علت تکرر ادرار و درد زیر شکم در زنان

  1. خانه
  2. /
  3. کلیه
  4. /
  5. علت تکرر ادرار و درد زیر شکم در زنان

درد شکم دردی است که بین قفسه سینه و لگن ایجاد می شود. درد شکم می تواند حالتهای مختلفی مانند گرفتگی، دردناک، مبهم یا تیز باشد. اغلب به آن دل درد می گویند.

تکرر ادرار زمانی است که نیاز دارید بیشتر از حد معمول ادرار کنید. هیچ قانون مشخصی در مورد اینکه ادرار طبیعی چه حالتی دارد وجود ندارد. اگر متوجه شدید که بیشتر از حد معمول می‌روید اما رفتار خود را تغییر نداده‌اید (مثلاً شروع به نوشیدن مایعات بیشتری نکرده‌اید)، تکرر ادرار محسوب می‌شود. ادرار بیش از 2.5 لیتر مایع در روز بیش از حد در نظر گرفته می شود.

  لیست زیر می تواند یک راهنمایی مناسب برای آموزش در مورد این شرایط در نظر گرفته شود، اما این لیست جایگزینی برای تشخیص توسط یک پزشک نیست چون بسیاری از شرایط پزشکی دیگر نیز وجود دارند که می توانند با علائم و نشانه های شما مرتبط باشند.

دکتر فرشاد نامداری یکی از مجرب ترین جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری در تهران آماده تشخیص و درمان درد زیر شکم و تکرر ادرار در بانوان است. برای رزرو وقت مشاوره با دکتر فرشاد نامداری با شماره 02188776801 تماس حاصل فرمایید.

علل درد زیر شکم و تکرر ادرار


علل درد زیر شکم و تکرر ادرارعفونت ادرار

عفونت مجاری ادرار در زنان عفونتی است که کلیه ها، حالب ها، مثانه یا مجرای ادرار را درگیر می کند. این‌ها ساختارهایی هستند که ادرار قبل از دفع از بدن از آنها عبور می کند.

ادرار به طور معمول استریل است. عفونت زمانی رخ می دهد که باکتری وارد ادرار شده و شروع به رشد می کند. عفونت باکتریایی معمولا از دهانه مجرای ادرار شروع می شود، جایی که ادرار از بدن خارج می شود و به سمت بالا به داخل دستگاه ادراری حرکت می کند.

تشخیص عفونت ادرار

تشخیص عفونت ادرار بر اساس اطلاعاتی است که بیمار در مورد علائم، سابقه پزشکی و جراحی، داروها، عادات و شیوه زندگی خود می دهد. معاینه فیزیکی و تست های آزمایشگاهی به تشخیص دقیق بیماری کمک میکند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است به سادگی آزمایش ادرار را در مطب انجام دهد. پزشک شما نمونه ادرار را برای آزمایش کشت به آزمایشگاه می فرستد. بازگشت این نتایج چند روز طول می کشد. اورولوژیست با کمک این آزمایش متوجه میشود که دقیقاً باکتری عامل عفونت چیست و این باکتری ها در برابر کدام آنتی بیوتیک ها مقاومت یا حساسیت دارند. ارسال یک کشت میکروب برای همه ضروری نیست زیرا اکثر عفونت های ادراری توسط همان باکتری ایجاد می شوند.

درمان عفونت ادرار

درمان معمول برای هر دو نوع عفونت ساده و پیچیده مجاری ادرار آنتی بیوتیک است. نوع آنتی بیوتیک و مدت درمان بستگی به شرایط دارد.

نمونه هایی از آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده در درمان شامل آموکسی سیلین، سولفامتوکسازول/تری متوپریم (Bactrim)، سیپروفلوکساسین، نیتروفورانتوئین(Macrobid) و انواع دیگری از انتی بیوتیک ها. پزشک شما داروی مناسب را برای شرایط شما و ارگانیسم های ایجاد کننده خاص انتخاب می کند.

عفونت کلیه

عفونت کلیهعفونت کلیه نوعی عفونت مجاری ادرار (UTI) است که به طور کلی از مجرای ادرار یا مثانه شما شروع می شود و به یک یا هر دو کلیه شما می رسد.

مجرای ادرار در زنان کوتاهتر از مردان است، که باعث می شود باکتری ها از خارج از بدن به مثانه حرکت کنند. نزدیکی مجرای ادرار به واژن و مقعد نیز فرصت بیشتری برای ورود باکتری ها به مثانه ایجاد می کند. این شرایط باعث می شود عفونت کلیه در زنان بیشتر از مردان باشد. عفونت کلیه نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و اگر به درستی درمان نشود می تواند به طور دائم به کلیه های شما آسیب برساند. باکتری می تواند به جریان خون شما سرایت کند و باعث ایجاد یک عفونت خطرناک شود.

تشخیص عفونت کلیه

برای تشخیص دقیق عفونت کلیه احتمالاً از شما خواسته می شود که یک نمونه ادرار برای آزمایش باکتری، خون یا عفونت در ادرار ارائه دهید. پزشک شما همچنین ممکن است یک نمونه خون برای کشت بگیرد (یک آزمایش آزمایشگاهی که باکتری ها یا سایر ارگانیسم ها را در خون شما بررسی می کند).

درمان عفونت کلیه

مصرف آنتی بیوتیک ها اولین روش درمان عفونت کلیه است. داروهایی که استفاده می کنید و  مدت مصرف آنها  به وضعیت سلامت شما و باکتری های موجود در آزمایش ادرار شما بستگی دارد.

برای مثال یک بیماری زمینه ای در مجاری ادرار می تواند باعث عفونت مکرر کلیه شود. در این صورت، ممکن است برای ارزیابی به متخصص کلیه (نفرولوژیست) یا جراح ادرار (اورولوژیست) ارجاع داده شوید. ممکن است برای ترمیم یک ناهنجاری ساختاری به جراحی نیاز داشته باشید.

سنگ مثانه

سنگ مثانه مانند سنگ کلیه،  زمانی ظاهر می شود که مواد معدنی طبیعی در ادرار شما به هم می پیوندند و توده های کوچک و سختی را تشکیل می دهند. این مشکل بیشتر در مردان شایع است ، اما زنان را هم تحت تأثیر قرار می دهد. در این شرایط علاوه بر اینکه دچار تکرر ادرار میشوید، ممکن است هنگام ادرار کردن، سوزش همراه با ناراحتی در ناحیه شکم خود را تجربه کنید.

  عمل واریکوسل: مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی واریکوسل بیضه

تشخیص سنگ مثانه

پزشک شما را معاینه می کند و در مورد علائم شما می پرسد. پزشک برای تشخیص سنگ مثانه ممکن است به شما بگوید:

  • آزمایش ادرار: پزشک شما نمونه ای از ادرار شما را برای بررسی سنگ های کوچک مثانه به آزمایشگاه می فرستد. آزمایشگاه ادرار شما را برای علائم عفونت دستگاه ادراری یا خون آزمایش می کند.
  • آزمایش های تصویربرداری: تصاویر سی تی اسکن، اشعه ایکس و اولتراسوند به پزشک شما اجازه می دهد تصاویر واضحی از مثانه شما ببیند. این آزمایش ها اندازه، شکل و محل سنگ های مثانه را نشان می دهد.
  • سیستوسکوپی: با این روش پزشک شما از یک اسکوپ کوچک برای بررسی داخل مثانه و بررسی وجود سنگ استفاده می کند. اسکوپ باریک و انعطاف پذیر است و یک دوربین در انتهای آن قرار دارد.

درمان سنگ مثانه

به طور معمول، سنگ های مثانه باید توسط متخصص اورولوژی از مثانه خارج شوند. اسن سنگها به ندرت می توانند حل شوند، اما این بستگی به نوع سنگ شما دارد و همچنین می تواند مدت زیادی طول بکشد.

سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینیسیستیت بینابینی یک بیماری مزمن است که باعث فشار مثانه، درد مثانه و گاهی درد لگن می شود. درد از ناراحتی خفیف تا درد شدید متغیر است. این وضعیت بخشی از انواع بیماری‌ها است که به سندرم مثانه دردناک معروف است.

مثانه یک اندام توخالی و عضلانی است که ادرار را ذخیره می کند. مثانه زمانی که پر شود منبسط می شود و سپس به مغز سیگنال می دهد که وقت ادرار کردن است و از طریق اعصاب لگن ارتباط برقرار می کند. این وضعیت باعث ایجاد تکرار ادرار کردن در اکثر افراد می شود.

علائم و نشانه های سیستیت بینابینی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر زنی مبتلا به سیستیت بینابینی باشد، علائم او نیز ممکن است در طول زمان متفاوت باشد و به طور دوره ای در پاسخ به محرک های رایج مانند قاعدگی، نشستن طولانی مدت، استرس، ورزش و فعالیت جنسی تشدید شود.

تشخیص سیستیت بینابینی

هیچ آزمایشی برای سیستیت بینابینی وجود ندارد. اگر به دلیل تکرر ادرار و درد مثانه به پزشک مراجعه میکنید باید دلایل احتمالی دیگر این علائم را هم بررسی کنید.

برای زنان ابتدا باید عفونت های مجاری ادرار، سرطان مثانه، بیماری های مقاربتی و اندومتریوز رابررسی شود.

درمان سیستیت بینابینی

متأسفانه، در حال حاضر هیچ درمانی برای سیستیت بینابینی وجود ندارد و ممکن است درمان آن دشوار باشد، اگرچه تعدادی از درمان ها را می توان امتحان کرد. اما هیچ درمان واحدی برای همه موثر نیست و در مورد میزان موثر بودن برخی از آنها اختلاف نظر وجود دارد.

بیمار ممکن است نیاز داشته باشد چندین روش درمانی را امتحان کند تا درمان مناسب خود را پیدا کند. اگر تغییر شیوه زندگی کمکی نکرد، ممکن است از داروها و سایر روش‌های درمانی استفاده شود و ممکن است جراحی به عنوان آخرین روش درمان ضروری باشد. در موارد بسیار نادر، ممکن است نیاز به برداشتن کامل مثانه (سیستکتومی) باشد.

اندومتریوز

اندومتریوزاندومتریوز بیماری است که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم در سایر نقاط بدن و خارج از رحم رشد می کند. علائم آن ممکن است شامل درد شکم، پریودهای سنگین و ناباروری باشد.

برخی از زنان درد ناشی از آندومتریوز را “گرفتگی کشنده” می نامند، زیرا می تواند به اندازه کافی شدید باشد که آنها را از حرکت بازدارد. این بیماری در بسیاری از افراد با افزایش سن بدتر می شود. بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز در حین رابطه جنسی یا تا 2 روز بعد از آن احساس درد می کنند. برای برخی احساس ضربه زدن یا تیز بودن دارد. برخی دیگر آن را به شکل درد در ناحیه لگن خود احساس می کنند.

تشخیص اندومتریوز

تشخیص با بررسی سابقه پزشکی بیمار و تکمیل معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگنی توسط پزشک آغاز می شود. تشخیص آندومتریوز تنها زمانی میتواند قطعی باشد که پزشک لاپاراسکوپی انجام می دهد، بافت مشکوک بیوپسی میشود و تشخیص با بررسی بافت زیر میکروسکوپ تایید خواهد شد. لاپاراسکوپی یک روش جراحی جزئی است که در آن یک لاپاراسکوپ، یک لوله نازک با یک دوربین در انتهای آن، از طریق یک برش کوچک به داخل شکم وارد می‌شود.

دوربین در انتهای خود از طریق یک برش کوچک به داخل شکم وارد می‌شود. لاپاراسکوپی همچنین برای تعیین محل، وسعت و اندازه رشد آندومتریال استفاده می شود.

درمان اندرومتریوز

اندومتریوز یک بیماری مادام العمر است، بنابراین مهم است که برنامه ای برای مدیریت آن بر اساس پیشرفت بیماری، شدت درد و برنامه های احتمالی برای بارداری ایجاد شود. از آنجایی که این یک بیماری مزمن است، نمی‌توان آن را درمان کرد، اما گزینه‌هایی برای انواع مختلفی از داروها برای کاهش درد آندومتریوز و کمک به احساس بهتر زنان وجود دارد. برخی از این داروها نیاز به نسخه پزشک دارند. سایر موارد را می توانید بدون نسخه بخرید. پزشک ممکن است توصیه کند که بیشتر از یک نوع دارو را امتحان کنید.

  تغذیه و رژیم غذایی در بیماران مبتلا به سنگ کلیه: غذای مفید و مضر

گر آندومتریوز دارید و در تلاش برای باردار شدن هستید، جراحی برای برداشتن ایمپلنت های اندومتریوز در حالی که رحم و تخمدان شما حفظ می شود (جراحی محافظه کارانه) ممکن است شانس موفقیت شما را افزایش دهد. اگر درد شدید ناشی از آندومتریوز دارید، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید،  با این حال، اندومتریوز و درد شما ممکن است عود کند.

عفونت واژن

واژینیت به شرایطی گفته میشود که می تواند باعث عفونت یا التهاب واژن شود. ولوواژینیت به التهاب واژن و فرج گفته میشود. فرج قسمت خارجی اندام تناسلی است.

درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی و تکرر ادرار می تواند یکی دیگر از نشانه های واژینیت باشد. همچنین ممکن است هنگام ادرار کردن احساس سوزش یا خارش کنید. این بیماری علائم دیگری مانند ترشحات واژن سفید و غلیظ، ترشحات خاکستری با بوی ماهی یا سبز مایل به زرد و کف آلود نیز میتواند داشته باشد.

تشخیص عفونت واژن

برای تشخیص عفونت واژن، پزشک از شما در مورد سابقه سلامتی شما سوال خواهد کرد. آنها همچنین معمولاً در مورد سلامت جنسی شما مانند تعداد شرکای جنسی فعلی و سابقه عفونت های واژن یا عفونت های مقاربتی قبلی شما سؤال می کنند.

پزشک ممکن است لگن را هم معاینه کند. در طول این معاینه، پزشک شما ممکن است از ترشحات واژن نمونه برداری کند. آنها این نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستند. این آزمایش می تواند به پزشک شما در تشخیص علت اصلی عفونت کمک کند.

درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن بستگی به عامل ایجاد عفونت شما دارد. اگر عفونت شما توسط یک عامل تحریک کننده مانند صابون ایجاد شده باشد، پزشک محصول دیگری را برای کاهش سوزش توصیه می کند.

سرطان مثانه

سرطان مثانهمثانه یک عضو توخالی است که ادرار را از کلیه ها از طریق حالب جمع می کند تا ذخیره شود و در نهایت از طریق مجرای ادرار از بدن خارج شود. سرطان مثانه رشد غیرطبیعی سلول های مثانه است و یک سرطان شایع است. مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه هستند اما این خطر برای زنان صفر نیست.

خون در ادرار هماچوری ناخالص نامیده می شود. این وضعیت شایع ترین علامت سرطان مثانه است. این موضوع هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. اما در زنان، خون در ادرار اغلب به عنوان نشانه احتمالی سرطان مثانه نادیده گرفته می‌شود، زیرا برای بیشتر افراد توجیه جدی بسیار کمتری دارد.

اهمیت تشخیص سرطان مثانه در زنان

به نظر میرسد اکثر زنانی که در ادرارشان خون وجود دارد، دچار عفونت مجاری ادراری هستند. در نتیجه، در مراحل بعدی سرطان مثانه به وجود میاید و این بیماری فرصت رشد و پیشرفت پیدا میکند. برای اینکه در اسرع وقت بیماری شما تشخیص داده شود، مطمئن شوید که پزشک یک کشت ادرار برای آزمایش ارسال می کند. اگر کشت انجام داده اید، مطمئن شوید که مجاری ادرار شما دچار عفونت است. اگر کشت منفی بود یا علائم مثانه شما علیرغم درمان ادامه داشت نترسید و از پزشکتان بخواهید شما  ار به متخصص اورولوژی معرفی کند.

درمان سرطان مثانه

درمان اولیه برای سرطان مثانه برداشتن تومور مثانه از طریق پیشابراه   (TURBT) است که تومور را از طریق مجرای ادرار از مثانه خارج می کند و اطلاعاتی در مورد مرحله و درجه تومور ارائه می دهد.

سرطان مثانه مرحله‌بندی (طبقه‌بندی بر اساس میزان پیشرفت سرطان) و درجه‌بندی می‌شود (سلول‌ها چقدر غیرطبیعی و/یا تهاجمی ظاهر می‌شوند) تا هم نوع درمان‌ها را تعیین کند و هم شرایط هر بیمار را به طور جداگانه پیش بینی کنند.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن درواقع التهاب اندام های تناسلی زنانه است.  این وضعیت می تواند منجر به تشکیل اسکار با نوارهای فیبری شود که بین بافت ها و اندام ها ایجاد می شود.

عوارض این بیماری شامل درد مزمن و مداوم لگن، حاملگی خارج از رحم و ناباروری است. بر اساس تحقیقات انجام شده، از هر 8 زنی که بیماری التهابی لگن داشته اند، 1 نفر برای باردار شدن مشکل دارد.

بسیاری از زنان مبتلا به بیماری التهابی لگن هیچ علائمی ندارند. اگر علائم ظاهر شوند، می توانند از درد خفیف تا شدید، تکرر ادرار، استفراغ، ترشحات غیرمعمول واژن و قاعدگی نامنظم متغیر باشند.

تشخیص بیماری التهابی لگن

پزشک از شما درباره علائمتان می پرسد و یک معاینه لگنی برای بررسی حساسیت انجام می دهد. آنها همچنین برای تشخیص کلامیدیا و سوزاک آزمایش انجام میدهند. ممکن است یک سواب از دهانه رحم، و شاید از مجرای ادرار (لوله ای از مثانه که ادرار از طریق آن جریان دارد) گرفته شود. شاید نیاز به انجام آزمایش خون و ادرار داشته باشید.

برای بررسی التهاب در لوله های فالوپ ممکن است از اسکن اولتراسوند استفاده شود. گاهی از لاپاراسکوپ برای مشاهده آن ناحیه استفاده می شود. در صورت لزوم می توان از طریق آن نمونه بافت برداشته شود.

  ورزش کگل: درمان بی اختیاری ادرار و بهبود روابط جنسی

درمان بیماری التهابی لگن

درمان زود هنگام احتمال بروز عوارضی مانند ناباروری را کاش میدهد. اولین روش درمان این بیماری مصرف آنتی بیوتیک است. پیروی از توصیه های پزشک و مصرف کامل داروها مهم است. این دوره درمانی معمولا 14 روز طول می کشد. این وضعیت به ندرت مورد نیاز به جراحی دارد، اما در صورت وجود زخم بر روی لوله های فالوپ یا اگر آبسه نیاز به تخلیه داشته باشد، ممکن استجراحی ضروری باشد. این جراحی میتوانید شامل یک برش کوچک باشد یا ممکن است شامل برداشتن یک یا هر دو لوله فالوپ باشد.

شریک جنسی زن ممکن است نیاز به درمان برای  STI (عفونت های قابل انتقال از طریق روابط حنسی) داشته باشد. اگر شریک جنسی یک بیماری مقاربتی داشته باشد، در صورت عدم درمان، خطر عود بیماری به طور جدی وجود دارد.

 سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیرسندرم روده تحریک پذیر یک اختلال گوارشی طولانی مدت است که می تواند باعث ناراحتی مداوم شود. با این حال، اکثر افراد عوارض شدیدی را تجربه نخواهند کرد.

درد شکم اغلب بعد از غذا بدتر می شود. تشدید شدن درد ممکن است چند روز طول بکشد و سپس علائم بهبود یابد یا به طور کامل برطرف شود. علائم و نشانه ها در افراد مختلف متفاوت است. آنها اغلب شبیه علائم بیماری ها و شرایط دیگر هستند و همچنین می توانند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهند. این علائم میتواند شامل تکرر ادرار، درد شکم، بوی بد دهان، خستگی، رابطه جنسی دردناک و قاعدگی نامنظم باشد.

اغلب به دلیل ناراحتی و خجالتی که شاید همراه با این شرایط وجود داشته ممکن است بیمار دچار افسردگی و اضطراب شود.

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد. پزشک شما احتمالاً با بررسی تاریخچه پزشکی کامل شما، معاینه فیزیکی و آزمایشاتی برای رد سایر بیماری ها مانند بیماری سلیاک سعی میکند تا بیماری شما را تشخیص دهد.

پس از رد سایر شرایط، پزشک شما احتمالاً از یکی از این معیارها برای تشخیص سندرم روده تحریک پذیر استفاده می کند:

  • معیارهای رم: این معیارها شامل درد و ناراحتی شکمی است که به طور متوسط حداقل یک روز در هفته و به مدت سه ماه گذشته رخ داده است، که با حداقل دو مورد از این عوامل مرتبط است: درد و ناراحتی مربوط به اجابت مزاج است، دفعات دفع مدفوع تغییر می کند یا در جه غلظت مدفوع تغییر یافته است.
  • نوع سندرم روده تحریک پذیر: به منظور درمان، سندرم روده تحریک پذیر را می توان بر اساس علائم شما به سه نوع تقسیم کرد: یبوست غالب، اسهال غالب یا هردو مورد.

درمان سندرم روده تحریک پذیر

درمان سندرم روده تحریک پذیر معمولاً شامل برخی تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی و همچنین یادگیری نحوه مدیریت استرس است. مصرف مکمل فیبر مانند پسیلیوم (متاموسیل) همراه با مایعات ممکن است به کنترل یبوست کمک کند.

فیبروم

فیبروم های رحم تومورهایی هستند که در داخل یا روی دیواره های رحم ایجاد می شوند. این فیبروم ها شایع هستند و معمولا سرطانی نیستند. فیبروم های رحم یا فیبروم های رحمی، شایع ترین تومورهای غیرسرطانی یا خوش خیم در افراد در سنین باروری هستند. آنها همچنین به عنوان لیومیوم و میوم شناخته می شوند.

بسیاری از افراد مبتلا به فیبروم علائمی ندارند، در حالی که برخی دیگر درد شکم و لگن، خونریزی، تکرر ادرار، درد هنگام رابطه جنسی، پریودهای دردناک و کمردرد یا پا درد را تجربه می‌کنند.

تشخیص فیبروم

فیبروم رحم با معاینه لگن و سونوگرافی تشخیص داده می شود.

درمان فیبروم

درمان‌های پزشکی شامل داروهایی مانند میفپریستون (RU-486)، دانازول (دانوکرین)، رالوکسیفن (Evista)، آنالوگ‌های GnRH (Lupron وسایر داروها) و فرمولاسیون‌های با دوز پایین از داروهای ضد بارداری خوراکی است.

در صورت لزوم، چندین روش درمان وجود دارد که شامل جراحی (هیسترکتومی، میومکتومی، کرایوسرجری)، سونوگرافی متمرکز با شدت بالا با هدایت MRI و آمبولیزاسیون شریان رحمی می‌شود.

بارداری

بارداریبارداری زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم تخمک را پس از رها شدن از تخمدان در طی تخمک‌گذاری بارور می‌کند. سپس تخمک بارور شده به داخل رحم می رود، جایی که لانه گزینی انجام می شود. کاشت (لانه گزینی) موفقیت آمیز منجر به بارداری می شود.

عقب افتادن قاعدگی یکی از اولین علائم بارداری (و شاید ساده ترین) است. با این حال، عقب افتادن قاعدگی لزوماً به معنای باردار بودن شما نیست، به خصوص اگر سیکل شما نامنظم باشد. علائم دیگر شامل سردرد، افزایش وزن، یبوست، تکرر ادرار، درد شکم، کمردرد و گرفتگی عضلات است.

تست های بارداری

تست های بارداری خانگی بعد از اولین روز از قاعدگی شما بسیار دقیق هستند. اگر در تست بارداری خانگی نتیجه مثبت شد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. سونوگرافی میتواند بارداری شما را تایید و تعیین تاریخ دقیق آن را مشخص کند.

نتیجه گیری


در بیشتر موارد، درد شکم و تکرر ادرار در زنان در نتیجه یک مسئله رایج مانند گرفتگی قاعدگی یا تخمک گذاری دردناک ظاهر می شود. با این حال، اگر فردی متوجه علائمی شود که نشان می دهد یک مشکل اساسی جدی تری باعث درد می شود، باید به پزشک مراجعه کند.

تشخیص دقیق در هر مورد ضروری است تا افراد بتوانند از عوارض جدی احتمال اجتناب کنند و بهترین درمان را پیدا کنند.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتماس