دفع سنگ کلیه (4 تا 10 میلی‌متری )   

 در این مقاله راجب به دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری و همچنین دفع انواع سنگ کلیه های 4 – 10 میلی متری صحبت میکنیم . در بدن ما کلیه‌ ها اندامی هستند که مواد زائد را از خون پالایش کرده و از طریق ادرار تولید می‌کنند. گاهی اوقات نمک‌ ها و سایر مواد معدنی در ادرار به هم چسبیده و سنگ‌ های کوچک کلیه را تشکیل می‌دهند.

 سنگ کلیه چیست؟

معمولاً سنگ‌ های تشکیل‌ شده در کلیه از اندازه یک کریستال قند تا یک توپ پینگ‌ پنگ متغیر هستند، اما سنگ‌ های کلیه صرف تشکیل شان به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرند مگر اینکه باعث انسداد و بروز علائم ناگواری در فرد مبتلا به آن شوند.

 سنگ کلیه چیست

ابتلا به سنگ‌ های کلیوی ممکن است به خاطر اتساع کپسول کلیه و وارد شدن فشار به حالب ها درد شدیدی را در فرد مبتلا ایجاد کنند. و اصولا یکی از متداول ترین سوالات پیرامون درد کلیه اینست که برای کلیه درد چی بخوریم و از چه دارو و درمانی برای رفع آن استفاده کنیم .

tel://02188776801

علائم سنگ کلیه

هنگامی که سنگ کلیه از طریق دستگاه ادراری حرکت می‌کند، سنگ‌ های کوچک ممکن است بدون ایجاد علائم عبور کنند ولی گاهی نیز چه سنگ‌ های کوچک (مثلاً سنگ‌های 4 میلی متری ریزتر) و چه سنگ‌ های درشت (10 میلی متری و بیشتر) ممکن است در فرد مبتلا باعث ایجاد علائم زیر شود:

  • درد شدید در ناحیه پشت، شکم یا کشاله ران
  • ادرار مکرر یا دردناک
  • وجود خون در ادرار
  • بروز حالت تهوع و استفراغ

تشخیص سنگ کلیه

سنگ کلیه به ندرت قبل از شروع درد تشخیص داده می‌شود. این درد اغلب به اندازه‌ ای شدید است که بیماران را به مطب یا بیمارستان یعنی جایی که گروه درمانی با آزمایش‌ های مختلف می‌تواند سنگ‌ ها را کشف کند بکشاند.

 تشخیص سنگ کلیه

این آزمایش‌ های تشخیصی ممکن است شامل سی تی اسکن، اشعه ایکس، سونوگرافی و آزمایش ادرار باشد. آزمایش خون می‌تواند به بررسی سطوح بالای مواد معدنی دخیل در تشکیل سنگ کلیه کمک کند.

سی تی اسکن نیز معمولاً ابزار تشخیصی خوبی برای تشخیص سنگ کلیه و کمک به درمان و مثلاً دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری و بالاتر باشد.به طور کلی اقدام تشخیصی انتخابی در سنگهای کلیه سی تی اسکن شکم و لگن بدون تزریق می باشد .

عوامل دخیل در دفع سنگ کلیه

هرچه  اندازه سنگ کلیه کوچک‌ تر باشد، احتمال دفع راحت و خود به خود آن بیشتر می‌شود. اگر سنگ کلیه کوچک‌ تر از 5 میلی متر (یک و نیم اینچ) باشد، به احتمال 90 درصد بدون مداخله بیشتر عبور می‌کند.

عوامل دخیل در دفع سنگ کلیه

از این رو برای کمک به دفع سنگ 4 میلی متری و کوچک‌ تر می‌توان مصرف مایعات را بالا برده یا دارو های مدر و تسهیل کننده دفع سنگ کلیه 4 میلی متری بهره گرفت.

 اگر  اندازه سنگ تشکیل شده بین 5 تا 10 میلی متر باشد و شما عکس سنگ کلیه 8 میلی‌متری یا سنگ 8 میلی در حالب را دیده باشید، احتمال عبور آن از مجاری ادراری 50 درصد است. اگر سنگ بیش از حد بزرگ باشد که به خودی خود دفع نشود، چندین گزینه درمانی در دسترس است .

دفع سنگ 10 میلی متری  و سنگ‌ های بزرگ‌ تر را باید با درمان با تمرکز بیشتر و دقیق‌ تری انجام داد. در ادامه به بررسی درمان سنگ کلیه در حالت‌ های مختلف آن می‌پردازیم.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با انواع سنگ کلیه ، کلیک کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دفع سنگ کلیه (4 تا 10 میلی‌متری ) و رزرو وقت مشاوره با دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و نا باروری مردان با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۶۸۰۱ تماس بگیرید.

دفع سنگ کلیه ۴ میلی متری ( 4 – 10 میلی متر)

همان‌ طور که در بالاتر توضیح دادیم به احتمال خیلی زیاد سنگ کلیه 4 میلی متری می‌تواند به طور طبیعی از بدن عبور کند. با این حال، این احتمال وجود دارد که دفع سنگ کلیه 4 میلی متری با گذشت زمان دشوارتر شود. بنابراین درمان به موقع و دفع سنگ کلیه ۴ میلی متری برای جلوگیری از بروز عوارض متعاقب ضروری است.

 دفع سنگ کلیه ۴ میلی متری

اگر سنگ کلیه 4 میلی متری برای شما تشخیص داده شد و به دنبال بهترین درمان و روش دفع سنگ کلیه 4 میلی متری مؤثر هستید،باید در این زمینه به اورولوژیست های مجرب که در انجام انواع روش‌ های درمانی دفع سنگ کلیه متخصص هستند. مراجعه نمایید.

 معمولاً تجویز یک دوره داروهای خوراکی مدر و یا ضد درد و مصرف مایعات در درمان و دفع سنگ کلیه 4 میلی متری بسیار مؤثر است. همچنین پزشک معالج ممکن است تغییراتی را در شیوه زندگی مانند افزایش تحرک و فعالیت بدنی، افزایش مصرف مایعات و دریافت کافی روزانه آن و اجتناب از مصرف غذاهای تشکیل دهنده آن سنگ کلیه خاص را پیشنهاد می‌کند.

که از  تشکیل و عود سنگ کلیه جلوگیری شود. در ادامه راهکار های دفع سنگ کلیه 4 میلی متری و همچنین سنگ‌ های 5 الی 10 میلی متر به تفصیل ارائه می‌گردد:

مصرف آب

 برای دفع سنگ کلیه 4 میلی متری نیاز است که حداقل 2 لیتر آب در روز بنوشید و ادرار خود را در طول روز بررسی کنید. بی رنگ بودن ادرار نشانه مصرف بالای مایعات و تیره بودن رنگ آن می‌تواند نشانه‌ ای بر دریافت ناکافی مایعات باشد.

مصرف اب برای سنگ کلیه

مصرف کافئین خود را بررسی کنید !

آب ساده بهترین نوشیدنی است و چای گیاهی تا حدی مناسب است. اما برای دفع سنگ کلیه 4 میلی متری میزان مصرف کافئین خود را بررسی کرده و  قهوه را فقط در حد اعتدال مصرف کنید.

همچنین باید از نوشیدنی‌های حاوی الکل خودداری کنید. یک عقیده اشتباه وجود دارد که مصرف الکل و نوشیدنی الکلی موجب دفع سنگ کلیه 4 متری و حتی سنگ کلیه 10 میلی متری و بزرگ‌ تر از آن می‌شود در حالی که این گزینه صحت ندارد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با بدترین نوع سنگ کلیه، کلیک کنید .

رژیم غذایی سرشار از فیبر

 یک رژیم غذایی سرشار از فیبر با میزان کم نمک برای درمان و دفع سنگ کلیه 4 میلی متری توصیه می‌شود. همچنین در طی دوران ابتلا به سنگ کلیه از مصرف زیاد سبزی‌ هایی مانند گوجه فرنگی، چغندر، اسفناج و همچنین خوردن آجیل خودداری کنید. مصرف پروتئین را نیز  طبق دستور پزشک معالج خود محدود کنید.

از غذا های فرآوری شده اجتناب کنید !

 سعی کنید از مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده با مواد نگه‌ دارنده در حد امکان خودداری کنید.

تجویز دارو های ضد درد و مدر

در دفع سنگ‌ های کلیه 4 الی 10 میلی متری پزشک معالج می‌تواند دارو های ضد درد را برای تسکین درد و دارو های مدر را برای افزایش دفع ادرار و بالا رفتن شانس دفع سنگ کلیه 4 میلی متری و بزرگ‌ تر را تجویز کند. و با بررسی عکس سنگ کلیه 10 میلی‌متری تصمیم گیری درست راجب نحوه ی دفع قطعی آن بگیرد .

 دفع سنگ کلیه 10 میلی متری و بزرگ‌ تر

سنگ کلیه با اندازه متوسط سنگ‌ هایی با ابعاد بین 5 تا 10 میلی متر هستند. این سنگ‌ های کلیه نیاز به درمان جدی‌ تری داشته و دفع سنگ کلیه 10 میلی متری و بزرگ‌ تر به طور طبیعی و یا با درمان‌ های اولیه که در بالاتر گفته شد، بعید است. در اینجا چند درمان سنگ کلیه وجود دارد که متخصصان اورولوژی برای سنگ کلیه با اندازه متوسط توصیه می‌کنند.

دارو های تجویزی برای دفع سنگ کلیه 10 میلی متری

برای دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری ،دارو های تجویزی وجود دارند که می‌توانند به دفع سنگ کلیه به بدن کمک کنند. این دارو که با عنوان مسدودکننده‌ های آلفا شناخته می‌شوند، دیواره‌ های حالب را شل می‌کنند.

این گذرگاه‌ ها را گشاد می‌کند تا سنگ راحت‌ تر در آن جا شود. عوارض جانبی مصرف این دارو به طور کلی خفیف بوده و ممکن است مواردی مانند سردرد یا سرگیجه را در بر گیرد. مصرف انواع دیگری از داروها  نیز می‌توانند به جلوگیری از تشکیل سنگ‌ های جدید کمک کنند.

سنگ شکنی با کمک موج شوک (SWL)

رایج‌ ترین روش پزشکی برای درمان سنگ‌ های کلیه بزرگ به عنوان سنگ شکنی خارج از بدن (ESWL) شناخته می‌شود. این روش درمانی از امواج ضربه‌ای پر انرژی برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچک استفاده می‌کند تا بتوانند از طریق دستگاه ادراری عبور کنند.

سپس قطعات سنگ کوچک شده می‌توانند راحت‌ تر از طریق دستگاه ادراری حرکت کنند. عوارض جانبی این روش درمانی دفع سنگ 10 میلی متری و بالاتر ممکن است شامل خونریزی، کبودی یا درد بعد از عمل در فرد تحت عمل سنگ شکنی باشد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با درمان سنگ کلیه شاخ گوزنی با طب سنتی، کلیک کنید .

سیستوسکوپی و یورتروسکوپی (URS)

از این روش برای دفع  سنگ کلیه 4 میلی متری یا بیشتر از این روش استفاده می‌شود. در این روش درمانی، از سیستوسکوپ برای بررسی داخل مجرای ادرار و مثانه برای یافتن موقعیت سنگ استفاده می‌شود.

در ادامه متخصص اورولوژی اورتروسکوپ را از طریق مجرای ادراری شما وارد می‌کند تا دستگاه ادراری را بررسی کند. در این روش درمانی برای دفع سنگ 10 میلی متری و بزرگ‌ تر، سنگ‌ ها را می‌توان پس از یافتن به قطعات کوچک‌ تر خرد کرد.

این روش تحت بیهوشی یا بی حسی ناحیه ای انجام می‌شود، با این حال، زمان بهبودی آن بسیار سریع‌ تر بوده و معمولاً می‌توانید همان روز بعد از ریکاوری از بیمارستان ترخیص شده و  به خانه بروید.

نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL)

یک ابزار نازک مشاهده به نام نفروسکوپ، در این روش برای تعیین محل و دفع سنگ کلیه 10 میلی متری و بزرگ‌ تر از آن استفاده می‌شود.

این ابزار را می‌توان مستقیماً از طریق یک برش کوچک در پشت شما وارد کلیه کرد. در دفع سنگ 10 میلی متری و حتی سنگ‌های بزرگ‌تر از آن ، اورولوژیست ممکن است از لیزر برای شکستن سنگ‌ های کلیه به قطعات کوچک‌ تر استفاده کند.

این روش تحت بیهوشی انجام می‌شود و ممکن است بعد از انجام آن برای دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری و سنگ‌ های بزرگ‌ تر؛ نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشد.

سؤالات متداول

1) رایج‌ ترین روش درمان و دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری و بزرگ‌ تر از آن چیست؟

رایج‌ ترین روش پزشکی برای درمان سنگ کلیه به عنوان سنگ شکنی خارج از بدن (ESWL) شناخته می‌شود. این روش درمانی از امواج ضربه‌ای پر انرژی برای شکستن سنگ کلیه به قطعات کوچک استفاده می‌کند تا بتوانند از طریق دستگاه ادراری عبور کنند.

2) روش‌ های متداول در درمان و دفع سنگ کلیه 4 میلی متری چیست؟

افزایش مصرف مایعات، محدود کردن دریافت نوشیدنی‌ های حاوی کافئین، عدم مصرف الکل و نوشیدنی‌ های الکی و حاوی الکل؛ دریافت داروی ضد درد یا ادرارآور؛ مصرف غذاهای سرشار از فیبر، مصرف کم نمک و محدود کردن مصرف پروتئین

3) آیا بعد از عمل سیستوسکوپی نیازی به بستری شدن در بیمارستان هست؟

بعد از عمل سیستوسکوپی برای درمان و دفع سنگ کلیه 10 میلیمتری و سنگ‌ های بزرگ‌ تری نیازی به بستری شدن در بیمارستان نبوده و با تائید پزشک معالج فرد عمل شده می‌تواند ترخیص شده و به خانه خود مراجعه نماید.

برای انجام درمان انواع سنگ کلیه می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت. همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان با سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت.

دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد. ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان انواع سنگ کلیه اطمینان حاصل کرد.

منبع مقاله:

https://www.webmd.com/kidney-stones/ss/slideshow-kidney-stones-overview

https://www.pristyncare.com/treatment/kidney-stone/size/4-mm-kidney-stone

https://meddo.in/blog/how-kidney-stone-pass-size-chart-and-treatment/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید