تاثیر آن بر دستگاه تولید مثلی زنان و مردان

روابط-جنسی-1

اعتیاد به موادمخدر می­‌تواند منجربه مشکلات فراوانی در یک فرد شود. بیشتر افرادی که مواد مخدر استفاده می­‌کنند معمولا کنترل جنبه­‌های دیگر زندگی خود را از دست می‌­دهند و ممکن است اقدام به انجام کارهایی کنند که درحالت عادی انجام نمی‌دهند. اعتیاد، به­ عنوان مثال می­‌تواند به روش­‌های مختلف روابط جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. موادمخدر قابلیت استفاده از کلسترول را محدود می­‌کند. کلسترول از واحدهای ساختاری هورمون­ هایی نظیر استروژن، تستوسترون و سایر هورمون ­های جنسی است. بدون شک موادمخدر در تولید چنین هورمون­ هایی مداخله ایجاد می کنند. موادمخدر علاوه­ بر تاثیر مستقیمی که روی هورمون­‌های جنسی و اندام­ های بدن دارد ممکن است روابط جنسی و زناشویی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اعتیاد به موادمخدر حتی بعد از سال­‌ها ترک، می‌­تواند موجب اختلال در رابطه جنسی شود. درک عواقب احتمالی مصرف موادمخدر ممکن است تنها چیزی باشد که فرد را قبل از تشدید شرایط تشویق به درمان نماید. استفاده دائمی موادمخدر ممکن است موجب بروز مشکلاتی در زندگی زناشویی و دستگاه تولید مثل زنان و مردان شود. با وجود این­که، چنین مشکلاتی اغلب بدون درنظرگرفتن سن رخ می­دهد اما بسیاری از آن­ها در بین جوانان گزارش شده است.

اعتیاد عوارض فرا روانی دارد یکی از این عوارض اختلالات جنسی و باروری است که در زنان و مردان ایجاد مشکل می‌­کند و تا سال‌ها این عوارض در سیستم بدنی باقی می‌­ماند لذا هر چه سریع‌تر اقدام به ترک اعتیاد شود بهتر می‌­توان جلوی این عوارض را گرفت. دکتر شاه محمدی در کلینیک ترک اعتیاد می‌تواند به درمان بیماری اعتیاد عزیزان شما کمک کرده و پس از آن در رفع مشکلات جنسی ایجاد شده در اثر این بیماری زوجین را همراهی کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره 02188776801 تماس حاصل فرمایید.

تاثیرات بر روابط جنسی


روابط-جنسی--2فردی که قبل و یا درابتدای اعتیاد با فرد دیگری روابط جنسی برقرار کند ممکن است با مشکل رابطه جنسی مواجه شود. اعتیاد می­‌تواند اولویت­‌های فرد را تحت تاثیر قرار داده و آن‌­ها را  در مقایسه با موادمخدر کم­رنگ­‌تر کند. درنتیجه فرد معتاد ممکن است با فرد دیگری به­غیر از همسر خود ارتباط جنسی برقرار کند. گاهی ­اوقات،  فرد معتاد از این رابطه می‌­تواند به­ عنوان ابزاری برای تهیه مواد مخدر استفاده کند. بنابراین ممکن است با یک فرد معتاد  دیگر و یا فردی که معتاد هنگام استعمال مواد او را ملاقات کرده رابطه برقرار کند. معمولا وقتی فردی تحت تاثیر اعتیاد است قضاوت­‌های او به مخاطره افتاده و تصمیم گیری‌­هایش همیشه صحیح و منطقی نیستند. این حالت نتیجه عقل و شعور ضعیف است که موجب می­‌شود افراد معتاد چیزهای موردعلاقه خود را از  خود دور کنند. بیبند و باری جنسی ناشی از اعتیاد می‌­تواند موجب اتمام روابط جنسی شود.

مصرف موادمخدر و عملکرد جنسی


با وجود این­که الکل از موادی است که موجب اختلال در عملکرد جنسی می­‌شود مواد مخدری نظیر کوکائین، هروئین، ماریجوانا نیز می­‌توانند تاثیرات مخرب داشته باشند. قبلا، تصور بر این بود که مردان بعد از ترک موادمخدر ممکن است قدرت عملکرد جنسی سابق خود را دوباره پیدا کنند اما محققان اخیرا به این نتیجه رسیده‌­اند که چنین فرضیه‌­ای صحت ندارد. طبق یکی از تحقیقات منتشر شده در یک مجله پزشکی روابط جنسی، 36.4 درصد از مردان معتاد دچار ناهنجاری نعوظ و یا عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ بودند. طبق این تحقیق، احتمال افزایش اختلال نعوظ و همچنین طولانی شدن ارگاسم در مردانی که از موادمخدر استفاده می­‌کنند افزایش یافته است. از آن­جایی که مصرف کوکائین با مشکلات انزال در ارتباط است بنابراین این تصور که کوکائین نقش تقویت قوای جنسی را ایفا می­کند کاملا غلط است.

تاثیرات موادمخدر بر سیستم تولید مثل زنان


مصرف موادمخدر می­‌تواند موجب آسیب اندام­های بدن، عفونت و بیماری شود.

تحقیقاتی که بر روی انسان­‌ها و حیوان­‌ها انجام شده نشان می­‌دهد که زنان درمقایسه با مردان بیشتر در معرض تاثیرات دراز مدت مصرف موادمخدر هستند. تفاوت فیزیولوژی، وزن و سطوح هورمون‌­ها می­‌تواند تجزیه موادمخدر و الکل در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف موادمخدر می تواند سیستم تولیدمثل مردان و زنان را به طرق مختلف آسیب برساند:

تغییرات در چرخه قاعدگی

مصرف موادمخدر و الکل می­‌تواند موجب تغییراتی در چرخه قاعدگی زنان شده و ممکن است منجربه قاعدگی سبک­‌تر و یا شدیدتر و یا حتی  افزایش گرفتگی عضلات شود.

مصرف هروئین و متادون ممکن است منجربه آمنوره (قطع قاعدگی) در زنان شود.

بیماری­‌هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می­‌شوند و سایر عفونت­‌ها

مصرف موادمخدر از طریق وریدی زنان را بیشتر درمعرض ابتلا به عفونت و بیماری­‌های منتقله از راه خون ازجمله ایدز قرار می­‌دهد. همانطور که می‌­دانید ایدز بیماری است که ممکن است به باروری زنان آسیب برساند. نوشیدن زیاد الکل با میزان بالای بیماری­‌های مقاربتی که ممکن است به سیستم تولید مثل آسیب رسانده و یا مانع باردار شدن شود مرتبط است. زنانی که تحت تاثیر مصرف موادمخدر و الکل هستند ممکن است خود را در موقعیت­‌های خطرناکی قرار دهند که موجب افزایش خطر بیماری­‌های مقاربتی شود.

سرطان

زنانی که از الکل و یا سایر مواد مخدر استفاده می‌کنند ممکن است درمعرض ابتلا به بیماری­‌های خطرناک نظیر بیماری‌­های مقاربتی باشند. این بیماری­‌ها بسته به عفونت ممکن است به سرطان تبدیل شوند. به­عنوان مثال، ویروس پاپیلوم انسانی موسوم بهHPV با افزایش خطر ابتلا به ویروس سرطانی دهانه رحم درارتباط است.

باروری

الکل و موادمخدر با ناباروری زنان درارتباط هستند. طبق یکی از تحقیقات، زنانی که الکل زیادی مصرف می­‌کنند در مقایسه با زنانی که کمتر الکل می­‌نوشند بیشتر درمعرض مشکلات باروری  هستند. زنانی که از محصولات تنباکو استفاده می­‌کنند ممکن است با مشکلات باروری و همچنین تاخیر در بارداری مواجه شوند.

اختلال جنسی

مصرف موادمخدر ممکن است تحریک­پذیری، لذت و  تمایل به روابط جنسی زنان را تحت تاثیر قرار دهد. نوشیدن زیاد الکل ممکن است خیسی واژن  و همچنین توانایی ارگاسم را کاهش دهد. بیماری­‌های مقاربتی ناشی از رفتارهای پرخطر مرتبط با مصرف موادمخدر ممکن است تمایل جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

استرس‌های روانی و فیزیکی درطول رابطه جنسی


اغلب شرایطی که به­‌طور همزمان رخ می­دهند به اعتیاد کمک کرده و می­‌توانند نقش عمده­ای در بیماری­‌ها ایفا کنند. در برخی موارد،  اعتیاد موجب تشدید برخی از بیماری­‌ها و استرس در فرد می­‌شود. استرس ممکن است در طول رابطه زناشویی خود را نشان داده و منجر به آشفتگی و اضطراب فیزیکی و عاطفی در فرد شود. این امر حتی ممکن است فرد معتاد را از برقراری رابطه جنسی منع کند. این حالت می­‌تواند نشانه­ی تاثیر اعتیاد در زندگی زناشویی  باشد.

مصرف موادمخدر و سیستم تولیدمثل مردان

اعتیاد می‌­تواند سیستم ایمنی بدن مردان را مختل کرده و فرد معتاد را در معرض ابتلا به عفونت­‌های منتقله از راه رابطه جنسی قرار دهد. موادمخدر داخل وریدی فرد معتاد را بیشتر درمعرض بیماری­‌های غفونی قرار می­‌دهد. اعتیاد در برخی موارد ممکن است موجب انقباض بیضه­‌ها شود.  این شرایط ناشی از تاثیر موادمخدر برغدد درون ریز است که منجربه نوسان هورمون­‌ها و درنهایت مشکلات باروری ازجمله کاهش تعداد اسپرم و کم تحرکی اسپرم می گردد. اعتیاد در برخی مردان با ایجاد تغییراتی در هورمو‌ن­‌ها موجب بزرگ‌­شدن سینه‌ها و افزایش وزن آن ها می‌شود.از آن­جایی که مصرف موادمخدر می­‌تواند توانایی تصمیم­گیری منطقی فرد را تحت تاثیر قرار دهد درنتیجه می­‌تواند منجربه رفتارهای جنسی خطرناک شود. این امر موجب انتقال عفونت از راه رابطه جنسی شده و موجب بروز مشکلات مداوم در عملکرد جنسی و بهداشت باروری شود.

تاثیر موادمخدر در بارداری


روابط-جنسی-3

زنانی که از الکل و سایر مواد مخدر ازجمله هروئین، کوکائین و ماری­جوانا مصرف می­‌کنند  کودکان بدنیا نیامده خود را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌­دهند. موادمخدر و الکل از طریق جفت به راحتی به جنین منتقل می­شود و موجب افزایش خطرات:

  • وزن کم در حین تولد
  • نقص­های مادرزادی
  • تغییر در ویژگی­های فیزیکی
  • تولد زودرس
  • سندروم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

می­‌شود.

احتمال زایمان نوزاد مرده در زنانی که از موادمخدر غیرمجاز مصرف می­‌کنند دو برابر بیشتر می­‌باشد. برخی نوزادان به مواد مخدری که مادر مصرف می­‌کند وابسته شده و یک دوره کوتاه مدت بعد از تولد در محرومیت قرار می­‌گیرند. این حالت در نوزادانی که درمعرض هروئین و سایر مودمخدر نظیر الکل، بنزودیازپین­‌ها، باربیتورات­‌ها و کافئین قرار دارند مشابه است.

موادمخدری که ممکن است درطول بارداری تاثیرات منفی بر نوزاد داشته باشند عبارتند از:

  • هروئین: زنانی که در دوران بارداری از هروئین و سایر موادمخدر استفاده می­کنند نوزادان آن­ها بیشتر درخطر ابتلا به سندروم پرهیز نوزادی (NAS) هستند. سندروم پرهیز نوزادی به حالتی اتلاق می‌­شود که به­‌دلیل عبور موادمخدر از جفت موجب وابستگی جنین به موادمخدری که مادر مصرف می­‌کند می­‌شود.

نوزادانی که با سندروم NAS بدنیا می­‌آیند ممکن است تحریک­پذیری، تشنج و مشکلات گوارشی بیشتری را از خود نشان دهند.  ترک موادمخدر درچنین نوزادانی اغلب با  تجویزمقدار کم متادون و یا مورفین صورت می گیرد.

  • کوکائین: زنانی که در دوران بارداری کوکائین مصرف می‌کنند ممکن است بیماری­‌هایی نیر میگرن، تشنج، پارگی زودرس کیسه آب، جداشدن جفت از رحم، افزایش فشارخون، سقط­‌جنین غیرعمد، زایمان زودرس و سایر مشکلات زایمان را تجربه کنند. نوزادانی که از مادران معتاد به کوکائین بدنیا می­‌آیند ممکن است درمعرض خطراتی ازقبیل کمبود وزن در تولد، کوچکی دورسر و کوتاهی قد باشند. خطر افزایش تحریک‌­پذیری، بیش­‌فعالی و لرزش در چنین نوزادانی معمولا بیشتر است.
  • متامفتامین: خطر مشکلاتی از قبیل زایمان زودرس، جداشدن جفت از رحم، پری اکلامپسی (مسمومیت حاملگی):شرایطی که به‌دلیل افزایش فشارخون ناشی از بارداری ممکن است به بدن آسیب وارد کند، در زنانی که در طول بارداری از متامفتامین مصرف کردند به‌­مراتب بیشتر است. نوزادانی که از مادران معتاد به متامفتامین بدنیا می‌­آیند ممکن است درحین تولد وزن کمی داشته و در دوران کودکی با مشکلاتی نظیر واکنش­پذیری احساسی، اضطراب، افسردگی و اختلالات توجهی و شناختی مواجه شوند.
  • ماری­جوانا: مصرف این ماده مخدر در بارداری کاملا خطرناک است. اعتیاد به ماریجوانا در بارداری با بروز مشکلات شناختی در کودکان از قبیل: بیش‌­فعالی، نقص در یادگیری، عدم توانایی حل مسئله، اختلال در حافظه و مشکلات حواس جمعی در ارتباط است. لازم به ذکر است که مصرف این ماده مخدر در طول شیردهی ممکن است منجربه مشکلات و عوارض مشابه شناختی شود. به‌­دلیل تاثیرات ناشی از ماریجوانا، مصرف پزشکی آن در طول بارداری جهت درمان تهوع توصیه نمی­‌شود.
  • الکل: از آن­جایی­‌که تاثیرات وسیع الکل در جنین درحال رشد بسیار گسترده است، در یک بخش کامل باید درباره عوارض ناشی از الکل به­‌طور مفصل توضیح داده شود.

رفتارپرمخاطره


بسیاری از معتادان معمولا بعد از ترک خود داستان­‌هایی را درخصوص انجام برخی از کارهای خود در طول اعتیاد و عوارض آن­ها تعریف می­‌کنند. اعتیاد اغلب منجربه رفتارهای جنسی خطرناکی می­‌شود که می­‌تواند عواقب درازمدتی داشته باشد.

این افراد معمولا درمعرض ابتلا به بیماری­‌های عفونی منتقله از راه رابطه جنسی هستند. مصرف موادمخدر اغلب منجربه از بین رفتن موانع شده و موجب می­شود فرد معتاد با افرادی که معمولا رابطه جنسی نداشته رابطه برقرار کند. این شرایط می­‌تواند موجب بارداری غیر برنامه‌­ریزی شده و اگر مادر در بارداری همچنان به مصرف موادمخدر ادامه دهد می­‌تواند عوارض دیگری درپی داشته باشد.

پیامدهای درازمدت رابطه جنسی و موادمخدر


اگر معتاد هستید باید به صراحت گفت که اعتیاد می‌­تواند روابط زندگی زناشویی شما را تحت تاثیر قرار داده و ادامه چنین سبک زندگی مسلما خطرات بی­‌شماری را برای شما در پی خواهد داشت.

درحقیقت،  حتی مصرف کوتاه مدت موادمخدر می­‌تواند بهداشت رابطه جنسی فرد معتاد را برای همیشه از بین ببرد. در این قسمت به معرفی 4 نشانه مهم عواقب طولانی­‌مدت مصرف موادمخدر و ارتباط آن با روابط جنسی می­پردازیم:

بیماری ‌

بیماری­‌هایی که از راه روابط جنسی منتقل می­‌شوند ازجمله هرپس، هپاتیت و ایدز قابل درمان نیستند. افراد معتادی که به چنین بیماری­‌هایی آلوده هستند مجبور هستند تا آخر عمر با آن کنار بیایند. این بیماری­‌ها اخطاری است برای افرادی که معتاد هستند و همچنان می­‌گویند که "یک روزی"  ترک خواهند کرد. باید گفت آن روز شاید دیر باشد.

آسیب

حمله جنسی و سایر خشونت­‌های جنسی می­‌تواند منجربه آسیب­‌های همیشگی در فرد شده و جنسیت فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

قطع ارتباط جنسی

سال­‌ها سوء مصرف از موادمخدر و همچنین رابطه جنسی می­‌تواند حسایست فرد را کاهش داده و او را به نقطه‌­ای برساند که حتی رابطه جنسی اعتدال‌­آمیز هم او را راضی نکند. علاوه­بر این، آسیب­‌های جنسی و یا تجربیات بد دیگر در طول دوره اعتیاد می‌تواند موجب مشکلات عاطفی حاد شده و مانع از نزدیک شدن فرد معتاد و ایجاد رابطه جنسی سالم شود.

از دست دادن رابطه مهم

بی­‌بندو باری، فحشاء و خیانت در طول دوره اعتیاد می­‌تواند منجربه از دست دادن روابط مهم عاشقانه و جنسی شود به­‌طوری­‌که حتی امکان اصلاح آن در حالت هوشیاری نباشد. علاوه بر این مصرف موادمخدر به خودی خود می­‌تواند دلیل کافی برای خاتمه دادن به یک رابطه باشد. بنابراین اگر با فردی رابطه دارید و هنوز موادمخدر مصرف می‌­کنید بهتر است قبل از این­که او را از دست دهید مواد را ترک کنید.