اوره خون چیست | علائم اوره بالا + درمان

در این مقاله در مورد اوره خون و علائم اوره بالا به طور مفصل صحبت میکنیم . مصرف بالای موارد غذایی پروتئینی و … به علاوه رفتارهای غلط دیگری که ادامه در مورد آن‌ها به تفصیل صحبت خواهیم کرد، می‌تواند زمینه ساز بالا رفتن اوره خون شوند.

اوره خون چیست ؟

اوره از جمله موادی است که در پیش ساز آن منابع مختلف غذایی از جمله پروتئین‌ ها و مواد غذایی لبنی و گوشتی و … وجود دارد .اوره خون بالا زمانی رخ می‌دهد که کلیه‌های شما آسیب ببینند.

 در این حالت سموم یا مواد زائد بدنی که کلیه‌ های شما معمولاً از طریق ادرار دفع می‌کنند، در زمان ناکارآمدی کلیه در جریان خون شما وارد می‌شوند. این سموم به عنوان کراتینین و اوره شناخته می‌شوند.

tel://02188776801

بالا بودن سطوح اوره و کراتینین خون می‌تواند منجر به بروز  علائم اوره بالا و بیماری اورمی ‌شود. اورمی یک مشکل خطرناک است که زمانی رخ می‌دهد که مواد زائد مرتبط با کاهش عملکرد کلیه در خون شما تجمع پیدا کنند.

اورمی به معنای “وجود اوره در خون” است و به اثرات تجمع مواد زائد اشاره دارد. ابتلای به این بیماری می‌تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

مشکلات بالا بودن اوره خون

اوره جز مواد زائدی است که کلیه‌ها معمولاً به دفع آن کمک می‌کنند. بالا بودن سطوح اوره خون و ظاهر شدن علائم اوره بالا در بدن می‌تواند منجر به بروز بیماری اورمی‌ شود.

اورمی یک مشکل خطرناک است که زمانی رخ می‌دهد که مواد زائد مرتبط با کاهش عملکرد کلیه در خون شما تجمع پیدا کنند.اورمی به معنای “وجود اوره در خون” است و به اثرات تجمع مواد زائد اشاره دارد.

ابتلای به این بیماری می‌تواند کل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. اورمی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. افراد مبتلا به اورمی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

بالا بودن اوره خون

درمان اورمی در خانه امکان‌پذیر نیست.کلیه‌ها به عنوان فیلترهای بدن عمل می‌کنند و از شر مواد زائد و بالقوه خطرناکی که از آن عبور می‌کنند خلاص می‌شوند. اورمی یکی از علائم نارسایی کلیه و نیز از علائم اوره بالا است.

وقتی کلیه‌ها نتوانند مواد زائد را به درستی فیلتر کنند، می‌توانند وارد جریان خون شوند.اورمی یکی از عوارض نارسایی کلیه است، بنابراین درمان این بیماری مستلزم درمان کلیه‌ها است.

افراد مبتلا به اورمی معمولاً پروتئین، کراتینین و سایر مواد در خون خود دارند.این مشکل می‌تواند تقریباً تمام سیستم‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. اکثر افراد مبتلا به اورمی علائمی را تجربه می‌کنند.

با این حال، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، که عامل خطر اصلی اورمی است، ممکن است تا زمانی که بیماری به طور قابل توجهی پیشرفت نکرده باشد، علائمی را تجربه نکنند.

مطالعه بیشتر : برای درمان کیست کلیه چی بخوریم ، کلیک کنید .

اورمی در مقابل آزوتمی

ازوتمی بیماری دیگری است که در صورت عدم عملکرد صحیح کلیه‌ها ممکن است به عنوان یکی از علائم اوره بالا رخ دهد. این دو حالت می‌توانند هم‌زمان رخ دهند. اورمی به معنی تجمع اوره در خون است .

در حالی که آزوتمی تجمع مواد زائد نیتروژن در خون است.درمان اورمی مبتنی بر درمان علت اصلی اورمی است. پزشک ممکن است داروهای فرد را برای برخی بیماری‌های خود ایمنی تنظیم کند.

یا انسدادی مانند سنگ کلیه را با جراحی برطرف کند. داروهای فشار خون و دارو برای کنترل بهتر دیابت نیز ممکن است کمک کند.

اورمی در مقابل آزوتمی

اکثر افراد مبتلا به اورمی به دیالیز نیاز دارند. برای دیالیز از دستگاهی استفاده می‌شود که به عنوان یک کلیه مصنوعی عمل کرده و خون را فیلتر می‌کند. برخی از افراد مبتلا به اورمی نیز ممکن است نیاز به پیوند کلیه داشته باشند.

که ممکن است با جایگزینی کلیه بیمار با یک کلیه سالم صورت پذیرفته و از  بروز مشکلات بیشتر  در کلیه پیشگیری کند. خیلی از  افراد اغلب سال‌ها برای پیوند کلیه منتظر بمانند و ممکن است در حین انتظار نیاز به دیالیز داشته باشند.

علائم اوره بالا چيست؟

اما علائم اوره بالا در خون در مردان ( و البته زنان) چیست؟ در ابتدای بیماری مزمن کلیه، ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید. با این حال، زمانی که اورمی شروع شده است، کلیه‌های شما بسیار آسیب دیده اند.

یکی از نشانه‌های بارز این بیماری، احساس بی‌حسی و گزگز در دست‌ها یا پاها می‌باشد.که ممکن است ناشی از نوروپاتی اورمیک، یکی از علائم بالقوه اورمی ‌باشد.

علائم اورمی یا همان علائم اوره بالا، مشابه علائم بیماری مزمن کلیه است.این شباهت به این معنی است که افراد مبتلا به بیماری کلیوی که دچار نارسایی کلیه می‌شوند ممکن است متوجه اورمی نباشند.

افراد مبتلا به بیماری کلیوی باید به طور منظم تحت آزمایش خون و آزمایش ادرار قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که کلیه‌هایشان به خوبی کار می‌کند. و دارای علائم بالا بودن bun نمی‌باشند .

علائم اوره بالا چیست

توجه به این نکته ضروری است که علائم اوره بالا بین افراد متفاوت است و می‌تواند تغییر کند در اورمی ابتدا علائم کاهش فرو پیدا کرده و سپس دوباره بدتر می‌شود.

بیماری کلیوی یک بیماری که می‌تواند زندگی فرد مبتلا را به خطر بیندازد ، بنابراین افرادی که مشکوک به بیماری کلیوی یا اورمی هستند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند.

مطالعه بیشتر : ایا هیدرونفروز کلیه خطرناک است، کلیک کنید .

برخی از علائم اوره بالا که باید افراد مراقب آن‌ها باشند شامل این موارد می‌باشد، مجموعه‌ ای از علائم به نام نوروپاتی اورمیک یا آسیب عصبی هستند.

این علائم ناشی از نارسایی کلیه، نوروپاتی می‌تواند باعث گزگز، بی‌حسی یا احساس الکتریکی در بدن، به ویژه دست‌ها و پاها شود.

 • ضعف، خستگی و سردرگمی: این علائم با گذشت زمان بدتر می‌شوند و با استراحت یا تغذیه بهتر از بین نمی‌روند.
 • حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها: برخی از افراد ممکن است به دلیل این مشکلات وزن کم کنند.
 • بروز تغییرات در آزمایش خون: اغلب، اولین علامت اورمی، وجود اوره در خون در طول آزمایش خون است.
 • افراد مبتلا به اورمی همچنین ممکن است علائم اسیدوز متابولیک را نشان دهند که در آن بدن اسید بیش از حد تولید می‌کند.

بالا بودن اوره خون و مشکلات آن

 • فشار خون بالا.
 • مشکل در تمرکز
 • تورم، به ویژه در اطراف پاها و مچ پا.
 • پوست خشک و خارش دار.
 • تکرر ادرار، زیرا کلیه‌ها برای دفع مواد زائد سخت‌تر کار می‌کنند.

اوره خون بالا چه خطراتی دارد؟

بالا بودن اوره و ظاهر شدن علائم اوره بالا در بدن افراد، در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود. فرد مبتلا به اورمی علائمی مانند موارد زیر پیدا میکند .

ممکن است تشنج، از دست دادن هوشیاری، حملات قلبی (به علت افزایش پتاسیم بدن) و سایر علائم مخاطره‌آمیز را تجربه کند. بالا بودن اوره می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود .

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با قرص سیپروفلوکساسین برای عفونت کلیه، کلیک کنید .

 نارسایی کلیه به نوبه خود ممکن است به سایر اندام‌ها نیز آسیب برساند، بنابراین اورمی درمان نشده می‌تواند حتی پیامدهایی مانند نارسایی کبد یا قلب داشته باشد.

بدن شما ممکن است اسید اضافی یا عدم تعادل هورمونی و الکترولیت – به ویژه پتاسیم – را که می‌تواند بر قلب تأثیر بگذارد، جمع کند.

اوره خون بالا چه علائمی دارد

این مشکلات می‌توانند بر متابولیسم یا فرآیند تبدیل غذا به انرژی توسط بدن شما تأثیر بگذارند. تجمع سموم در خون شما همچنین می‌تواند باعث کلسیفیه شدن (سخت شدن) رگ‌های خونی شود.

کلسیفیکاسیون منجر به مشکلات استخوان، ماهیچه، قلب و عروق خونی می‌شود. سایر عوارض اورمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسیدوز (بیش از حد بودن اسید در خون).
 • کم خونی ( کم شدن قابل ملاحظه گلبول‌های قرمز در خون).
 • فشار خون بالا.
 • هیپرکالمی (بیش از حد پتاسیم در خون).
 • پرکاری پاراتیروئید (وجود بیش از حد کلسیم و فسفر در خون که منجر به افزایش سطح هورمون پاراتیروئید و ناهنجاری‌های استخوانی می‌شود).
 • کم‌کاری تیروئید (تیروئید کم‌کار).
 • ناباروری (ناتوانی در باردار شدن).
 • سوءتغذیه (کمبود مواد مغذی در بدن شما).’

علائم اوره خون بالا چگونه کنترل و کاهش پیدا میکند

عوارض اضافی اورمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادم ریوی (مایع در ریه‌ها).
 • نقص عملکرد پلاکت و لخته شدن خون که منجر به خونریزی می‌شود
 • انسفالوپاتی اورمیک (کاهش عملکرد مغز به دلیل تجمع سم).
 • آنژین صدری (درد قفسه سینه).
 • آترواسکلروز (تصلب).
 • نارسایی قلبی.
 • بیماری دریچه قلب.
 • افیوژن پریکارد (تجمع مایعات در اطراف قلب).
 • سکته.

علل ابتلا به اورمی

 • فشار خون بالا ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود که ممکن است باعث اورمی ‌شود.
 • بیماری مزمن کلیوی یا CKD می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود و فیلتر کردن مواد زائد و تمیز نگه داشتن خون را برای کلیه‌ها دشوار می‌کند.
 • بیماری‌های کلیوی ژنتیکی مانند بیماری کلیه پلی کیستیک.
 • بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس.
 • گروهی از بیماری‌ها به نام گلومرولونفریت که به کلیه‌ها آسیب می‌رساند و باعث التهاب مزمن شده و فیلتر کردن اوره را برای کلیه‌ها دشوار می‌کنند.
 • انسداد در کلیه‌ ها یا اطراف آن: انواع سنگ کلیه بزرگ و کوچک ، تومورهای کلیه یا بزرگ شدن پروستات می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند.
 • عفونت مزمن مجاری ادراری یا کلیه.

 

اورمی یا علائم اوره بالا چه خطراتی دارد

عوامل خطر در ابتلای به اورمی

بیماری مزمن کلیه عامل خطر اصلی اورمی است. بیماری‌هایی که ممکن است خطر بیماری کلیوی را افزایش دهد شامل موارد زیر می‌باشند:

 • سابقه خانوادگی بیماری کلیوی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • همچنین افراد مسن نسبت به افراد جوان بیشتر مستعد نارسایی کلیه و اورمی هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که دیالیز نشده یا از توصیه‌های درمانی پزشک خود پیروی نمی‌کنند، ممکن است بیشتر از دیگران دچار نارسایی کلیه و اورمی ‌شوند.

پیشگیری از افزایش اوره خون

افراد مبتلا به بیماری کلیوی که نشانه ها و علائم اوره بالا  در آنها ظاهر شده است ممکن است با پیروی از برنامه درمانی تجویز شده توسط پزشک بتوانند از بروز اورمی پیشگیری کنند. با این حال، بهترین استراتژی برای جلوگیری از  ابتلای به اورمی، جلوگیری از نارسایی کلیه است.

پیشگیری از افزایش اوره خون

همچون دیگر مشکلات مانند ابتلا به فشار خون بالا و دیابت، در پیشگیری از بالا رفتن اوره خون نیز افراد مختلف می‌توانند با اتخاذ یک سبک زندگی سالم و حفظ شاخص توده بدنی ( BMI) سالم و رعایت رژیم غذایی متعادل و فعال ماندن از نظر بدنی از ابتلای به بالا رفتن سطوح اوره خون کمک کنند.

اوره خون بالا چگونه کنترل می‌شود؟

دیالیز ( که روشی برای پاک‌سازی خون می‌باشد) رایج‌ترین روش درمانی بالا بودن اوره خون است و همیشه روشی برای کنترل مشکلات و درد کلیه است. دو نوع دیالیز وجود دارد.

همودیالیز از دستگاهی برای فیلتر کردن خون خارج از بدن استفاده می‌کند. دیالیز صفاقی از پوشش داخلی شکم و مایع مخصوص برای فیلتر کردن خون استفاده می‌کند.

اگر اورمی در نتیجه نارسایی کلیه (کلیه) در مرحله نهایی باشد، ممکن است به پیوند کلیه نیاز داشته باشید. پیوند جایگزین کلیه نارسا می‌شودبرای انجام درمان بالا بودن اوره خون می‌توان از تجارب درمانی بیماران قبلی بهره گرفت.

همچنین در این زمینه می‌توان از تجارب جناب آقای دکتر فرشاد نامداری جراح و فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری مردان کمک بگیرید .

اوره خون بالا چطور کنترل میشود

ایشان سابقه بیش از 15 سال جراحی موفق در این زمینه کمک گرفت. دکتر فـرشاد نامداری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی و حائز رتبه دوم بورد کشوری تخصصی اورولوژی می‌باشد.

ایشان دانش‌آموخته و دستیار ممتاز دانشکده علوم پزشکی تهران می‌باشند. با بهره‌گیری از دانش و تجربه ایشان می‌توان به‌خوبی از درمان بالا بودن اوره خون اطمینان حاصل کرد.

سوالات متداول

1 – بالا بودن اوره خون چه زمانی رخ می‌دهد؟

اوره خون بالا زمانی رخ می‌دهد که کلیه‌ های شما آسیب ببینند. در این حالت سموم یا مواد زائد بدنی که کلیه‌ های شما معمولاً از طریق ادرار دفع می‌کنند، در زمان ناکار آمدی کلیه در جریان خون شما وارد می‌شوند. و علائم اوره بالا در بدن شما ظاهر میشوند .

2 – بالا بودن اوره خون در صورت عدم درمان منجر به بروز چه مشکلاتی می‌شود؟

اوره خون بالا اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود و ظاهر شدن علائم اوره بالا در بدن فرد میشود. فرد مبتلا به اورمی ممکن است تشنج، از دست دادن هوشیاری، حملات قلبی و سایر علائم مخاطره‌آمیز را تجربه کند.

3 – چرا راهکارهای برای پیشگیری از ابتلای به اوره خون بالا وجود دارد؟

افراد مختلف می‌توانند با اتخاذ یک سبک زندگی سالم و حفظ شاخص توده بدنی ( BMI) سالم و رعایت رژیم غذایی متعادل و فعال ماندن از نظر بدنی به پیشگیری از ابتلای به بالا رفتن سطوح اوره خون و برطرف کردن علائم اوره بالا کمک کند.

منبع مقاله

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21509-uremia

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320398

https://www.healthline.com/health/uremia#outlook

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید