تامسولوسین در مردان برای درمان علائم بزرگی پروستات (هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات-BPH) استفاده می‌شود. این دارو سبب کوچک‌تر شدن پروستات نمی‌شود، بلکه کار آن، شل کردن عضلات در پروستات و مثانه می‌باشد. این اثر کمک می‌کند تا علائم بزرگی خوش‌خیم پروستات (BPH)، از جمله مشکل در شروع جریان ادرار، جریان ضعیف ادرار و نیاز به ادرار کردن به‌طور مکرر (تکرر ادرار) یا فوری (از جمله در طول شب) بروز کنند. تامسولوسین متعلق به طبقه‌ای از داروها است که به عنوان مسدودکننده‌های آلفا شناخته می‌شوند. از این دارو نمی‌توان برای درمان فشار خون بالا استفاده کرد. تامسولوسین را دقیقاً مطابق دستوری که پزشک یا داروساز به شما گفته است مصرف کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌­ی داروی تامسولوسین و یا رزرو نوبت در مطب دکتر فرشاد نامداری با شماره تلفن­‌های 09107585358 و ­ 88776801  تماس حاصل فرمایید.

 

نکات احتیاطی


نکات احتیاطی

قبل از مصرف این دارو نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • قبل از مصرف تامسولوسین، در صورت داشتن حساسیت نسبت به این دارو، یا اگر آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی عناصر غیرفعال باشد که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو، سابقه‌ی پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به‌خصوص در مورد: (فشار خون پایین، مشکلات خاص چشمی مانند آب مروارید، گلوکوم)
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. در صورت مصرف این دارو، از رانندگی کردن، کار کردن با ماشین‌آلات و هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید تا زمانی که بدانید که در هنگام انجام این کارها خطری شما را تهدید نمی‌کند.
 • قبل از جراحی (از جمله عمل جراحی آب مروارید / گلوکوم چشم) با جراحی دندانی، در صورتی که دارو را دارید مصرف می‌کنید یا تابه‌حال مصرف کرده‌اید و در مورد سایر داروهای دیگری که مصرف می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی)، به پزشک یا پزشک متخصص مربوطه خود اطلاع دهید.
 • اگر سیگاری هستید، ترک کردن سیگار می‌تواند علائم شما را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد. این امر به این دلیل است که نیکوتین مثانه را تحریک می‌کند. می‌توانید در مورد ترک سیگار از پزشک خود کمک بگیرید.

نحوه مصرف تامسولوسین


قبل از شروع مصرف این دارو و هر بار که مصرف این دارو برای شما تجدید می‌شود، جزوه اطلاعات بیمار را که توسط داروساز شما تهیه شده است مطالعه فرمایید. اگر سؤالی دارید، از پزشک خود سؤال کنید.

 • این دارو به‌طور خوراکی بوده و می‌توان آن را همراه با غذا یا بدون غذا، طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز مصرف کرد.
 • این دارو را خرد نکنید یا نجوید. انجام این کار می‌تواند تمام دارو را به‌طور همزمان آزاد کرده و خطر عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. همچنین قرص‌ها را نصف نکنید مگر اینکه خط وسط داشته باشند و پزشک یا داروساز شما به شما بگوید که می‌توانید این کار را انجام دهید. قرص کامل یا نصف قرص را بدون خرد کردن یا جویدن مصرف کنید.
 • تامسولوسین ممکن است باعث افت ناگهانی فشار خون شما شود که در نتیجه می‌تواند منجر به سرگیجه یا غش شود. این خطر بیشتر در ابتدای مصرف این دارو یا در صورت شروع مجدد درمان پس از قطع مصرف آن بیشتر است. در این مواقع از موقعیت‌هایی که در صورت ضعف، ممکن است مجروح شوید و صدمه ببینید، خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از صدمه‌ی ناشی از سرگیجه یا غش، پزشک ممکن است به شما بگوید که اولین مقدار مصرف تامسولوسین را در زمان خواب مصرف کنید تا بدن شما به اثرات آن عادت کند.
 • به‌طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین بهره و فایده را از آن داشته باشید. برای کمک به یادآوری مصرف دارد، یک زمان مشخصی را در روز مشخص کنید تا هر روز در همان زمان آن را مصرف کنید.
 • مصرف این دارو ممکن است 4 هفته قبل از بهبود علائم شما طول بکشد. اگر وضعیت شما بهبود نیافته یا بدتر شود، به پزشک خود بگویید.
 • اگر دوز مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد به یاد نیاورید، دوز فراموش شده را دیگر فراموش کنید. هرگز در یک زمان، مقدار دوز مصرفی‌تان را دو برابر نکنید تا یک دوز از دست رفته را جبران کنید.

تداخل‌های دارویی


تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام داروها و محصولاتی را که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و داروهای با نسخه و گیاهان دارویی) با خود داشته باشید تا آن را به پزشک و داروساز خود نشان دهید. بدون تأیید پزشک، اقدام به شروع، توقف یا تغییر دوز داروهای مصرفی‌تان نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارت‌اند از:

 • سایر داروهای مسدودکننده آلفا (مانند پرازوسین، ترازوزین): اگر برای درمان اختلال در نعوظ – ED یا هایپرتنسیون ریوی یا پُرفشاری ریوی، داروهایی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) استفاده می‌کنید، فشار خونتان ممکن است خیلی پایین بیاید که می‌تواند منجر به سرگیجه یا از حال رفتن شود. برای به حداقل رساندن این خطر ممکن است نیاز باشد که پزشک داروهایتان را تنظیم کند.
 • داروهای دیگری نیز می‌توانند بر دفع تامسولوسین از بدن شما تأثیر بگذارند، مصرف این داروها می‌تواند بر نحوه عملکرد تامسولوسین تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال می‌توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، بوپرپرویر، کلاریترومایسین، کوبیستیکستات، مهارکننده‌های پروتئاز HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، ریبوسیکلیب و… اشاره کرد.

عوارض جانبی


سرگیجه، احساس سبکی سر یا مشکلات انزال ممکن است بر اثر مصرف این دارو رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر می‌شود، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. برای کاهش خطر سرگیجه و از حال رفتن، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیدن، به آرامی از جایتان بلند شوید. به خاطر داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که فایده‌ای که این دارو برای شما دارد، بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. البته بسیاری از افراد در هنگام استفاده از این دارو، عوارض جانبی جدی را تجربه نمی‌کنند.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه و پایین آمدن فشار خون، در هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده آسیب پذیرتر باشند. این عوارض جانبی می‌توانند خطر افتادن و سقوط را افزایش دهند.

این دارو را سرخود به دیگران ندهید. آزمایش‌ها و یا تست‌های پزشکی (مانند معاینه پروستات، فشار خون) باید بطور دوره‌ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو بررسی شود. برای جزییات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

نحوه نگه‌داری تامسولوسین


تمام داروها را باید از دسترس و دید کودکانتان دور نگه داشته و در جای خشک و خنک و دور از گرما و نور مستقیم نگهداری کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید